Farage: Trump konservatiivien sankari!

Julkaistu 5.8.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 4 minuuttia

Nigel Farage puhui juuri Yhdysvaltain nuorkonservatiiviopiskelijoiden (YAF) konferenssissa sanoen, että Trump on todellinen konservatiivinen sankari, joka palautti hänen uskonsa kansalliseen demokratiaan.

Alla kattava karkea litterointi Faragen puheesta, itse video on artikkelin lopussa.



Nigel Farage sanoi myös, että kun historiaa kirjoitetaan tulevaisuudessa, vuosi 2016 tullaan muistamaan siitä, että silloin tavallinen, hyvä kansa otti vallan takaisin poliitikoilta, jotka veivät asioita väärään suuntaan.

Farage tuomitsi myös jyrkin sanoin sen, että Barack Hussein Obama painosti brittejä äänestämään Brexittiä vastaan, mutta kiitti siitä, että tämä törkeys todennäköisesti lisäsi-Brexit -ääniä.

Faragin painotti myös sitä, että kun konservatiivit taistelee tosissaan, konservatiivit voivat voittaa. Brexit ja Trump ovat siitä kiistattomia todisteita ja painotti, että 2016 oli aika pirun hyvä vuosi.

Parasta kuitenkin hänen mukaansa vuonna 2016 oli kuitenkin CNN-toimittajien ilmeet, kun selvisi, että Donald Trump voitti Yhdysvaltain presidentinvaalit.

Ei enää anteeksipyyntöjä siitä keitä me olemme, Farage alleviivasi ja sanoi yleisölleen, että te voitte olla todella ylpeitä isänmaastanne.



Farage myös tyrmäsi holtittoman maahanmuuttopolitiikan ja sanoi, että maahanmuuttokriittisyys on nyt tuotu takaisin politiikkaan sen jälkeen, kun vallassa olleet liberaalit ovat 25 vuotta syyttäneet kaikkia siitä puhuvia valkoisen ylivallan kannattajiksi, uusnatseiksi ja pahemmaksi.

Nämä kysymykset ovat Faragen mukaan keskeisiä Brexitin ja Trumpin voiton osalta, eikä liberaaleille tule koskaan enää antaa tässä aiheessa ylivalta-asemaa.

Farage sanoo myös, että kapitalismi on menetetty ja sen sijaan me elämme globaalissa korporatismissa, jossa suuret pankit ja korporaatiot käytännössä omistavat politiikan ja hukuttavat kaikki alat säätelyyn.

Faragen mukaan säätely estää uusien ja pienten toimijoiden osallistumisen markkinoille ja tämän takia rikkaat rikastuvat yhä enemmän.

Farage myös sanoi että konservatiivisten arvojen puolesta taistelevien on totuttava siihen, että heitä haukutaan rasisteiksi, homofobeiksi, jnpp, koska vasemmistossa on todella ilkeitä ja inhottavia ihmisiä.



Farage tyrmää median Venäjä-salaliitot ja sanoo senkin johtuvat siitä, ettei media eivätkä liberaalit edelleenkään ymmärrä mistä on kyse ja he etsivät syytä tilanteeseen epätoivoisesti sieltä täältä.

Kysymys kuitenkin oli tavallisten ihmisten kapinasta liberaalia eliittiä vastaan, joka on mennyt liian pitkälle, sanoi Farage.

Donald Trump on täysin päättäväinen sen suhteen, että hän ajaa ne ohjelmat läpi, joiden perusteella hänet valittiin presidentiksi, Farage kertoo.

Faragen mukaan Trump on todellinen konservatiivinen sankari, joka palautti hänen uskonsa kansalliseen demokratiaan.

Vuosi 2016 on hänen mukaansa vuosi, jolloin demokraattinen kansallisvaltio aloitti paluunsa, eikä hetkeäkään liian aikaisin.



Q&A-kysymysosuudessa Farage sanoi lisäksi mm. seuraavaa:

  • Irlanniin ei olisi pitänyt koskaan liittyä euroon.
  • Irlanti pakotettiin kahden kielteisen äänestyksen jälkeen kolmanteen EU-äänestykseen.
  • EU pelkää että jos Britannia pääsee lähtemään hyvällä diilillä EU:sta muut maat seuraavat perässä.
  • Korporatismin nousu on johtanut siihen että AY-liikkeiden keskusjohto on pettänyt työväen, EU on ostanut heidät siinä missä Stalin eliminoi vastustajansa.
  • Sinn Fein uskoi itsenäisyyteen, nationalistisena, mutta Sinn Fein on muuttanut mieltään asiassa. Miksi? Rahan takia! (EU lahjoi)
  • Vasemmisto on kasvanut Britanniassa, mutta on väärässä syyttäessään vapaiden markkinoiden kapitalismia, jota ei ole, ongelma on korporatismi.
  • Suurpääoma lobbaa erittäin taitavasti.
  • Bryssels kaappasi vallan Berlusconilta ja laittoi tilalle Goldman Sachsin entisen johtajan; Bryssel teki saman myös Kreikassa.
  • Britannian suurin business-lobbausjärjestö CBI edustaa vain 9% työntekijöistä. Sen valta on liian suuri.
  • Farage varoittaa siitä että jos Brexit vesitetään, englantilaiset kostaa sen poliittiselle luokalle 2020-luvun alkupuolella ja hänen mielestään Britannian poliittinen luokka jo petaa petosta ja Brexitin vesittämistä.
  • Farage lupaa palata politiikkaan, jos Brexit petetään.
  • Saksa kontrolloi EU:ta käytännössä täydellisesti.
  • Merkel teki katastrofaalisen virheen maahanmuuttopolitiikassaan ja se tullaan muistamaan historiankirjoissa.
  • EU:ssa joutuu odottamaan terrorismin takia 3 tuntia lentokoneeseen nousua, mutta pakolaisveneellä pääsee sisään miten vaan.
  • EU:n idea on hävittää kansallisvaltiot, mutta olla kertomatta sitä näiden maiden kansalaisille.
  • Italia on suurista valtiosta jokeri, joka saattaa ensimmäisenä erota EU:sta. Italialla ei ole henkisiä sitoumuksia suuntaan eikä toiseen sen historian takia ja EU on ollut katastrofaalinen Italian taloudelle. Pepe Grillon Viiden Tähden Liike johtaa Italian kyselyissä.
  • EU ja IMF murskasi Kreikan, jonka olisi pitänyt erota EU:sta ajat sitten. Kreikan talous on romahtanut 28% vuodesta 2008. 1930-luvun suurlamassa Yhdysvaltain talous romahti vain 16%.
  • Ranskassa 47% äänesti presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella ehdokkaita jotka ovat EU:sta eroamisen kannalla.
  • Itä-Euroopan vasta 90-luvulla demokratiaan päässet maat näkevät EU:ssa Neuvostoliiton piirteitä.
  • EU on kuolemassa. Se on vain ajan kysymys.




Koulun työntekijä tuomittiin 16 tytön seksuaalisesta hyväksikäytöstä Uppsalassa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Uppsalassa entinen koulutyöntekijä on tuomittu kolmen vuoden ja yhdeksän kuukauden vankeusrangaistukseen useista vakavista seksuaalirikoksista peruskouluikäisiä tyttöjä kohtaan. Tapauksen syyttäjän, Bente Erfäldtin, mukaan tuomio vastaa pitkälti syyttäjän vaatimuksia.

Yhteensä 16 tyttöä oli asianomistajina syytteissä, ja käräjäoikeus katsoi miehen syylliseksi kaikkiin 16 syytekohtaan.

Hänet on tuomittu kaikista väitetyistä rikoksista. Käräjäoikeus on pitkälti jakamassa syyttäjän näkemyksen siitä, miten rikokset tulee arvioida. Meillä oli hieman ankarampi rangaistusvaatimus, mutta kokonaisuutena olen tyytyväinen, Erfäldt sanoo.

Kaikki uhrit olivat tekojen aikaan peruskouluikäisiä, ja useat rikokset tapahtuivat koulussa Uppsalassa, jossa mies — kuusikymppinen koulun työntekijä — oli työskennellyt.

Mies aloitti työskentelyn koulussa vuonna 2023 toimiessaan resurssityöntekijänä, vahtimestarina ja vapaa-ajan ohjaajana. Rikokset tapahtuivat tuosta vuodesta kevääseen 2025 saakka, jolloin hänet pidätettiin.

Todisteet miestä vastaan koostuivat muun muassa tyttöjen kertomuksista sekä teknisestä näytöstä — miehen hallusta löytyneistä kuvista ja videoista.

Mies on aiemmin ollut rikokseton ja kiistää kaikki syytteet. Hän on työskennellyt kouluissa pitkään ja ollut aiemmin työsuhteessa myös muihin oppilaitoksiin.

Bussiturma Boliviassa: 16 kuollut ja 32 loukkaantunut

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ainakin 16 ihmistä on kuollut ja 32 loukkaantunut, kun matkustajabussi suistui noin 300 metrin syvyyteen rinteeseen Boliviassa, kertovat viranomaiset. Onnettomuus tapahtui maanantaina aamulla Morochatan alueella, joka sijaitsee maan keskiosissa.

Paikallisen viranomaisen mukaan kyseessä oli vakava onnettomuus, sillä bussissa oli useita matkustajia ja tapahtumapaikka on vaikeasti saavutettavissa. Pelastustyöt ovat olleet haastavia alueen vaikeakulkuisuuden vuoksi.

Boliviassa kuolee viranomaisten mukaan vuosittain noin 1 400 ihmistä liikenneonnettomuuksissa. Maassa on hieman yli 12 miljoonaa asukasta.

Viranomaiset tutkivat nyt onnettomuuden syytä, mutta alustavien tietojen mukaan mahdollisia syitä voivat olla tien huono kunto tai kuljettajan menettämä ajoneuvon hallinta.

Hirmumyrsky Melissa iski Jamaikalle – voimakkain 174 vuoteen

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 28.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Erittäin voimakas hirmumyrsky Melissa on iskenyt Jamaikalle valtavalla voimalla. Hengenvaaraa aiheuttavat tuulet ja tulvat piinaavat parhaillaan Karibian saarta, jossa jopa 1,5 miljoonaa ihmistä on suoraan myrskyn armoilla.

Melissa saavutti viidennen luokan, eli korkeimman mahdollisen voimakkuuden, saapuessaan Jamaikan mantereelle kello 18.00 paikallista aikaa, kertoo Yhdysvaltain National Hurricane Center (NHC) Miamista. Kyseessä on voimakkain myrsky, joka on iskenyt Jamaikalle 174 vuoteen.

Tuulen nopeudet ylittivät 80 metriä sekunnissa, kun Melissa iski maihin. Myrsky on samalla vuoden 2025 voimakkain hirmumyrsky koko maailmassa.

– Olemme hyvin huolissamme. ”Maailman voimakkain myrsky” iskee tähän pieneen pisteeseen kartalla, sanoi paikallinen yrittäjä Steve Dunn ennen myrskyn saapumista.

Vahingot voivat olla mittavat

Melissa on liikkunut hitaasti Karibialla viime päivinä, ja sitä kuvataan jopa voimakkaammaksi kuin hirmumyrsky Katrina, joka 20 vuotta sitten aiheutti tuhoa Yhdysvalloissa, surmaten yli 1 800 ihmistä.

Jamaikalla koulut ja lentokentät on suljettu, kattoja vahvistettu ja hätäsuojat otettu käyttöön.

– Hallitus on tehnyt kaiken mahdollisen valmistautuakseen myrskyyn, jollaisen kaltaista emme ole koskaan kokeneet, sanoi tiedotusministeri Dana Morris Dixon BBC:n Newshour-ohjelmassa.

Hänen mukaansa maa on jo valmiiksi hyvin vettynyt runsassateisen lokakuun vuoksi.
– Kun saamme vielä lisää vettä, seurauksena on laajoja tulvia ja maanvyörymiä erityisesti vuoristoalueilla, hän varoitti.

Pakollisia evakuointeja

Kansainvälinen Punainen Risti ja Punainen Puolikuu (IFRC) varoittavat myrskyn ”valtavasta vaikutuksesta”.
– Humanitaarinen uhka on vakava ja välitön, sanoo IFRC:n Karibian alueen päällikkö Necephor Mghendi, jonka mukaan 1,5 miljoonaa ihmistä saattaa joutua myrskyn vaikutusalueelle – mahdollisesti jopa enemmän.

Jamaikan pääministeri Andrew Holness kertoi CNN:lle, että erityisesti saaren länsiosat tulevat kärsimään pahiten.
– En usko, että alueella on minkäänlaista infrastruktuuria, joka kestäisi viidennen luokan myrskyn, hän sanoi.

Laajoille alueille on annettu pakolliset evakuointimääräykset, mutta kaikki eivät aio noudattaa niitä.

Myrsky Melissan odotetaan jatkavan kulkuaan länteen päin seuraavien päivien aikana, tuoden mukanaan edelleen hengenvaarallisia tuulia ja rankkasateita.

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 27.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Ruotsi avaa nuorisovankilat 13-vuotiaille ensi kesänä – rikosoikeudellinen vastuuikä laskee 15:stä 13 vuoteen

Ruotsi valmistautuu ottamaan käyttöön nuorisovankilat myös 13- ja 14-vuotiaille, jotka tuomitaan vakavista rikoksista heinäkuun 1. päivän jälkeen. Rikosseuraamuslaitos (Kriminalvården) on jo aiemmin suunnitellut erityisiä yksiköitä 15–17-vuotiaille, mutta hallitus on nyt antanut tehtäväksi perustaa erilliset, nuoremmille lapsille tarkoitetut osastot.

Erityisyksiköiden on määrä olla valmiina ensi kesään mennessä. Lainsäädäntöehdotuksen mukaan rikosoikeudellinen vastuuikä lasketaan 15 vuodesta 13 vuoteen niissä tapauksissa, joissa nuori tekee erittäin vakavan rikoksen. Muutos astuisi voimaan 1. heinäkuuta.

Oikeusministeri Gunnar Strömmerin (Moderaatit) mukaan Rikosseuraamuslaitos valmistautuu aluksi tarjoamaan 100–150 paikkaa 13–17-vuotiaille eri puolilla maata sijaitsevissa laitoksissa.

– Rakennamme parhaillaan koulutoimintaa ja erilaisia hoitomuotoja näihin yksiköihin, Strömmer kertoo.

Uuden lain on tarkoitus olla voimassa vähintään viiden vuoden ajan.

– Näen tämän keinona antaa muulle yhteiskunnalle mahdollisuuden ottaa tilanne kiinni, Strömmer sanoo.

Ministerin mukaan, jotta 13- ja 14-vuotiaiden tekemät vakavat rikokset voitaisiin ehkäistä, sosiaalipalveluiden, koulujen, poliisin sekä lasten ja nuorten psykiatrian on toimittava tulevaisuudessa aivan uudella tavalla ja entistä tiiviimmässä yhteistyössä.