Mainos:

Ville Niinistö: Kokoomuksen kova politiikka alkaa kääntyä itseään vastaan

Julkaistu 19.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden kansanedustaja Ville Niinistö kritisoi kokoomusta Facebook-sivullaan julkaisemassaan kirjoituksessa.

Niinistö kirjoittaa:

"Eduskunnassa liikkuu IS:n mukaan "hurja huhu" siitä, että Harkimo olisi jättämässä kokoomusta ja perustamassa omaa ryhmää. Melkein yhtä hurjaa oli kuulla kuinka Ben Zyskowicz täysistunnossa myönsi olleensa väärässä päivähoito-oikeuden rajoittamisessa!

Olennainen havainto on se, että kokoomuksen kova politiikka alkaa kääntyä itseään vastaan. Suomalaiset haluavat hyvinvointivaltiota puolustavaa politiikkaa: uudessa nuorisobarometrissa jopa 93% nuorista kannatti hyvinvointivaltion säilyttämistä. Kun muistaa miten mollaavasti Zyskowicz puhui työttömistä ja siitä kuinka heidän lapsensa eivät tarvitse päivähoitoa, olisi hän nyt voinut samalla pyytää heiltä anteeksi. Yhtä lailla hän aiemmin haukkui varhaiskasvatuksen (ja asiantuntijatiedon) puolustajat populisteiksi.

Nyt kokoomuslaisilla on monissa asioissa kiire muuttaa linjaansa tai takertua epätoivoisesti Sipilän porvarihallituksessa saamaansa asemaan viedä Suomen sote-palvelut markkinoille peruuttamattomasti, vaikka kuinka suurella vahingolla.

Tässä tilanteessa tervehdin ilolla sitä, jos Harkimo jättää kokoomuksen protestina soten älyttömyydelle ja vetää mahdollisimman monta edustajaa mukaansa. Hjallis Harkimon kunniaksi pitää sanoa ainakin se, että hän uskaltaa ajatella omilla aivoillaan. Seuraavaksi näemme uskaltaako riittävän moni muu hallituspuolueiden edustaja, jotta hallituksen suomalaisia eriarvoistava sote-esitys kaatuu.

Toivotan heille rohkeutta!"

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Valkoinen hetero
8

Jep, ja virheet haluavat hyvinvointivaltiota Villen kanssa koko maailman kansalaisille , sinun maahasi , sinun kustannuksellasi.

Ttjeu
Ttjeu
8

Strategisesti huono veto pelata omaan populistiseen pussiin Harryn mahdollisella siirtymisestä toiseen ryhmään. Silloinhan kyseisen asian todennäköisyys vähenee kabinettipelistä yms. johdosta.
Ville Niinistöä itseään ei valitettavasti voi kehua omilla aivoilla ajattelusta hyvin arvosanoin.
Hän käytännöllisesti katsoen uskoo sokeasti moneen propagandaan ja on esim. Greepeacen vietävissä asiassa kuin asiassa. Totuuden etsintä ja tieteellinen lähestymistapa on kaukana siitä (terveisin, luonnontieteilijä ja ympäristöalan ammattilainen), tosiasioihin perustuvasta politikoinnista puhumattakaan.

Mutta kyllä, Kokoomus on Suomen surullinen tuho, aivan kuten Keskustakin. SDP on kahteen edelliseen verrattuna enemmän Suomen jarru kuin tuhooja, mutta tuhooja sekin silti. Mielummin jarru kuin betoniseinä.

Entäs Vihreät itse? Vispaa yhteen 1,5 osaa Kokoomusta ja 1 osa SDP:tä, lisää kolme litraa disinformaatiota ja sokeaa ideologiaa(tämän eineksen yhdistelmä on laajalti tunnettu) sekä tölkillinen populismihiivaa, lisää paljon sokeria imellyttäjäksi ja anna seoksen seistä kuukauden komerossa. Tarjoile kaikkien nautittavaksi.

Silti, pitäähän to sanonta paikkansa, että rikkinäinenkin kello näyttää oikean ajan kerran vuorokausessa,
vaikka jotkut ikävästi saattavat muistaa mitä vihr. itse ovat olleet mukana toteuttamassa.

juha.
juha.
8

Ville Niinistöllä on nyt kauhea kannanotto -ripuli päällä. Huolta riittää kaikesta aina ensteks laittomasti maassa olevien hylsyn saaneiden geelitukkien hirmuiset traumat siitä, että on mentävä kotiin, jossa ei enää ole kuin rokkistara, joiden perässä suomi naiset juoksevat ja kiljuvat kuin konsanaan Beatlesien ollessa se ykkösjuttu musiikkimaailmassa.
Ville Niinistöä ei tunnu vaivaavan, että mistä kaikki humanistiset eurot revitään koko maailman vastikkeettomaan elättämiseen ja suunsa mauksi sanotut työtätekevien kanta-suomalaisten elämänlaadun parantamiseen, josta jostain kumman syystä suomalaiset poliitikot alkavat pauhaamaan aina eduskuntavaalien alla ja varsinkin sen ollessa ajankohtainen. Silloin ”ystäviä” riittää niin oikealta, keskeltä ja vasemmalta kuin hirvikärpäsiä, jotka menevät iholle, mutta toisin kuin esikuvansa poliitikot eivät pudota ”siipiään”, vaan lehahtavat heti lentoon, kunhan vertauskuvallisesti piikatyttö on saatettu siunattuun tilaan.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8

Virheet haluu tuhota Suomen ja tehdä meistä neekereiden ja vuohipaimenten palvelijoita.

Vihaan Vihreitä ja Ville Niinistö on mielenvikainen kus pää.

Tajua ketkä hullut äänestää noita.

Mummeli
Mummeli
8

Alkaakohan kokoomuksen kannatuksessa näkyä se että puolue perusti itselleen apupuolueen kesken kauden suoraan hallitukseen ilman mitään kannatusta, parlamentaarisen demokraattisen toiminnan irvikuvana. Toivottavasti, soisi näkyvän kepunkin kannatuksessa. Ei päättömyyksiä olisi muuten saatu läpivietyä.

Pirjo Ranta-aho
Pirjo Ranta-aho
8

Täytyy antaa täysitunnustus Villelle , kiitos olet sittenkin kunnon Niinistö
Sote on torpattava ei sote saa olla myytävänä , ei ihmisten elämää voida myydä markkinoilla

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.