Mainos:

Facebook bannasi Mauri Peltokankaan kuukaudeksi – Yhteisönormit suojelevat terroristeja?

Päivitetty 24.7.2018, Julkaistu 23.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten kaustislainen kuntapoliitikko Mauri Peltokangas sai somejätti facebookilta 30 päivän eston, eli "bannin", koska tämä toi esiin maanläheisen ratkaisunsa terrorismin uhkaan Suomessa, joka on Suojelupoliisin mukaan yhä kohonnut. "Miehellä pitää olla mielipide"- Kuullaanpa Peltokankaan sellainen. Seuraavassa banniin johtanut päivitys kokonaisuudessaan.

"Miehellä pitää olla mielipide...

On monenlaisia mielipiteitä koskien haittamaahanmuuttoa. Tässä muutama oma ajatukseni. Nyt herkkähipiäiset kone kiinni:)

Jokainen Suomessa vaikuttava henkilö, joka fanittaa sharia-lakia tai elää koraanin ääri säkeiden mukaan on mielestäni välittömästi poistettava maasta ja kun sanon välittömästi tarkoitan sitä. Tässä maassa ei kyseisillä opeilla ole mielestäni sijaa. Suomeen "kolmansista maista" pitkäkestoisesti tulevan henkilön on mielestäni sopeuduttava maan tapoihin ja kulttuuriin. Mikäli Suomalainen tapa elää ei maistu on maailmassa paljon muita vaihtoehtoja. eli hyvää matkaa!

Suomeen integroitumisen kynnyskysymykseksi pitää mielestäni asettaa hyvä Suomenkielen taito ja välttävä toisen kotimaisen taito (olemmehan kaksikielinen maa.. ei edes rkp:n luulisi tätä vastustavan:)) jonka lisäksi varma työllistyminen tulee olla saumattomasti todistettavissa. Mikäli nämä kriteerit eivät täyty, voidaan todeta integroitumisen epäonnistuneen ja siksi maassaolo-oikeus tulisi näissä tapauksissa systemaattisesti evätä. Näin toimimalla vetovoimatekijä turhaan maassamme lusmuilevilla katoaa. Minulla tai sinulla ei saa olla velvoitetta elättää elintasopakolaisia koskaan eurollakaan.

Mainos:

Suomen kansalaisuutta ei mielestäni saa antaa "kolmansista maista" tulevalle ennen kymmenettä maassaolovuotta vaikka edellämainitut kriteerit täyttyisivätkin. Suomen kansalaisuus tulee ansaita, se ei saa olla lahja.

Suomen ei tule ottaa ainoatakaan turvapaikanhakijaa loisimaan maahan ennen kristallinkirkasta tietoa siitä, kuka henkilö on ja mistä on tulossa. Kaikki maahanpyrkivät "paperittomat"  tulee mielestäni saattaa heille erikseen varattuihin keskuksiin, joista heillä ei ole liikkumislupaa kansan keskuuteen ennen, kuin mahdollinen myöntävä päätös esim. turvapaikasta on tehty.

Mikäli viranomainen tekee holtittomasti myöntävän päätöksen ja päätöksen saanut henkilö syyllistyy rikokseen on kyseinen viranomainen vastuussa. Kylmästi sanktio päälle... oppivat tutkimaan, eikä Turku toistu perkele.

Tässä näin kevyesti alkuun.."

Facebookin yhteisönormien tiedetään tiukentuneen huomattavasti viime vuosina, mutta esimerkiksi Peltokankaan tapauksessa esiin nousee kysymys, suojeleeko tai sympatisoiko Facebookin yhteisönormit terroristeja, jos ne estävät terrorismin ja terroristien arvostelun sekä ratkaisun esittämisen terrorismiuhkaan?

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

21 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Freya Snow
Freya Snow
8

Olen täysin samaa mieltä! Plus, maahan tulevien määrä ei KOSKAAN saa olla niin suuri että se uhkaisi kantaväestön olemassaoloa millään tavalla. Maahan tulevilla ei myöskään mielestäni pitäisi olla mitään asiaa Suomen politiikkaan.

Minä Vain
Minä Vain
8

Itse olen vähän toista mieltä. Pidetään pakolaisten suhteen määrät hyvin alhaisina, mutta ei lähdetä kontrolloimaan heidän laatuaan liikaa. ”Surkimus”-pakolaisiakin voidaan ottaa jonkin verran. Tietenkin ilmiselvät rikolliset ja rettelöijät käännytetään heti pois.
Siirtolaisuuden suhteen ei sallita muuta kuin työperäistä maahanmuuttoa, mutta tässäkin pitäisi ajatella jo maassa olevan työvoiman suojelua eli määrät alas. Sitäpaitsi on muistettava talouden syklit. Ei nousukautena voida ottaa maahan väkeä holtittomasti mikä jää sitten työttömäksi seuraavan laman aikana.

Pelle Peloton
Pelle Peloton
8

Mistä tietää onko pakolainen tai sotilsskarkuri tai onnenonkija etenkin, kun tulevat kulttuureista, joissa valehtelu on vielä sallitumpaa kuin Suomessa.

reiskale
reiskale
8

pakolaiset/turvapaikanhakijat on ok, niin kauan kun heidat sijoitetaan pakolaisleireille afrikkaan/omille lahiseuduilleen ja apu viedaan sinne. miksi heita suomeen pitaisi tuoda?

Karri Nyman
Karri Nyman
8

Sosiaali etuudet pois, niin tänne ei tule ketään.

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8

Edellä oleviin hyviin kommentteihin täydennyksenä ja lisäyksenä:
Ei yhtäkään ”pakolaista” lisää, ennen kuin jo maassa olevien taustat ja työ- ja integroitumistilanne on selvitetty.
Ghettoutuminen, eli etnisen ryhmän keskittyminen omalle asuinalueelleen estettävä, ja nykyiset ghetot purettava.
Moskeijat kontrolliin radikaalin islamilaisuuden levittämisen estämiseksi.
Julkiset vaatimukset sharia lain käyttöönotosta määrättävä rangaistavaksi.

goyim
goyim
8

muun rotuiset pois suomesta

Mölli
Mölli
8

Maurin mielipide on täysin laillinen.
Jotkut kiljuvat moraalin ja ihmisoikeuksien puutteesta kun maahanpääsyä säädellään.
Ei ole mikään ihmisoikeus päättää mihin maahan menee. Useimpiin maihin tarvitsee viisumin ja passin. Maassaoloaika on rajoitettu. Näin saa olla ja pitääkin olla.
Kansallisvaltioiden säilyttämisen pitää olla ihmisoikeus.
Aivan kuten alkuperäiskansoilla on erityinen oikeus säilymiseen,
KAIKILLA KANSOILLA PITÄÄ OLLA!

Eihän Afrikkaakaan muuteta siirtämällä sinne miljoonia valkoihoisia.
Nykyisenkaltainen asylum systeemi on järjetön. Se mahdollistaa periaatteessa koko Afrikan miljardin asukkaan tunkeutumisen Eurooppaan.
Missä vaiheessa suvakkien mielestä matuja on tarpeeksi esim Suomessa?
Onko se 200000?
Vai 500000?
Kenties 1000000?
Jopa 2000000?
Sanooko Li Andersson 2000000:n kohdalla että nyt riittää?
Joku siihen että moraalitonta ihmisoikeuksien vastaista kun maa on jo täysin tuhottu, suomalainen kulttuuri, sivistys ja yhteiskuntarauha kadonnut.
Kukaan tai mikään ei suomalaisia pelasta tulevaisuudessa ellemme me nyt estä tätä kehitystä.
Tulevat sukupolvet kiroavat meidät.

Zoo
Zoo
8

Facebook on täysin mätä suvakkifirma.

goyim
goyim
8

juutalaisfirma

mikam
mikam
8

Hei vain Freya 🙂 Mut bannattiin ensin 3:ksi päiväksi, sitten sain 30 päivän bannin ja sen perään toisen 30 päivän bannin kun sanoin että olen karjalan evakoiden jälkeläinen mutta silti suomalainen enkä venäläinen enkä varsinkaan kuukeri. Yhdellä palstalla sanoin että voin kertoa miten selvität kuka facebook-tiliäsi kyttää niin nyt on molemmat facebook-tilit poistettu käytöstä. Siis ensimmäinen tilini oli täysin omalla nimelläni kuten hyvin tiedät, toisen ns. valetilin tein omalla nimelläni takoperin kirjoittettuna ja ilmoitin siitä vain muutamalle ihmiselle mutta sekin on siis ”tilisi on poistettu käytöstä” että jotain perskeleen mätää on koko facebookissa. Joku idiootti siellä kyttää ja tekee ilmoituksia. En tiedä viittenkö enää mitään uutta tiliä avata eri puhelinnumerollakaan, sen verran alko vituttamaan. Sikäli sääli että oli siellä mun oikealla alkuperäisellä tilillä paljon luontokuvia sun muuta minkä ei pitäis ketään loukata, tosin koska olen maahanmuuttokriittinen niin sain joskun heparit kun luin uutisia joissa selitettiin asioita yksittäistapauksilla ja mielenterveysongelmilla että oikeus alensi tuomiot minimiin ja semmosten sekopäisten juttujen lukeminen sai ns. vihapuheen kukkimaan 😀 Koko ”vihapuhe” on täysin keksitty asia, kannattaa lukea Hankamäen blogeja niiden suhteen niin tajuaa mistä on kyse. Maukka ei tuossa päivityksessäään mielestä uhkaillut, syytellyt tai haukkunut ketään tai mitään, hän ehkä kritisoi mutta se on perustuslakiimme kirjoitettu että niin voi tehdä, ilmaista mielipiteensä. Nykyään ei vaan saa tai on rasisti, fasisti ja levittää vihapuhetta. Tämä koko järjestelmä on ajanut itsensä raiteiltaan pahemmin kuin juna Jyväskylän asemalla mutta ei tunnu poliitikkoja asia kiinnostavan. Kaikkea hyvää teille Maukka, Freya ja muut kansallismieliset, en minäkään aio luovuttaa vaikka välillä vituttaa tämä touhu niin paljon ettei veri kierrä ja kusi näyttää lähinnä vereltä. Periksi emme anna vaikka joku mulkku yrittää meitä estää, ei tule onnistumaan. Maurin puhe oli täyttä asiaa ja faktaa! Olen valmiustilassa.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8

Jewbook on vihollisen käsissä.

sukassakus
sukassakus
8

Ei kannata jutkukirjaa käyttää.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8

Tämän ymmärtäminen tuntuu olevan monelle ”kansallismieliselle” ylitsepääsemättömän vaikeaa.

KSuttura
8
juha.
juha.
8

Näin käy kun kansallismielinen puhuu suunsa puhtaaksi. Sen sijaan jutku-feissari ei bannaa ISIS:ksen pään katkaisu videoita eikä muitakaan hyvin veri -pitoisia ”kirkonmenoja”.
Mutta näin se menee kun on kyseessä ”arvopohja”, joka on aivan M Ä T Ä ! ! !
Suurimman jutkujen ystävät ja Israelin ystävät vetoavat siihen, että EU ja kommari mätisäkki Merkel vaativat näin tekemään. Ei pidä paikkaansa, sillä juutalainen Zuckerberg on umpi-liero niinkuin hänen etninen taustansa velvoittaakin olemaan. Shalom!

Jukka Pajukangas
Jukka Pajukangas
8

Kiitos, mauri suoraselkäisyydestäsi. Jatka samalla tavalla. Suunta on oikea etkä ole yksin.

Jonttu
Jonttu
8

Kai tuo tieto on Facebookilta saatava, miksi Peltokangas bannattiin?
Mitä yhteisönormia rikottiin jne?
Tähän PITÄÄ saada vastaus, sillä mielivaltaa ei tule sallia tässäkään asiassa.

Itse en ainakaan äkkiseltäni huomaa tekstissä mitään, joka loukkaisi ketään, vaan pelkästään kriittisiä mielipiteitä, joista Mauri vielä jatkuvasti huomauttelee niiden olevan omia mielipiteitään.

Näin ison toimijan asemassa, kuin Facebookkikin on, tulee taata tiedonvälittäjänä tasa-arvoinen ilmaisun- ja mielipiteenvapaus kaikille.

”Jokaisella on oikeus mielipiteen- ja sananvapauteen; tähän sisältyy oikeus häiritsemättä pitää mielipiteensä sekä oikeus rajoista riippumatta hankkia, vastaanottaa ja levittää tietoja kaikkien tiedotusvälineiden kautta.”
-Ihmisoikeusjulistus, artikla 19, johon Suomikin on sitoutunut.

Jocke
Jocke
8

Ajatelkaapa jo fb olisi ollut Goebbelsin käytössä ja ohjauksessa?

mikam
mikam
8

Googlehaku tähän uutiseen:

Osa tuloksista on ehkä poistettu eurooppalaisen tietosuojalain nojalla.
Lisätietoja
Aiheeseen mauri peltokangas banni liittyvät haut
mauri peltokangas vaimo

mauri peltokangas wikipedia

Mitä helvettiä Maurin vaimoa tähän sotketaan? Kai ne kohta sotke sitten lapset ja lapsenlapsetkin jotka ovat täysin syyttömiä tilanyeeseen. Tai kulkevat pitkin kalifattteeja hijapeishujapeissa tai mitä vitun rääsyjä ne olikaan.

Hakutloksia on sentään selvästi vääristelty kommunistien tai muiden pipipäiden takia, suomalainen mies ei tuollaiseen paskanjauhamiseen alistu ellei kello ole 03 aamuyölää, yli 2 promillea päässä tai vihervassari jotka jo egyptissäkin tunnettiin nimellä EUNUKIT!

Asko Torkkeli
Asko Torkkeli
8

”Suomella menee niin hienosti, upeaa. Sain valtion kustannuksella uuden reiän vyöhöni.
Tämä julkaisu poistettiin, sillä se vaikuttaa roskasisällöltä ja rikkoo yhteisönormejamme.”

Tuollaista itselle kuukausi bannia, että eipä paljoa tarvitse sanoa facessa enää nykyään.

Janne ”Rysky” Riiheläinen menetti kaikki työt – Uskottavuus propagandistina meni

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.2.2026 – Kirjoittaja Toimitus

On olemassa ilmiö, jossa julkinen hahmo rakentaa uransa vahvan retoriikan, kärjekkäiden tulkintojen ja jatkuvan vastakkainasettelun varaan. Hetken aikaa se toimii. Otsikoita syntyy, some reagoi, oma kupla taputtaa.

Mutta sitten tapahtuu jotain vaarallista: yleisö lakkaa uskomasta.

Kun uskottavuus murenee, se ei romahda kerralla. Ensin katoavat hiljaiset lukijat. Sitten katoaa kiinnostus. Lopulta katoavat toimeksiannot. Se on kylmä markkinatalouden logiikka: jos kukaan ei halua lukea, kukaan ei maksa kirjoittamisesta.

Moni mediapersoona on viime vuosina saanut huomata tämän. Kun retoriikka kovenee ja jokainen kriitikko leimataan viholliseksi, alkaa uskottavuus syödä itse itseään. Jos vuosikausia maalaa maailmaa mustavalkoisilla siveltimillä ja syyttää vastapuolta milloin mistäkin, lopulta yleisö kysyy: missä ovat todisteet – ja miksi sama levy soi aina?

Mainos:

Yleisradio ei ole velvollinen tarjoamaan töitä kenellekään. Yliopistot eivät ole velvollisia tarjoamaan alustoja. Media-alalla toimeksiannot eivät ole sosiaalietuus vaan seurausta kysynnästä ja luottamuksesta. Kun luottamus katoaa, myös puhelin hiljenee.

Ja mitä jää jäljelle? Pienet ideologiset taskujulkaisut, joissa oma piiri edelleen nyökyttelee toisilleen. Muutaman kympin palkkio kuussa ja tuttu toimituksellinen kupla, jossa kriittinen peili on jo vuosia sitten peitetty verholla.

Suurin tragedia ei ole työn menetys. Suurin tragedia on se, ettei kukaan enää jaksa lukea. Ei siksi että olisi “vaiennettu”, vaan siksi että yleisö on jo tehnyt arvionsa.

Uskottavuus on mediassa valuuttaa. Sen voi käyttää loppuun. Ja kun saldo näyttää nollaa, pankki ei enää myönnä lisäluottoa – ei edes propagandan nimissä.

Janne "Rysky" Riiheläiselle kävi näin.

Lukijan kynästä: Riiheläiset ja muut maalittajat ovat joko ex-narkkareita tai sarjaepäonnistujia

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 30.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Verkon syövereissä elää laji, joka luulee olevansa totuuden torvi ja sananvapauden viimeinen linnake. Todellisuudessa kyse on usein aivan muusta. Maalittaja, someraivoaja ja häiriköksi ryhtynyt huutelija on harvoin rohkea – useammin katkera. Hän on elämänsä pettymyksissä marinoitunut sielu, joka ei enää jaksa katsoa peiliin, joten alkaa sylkeä sitä kohti.

Moni näistä näppäimistösotureista on joskus kokenut jotakin raskasta: tulleet itse kiusatuiksi, jääneet yksin, ehkä ajautuneet päihteiden, työttömyyden tai epäonnistuneiden ihmissuhteiden loukkuun. Mutta sen sijaan, että he olisivat kääntyneet rakentavan muutoksen tielle, he ovat valinneet helpomman reitin – purkavat oman elämänsä tyhjyyden muihin. Jokainen solvattu, uhkailtu tai maalitettu ihminen on heille hetkellinen helpotus, annos valheellista ylivoiman tunnetta.

Maalittaja ei siis taistele vallanpitäjiä vastaan, vaan omaa mitättömyyden tunnettaan vastaan. Some antaa hänelle sen, mitä elämä ei koskaan antanut: yleisön. Ja yleisö on huume. Jokainen tykkäys, jako ja vihainen kommentti toimii pienenä piikkinä suoraan egon suoneen. Siitä seuraa addiktio, jossa mikään ei riitä. On pakko huutaa kovempaa, loukata rajummin, jotta edes joku huomaisi.

Tätä ei pidä romantisoida, eikä ymmärtää väärin. Häiriköinti ja maalittaminen eivät ole “mielipiteitä” tai “kriittistä keskustelua”. Ne ovat pelkurin keinoja purkaa oma epäonnistuminen muiden niskaan. Jokainen, joka osallistuu siihen, on osa ongelmaa – ei yhteiskunnallista keskustelua.

Mainos:

On aika lakata antamasta häiriköille valtaa. He eivät ole rohkeita totuudenpuhujia, vaan oman elämänsä raunioilla seisovia ihmisiä, jotka eivät osaa muuta kuin huutaa pimeään. Ja mitä enemmän me kuuntelemme, sitä pimeämmäksi tämä maa käy.

Kirja-arvostelu: Jessikka Aro – Putinin USA

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Jessikka Aron Putinin USA pyrkii olemaan paljastuskirja Venäjän vaikutusoperaatioista Yhdysvalloissa, mutta lopputulos on kaikkea muuta kuin paljastava. Kirja on rakennettu vanhentuneiden väitteiden, yksipuolisten lähteiden ja toistettujen teorioiden varaan, joista moni on jo osoitettu kestämättömäksi.

Aro esittää väitteitä ja yhteyksiä, joita ei tue ajantasainen tai todennettava aineisto. Lähteitä ei usein tarkisteta kriittisesti, ja kokonaisuus rakentuu enemmän mielikuvien kuin faktan varaan. Monet kirjassa esitetyt tarinat vaikuttavat peräisin aikaisemmista kiistanalaisista lähteistä, joita tekijä kierrättää ilman uutta todistusaineistoa.

Kerronta on kärjistettyä ja värittynyttä. Aro ei pyri tasapuolisuuteen, vaan rakentaa mustavalkoisen vastakkainasettelun, jossa hän itse esiintyy totuuden puolustajana ja eri mieltä olevat leimataan propagandan uhreiksi. Tämä tekee kirjasta enemmän poliittisen pamfletin kuin tutkivan journalismin työn.

Lukijalle Putinin USA näyttäytyy teoksena, joka yrittää epätoivoisesti toistaa vanhaa narratiivia todellisuuden muuttuessa ympärillä. Kirjasta puuttuu itsearviointi, lähdekritiikki ja analyyttinen etäisyys. Lopputulos on raskas, yksipuolinen ja harhaanjohtava.

Mainos:

Yhteenveto:
Putinin USA ei tarjoa uutta tietoa, ei uskottavia johtopäätöksiä eikä journalistista objektiivisuutta. Se on kokoelma toistettuja väitteitä ja yksipuolisia tulkintoja, jotka eivät kestä kriittistä tarkastelua. Amatöörimäinen sepustus täysin todellisuudesta irrallaan.

Arvosana: 0,5 / 5
Kokonaisuus on epäuskottava, ylidramaattinen ja pahasti ajastaan jäljessä.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Mainos:

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/