Sisäministeri Laurent Nuñez sanoi sunnuntaina, että noin 1 800 ihmistä on otettu kiinni ja yli 500 poliisia, santarmia ja palomiestä on loukkaantunut. Luvut ovat alustavia, BFMTV raportoi. Nuñez itse puhuu "merkittävistä omaisuusvahingoista".
Sisäministeriön mukaan valtakunnallisesti osallistui 550 000 ihmistä, joista 110 000 Pariisissa. Järjestäjät ilmoittivat luvuksi 800 000. Nuñez laski 110 mielenosoitusmarssia.
Mielenosoitukset ovat jatkuneet syyskuun puolivälistä lähtien, aluksi koulujen rahoituksesta ja sitten elinkustannuksia, budjettia ja julkisten palvelujen leikkauksia vastaan. Lukiolaiset, korkeakouluopiskelijat, ammattiliitot ja keltaliivit ovat liittyneet marsseille. Lauantaina mellakoitsijat ottivat kadut haltuunsa.
Mellakoista, tulipaloista ja ryöstelystä on raportoitu muun muassa Pariisissa, Limogesissa, Marseillessa, Lyonissa, Lillessä, Bordeaux’ssa, Nizzassa, Nantesissa, Rennesissä, Caenissa, Grenoblessa, Rouenissa ja Montpellier’ssa.
Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance syyttää maahanmuuttoa. X-viestissään, jossa hän kommentoi kuvamateriaalia Limogesin kaupungintalon palosta, hän väittää länsimaisten edistysmielisten tuoneen kolmannen maailman Ranskaan ja muihin maihin monimuotoisuuden ja myötätunnon nimissä, BFMTV:n mukaan.
Kuvat ovat levinneet ympäri mannerta. "Mikä täydellinen osoitus siitä, mitä hallitseva eliitti on tehnyt Euroopalle. Tukholmasta pohjoisessa Roomaan etelässä. Sivilisaatio taustalla, barbaria etualalla", Fredric Morenius kirjoitti X:ssä kommentoidessaan videopätkää Milanon katedraalilta Italiasta.
Moreniuksen postaus ja videopätkä Milanosta ovat alla.
Toinen videopätkä samasta ympäristöstä Milanon katedraalilta on kiertänyt sosiaalisessa mediassa.
Limogesin kaupungintalo pitkälti menetetty
Keski-Ranskan Limoges kärsi kovyimmin. Mielenosoituksen loppupuolella kunnallisen poliisin auto poltettiin, ikkunoita rikottiin ja naamioituneet henkilöt murtautuivat kaupungintaloon ja sytyttivät sen tuleen. Rakennus vihittiin käyttöön vuonna 1883. Kellotorni sortui.
Alla oleva video näyttää tornin antavan periksi liekeissä.
Katto romahti alemmille kerroksille lukuun ottamatta länsisiipeä, ja kaksi kolmasosaa julkisivusta oli poissa, kertoo Maurice Barate, prefekti ja valtion edustaja Haute-Viennen departementissa. Hän kuvailee rakennusta pitkälti menetetyksi ja kutsuu sitä kulttuuriperintökatastrofiksi.
— Palo sytytettiin tahallaan, Barate kertoi LCI-televisiokanavalle, jossa hän kuvaili tekijöitä villiksi laumaksi.
Uutistoimisto AFP:n mukaan kunnan työntekijä itki paikallisen poliitikon syleilyssä rakennuksen palaessa. Palo saatiin hallintaan vasta sunnuntaiaamuna.
Seitsemäntoista ihmistä, heistä seitsemän alaikäistä, on pidätettynä Limogesissa. Syyttäjä on aloittanut tutkinnan vaarallisin keinoin tehdystä tuhoamisesta järjestäytyneen ryhmän toimesta ja sanoo, että myös yksityishenkilöiden kimppuun hyökättiin, toisinaan väkivaltaisesti.
Kaupungin pormestari Guillaume Mérin on raivoissaan siitä, ettei poliisi kyennyt pysäyttämään tuhoa.
— Noin kello 15.30 kunnalliset poliisimme eivät suuresta määrästään huolimatta enää kestäneet vandaalien väkivaltaa, koska heiltä loppuivat ammukset, Mérin kertoi BFMTV:lle.
Hän kutsuu sitä valtion kolossaaliseksi epäonnistumiseksi.
Kauppiaat jäivät yksin
Pariisissa ryöstely tapahtui usein kaukana hyväksytyiltä marssireiteiltä. Place de la Républiquen ympärillä AFP:n reportterit näkivät nuorten rikkovan näyteikkunoita ja tyhjentävän myymälöitä kameroista välittämättä, BFMTV raportoi.
Monoprix ja McDonald’s joutuivat kohteiksi. SFR-liikkeen sisältä hyökkääjät heittelivät matkapuhelimia ulkona oleville kumppaneilleen. Yves Rocher -liike rikottiin ja tyhjennettiin, ja Kawasakin jälleenmyyntiliike sytytettiin tuleen.
Noin kello 17 CRS 8, mellakkapoliisin erikoistunut kaupunkimellakkayksikkö, lähetettiin Les Hallesiin. Samaan aikaan raportoitiin ryöstelystä Madeleinen ympäristössä.
Lyonissa katukivi murskasi näyteikkunan Clémencen kukkakaupassa. Sama ikkuna oli jo kertaalleen rikottu keltaliivien mielenosoitusten aikana.
— Heitä tuli joka suunnasta, ja vaikka kuinka sanoimme heille, että olemme vain kukkakauppiaita, he eivät välittäneet. Meillä ei ollut paikkaa, minne mennä, ja olimme kauhuissamme, Clémence kertoi BFMTV:lle.
Nizzassa mustiin pukeutuneen miehen nähdään yrittävän pitää puolensa Micromania-liikkeen sisäänkäynnillä nuorten ympäröimänä. Lopulta hän astuu syrjään, ja esineitä heitetään.
Noin 40 ihmistä otettiin kiinni Nizzassa ja noin 10 liikettä ryöstettiin paikallisen Nice Mag -lehden mukaan.
Toinen videopätkä, jonka sijaintia ei ole vahvistettu, näyttää ruskeaan takkiin pukeutuneen naisen tuhotun liikkeen ulkopuolella. Lasinsirujen ja kauppatavaroiden keskellä hän tarttuu ihmisiä käsivarresta jonkun tarttuessa hänen käsivarteensa.
Bordeaux’ssa ryöstettiin luksusliikkeitä ja Apple Store.
— Tämä on väkivaltaa, jonka tavoitteena on napata kaikki mahdollinen, ja se murskaa kauppiaiden moraalin, Gironden prefekti Sophie Brocas sanoi lehdistötilaisuudessa.
Kauppakamariverkosto CCI France varoittaa, että mellakat ovat koetelleet yrityksiä, jotka ovat "jo valmiiksi heikentyneet vuosien toistuvien kriisien, nousevien kustannusten ja kaupunkikeskustojen vähentyneiden kävijämäärien vuoksi".
Kaupungintaloja valtauksen kohteena ja prefektin virka-asuntoa vahingoitettu
Limoges ei ollut ainoa. Marseillessa vandaalit murtautuivat kaupungintalon eteishalliin ja tärvelivät Mariannen, tasavallan symbolin, rintakuvan. Lillessä kaupungintaloon tunkeuduttiin ja se tärveltiin, ja Nantesissa kaupungintalon julkisivua vahingoitettiin.
Bordeaux’ssa prefektin virka-asunto kärsi vaurioita. Lyonissa Place Bellecourin matkailutoimisto ryöstettiin ja sytytettiin tuleen. Grenoblessa syttyi tulipalo juhlatarvikeliikkeessä asuinrakennuksessa, ja asukkaat evakuoitiin.
Pariisissa kokonaisia katuja on turmeltu järjestelmällisesti pormestari Emmanuel Grégoiren mukaan.
— Se oli väkivallan taso, jollaista emme ole mielestäni koskaan nähneet, hänen ensimmäinen apulaispormestarinsa Lamia El Aaraje kertoi franceinfolle.
Yöaikainen kuvamateriaali Pariisista näyttää poliisiautojen liikkuvan savun ja heitettyjen esineiden keskellä.
Toisessa videossa, joka on merkitty Pariisiin 17. lokakuuta, ryhmä poseeraa suuren tulipalon edessä.
Kooste tuhoista näyttää, miltä näytti savun hälvettyä.
Pormestarit: Poliisin resurssit eivät riittäneet
Pariisin, Lyonin ja Marseillen pormestarit vaativat nyt tapaamista pääministeri Sébastien Lecornun kanssa ja kyseenalaistavat poliisin resurssit. Marseillen pormestari Benoît Payan sanoo, että maan toiseksi suurimmassa kaupungissa oli päivän alussa vain yksi CRS-komppania, noin 80 miestä.
— Haluan tietää, mitä käskyjä annettiin, Payan sanoi.
Hallitus syyttää mellakoista äärivasemmistoa ja opportunistisia ryöstelijöitä. Jo lauantaina sisäministeriö nimesi mustiin pukeutuneet ryhmät, jotka tunnetaan nimellä black bloc ja joihin kuului useita satoja "ultra-vasemmiston ympärille ryhmittyneitä" ihmisiä. Lecornu on pitkään syyttänyt vasemmistolaista LFI-puoluetta vihan lietsomisesta.
Pariisin syyttäjän mukaan pääkaupungissa on otettu kiinni 720 ihmistä ja 517 on pidätettynä, mukaan lukien 171 alaikäistä. Pidätykset koskevat ensisijaisesti varastetun tavaran vastaanottamista, kokoontumista väkivallantekotarkoituksessa ja omaisuusvahinkoja.
Yksi mukana olleista järjestäjistä, Benjamin Ball, kieltäytyy ottamasta etäisyyttä tapahtumiin. "En tuomitse tätä vihaa: minä juhlistan sitä", hän kirjoittaa.
Macron tanssi edeltävänä iltana
Lauantain mellakoita edeltävänä iltana presidentti Emmanuel Macron ja hänen vaimonsa Brigitte kuvattiin tanssimassa yksityisaitiossa Céline Dionin konsertissa brittiläisen Daily Mailin mukaan. Maa oli jo tuolloin horjunut kuukauden kestäneiden mielenosoitusten vuoksi.
Lauantaina Macron tuomitsi väkivallan ja lupasi puuttua asiaan ja rangaista vastuullisia.
Vance: Kolmas maailma tuotiin maahan
Vance menee pidemmälle. Länsimaiset edistysmieliset ovat hänen mukaansa laiminlyöneet assimilaation ja yhteensopivuuden peruskysymykset huolimatta varoituksista, joiden mukaan tässä kävisi näin. Hän rukoilee, että Ranska tekee lopun hulluudelle ennen kuin lisää monumentteja palaa.
Vance yhdistää tapahtumat myös Yhdysvaltain kongressivaaleihin 3. marraskuuta ja syyttää demokraatteja samanlaisen tulevaisuuden haluamisesta Yhdysvalloille.
Lecornun on määrä johtaa kriisiryhmää sunnuntaina kello 19 käsitelläkseen seurauksia taloudelle, kaupalle, vakuutuksille ja oikeusprosesseille. Marseillessa Payan vaatii korvauksia kärsineille kauppiaille.
— Valtion on otettava vastuu, Payan sanoi.
Voi hellan lettas! Suosittelen rauhoittavia lääkkeitä. Tosin suurena riskinä on se, että stubidosta tulee täysin aivokuollut kun aivotoiminta on muutoinkin – sanoisinko… Apollo 13:n ammpeerilukemilla.
Ei ole muuten paljoa nauramista, jos tuosta tyhjä päästä tulee EU:n ”pää -tyhmä”. Nimittäin *Suomi hukkuu paskaa ja valtamedia usuttaa lukemaan lehtiä.
*Muistan ehkäpä 1970-luvulta laulun: ”Suomi hukkuu paskaan ja me luemme vain lehtiä!” Kuka lie rotestilaulaja oli kyseessä.
Kyllä Stubilla on tiettyä älyä kuten kaikilla hyvään asemaan pyrkivillä. Merkelin kannattaminen on tärkeä pointti, kun tavoittelee itselle tärkeää virkaa. EU komission puheenjohtajan valitsevat EU maitten hallitukset. Subb luottaa maahanmuutoliberaalien enemmistöön, jos ei luottaisi, kritisoisi Merkeliä.
Mihin kuoli Stubb-ilmakivääri iskun toinen tekijä?
Jos kuolinsyytä ei ole ilmoitettu, niin jää jäljelle mahdollisuus, että henkilö on surmattu. Tässä tapauksessa olisi syytä uskottavasti kertoa, mitä tapahtui. Muuten jää epäilykset syömään poliisin uskottavuutta.
ei jumalauta mikä pelle tää jakomielitautinen stubido on
Käräjäoikeus tuomitsi Stubbin kotiin ilmakiväärillä iskeneen miehen puolen vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Teosta syytettiin yhtä miestä. Toinen epäilty kuoli tutkinnan aikana.
https://murobbs.muropaketti.com/threads/mihin-stubbin-ammuskelija-kuoli.1336746/
Eikö stubido psykopaattia narsisti paskiaista saada hoitoon mielisairaalaan,vittu mikä juderunkkari kuvittelee olevansa aivan korvaamaton..
Alexander Stubb on täysi mulkku – lähti rahakkaalle puhujakeikalle kesken täysistunnon
Ennen maa repeää kuin Alexander Stubb häpeää! Normaali kansalainen pitää Stubbin toimintaa petoksen tunnusmerkistön täyttävänä rikoksena!
https://mvlehti.net/2017/02/11/alexander-stubb-on-taysi-mulkku-lahti-rahakkaalle-puhujakeikalle-kesken-taysistunnon/
Bolsevistisella rauhallisuudella vaan tykittää,on se gangsteri.
Stubb on Soroksen jalkasilsan syöjä. Onpahan prosenttilasku virtuoosi kertonut muistelmissaan myös CIA yhteyksistään. Se selittää miksi ja miten Deep State-agentti Stubb pullahti yhtäkkiä jostakin kokoomuksen kaapin päälle kovan media rummutuksen kera reilu kymmenen vuotta sitten.
Uhnkaria uhkaileva Stubb ei ole liberaali. Stubb on Deep State-kommunisti. Stubb haluaa totalitaarisen keskushallinnon, joka sanelee, ei neuvottele ja raivaa toisinajattelijat joukkohautaan.
Saatanan öykkäri, kyllä pistelee vihaksi…
Muutama vuosi sitten näin Merihaassa yksityisellä punttisalilla kuuden gorillan ympäröimänä. Säkäkorkeus about 160cm. Paino n.55kg eli tuulenraiskaama vinkuheinä jolla on Napoleonin kompleksi.
Säkä 160 ja paino 55? jumaliste… tonha heittäs niskapersiil nopiaa ja pitkälle
Yrittäisi oikeisiin töihin helvetin tyhjäntoimittaja. Luulisi kokommusta vituttavan. Valitsivat tämän paskanjauhajan kokoomuksen johtoon puoluekokouksessa ja tunnelma oli kuin jeesuksen toinen tuleminen. Nyt kiertää Euroopassa yrittämässä hyvään loppuelämän virkaan, koska kotimaan politiikassa on tie käyty lopuun. Ja katainen perkele vielä kieroili itseleen sen viran mitä itse havitteli. Tämä yritys on surkuhupaisa yritys ennen lopullista poliittista tuhoa. Kukaan ei muista stubbia muutaman vuoden päästä. Voisi yrittää ennenaikaista eläkettä vedoten mielenvikaisuuteen.
Höh, siis kokoomusta, ei kokommusta.
Kokommus on hyvä, tarkoittaa kokoomuskommunisteja.
Suomen ärsyttävimpiä poliitikkoja!
Narsistinen nousukas, osaa nuolla oikeita persvakoja saavuttaakseen niitä hillotolppia.
Vaarallinen globalisti-kyrpä, toooooodella vastenmielinen.
Juuri nämä kusipäät ovat niitä alfa-uroksia jotka aiheuttavat sotia.
Vain Katainen on aiheuttanut enempi haittaa ja vielä ärsyttävämpi kokkare. Berner vielä vähän herrojakin pahempi. Siinä meillä eturiviä yhteisten asioiden ajajina. Yhteinen onkin näille oma itse ja fantsu bisneskaveripiiri.
Järkyttävä kumipää toi stubido. Ja täysiä idiootteja sen äänestäjät ja tukijat.
Patologinen valehtelija stuppi niin kun koko kokoomus.
Sorosin juoksupoikia ja hölmöt Suomessa hurraa..
Huonostippa on tosta pellestä tosiasioita kerrottu pitkin eurooppaa, kuinka vahingollinen tämä pelle oli Suomellekkin jo, kun kaikenlaisia lukujakin keksi omasta päästään, eli pelkkä valehteleva kokoomus paska pyrkyri on kyseessä. Olisikin syytä joidenkin tahojen alkaa kertomaan tosiasioita ympäri euroopan uutistoimistoja, joilla siihen on kykyä ja aikaa käytettävänään.
Toisaalta moisen kusipään asettaminen natsiunionin johtoon voisi olla myös eduksi, kun tämä kusipää alkaa natsiunionissa vetelemään asioita omasta päästään, alkaa natsiunionin sisäinenkin hajoaminen jo, ja sehän on pelkäksi eduksi meille kaikille, jotka yhä äänestävät natsiunionille jyrkän ei.