Mainos:

Ville Niinistö: Kokoomuksen kova politiikka alkaa kääntyä itseään vastaan

Julkaistu 19.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden kansanedustaja Ville Niinistö kritisoi kokoomusta Facebook-sivullaan julkaisemassaan kirjoituksessa.

Niinistö kirjoittaa:

"Eduskunnassa liikkuu IS:n mukaan "hurja huhu" siitä, että Harkimo olisi jättämässä kokoomusta ja perustamassa omaa ryhmää. Melkein yhtä hurjaa oli kuulla kuinka Ben Zyskowicz täysistunnossa myönsi olleensa väärässä päivähoito-oikeuden rajoittamisessa!

Olennainen havainto on se, että kokoomuksen kova politiikka alkaa kääntyä itseään vastaan. Suomalaiset haluavat hyvinvointivaltiota puolustavaa politiikkaa: uudessa nuorisobarometrissa jopa 93% nuorista kannatti hyvinvointivaltion säilyttämistä. Kun muistaa miten mollaavasti Zyskowicz puhui työttömistä ja siitä kuinka heidän lapsensa eivät tarvitse päivähoitoa, olisi hän nyt voinut samalla pyytää heiltä anteeksi. Yhtä lailla hän aiemmin haukkui varhaiskasvatuksen (ja asiantuntijatiedon) puolustajat populisteiksi.

Nyt kokoomuslaisilla on monissa asioissa kiire muuttaa linjaansa tai takertua epätoivoisesti Sipilän porvarihallituksessa saamaansa asemaan viedä Suomen sote-palvelut markkinoille peruuttamattomasti, vaikka kuinka suurella vahingolla.

Tässä tilanteessa tervehdin ilolla sitä, jos Harkimo jättää kokoomuksen protestina soten älyttömyydelle ja vetää mahdollisimman monta edustajaa mukaansa. Hjallis Harkimon kunniaksi pitää sanoa ainakin se, että hän uskaltaa ajatella omilla aivoillaan. Seuraavaksi näemme uskaltaako riittävän moni muu hallituspuolueiden edustaja, jotta hallituksen suomalaisia eriarvoistava sote-esitys kaatuu.

Toivotan heille rohkeutta!"

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Valkoinen hetero
8 years ago

Jep, ja virheet haluavat hyvinvointivaltiota Villen kanssa koko maailman kansalaisille , sinun maahasi , sinun kustannuksellasi.

Ttjeu
Ttjeu
8 years ago

Strategisesti huono veto pelata omaan populistiseen pussiin Harryn mahdollisella siirtymisestä toiseen ryhmään. Silloinhan kyseisen asian todennäköisyys vähenee kabinettipelistä yms. johdosta.
Ville Niinistöä itseään ei valitettavasti voi kehua omilla aivoilla ajattelusta hyvin arvosanoin.
Hän käytännöllisesti katsoen uskoo sokeasti moneen propagandaan ja on esim. Greepeacen vietävissä asiassa kuin asiassa. Totuuden etsintä ja tieteellinen lähestymistapa on kaukana siitä (terveisin, luonnontieteilijä ja ympäristöalan ammattilainen), tosiasioihin perustuvasta politikoinnista puhumattakaan.

Mutta kyllä, Kokoomus on Suomen surullinen tuho, aivan kuten Keskustakin. SDP on kahteen edelliseen verrattuna enemmän Suomen jarru kuin tuhooja, mutta tuhooja sekin silti. Mielummin jarru kuin betoniseinä.

Entäs Vihreät itse? Vispaa yhteen 1,5 osaa Kokoomusta ja 1 osa SDP:tä, lisää kolme litraa disinformaatiota ja sokeaa ideologiaa(tämän eineksen yhdistelmä on laajalti tunnettu) sekä tölkillinen populismihiivaa, lisää paljon sokeria imellyttäjäksi ja anna seoksen seistä kuukauden komerossa. Tarjoile kaikkien nautittavaksi.

Silti, pitäähän to sanonta paikkansa, että rikkinäinenkin kello näyttää oikean ajan kerran vuorokausessa,
vaikka jotkut ikävästi saattavat muistaa mitä vihr. itse ovat olleet mukana toteuttamassa.

juha.
juha.
8 years ago

Ville Niinistöllä on nyt kauhea kannanotto -ripuli päällä. Huolta riittää kaikesta aina ensteks laittomasti maassa olevien hylsyn saaneiden geelitukkien hirmuiset traumat siitä, että on mentävä kotiin, jossa ei enää ole kuin rokkistara, joiden perässä suomi naiset juoksevat ja kiljuvat kuin konsanaan Beatlesien ollessa se ykkösjuttu musiikkimaailmassa.
Ville Niinistöä ei tunnu vaivaavan, että mistä kaikki humanistiset eurot revitään koko maailman vastikkeettomaan elättämiseen ja suunsa mauksi sanotut työtätekevien kanta-suomalaisten elämänlaadun parantamiseen, josta jostain kumman syystä suomalaiset poliitikot alkavat pauhaamaan aina eduskuntavaalien alla ja varsinkin sen ollessa ajankohtainen. Silloin ”ystäviä” riittää niin oikealta, keskeltä ja vasemmalta kuin hirvikärpäsiä, jotka menevät iholle, mutta toisin kuin esikuvansa poliitikot eivät pudota ”siipiään”, vaan lehahtavat heti lentoon, kunhan vertauskuvallisesti piikatyttö on saatettu siunattuun tilaan.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8 years ago

Virheet haluu tuhota Suomen ja tehdä meistä neekereiden ja vuohipaimenten palvelijoita.

Vihaan Vihreitä ja Ville Niinistö on mielenvikainen kus pää.

Tajua ketkä hullut äänestää noita.

Mummeli
Mummeli
8 years ago

Alkaakohan kokoomuksen kannatuksessa näkyä se että puolue perusti itselleen apupuolueen kesken kauden suoraan hallitukseen ilman mitään kannatusta, parlamentaarisen demokraattisen toiminnan irvikuvana. Toivottavasti, soisi näkyvän kepunkin kannatuksessa. Ei päättömyyksiä olisi muuten saatu läpivietyä.

Pirjo Ranta-aho
Pirjo Ranta-aho
8 years ago

Täytyy antaa täysitunnustus Villelle , kiitos olet sittenkin kunnon Niinistö
Sote on torpattava ei sote saa olla myytävänä , ei ihmisten elämää voida myydä markkinoilla

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.