Mainos:

Huhtasaarelta ei lupaa gradunsa digitalisoimiseen – Täyttyvätkö tekijänoikeusrikoksen tunnusmerkit?

Päivitetty 24.6.2018, Julkaistu 24.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten varapuheenjohtajan ja kansanedustajan Laura Huhtasaaren plagiointisyytöksien melskeessä on jäänyt unhoon kysymys siitä, kuinka Huhtasaaren pro-gradu tutkielma on päätynyt digitalisoitavaksi. Asiasta nousi pienoinen keskustelu eilen, kun kansalaisaktivisti Panu Huuhtanen kysyi asiaa Twitterin välityksellä Liberaalipuolueen puoluesihteeriltä ja Yleisradiolta.

Pro-gradu-tutkielmat ovat, kuten eräs keskusteluun osallistunut esiin toikin "julkisia asiakirjoja, jotka tulee toimittaa niitä pyytäville". Kuitenkin Huhtasaaren tutkielma oli yliopistonkin kokoelmissa vain paperisena versiona ja sen digitalisointi saattaakin olla tekijänoikeusrikkomus.

Liberaalipuolueen puoluesihteerin Tuomas Tiaisen väitetään keskustelussa digitalisoineen ja julkaisseen Huhtasaaren pro-gradun laittomasti. Huhtasaari oli nimenomaan kieltänyt Jyväskylän yliopistoa laittamasta tutkielmaa julkisesti nettiin eikä myöskään sen digitalisoinnille oltu annettu lupaa, kuten Huhtasaari twitter-keskustelussa tuokin esiin.

Toistaiseksi vastausta avainkysymykseen, "Lähettikö Jyväskylän yliopisto sen (tutkielman) sinulle pdf-muodossa, kyllä vai ei?", ei olla saatu vastausta. Huhtasaarta on syytetty usealta eri taholta plagioinnista tämän pro-gradu tutkielmassa käytettyjen lainauksien osalta. Mylläkkä on viime aikoina hieman laantunut, mutta tuoreeltaan tulleet syytökset tutkielman julkaisijoiden mahdollisesta tekijänoikeusrikoksesta antanevat uutta pontta keskusteluun.

Lähde: Twitter

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

15 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8

Tämän tapauksen täytyy olla jo niin valtion turvallisuutta kosketteleva, että sosiaademokraattisen SUPOn täytyy tähän puuttua täydellä tehollaan, kuten se teki kepulaista Alpo Rusia kohtaan, vaikka mitään raskauttavaa rikosta ei saatu keitettyä kokoon, vaikka tuon turvallisuuspoliisin kaikki ”kokit” olivat kyökissä. Tosin Alpo Rusia syytettiin sosiaalidemokraatteihin kuuluvan Jukka Rusin tekemisistä ”harmaalla alueella” mallivaltio DDR:n leivissä, jota tietenkin ”valistuneissa” piireissä kutsutaan ”rauhantyöksi” ja sen ”edistämiseksi”, hirmukapitalistien hallitsemassa maailmassa, jotka ovat syypäitä maailmanrauhan horjuttamiseen ”sodanohjuksillaan” (vrt. rauhanohjukset).

terttu
terttu
8

Ei aihetta tutkintaan, ei edes huomautukseen,saatikka paheksuntaan koska kyseessä on PS:n Laura Huhtasaari

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8

Demlan ohjeen mukaan, Suomen lakien ja oikeuslaitoksen tehtävä on suojella vasemmistolaisia ja tuomita muut.

Alarik Lundin
Alarik Lundin
8

Persujen ja isänmaallisten ei kuitenkan tarvitse pelätä vassareita. Pahin vihollinen on juuri persut itse, jotka nimenomaisesti sulkevat vakavasti asian ottavat ja aktiivisesti sekä intohimolla politiikkaan suhtautuvat aidosti kansan asia ajavat ihmiset.

Persujen pahin ongelma on suhtautua politiikkan ammattina jossa tärkeintä näyttää olevan vain se uskottava poliittisen sopeutuvuuden ja toimintakyvyn viestiminen muulle eliitille. Tällä tavoin syntyy vain muutama tähti ammattivalehtelijoista, joita sitten voi etäällä oleva kansa äänestää kiiltokuvina unelmoimistaan poliittisista aatteista joita uskovat puolueen edustavan.

Aito kansanliike syntyisi vain jos uskallettaisiin ottaa radikaalisti ja toiminnallisesti politiikasta kiinnostuneet mukaan aktiiviseen toimintaan ja saataisiin jokaiselle paikkakunnalle uskottavia toimijoita, kun ate olisi tärkeämpää kuin edustuksellisuus hienommissa piireissä.

Persut tällaisena Halla-Ahojen ja Soinien kaltaisten oman uran edistäjien käsissä ovat sellainen kaveri kansallismielisille, ettei kenenkään kannattaisi olla huolissaan vihollisista.

Pietro
Pietro
8

Niputit sitten Soinin ja Halla-Ahon. Kertoo lähinnä sinusta ja aatemaailmastasi.

Kerrotko vielä minkä uuden kilpailevan liikeen edustaja olitkaan?

Simsalabim
Simsalabim
8

Vuosiahan nuo ovat olleet nipussa. Samaa huijariporukkaa ne ovat, vaikka leikkivät nyt välirikkoa

matsui
matsui
8

Punikkituholaiset vaan senkun yrittää.. Pian pääsee änestämään Lauraa ja persuja. Tsemppiä Laura!

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8

Mitäh?
Eikös tekijänoikeuslaki, sananvapauslaki ja muutkin suomen lait suojele vain vihervasemmistoa ja heidän tuotoksiaan?
Perussuomalaiset ja muut kansallismieliset voidaan ainoastaan tuomita kyseisten lakien nojalla, mitään suojaa he eivät niistä voi hakea.
Tämähän on Demlan periaate ja pysyvä ohje.

trygve ericson
trygve ericson
8

Syytös missä ei loppujen lopuksi ole mitään tekemistä alkuperäisen rikoksen kanssa. Yritetäänkö huomiota kiinnittää pois plagioinnista.

Pietro
Pietro
8

Miksi tässä syytöksessä pitäisi olla mukana ”mitään tekemistä” minkään muun maailman asian kanssa?

Eihän murhaajaakaan tuomita sen perusteella oliko hänellä jalassaan naapurin pyykkinarulta lainaamansa farkut vaiko ihan itse ompelemansa pussihousut.

Alarik Lundin
Alarik Lundin
8

Siitäpä sitten hauska soppa tulee kun koetetaan selvittää kenen tekijänoikeuksia on rikottu. Suvakkigradun sisältö kun on niin monen eri henkilön suoltamaa sontaa, että Lauraakin lähinnä syytettiin siitä, että lainausten viittaukset olisivat puutteellisia.
Vähän vaikeahan se on kunnon viittauksia tehdä jos samaa soopaa on suoltanut lähes kuka tahansa ja lähdeviittauskulttuuri on yleisestikin hyvin löyhäistä.

Mitään varsinaista plagiointiahan tai varastamista Laura ei ole tehnyt, koska on viittauksensa viittauksiksi merkinnyt, ongelma on ilmeisesti lähinnä opinnäytetöiden yleisesti matalassa tasossa. (kuten löyhästi lähteeeseen viitaten olen jonkun proffan nähnyt asiasta kirjoittaneen. 😛 )
Suurin ongelma persuille on pikemminkin Lauran suvakkimenneisyyden ja yleisesti vastuuttoman oloisen tuuliviiri-persoonallisuuden esittäminen mediassa. Tosin jollain tapaa metkoja persoonallisuuksiahan useimmat poliitikot, varsinkin menestyneet, ovat.
Gradunsahan tuo Larua näyttää tehneen yllättävän huolellisesti ja hyvin jos vertaa siihen, miten vähän hän normaalisti viittaa lähteisiin esittäessään ajatuksia ominaan.

Jussi Pelkonen
Jussi Pelkonen
8

Onpa typeriä kommentteja tässä keskustelussa…

Röhkäle
Röhkäle
8

Jos yhden kansanedustajan gradu on syynätty, niin nyös kaikkien muidenkin kansanedustajien gradut täytyy tarkastaa. Nykyisten ja entisten. Vai eikö se enää olisikaan vihervasemmiston agendaan sopivaa?

tappernoje
tappernoje
8

Laura on huippu pimu

Leino Kimmo
Leino Kimmo
8

Suomessa rikostutkintaa suoritetaan valikoidusti; hallitusten ”tarpeen” mukaan .

Eoa päätös 876/2/05 ( salattu 20.12. 2007 asti )…Poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinvastuuasiassa.

Tai Suomen ”perustuslaki” 118 § …Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukste … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa.

Tuonkaltaiset rikosilmoitukset Porin poliisi ja Valtakunnansyyttäjänvirasto sai pöydälleen jo 2005 … yhä ovat ”esitutkinnassa”.

Tässä valossa PL 118 § näyttää valtiopetokselta valtiopetosten rikostutkinnan estämiseksi .

Archive.is/kimmoleaks.fi

Myös Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on 2006-2008 saanut pöydälleen tiedot lainsäädännöllisistä

ihmisoikeusloukkauksista Suomessa … aineisto tuhottu 27.3. 2009 / Eoa kanlsiapäätös 1350/4/08…

EIT:n suomalaishenkilökunnan jääviyksiä ei voida tutkia ( EIT 24221/06) tapauksessa,.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.