Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.
Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.
Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.
Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.
Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.
Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia
Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.
Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.
— Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.
Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.
Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.
— Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.
Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.
Vai on se sellainen natsismi Ruotsin pahin ongelma……
Pari-kolkyt vuotta ja maa muuttuu kalifaatiksi, sekö sitten on ok.?
Jännä kun nuo eivät osaa lukea poliittista karttaa ollenkaan. Luulisi, että valtapuolueen johtaja olisi niin älykäs henkilö, ettei lähtisi mukaan noihin kuunatsi-satuihin. Ehkä hän luottaa siihen, että Ruotsin kansa on lähes parantumattomasti suvakoitunut ja äänestäjiä riittää sossujen homeisia ihmisoikeus-virsiä veisaamaan. Onhan niitä Suomessakin vielä vaikka kuinka paljon, vaikka kaikki todistusaineisto on olemassa pakolaisvetoista mamutus-politiikkaa vastaan.
Natsismin, yltiökansallismielisyyden voisi sanoa, kehittymisen syy on on muissa kuin myöhemmin natsiksi ryhtyneissä ihmisissä. Saksan natsismin alkuna oli saksalaisten alistaminen voittajien toimesta 1. maailman sodan jälkeen.
Ruotsiin voi syntyä yltiökansallisuutta puolin ja toisin siirtolaisuuden tuomien ongelmien johdosta. Jo nyt siirtolaisuus on tuonut ongelmia, joihin syynä ovat liian suuret kulttuurierot. Jossain on raja, joka johtaa tuhoavaan väkivaltaan. Voi olla, että raja on jo ylitettykin ja tilanne johtaa natsismin syntyyn sekä ruotsalaisten puolella että siirtolaisten puolella. Tätä ei voi vallanpitäjien idealistisilla päätöksillä tai median propagandalla estää. Idealistit on pantava syrjään ja tehtävä päätökset realistisesti. Näin onneksi tapahtui Suomen kriittisillä hetkillä, idealistiset venäjäfoobikot ja venäjäfiilit pantiin syrjään ja realistinen Paasikivi tuli presidentiksi.
Kansallissosialismi on kovassa nosteessa. Sen pysäyttäminen ei onnistu ellei valkoisten hävittämiseen tähtäävää operaatiota keskeytetetä -mitä globalistit taas eivät tule tekemään. Pattitilanne siis. Jos tämä nykyinen kourallinen ”natseja” jotakuta oikeasti jännittää niin tulevaisuus näyttää pelontäyteiseltä -valkoiset ovat heränneet (jo oli aikakin!) ja kun SD:n todellinen karva vaalien jälkeen paljastuu tulevat pettyneet ruåtsalaiset kääntymään yhä suuremmin joukoin ”natsi”aatteen kannattajiksi -Hurridekut eivät ole natseja eivätkä edes nationalistejä mutta heidän toiminta tulee synnyttämään ruåtsiin vahvan kansallissosialistisen nosteen. Monietninen ”kansallismielisyys” on pelkkä kusetus jossa valkoiset ovat muiden hyväksikäytetävinä -kuten aina.
Ruotsissa ei ole koskaan ollut niin vahvasti natsistista ja fasistista puoluetta kuin Sosiaalidemokraatit ovat olleet. Ne avustivat monella tavalla Hitlerin Saksaa, joka kiitollisena otti vastaan ”edistyksellistä tieteellistä työtä” rotubiologiasta, jotka oli kehitetty Ruotsissa. Maailman ensimmäinen rotubiologian laitos perustettiin Uppsalaan, Ruotsiin, sossujen toimesta. Auttoivat myös Saksaa Norjan miehittämisessä. Hupaisinta taisi olla Norjalaisten mielestä, kun Norjan kuningas yritti pakoon miehityksen jaloista Ruotsin kautta, pysäyttivät ruotsalaiset Norjan kuninkaan rajalla, eivätkä laskeneet Ruotsiin.
Ja ainoan ”mielenosoituksen” pride kulkuetta vastaan järjesti arabi muslimit 🙂
Löytyiköhän ne löveenin natsit kenties sieltä suunnalta?
Löfvenille ei voi muuta kuin nauraa. Papparainen hortoilee niin pimeässä kuplassa ettei näe totuutta. Kerran niin menestynyt kansankoti Ruotsi on lakannut olemasta.
Tuolle ei voi kuin nauraa. Toisaalta itsehän he ovat eniten natseja muistuttava puolue. Ehkä he tosiaan oonistuvat lopettamaan oman toimintansa.
Ruotsin sossut eivät uskalla sanoa ääneen sitä että ovat pysäyttämässä ”nationalismia”, eivät ”natsismia”. Natseja ne saavat metsästää aikakoneen kanssa sillä natsit hävivisvät saman tien kun Saksan kansallissosialistinen työväenpuolue lakkautettiin. Sen jälkeen ei ole ollut natseja. Ei uusia eikä vanhoja.
Stefan Löfven voisi jo orientoitua siihen, että varteenotettavin vastustaja on Muhvi, joka on perse pystyssä Ruotsille ja kunniasuunta osoittaa Mekkaan.
Sosialistien ”persepolitiikka” on jo revitty riekaleiksi, sillä homojen persreikä on jo repaleinen kun kaikki kulttuurimarxistiset ja ylitö-liberalismia kannattavat globalisti kansanmurhapuolueet käyvät gay-taloissa tekemässä nk. ”vaalityötä” aivan kuin minkään valtion tasolla ei olisi tärkeämpiäkin poliittisia ja taloudellisia asioita. Kyse on jo aivan metroaseman junalattiatason ja laiturin tasanteesta, joka käsittellee jo oman etnisen kansallisen rodun olemassaoloa maassa nimeltä Ruotsi ja jatkuen aina koko Euroopan mittakaavassa .
Kansallismielisyys yritetään tukahduttaa naurettavilla natsivertauksilla.
Nykypäivän ja tulevaisuuden kansallisvaltiot eivät ole sotaisia, muukalaisvastaisia tai rasistisia. Kansallisvaltio ja demokratia on toimivin malli valtioksi. Monikulttuurisia maita on paljon ja ne ovat varsin usein näitä shitholeja, liian erilaisten ryhmien sekamelskaa ilman toimivaa yhteiskuntaa.
Miksi nämä suvakit haluavat eurooppaan kehitysmaiden ihmisiä jotka eivät arvosta demokratiaa, ihmisoikeuksia ja lakejamme?
Esim Ruotsissa nämä saavat pian enemmistönä päätäntävallan ja siihen loppuu ihmisoikeudet, sivistys ja toimiva yhteiskunta.