Mainos:

Odin meni väliin, kun arabit pahoinpitelivät suomalaisia Jyväskylässä – Odin putkaan, arabit jatkoivat iltaansa

Julkaistu 25.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Soldiers of Odin Ry Jyväskylä Support -nimisellä Facebook-sivulla kirjoitetaan seuraavasti:

"Sunnuntaina 22.10 noin klo 00:30 oli välikohtaus Jyväskylän asemakadulla suomalaisten ja matujen kanssa:

Jäsenemme huomasi Arabi miehen lyövän Suomalaista miestä kasvoihin asemakadun R-kioskin kohdalla. Jäsenemme meni tilanteeseen väliin ja koitti auttaa pahoinpidellyn miehen pois tilanteesta. Pahoinpitelijä ja hänen kaverinsa (toinen arabi) kävi päälle jolloin jäsenemme kaasutti arabeja turvasumulla torjuakseen hyökkäyksen.

Tämän jälkeen pahoinpitelijä juoksi tapahtumapaikalle tullutta suomalaista kohti ja potkaisi tätä hyppypotkulla päänalueelle. Jäsenemme meni auttamaan potkittua suomalaista ja joutui jälleen kaasuttamaan vakivaltaista hyökkääjää.

Mainos:

Uhrit ja jäsenemme perääntyivät Sokkarin lipanalle jolloin poliisi saapui paikalle usean yksikön voimin. Jäsenemme yritti kertoa poliisille mitä tapahtui, mutta poliisi laittoi jäsenemme maijaan ja vei yöksi putkaan! Pahoinpitelijät saivat jatkaa baari-iltaansa ja jäsenemme matkassa ollut pariskunta pakotettiin poistumaan keskustanalueelta välittömästi.

Kuulusteluissa aamulla selvisi ettei kuulustelija suostunut kirjaamaan kuulustelupöytäkirjaan tekijöiden ulkonäköön liittyviä etnisiä piirteitä. Arabi tai edes ulkomaalaisen näköinen tietoa hän ei voinut kirjata ja valitteli asiaa itsekin selvästi asiasta harmistuneena.

Jäsenen taskussa olleesta itsepuolustukseen tarkoitetusta teleskooppipampusta tuli rikossyyte ja jäsenemme joutuu käräjille siitä. Jos taskussa olisi ollut puukko, kuten matuilla tyypillisesti on, olisi asiasta kirjattu vain rikesakko. Huomioi että pampulla lyödessä ei kuole, puukolla lyödessä voi kuolla.

ELI tähän on nyt todistetusti tultu. Matut saavat pahoinpidellä ja pääsevät kuin koira veräjästä. Jos menet väliin niin joudut itse kuseen. Jos kannat oikeasti tehokkaita itsepuolustusvälineitä, joudut kuseen. Tuntomerkeiksi ei kelpaa etniset piirteet. Toivoisimme että ne kaksi pahoinpideltyä ja tapahtuman silminnäkijät ottaisivat meihin yhteyttä. Jäsenemme on valmis toimimaan todistajan roolissa oikeudessa. Tästä on pakko saada nostettua syyte tekijöitä vastaan."

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

28 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jarkko kainulainen
Jarkko kainulainen
9 years ago

Suomessa menee nykyään kaikki asiat päin persettä päättäjät pitäisi saada pikaisesti vaihtoon.

Tommi Rautio
Tommi Rautio
9 years ago

Ei syy ole päättäjissä vaan työväenliikkeessä eli sosialismissa. Se on vahva aate siitä kuinka toisten kustannuksella eletään.

Nikkenaggeri
Nikkenaggeri
9 years ago

Kaasuttakaa seuraavalla kertaa ne kytät kans.

JKH1975
JKH1975
9 years ago

Kyllä niin v####### tämä poliisin touhu arabeista puhumattakaan.Ainoa järkevä tässä oli Odini,arvostan.

CFF
CFF
9 years ago

Ikävä sanoa mutta Suomi 100 vuotta haisee pahasti paskalakki korporaatiolle.

Marxilainen skoude on tullut stadiin, se vetää sua hanuriin kun sä puolustit maatas. Kirjoittaa sakon keskarin juomisest ja huutaa pää punaisena mummolle joka ei antanut rahojaan ahmedille.

Vittu että hävettää tällainen poliisilaitos. Toivottavasti aivan helvetinmoinen haittaohjelma iskee poliisin järjestelmiin ja pyyhkii pois turhan saastan.

Ei yhtään lisärahaa tällaiselle mätälaitokselle.

Risikko mene antamaan pillua raiskareille, sehän ei presidentinkään mukaan ole rikos.

Markku Oikarinen
Markku Oikarinen
9 years ago
Reply to  CFF

Hyvin kommentoitu!

Kjs
Kjs
9 years ago

Mitä?!! Ei voi olla totta?!!
Nyt yhteyttä Amnesty internationaliin (testatkaa!!) ja EU:n Strasburgin ihmisoikeustuomioistuimeen!

Kansalaisten alkeellisia oikeuksia koskemattomuuteen poljetaan aktiivisesti poliisikaitoksen toimesta!!!
Tämän mätäisemmäksi ei tarvitse edes mennä että se johtaisi mitä vakavimpaan.
Poliisi on siis vielä raskaammin syyllisten penkillä kuin vima-hyökkäåjät (vierasmaalaiset) koska heillä on ylivalta ja väkivaltamonopoli.
Kertakaikkiaan oksettavaa.

suomiboikottiin
9 years ago

Tällanen on 100v oksettava eu:n koira nimeltä s*omi…. boikotoikaa tätä maata !

Dick
Dick
9 years ago

Tunkekaa ne turvasuihkeet hanuriin ja murtakaa niska enskerralla. Loppuu kerrasta ja menee vahingosta.

"Charlie"
"Charlie"
9 years ago

Jos poliisi toimii tällä tavalla kantasuomalaisia kohtaan niin täytynee todeta että poliisi on määrätty avustamaan Suomen miehitystä quislinkien käskystä.
Hävettää suomalaisen poliisin puolesta jos poliisiorganisaatio on ohrana ja kantasuomalaisten sortaja.
Onkin syytä kerätä varmaan talteen kaikki todistusmateriaali quislinkien vihateoista tulevia maanpetosoikeudenkäyntejä varten, muuten todisteet häviävät mystisesti kuin eduskunnan vieraslistat silppuriin.

Sammy
Sammy
9 years ago

On niiin sairasta touhua.Paskalakit ovt täysin pedofiilimatujen ja muiden neekereiden puollella.Matut saavatr raiskata ja murahata ja kytät vaan sanoo kepposteluiksi…muistakaa tämä että Suomen poliisi ei enää seiso Suomalsiten puolella. Paskalakit ovat samaa kastia näiden pedofiilien kanssa

Anneli Heinonen
Anneli Heinonen
9 years ago

Poliisin on luottamus mennyt jo aikoja sitten. Poliisivankila sai uuden merkityksen, kiitos Aarnio ja kumppanit.

Itsenäisyys takas
Itsenäisyys takas
9 years ago

Ei rajoja voi laittaa kiinni, ei sitä sun tätä voi muka tehdä! EU kieltää, EU määrää.
KYLLÄ MUUTEN VOI, KUN VAAN TEKEE!
Ja sitten ilmoitetaan komissiolle että HAISTAKAA TE VITTU, Suomi määrää itse oman maan asiat!
Eikö olisikin ryhdikästä vaikka presidentiltä?
Ei vaan löydy sellaista johtajaa jolla olisi ns. MUNAA!

Somali
Somali
9 years ago

Näiden eliitin vartijoiden eli poliisien nimet jakoon… Selkärangattomat paskat.

Martti Kaltiokumpu
Martti Kaltiokumpu
9 years ago

..Huh,HUH..on kovaa puhetta,,ei kait tuolla saada asioita paremmaksi,,kaikkien pitäis nyt nostaa ÄLÄ-MÖLY PÄÄMINISTERIN RÖTÖKSISTÄ=SUORAAN VALEHTELUSTA PERLAMENTISSA,TÄYSISTUNNOSSA,JA VAATIA…VAATIMALLA VAATIA SIPILÄ EROTETTAVAKSI..Kanervan ile menetti ministerin virkansa kun”muisti väärin eduskunnassa tyttöasiat.”.mielestäni,Kanervan”unohdus on inhimillistä,saahan syytettykin puolustaa itseään,jopa valehtelemalla oikeudessa..SE TOSIAAN ON LUVALLISTA.PERUSTUSLAIN MUKAAN.EPÄILTY JA SYYTETTY SAA MUUTTAA KERTOMUSTAAN MITEN MONTAKERTAA TAHANSA,KUN PUOLUSTAA ITSEÄÄN..SIITÄ EI VOIDA EDES SYYTTÄÄ..OTTAKAAAS TÄSTÄ..tämä on laki…SANOS KEKKONEN..PERKELEEN TUNARI…(..onkhan se tuo sipilä..on..on..se.se on..!)

Rölli
Rölli
9 years ago

Poliisin toimista voi valittaa, kannattaa ainakin yrittää.

Arttu Pohjolainen
Arttu Pohjolainen
9 years ago

Miksi jäädä odottamaan poliiseita em. tilanteessa?

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
9 years ago

Vidu tätä paskaa. Kiva kun tää maa menee lopullisesti ihan päin persettä.

Joku
Joku
9 years ago

Hehhheh, tässähän tämä taas nähdään ei kannata sotkeutua mihinkään tappeluihin, eikä käyttää sumutetta tai edes osoittaa sillä ketään sillä siitäkin saat putkareissun, näin suomessa menetellään.Jos joku käy päälle helpommalla pääsee kun lähtee meneen, ettei häkki heilu kun on omalla olemuksellaan pian aiheuttanut sen että joku käyttää nyrkkejä yms. sinua vastaan.Elämme hienossa ”hyvinvointi” valtiossa jonka nimi on Suomi…tässä maassa ei ole enää mitään hyvää, jonka takia
kannattaisi täällä asua, kunhan vielä jonkinaikaa hyssytellään ja jaetaan rahaa vääriin kohteisiin tässä maassa niin kyllä meidät piru perii, katseet vaan sinne hallituksen hienoihin päättäjiin, jotka tekevät aivan päättömiä ratkaisuja. Kunhan tässä vielä katsellaan, vielä täältä on lähdettävä ja se aika saattaa koittaa piankin.

VENEPAKOLAINEN
VENEPAKOLAINEN
9 years ago

Tämä on nyt totta esi ja isäni maasaa.En tule enää koskaan muuttamaan suomi nimisee arabia ,neekerimaahan.Kaikki mikä oli hyvin ennen 90 lukua on menetetty.ensin oli ahtaaja mauno sitten tuli pingwiini sitten keltahyyppä ja nyt sitten mister haukio.näillä maa on saatu tähän kuntoon,puhumattakaan muista perseennuolijoista jotka saivat tämän aikaiseksi,jättäkää kyseinen uppoava raato tai nouskaa vastustamaan ,vielä on jotain pelastettavaa jäljellä toivottavasti.

CFF
CFF
9 years ago

Kiitos Odinin sotilaalle esimerkillisestä toiminnasta.

Hän asetti oman hengen ja terveyden vaaraan auttaakseen muita suomalaisia jotka olivat joutuneet väkivaltaisan hyökkäyksen kohteeksi.

Ja käytti siinä vaikeassa tilanteessa pehmeää voimaa puolustaakseen hyökkäyksen kohteeksi joutunutta.

Nyt tarvitaan muita katupartioita joka puolelta Suomea Jyväskylään suomalaisten tueksi.

Tehdään nyt yksi asia selväksi.

100-vuotiaan Suomen maanpetturipäättäjät ovat kieltämässä meiltä sananvapauden ja oikeuden puolustaa itseämme.

Viesti on yksiselitteinen: alistukaa, pitäkää suunne kiinni ja antautukaa hakattaviksi!

Tähän me sanomme: EI IKINÄ! Me emme alistu, me emme vaikene, ja me puolustaudumme.

Ellei poliisi ja oikeuslaitos ota kiinni ja rankaise näitä väkivaltaisia maturikollisia se jää silloin meidän tehtäväksi.

Äly hoi älä jätä
Äly hoi älä jätä
9 years ago
Reply to  CFF

Tähän pisteeseen tultiin ”yllättävän” nopeasti! Parissa vuodessa koko maan turvallisuustilanne romahti! Isänmaalliset ihmiset muuttuivat rikollisiksi, vihollisiksi ja hylkiöiksi joita elätit saavat raiskata, hakata ja pahoinpidellä ilman pienintäkään vastuuseen joutumisen tai rangaistuksen pelkoa.
Kysymys kuuluukin; miten kauan tämä saa jatkua ja pahentua?
miten meidän käy kun tämä ruutitynnyri vihdoin räjähtää?

Eikö päättäjät ymmärrä että, kumpikin vaihtoehto on katastrofi nykyiselle yhteiskuntajärjestelmälle.
Antaa jatkua näin; alistumme vieraalle kulttuurille 100 prosenttisesti, tai toinen vaihtoehto; ihmiset ottavat oikeuden omiin käsiinsä ja siinä helposti menee vallanpitäjät mukana.
Kumpaa me halutaan?
Kolmas vaihtoehto; valvoa, estää ja poistaa kaikki ilman perustetta tulleet heti ja pitää kiinni suomen laista, mitään ihmisryhmää suosimatta ja suojelematta. Tämä olisi helpoin, ja ainoa oikea tapa!

Tässä on meidän tulevaisuus kuvattuna. Valinta on meidän!

Vihree Sivari
Vihree Sivari
9 years ago

Ihminen voi tietenkin uskoa mihin tahtoo. Yleensä perättömiin väitteisiin uskovia pidetään typeryksinä, mutta suotakoon se oikeus heille.
Tilastokeskuksen mukaan ”Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan poliisin, tullin ja rajavartiolaitoksen tietoon tuli vuoden 2017 tammi-syyskuun aikana kaikkiaan 589 400 rikosta ja rikkomusta, mikä on 38 500 tapausta (6,1 prosenttia) vähemmän kuin vuotta aiemmin vastaavana aikana. Henkeen ja terveyteen kohdistuneita rikoksia tuli tietoon 26 500 eli 1,6 prosenttia edellisvuoden tammi-syyskuuta vähemmän.” Suomi on tällä hetkellä turvallisempi maa kuin koskaan ennen.
Tapahtumien kulusta: Kuka vittu kantaa kaasusumutinta ja teleskooppipamppua mukana kaupungilla ollessaan?
Ei voi kuin ihmetellä miten tälläset jutut menee läpi… keskusta on täynnä valvontakameroita ja tapahtumien kulku saadaan niistä tarvittaessa esille. Tuskin tätä kuitenkaan asianosainen tahtoo, kun sitten tippuisi pohja tältä(kin) ”uutiselta”. Hartaasti toivon, ettei tulevaisuus ole ”Teidän”.

CFF
CFF
9 years ago

Vain toinen tai kolmas vaihtoehto. Muita vaihtoehtoja ei ole.

Vahvasti näyttää siltä että toinen vaihtoehto jää ainoaksi vaihtoehdoksi.

Kyse on eloonjäämiskamppailusta. Jos nykyisen linjan annetaan jatkua Suomi muuttuu yhdeksi suureksi Lähi-Itäkeskukseksi. Niin vaikea on jo tilanne Saksassa, Ranskassa, Ruotsissa, Belgiassa, Englannissa ym. että ainoa vaihtoehto kantaväestölle jäädä henkiin on nousta aseelliseen vastarintaan.

Kukaan petturi päättäjistä ei tule luovuttamaan valtaa suosiolla.

Seuraavien eduskuntavaalien jälkeen tulee uusi hallitus joka on vielä pahempi kuin nykyinen Sipilän hallitus.
Ja vaikka matuvyöry Suomeen hidastuisi on suomalaisilla päättäjillä monta puukkoa vielä iskettävänä meidän selkään.

Sananvapauden tuhoaminen, käteisrahan tuhoaminen, seurantalaitteet autoihin jne.Eli Suomi Gulag.
Pelkästään näissä on riittävästi syytä tehdä loppu tästä mielivaltaisesta hallinnosta.

Kaarina
Kaarina
9 years ago

Ei rehellinen poliisi voi pitkään näin työskennellä .He uupuvat. Kieroja polisija se ei haittaa. Poliisit voi syyttää itseään.kun Suomessa tilanne menee siihen ettei kukaan enää voi tehdä mitään maahanmuutajille. Tllanne on sama kuin heidän omassa maassaan. Nämä ei osaa elää normaali elämään. He ovat tottuneet aina sotimaan. kieroilemaan ja tappelemaan sen takia heidän maassaan on sellaista mitä se on.Sitä he tuovat nyt Euroopaan ja vielä Eu:n hyväksymänä ja kannattamana.

Hannu Haili
Hannu Haili
9 years ago

Poliisia voidaan syyttää kuulustelupöytäkirjan väärentämisestä, jos hän ei suostu kirjaamaan kuultavan kertomusta sellaisena kuin kuultava sen kertoo. Kysymys on kuultavan oikeusturvasta. Rikosilmoitus poliisia vastaan on nyt paikallaan.

PA
PA
9 years ago

Ja ylessä esitetään ohjelmaa jossa monen monta kertaa todetaan kuinka suomalaiset luottavat poiliisiin. Juurikin ke 25.10.2017 oli joku ohjelma. Mutta tuohan onkin se yksi pahimmista valhemedioista.

Yks kalju vaan
Yks kalju vaan
9 years ago

Eri asia kiinnostaako niitä valvontakuvia saada nähtäväksi. Ja onhan uutisoitu kuinka poliisit alkavat olemaan uupuneita, ei ihme jos joutuu toimimaan valheessa.

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.