Perussuomalainen some-vaikuttaja Mauri Peltokangas ruotii Facebook-sivullaan 90-luvun laman velkavankeja sekä Suomen EU-jäsenyyttä seuraavaan tapaan:
"Nostalgiaa... ja nykyaikaa..
On hyvä muistaa, että 90-luvulla sadattuhannet taloudet romahtivat ja taloudellinen superkriisi/katastrofi oli todellisuutta.
Suomalaisia killui useiden talouksien "lähioksassa" koska eivät kestäneet poliitikkojen luomaa maallista velkahelvettiä. Monilta vietiin kaikki. Tuplana.
Kyseinen velkahelvetti oli massiivinen, suunniteltu omaisuudensiirto tavan tallaajalta ryöstäen, harvojen liikemiesten taskuihin. Tämän tietää jo jokainen.
Tämän jälkeen siirryttiin Sauli Niinistön, Paavo Lipposen ja Mauno Koiviston (kansaa vankasti kusettaneet lobbarit) johdolla ultimatum kusetukseen nimeltään Euroopan unioni.
EU:n ihanuus antoi meille 90 000 direktiiviä ja kieltoa. Tänään maksamme n. 1,5 mrd siitä, että saamme noudattaa kieltoja. Tähän nykyiseen itsestäänselvyyteen olisi mielestäni hyvä suomalaisten muodostaa terveempi kanta. Onko tämä järkevää? onko olemassa järkevämpi tapa?
Mennäänkö syvemmälle kyykkyyn, että komission on helpompi kusta meitä silmään. Vai noustaanko seisomaan oman maamme, Suomen puolesta?
Tuo pässinpäälauma nimeltä EU ei muuhun kykenekkään kuin suoltamaan kuin ripulipaskaa älynköyhiä direktiivejä, jotka vievät vain asioita taaksepäin kussakin jäsenmaassa. Suomenkin ilmastoon ja maantieteelliseen sijaintiin perustuvilla erityispiirteillä on pyyhitty pöytää, jotka ovat olleet voimassa vuosisadan ellei enemmän vain siksi, että Brysselin taivaan alla kevätlintujen sirkutellessa jo heti kohta vuoden vaihduttua kohennetaan omia aatamin aikuisia alkeellisia ja näin vaarallisia säännöksiä vain, josta Herra yksin tietää mikseivät nuo valopäät ole siihen itse 100-vuoteen mitenkään puuttuneet.
Setä
8 years ago
Suomen munattomat päättäjät nuoleskelevat eliitin persettä hillotolpan toivossa.
Ruskeakielisten mestari Katainenkin nauttii hillotolpallaan kun ensin sähläsi kotimaan asiat vituralleen.
Ihmiset ovat lopen kyllästyneitä vanhoihin puolueisiin ja poliitikoihin. Haukkuvat Eu:ta ja eurovaluuttaa, mutta silti ovat niin uppiniskaisia että äänestävät eduskuntaan samat vanhat puolueet ja roistot kuten aina ennenkin.
Valistus ei vaan mene perille. Eu kriittisten puolueiden olisi pidettävä näyttävämmin esillä Eu:n haittoja. Juurikin sinnikäs tosi asioiden esillä pitäminen lukujen valossa voisi saada jopa nukkuvat liikkeelle.
Federalistien on vaikea puolustella Eu taivasta, kun molokin kitaan heitetyt euromäärät paljastetaan ja kerrotaan esim.montako lasten-tai reumasairaalaa niillä saisi tai kuinka monta kymmentä vuotta Suomen maanteitä pidettäisiin ajokunnossa.
Hyvin huomattava este totuudenkertomiselle EU-diktatuurin ostamista, valtaapitävistä maanpettureista on viherpunikki-toimittajien dominoima valtaVALEmedia, joka tukee noita suomentuhoajia: sensuroi/salaa ja vääristelee totuutta sekä suoraan valehtelee. On kysymys ”epäpyhästä allianssista” valtaVALEmedian ja korruptoituneiden suomentuho-poliitikkojen kesken; joskus historian hämärässä toimineesta vihaisesta vallan vahtikoirasta on tullut kiltti vallan sylikoira.
aika kultaa muistot
8 years ago
Sitten vielä typerä Suomen kansa meni vielä äänestämään tuon sauli niinistönkin, jo toiselle kaudelle presidentiksi. Aika taitaa kullata muistot. Itse kirjoitin presidentinvaalien äänestyslipukkeeseen numeron 5, harmi että enemmistö ei.
Aika varmasti ensi eduskuntavaalienkin jälkeen samat kokoomukset, sdp ja keskusta on siellä taas Suomea tärvelemässä.
Ei vain tärvelemässä vaan TUHOAMASSA! Mitä muuta Kalergi-suunnitelman mukainen suomalaisten valkoinen kansanmurha on?! Orwell-Sipilä Polpoineen, nettikyttineen ja uusine urkintalaikeineen edistää sitä parhaansa mukaan kaiuttaen kännyköiden välityksellä partalapset kauimmaisestakin Afrikan kolkasta tervetulleiksi omaan kotiinsa, ylikansallisten takapirujensa määrä
Suomen tuhoaminen alkoi jo vuonna 2007, kun Jyrki Käteinen aloitti sen hölmöilyllään ja luikki sitten pakoon hillotolpalle hyvään EU-virkaan. Istuuhan hallituksessa nytkin, ”sininen tulevaisuus”, vaikka sellaista puoluetta ei kukaan tietääkseni ole edes äänestänyt.
ei kyllä juha sipiläkään ole onnistunut muussa kuin Suomen tuhoamisessa.
Minä Vain
8 years ago
Tulee mieleen surkuhupaisan vaisuksi jäänyt yritys saada Suomi irti järjettömästä kellojen siirtelystä. Ei kuulemma käy, kun eteläisen Euroopan maat siitä pitävät. Tuo olikin lähes ainoa asia, johon Suomen EU-kiimainen eliitti on yrittänyt saada kansan kannalta järkevää muutosta aikaiseksi. Metsien hiilipäästölaskennassa päästiin Suomen kannalta parempaan ratkaisuun, koska kyseessä olivat täkäläisten rahapiirien mm. metsäteollisuuden intressit ja heillä oli vääntöä satsata lobbaukseen.
Patu
8 years ago
Suomalaisilla menee vielä liian hyvin.
Tai sitten eivät uskalla valittaa.
Pahinta tässä on se että kaikki alle 30- vuotiaat EIVÄT tiedä muusta kuin EU-Suomesta.
Ennen sitä asunnon kuukausivuokraan ei mennyt kuin neljäs tai viidesosa liksasta!
Oman asunnonkin maksoi pois 10-15 vuodessa. Ei ollut sosiaalista mediaa, oltiin OIKEASTI sosiaalisia.
Öisin uskalsi liikkua ulkona.
Suomi päätti itse asioistaan.
Kulutettiin vähemmän, ei oltu niin riippuvaisia tavarasta, tämän päivän 5-6kymppiset olivat silloin nuorina onnellisempia kuin tänäpäivänä.
CFF
8 years ago
Missä on Suomen paras nettiradio?
Se voisi olla MV-radio.
Eikä suomalaiset viranomaiset voisi tehdä mitään. Jos yrittäisivät, tehtäisiin oikea piraattiradio joka valtaa radio taajuudet.
Viestintävirastolle keskisormea.
CFF
8 years ago
Ehdotus:
Järjestetään mielenosoitus Vantaan vankilan edessä. Ilja vapaaksi!
Marssitaan Vantaan vankilan ympäri muutama kerta ja mielenosoitus huipentuu karjumiskilpailuun.
Häpäistään viranomaiset.
Odinit ja Kansallinen Vastarinta turvaamaan mielenosoitusta.
CFF
8 years ago
Kansanpetturit korottivat omia palkkojaan.
Eduskunnan palkkiotoimikunta on päättänyt korottaa kansanedustajien palkkoja. Kaiken kaikkiaan palkkoja korotetaan kahdesti vuoden 2018 aikana! Ensimmäinen korotus astuu voimaan jo ensi viikolla ja toinen vuodenvaihteessa.
Toimikunta motivoi päätöstään sillä, että he ovat ottaneet huomioon palkankorotusten yleisen linjan. Jää nähtäväksi, aikooko eduskunta korottaa maan köyhien ja vähäosaisten tukija myös ”palkankorotusten yleisen linjan” mukaisesti.
Just noin mitä Mauri kertoi. EU antoi mahdollisuuden rosvota kansalliset omaisuudet lobbareitten taskuihin. Maksetun meedian avulla pidetään kansa aisoissa.
huugo
8 years ago
EU ja bryssel on jättimäinen bandiittien rosvoluola ja jäsenet nauttivat ”lakien” suojaa. Rahaa hassataan mitä hullumpiin hankkeisiin ja ainut tarkoitus että myös ”EU-perheen” kaverit ja sukulaiset pääsevät nauttimaan myös runsaista antimista.
sepp juhani
8 years ago
Suomen tuhoaminen on alkanut Koiviston kaudella järjestämällä syvän laman 90 luvun alussa,jotta valmistelua EU hun aloitettiin
CFF
8 years ago
EU:n ihanuus antoi meille 90 000 direktiiviä ja kieltoa!
Tämä on nyt liian hyvää ollakseen totta. Nyt tuntuu ihan siltä kuin olisi voittanut lotossa täysosuman.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Tuo pässinpäälauma nimeltä EU ei muuhun kykenekkään kuin suoltamaan kuin ripulipaskaa älynköyhiä direktiivejä, jotka vievät vain asioita taaksepäin kussakin jäsenmaassa. Suomenkin ilmastoon ja maantieteelliseen sijaintiin perustuvilla erityispiirteillä on pyyhitty pöytää, jotka ovat olleet voimassa vuosisadan ellei enemmän vain siksi, että Brysselin taivaan alla kevätlintujen sirkutellessa jo heti kohta vuoden vaihduttua kohennetaan omia aatamin aikuisia alkeellisia ja näin vaarallisia säännöksiä vain, josta Herra yksin tietää mikseivät nuo valopäät ole siihen itse 100-vuoteen mitenkään puuttuneet.
Suomen munattomat päättäjät nuoleskelevat eliitin persettä hillotolpan toivossa.
Ruskeakielisten mestari Katainenkin nauttii hillotolpallaan kun ensin sähläsi kotimaan asiat vituralleen.
burananpuutostauti
Ihmiset ovat lopen kyllästyneitä vanhoihin puolueisiin ja poliitikoihin. Haukkuvat Eu:ta ja eurovaluuttaa, mutta silti ovat niin uppiniskaisia että äänestävät eduskuntaan samat vanhat puolueet ja roistot kuten aina ennenkin.
Valistus ei vaan mene perille. Eu kriittisten puolueiden olisi pidettävä näyttävämmin esillä Eu:n haittoja. Juurikin sinnikäs tosi asioiden esillä pitäminen lukujen valossa voisi saada jopa nukkuvat liikkeelle.
Federalistien on vaikea puolustella Eu taivasta, kun molokin kitaan heitetyt euromäärät paljastetaan ja kerrotaan esim.montako lasten-tai reumasairaalaa niillä saisi tai kuinka monta kymmentä vuotta Suomen maanteitä pidettäisiin ajokunnossa.
Hyvin huomattava este totuudenkertomiselle EU-diktatuurin ostamista, valtaapitävistä maanpettureista on viherpunikki-toimittajien dominoima valtaVALEmedia, joka tukee noita suomentuhoajia: sensuroi/salaa ja vääristelee totuutta sekä suoraan valehtelee. On kysymys ”epäpyhästä allianssista” valtaVALEmedian ja korruptoituneiden suomentuho-poliitikkojen kesken; joskus historian hämärässä toimineesta vihaisesta vallan vahtikoirasta on tullut kiltti vallan sylikoira.
Sitten vielä typerä Suomen kansa meni vielä äänestämään tuon sauli niinistönkin, jo toiselle kaudelle presidentiksi. Aika taitaa kullata muistot. Itse kirjoitin presidentinvaalien äänestyslipukkeeseen numeron 5, harmi että enemmistö ei.
Aika varmasti ensi eduskuntavaalienkin jälkeen samat kokoomukset, sdp ja keskusta on siellä taas Suomea tärvelemässä.
Ei vain tärvelemässä vaan TUHOAMASSA! Mitä muuta Kalergi-suunnitelman mukainen suomalaisten valkoinen kansanmurha on?! Orwell-Sipilä Polpoineen, nettikyttineen ja uusine urkintalaikeineen edistää sitä parhaansa mukaan kaiuttaen kännyköiden välityksellä partalapset kauimmaisestakin Afrikan kolkasta tervetulleiksi omaan kotiinsa, ylikansallisten takapirujensa määrä
(karkasi teksti ennen aikojaan) …ylikansallisten takapirujensa määräyksiä noudattaen kuten toinen sionisti-globalistien nukke Ranskasta:
”Macron: Eurooppa ‘jakaa kohtalonsa’ Afrikan kanssa ja siirtyy ‘ennennäkemättömään’ massamaahanmuuton aikakauteen”,
https://www.kansalainen.fi/macron-eurooppa-jakaa-kohtalonsa-afrikan-kanssa-siirtyen-ennennakemattomaan-massamaahanmuuton-aikakauteen/
EU-diktatuurin propagandatorvet valehtelevat, että tuota mutavyöryä on mahdoton pysäyttää. Tässäkin asiassa totuus on täysin toisenlainen:
”Unkarin raja-aita torjuu laittomat siirtolaiset ”äärimmäisen tehokkaasti””,
http://www.magneettimedia.com/unkarin-raja-aita-torjuu-laittomat-siirtolaiset-aarimmaisen-tehokkaasti/
Suomen tuhoaminen alkoi jo vuonna 2007, kun Jyrki Käteinen aloitti sen hölmöilyllään ja luikki sitten pakoon hillotolpalle hyvään EU-virkaan. Istuuhan hallituksessa nytkin, ”sininen tulevaisuus”, vaikka sellaista puoluetta ei kukaan tietääkseni ole edes äänestänyt.
ei kyllä juha sipiläkään ole onnistunut muussa kuin Suomen tuhoamisessa.
Tulee mieleen surkuhupaisan vaisuksi jäänyt yritys saada Suomi irti järjettömästä kellojen siirtelystä. Ei kuulemma käy, kun eteläisen Euroopan maat siitä pitävät. Tuo olikin lähes ainoa asia, johon Suomen EU-kiimainen eliitti on yrittänyt saada kansan kannalta järkevää muutosta aikaiseksi. Metsien hiilipäästölaskennassa päästiin Suomen kannalta parempaan ratkaisuun, koska kyseessä olivat täkäläisten rahapiirien mm. metsäteollisuuden intressit ja heillä oli vääntöä satsata lobbaukseen.
Suomalaisilla menee vielä liian hyvin.
Tai sitten eivät uskalla valittaa.
Pahinta tässä on se että kaikki alle 30- vuotiaat EIVÄT tiedä muusta kuin EU-Suomesta.
Ennen sitä asunnon kuukausivuokraan ei mennyt kuin neljäs tai viidesosa liksasta!
Oman asunnonkin maksoi pois 10-15 vuodessa. Ei ollut sosiaalista mediaa, oltiin OIKEASTI sosiaalisia.
Öisin uskalsi liikkua ulkona.
Suomi päätti itse asioistaan.
Kulutettiin vähemmän, ei oltu niin riippuvaisia tavarasta, tämän päivän 5-6kymppiset olivat silloin nuorina onnellisempia kuin tänäpäivänä.
Missä on Suomen paras nettiradio?
Se voisi olla MV-radio.
Eikä suomalaiset viranomaiset voisi tehdä mitään. Jos yrittäisivät, tehtäisiin oikea piraattiradio joka valtaa radio taajuudet.
Viestintävirastolle keskisormea.
Ehdotus:
Järjestetään mielenosoitus Vantaan vankilan edessä. Ilja vapaaksi!
Marssitaan Vantaan vankilan ympäri muutama kerta ja mielenosoitus huipentuu karjumiskilpailuun.
Häpäistään viranomaiset.
Odinit ja Kansallinen Vastarinta turvaamaan mielenosoitusta.
Kansanpetturit korottivat omia palkkojaan.
Eduskunnan palkkiotoimikunta on päättänyt korottaa kansanedustajien palkkoja. Kaiken kaikkiaan palkkoja korotetaan kahdesti vuoden 2018 aikana! Ensimmäinen korotus astuu voimaan jo ensi viikolla ja toinen vuodenvaihteessa.
Toimikunta motivoi päätöstään sillä, että he ovat ottaneet huomioon palkankorotusten yleisen linjan. Jää nähtäväksi, aikooko eduskunta korottaa maan köyhien ja vähäosaisten tukija myös ”palkankorotusten yleisen linjan” mukaisesti.
https://www.vastarinta.com/kansanpetturit-korottivat-omia-palkkojaan/
Just noin mitä Mauri kertoi. EU antoi mahdollisuuden rosvota kansalliset omaisuudet lobbareitten taskuihin. Maksetun meedian avulla pidetään kansa aisoissa.
EU ja bryssel on jättimäinen bandiittien rosvoluola ja jäsenet nauttivat ”lakien” suojaa. Rahaa hassataan mitä hullumpiin hankkeisiin ja ainut tarkoitus että myös ”EU-perheen” kaverit ja sukulaiset pääsevät nauttimaan myös runsaista antimista.
Suomen tuhoaminen on alkanut Koiviston kaudella järjestämällä syvän laman 90 luvun alussa,jotta valmistelua EU hun aloitettiin
EU:n ihanuus antoi meille 90 000 direktiiviä ja kieltoa!
Tämä on nyt liian hyvää ollakseen totta. Nyt tuntuu ihan siltä kuin olisi voittanut lotossa täysosuman.