Mainos:

Vastarintaliikkeen mielenosoitus lauantaina Tampereella – Luvassa kaksi vastamielenosoitusta ja mittavat poliisin valmistelut

Päivitetty 21.10.2017, Julkaistu 19.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Pohjoismainen vastarintaliike järjestää lauantaina mielenosoituksen. "Mielenosoitus sananvapauden puolesta"-nimellä kulkeva tapahtuma alkaa klo 12:00 Tampereen keskustassa sijaitsevalta Laukon torilta ja päättyy marssin sekä puheiden jälkeen noin kello 15:00.

Vastarintaliike on julkaissut omilla sivuillaan tiedotteen, jossa ohjeistetaan osallistujia esimerkiksi käytöksen, pukeutumisen ja tunnusten suhteen.

"Toivomme jokaiselta osallistujalta siistejä vaatteita ja hyvää käytöstä. Naamioituminen esimerkiksi kommandopipolla tai vastaavalla on kiellettyä! Myöskään esimerkiksi pelkkiin verkkareihin pukeutuminen ei ole suositeltavaa eikä tyylikästä. Tahdomme, että jokainen osallistuja osallistuu myös marssin aikana huudettaviin iskulauseisiin, joihin saatte ohjeistukset marssin alussa. Humalassa paikalle tuleminen sekä alkoholijuomien nauttiminen tapahtuman aikana on kiellettyä. Myös tupakan polttaminen marssin sekä puheiden aikana on kiellettyä. Vettä kannattaa ottaa mukaan."

Tämän lisäksi liikkeen tiedotteessa mainitaan erikseen, ettei omia lippuja tai banderolleja sallita tapahtumassa.

Mainos:

" Vaatteissa olevat järjestölliset tunnukset ovat sallittuja. Ainakin katupartiojärjestö Soldiers of Odin on ilmoittanut tulevansa paikalle."

Tapahtuma on poliisin tietojen mukaan poikinut kaksi vastamielenosoitusta

Myöskin Vastarintaliikettä vastustavat tahot ovat havahtuneet lauantaita varten ja järjestävät virallisten tietojen mukan kaksi vastamielenosoitusta samana päivänä Tampereen keskustan alueella. Antifasistinen Varis-verkosto markkinoi tapahtumaansa seuraavasti:

"Koko Tampere vihaa natseja" -tapahtuman taustalla on yhteenliittymä tamperelaisia yksityishenkilöitä, järjestöväkeä ja muita toimijoita. Täyttäkäämme Tampereen kadut fasisminvastaisilla iskulauseilla, kylteillä ja banderolleilla. Levitä tietoa mielenosoituksesta ja tule paikalle yksin tai ystäviesi kanssa. Tapahtuma on luonteeltaan rauhanomainen."

Varisverkoston tapahtumasta ei ollut ainakaan näiden omilla netti-sivuilla saatavilla tarkkaa alkamisaikaa.

Nykysuomi soitti Tampereen poliisille ja kysyi viikonlopun mielenosoituksista ja poliisin järjestelyistä, oletusarvoisesti vilkkaan viikonlopun kohdalla.

Ylikomisario Harri Nojonen kertoo vastamielenosoituksien ilmoitetuiksi paikoiksi Keskustorin ja Sorin aukion, molemmat kaupungin keskustassa. Hänen mukaansa molemmat vastamielenosoitukset ovat erillisten yhdistysten järjestämiä. Toisen järjestäjäksi on Nojosen mukaan ilmoittautunut "Tampere ilman natseja" - ryhmittyä. Facebookin mukaan kyseessä on samainen "Koko Tampere vihaa natseja"-tapahtuma, jota Varisverkosto markkinoi omilla sivuillaan.

Toisen, Nojosen mukaan nimeltään "Antifasistinen mielenosoitus vastarintaliikettä vastaan", tapahtuman järjestäjää kysyttäessä jäimme ilman vastausta. Nykysuomen aiemman uutisen mukaan kyseessä on kaikkea muuta kuin "rauhanomainen" vastamielenosoitus. Seuraavassa lainaus tapahtumaa koolle kutsuvalta nettisivulta:

-"Torjukaamme natsimarssi sorrettujen ylivoimalla. Hylätkää illuusiot ja valmistautukaa taisteluun, joka saa PVL:n toivomaan, ettei se olisi ikinä astunutkaan Tampereelle ja porvarit toivomaan etteivät he olisi ikinä natseja tänne päästäneet. Ei anneta natseille rauhaa, tukahdutetaan heidän toimintansa, savustetaan heidät ulos koloistaan, ja rangaistaan heitä säälimättä. Kootkaa rivit ja tuhotkaa fasistit!

Poliisi valmistautuu viikonloppuun 

Ylikomisario Nojonen kertoo Nykysuomelle poliisin valmistautumisesta mielenosoituksiin. Hänen mukaansa erityinen arvo on ollut tapahtumien järjestäjien kanssa etukäteen käydyillä neuvotteluilla, joissa jokaista on "informoitu tavoista ja säännöistä". Kuitenkaan pelkästään neuvotteluihin ei Tampereen poliisi uskalla luottaa, vaan viikonloppuun on lisätty myöskin henkilöstöä.

-"Olemme irroittaneet asiaa hoitamaan aivan oman ryhmän Tampereen poliisista. Tämän lisäksi eri puolilta Suomea on tulossa 200 poliisi varmistamaan että asiat sujuvat toivotunlaisesti."

Nojosen mukaan ryhmien väliset jännitteet väistämättä aiheuttavatsen, että lisävoimia tarvitaan. Hänen mukaansa erityinen motiivi Vastarintaliikkeen mielenosoituksen järjestämiselle löytyy lähestyvästä vastarintaliikkeen kielto-oikeudenkäynnistä. Nykysuomi kirjoitti aiheesta noin viikko sitten. Lue koko artikkeli Täältä.

Lähde: Vastarinta.com , facebook , Varisverkosto

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

4 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Oma valinta
Oma valinta
8 years ago

Taas on Tampereen leipomoiden viikonloppu turvattu kun munkisyöjät ympäri maata kokoontuvat Tampereelle. Mutta sen sijaan että ne keskittyisivät niihin tahoihin jotka niitä ongelmia aiheuttavat, keskittyvät ne todennäköisesti ruotsalaisten kolleegojensa tapaan siihen tahoon joka ei aiheuta ongelmaa. Saas nähdä onko edessä jälleen syytteitä ”väkivaltaisesta rynnäköstä”?

Mielenosoitus on mielenosoitus. Nuo kaksi muuta ilmoitettua tapahtumaa ovat jotain ihan muuta kuin mielenosoituksia. Ja kun lukee noiden alämänhallintansa menettäneiden ihmisten lauseita ”porvareista ja natseista” niin ne eivät taida ymärtää miten Taistolaisilta niiden agenda kuulostaa. Ihan kuin kukaan ei olisi ottanut opiksen kommunismista tai sen seurauksista.

Meille aina toitotetaan että ympäristö muokkaa ihmistä, mutta totuus on että:”Ihminen muokkaa ympäristönsä haluamakseen”.

Alarik Lundin
8 years ago

Kummaa porukkaa tosiaan… Taistelevat EU-imperialismin ja ylikansallisen orjuuden puolesta ja haluavat rakentaa unelmanaan varhaiskeskiaikaisen feodalistista diktatuuria ihannoivan kulttuurin kansoittaman ihmisoikeusutopian.

Juha
Juha
8 years ago

Heh heh. Hyödylliset idiootit eli fasistista diktatuuria kannattavat vastamielenosoittajat sekä heidän puolellaan seisovat hölmöläispoliisit tulevat Tampereelle nolaamaan itsensä. Me hävetään teitä..

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Vastamielenosoitus sananvapauden puolesta järjestettävälle mielenoisoitukselle on mielenosoitus sananvapautta vastaan. Viimekerralla antifantit huusivat HELLsingissä terrorismin puolesta -kun mitään sanomaa ei ole on ainut vaihtoehto erimieltä olevien häiriköinti.

-Lauantaina nähdään Tampereella!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.