Alabaman osavaltio aiheutti kiukkua ja harmaita hiuksia hyväksyessään uudet aborttilait, jotka käytännössä kieltävät abortin, oli tilanne mikä tahansa. Aborttikeskustelu on käytännössä kahden ääripään hallussa, kuten niin moni muukin keskustelu nykyisin ja nyt debatin keskiöön on nousemassa Alabaman yliopisto, joka harkitsee luovuttavansa historiansa suurimman lahjoituksen takaisin "hyväntekijälle" tämän aborttikannan vuoksi.
Asianajaja Hugh Culverhouse Jr. teki Alabaman yliopistolle historiallisen suuren 26,5 miljoonan dollarin lahjoituksen. Yliopisto on jo vastaanottanut summasta 21,5 miljoonaa dollaria, mutta kuten sanottua, aikoo nyt luovuttaa summan takaisin ja kieltäytyä loppulahjoituksesta.
Syynä on hra. Culverhausen aborttinäkemys, jonka mukaan jokaisella naisella on oikeus päättää siitä, tekeekö abortin vai ei. Culverhausen mielipide on voimakkaasti ristiriidassa osavaltion lakien kanssa ja mm. siksi näkemys voi olla kiusallinen nimenomaan Alabaman yliopiston oikeustieteelliselle laitokselle.
Kuitenkaan yksin se, että Culverhausen näkemykset ovat niin räikeän erit osavaltion lakien kanssa, ei ole ainoa syy. Culverhause nimittäin vetosi myöskin kansalaisiin, jotta nämä eivät hakisi opiskelemaan Alabaman yliopistoon "ennen kuin osavaltio ryhdistäytyy".
- En halua kenenkään, erityisesti naisten opiskelevan lakia tuossa koulussa, ennen kuin osavaltio ryhdistäytyy, Culverhause sanoi.
Jo aiemmin Culverhause on vaatinut 10 miljoonaa dollaria lahjoituksistaan takaisin saatuaan tietää, ettei yliopisto aio käyttää rahoja laajentaakseen oikeustieteen laitosta. Taloudellisesti tilanne on yliopistolle hyvin ikävä, sillä Culverhause on yksin viimeisen kymmenen vuoden aikana lahjoittanut sille yli 40 miljoonaa dollaria.
Lähde: RT





