Mainos:

Uskomaton pelastuminen – Kuha-poliisikoira löysi alakouluikäisen lapsen lumikasasta

Julkaistu 26.12.2023 – Kirjoittaja Toimitus

Poliisikoirayhdistys kirjoittaa tapahtumista seuraavasti:

Hätäkeskus antoi 23.12.2023 klo 22.00 poliisille tehtävän kadonneesta ihmisestä Korpilahdella.
Alakouluikäinen lapsi oli nähty viimeksi kotipihassaan klo 19.00 aikaan.

Sakeasti pyryttänyt lumi oli peittänyt lapsen jäljet, mutta alustavasti ne näyttivät lähtevän Korpilahden keskustan suuntaan. Omaiset olivat tehneet lähietsintää, kunnes katsoivat parhaaksi hälyttää viranomaiset etsintöihin mukaan.

Sisä-Suomen poliisilaitos perusti paikalle tilanneorganisaation, johon liittyi myös koirapartio Jyväskylästä. Muiden partioiden keskittäessä resursseja keskustan suuntaan, teki koirapartio etsintää kodin lähistöllä poliisikoira Kuhan avulla. Partio sai omaisilta tietää, että n. 20.00 aikaan kadulla oli käynyt lumiaura ja kadun päässä näkyikin korkea lumikasa. Kasan takapuolella oli lasten tekemiiiä lumionkaloita ja koirapartio tarkasti kasan huolellisesti. Kun Kuha ei reagoinut mihinkään ja kasa oli käsin mahdoton tarkastaa, päätti partio keskittää etsintöjään lähimaastoon.

Mainos:

Noin tunnin lenkin heitettyään koirapartio oli palaamassa autolle. Reitti kulki edellä mainitun lumikasan ohitse. Koiranohjaaja päästi Kuhan vielä haistelemaan kasaa. Yhtäkkiä Kuha jähmettyi yhteen kohtaan, eikä suostunut enää jatkamaan matkaa. Kohdasta pilkotti havuja lumen läpi, joita Kuha haisteli kiinnostuneena. Koirapartiomies alkoi repimään havua ja tästä innostuneena myös Kuha ryhtyi kaivamaan lumikasaa. Hanki muuttui sen verran kovaksi, että koirapartiomies lähti hakemaan lähitalosta lapiota. Kuha jatkoi sillä aikaa käpälillään kaivamista ja hetken päästä vastaan tulikin kengänpohja. Oltiin jo jouluaaton puolella ja kello 00.30. Kaikki lähistöllä olleet poliisit riensivät paikalle ja ryhtyivät raivokkaaseen kaivamiseen. Pitkältä tuntuneen, mutta todellisuudessa lyhyen hetken päästä lapsen kasvot saatiinkin esiin. Hän oli aluksi täysin reagoimaton käsittelyyn, mutta alkoi pikkuhiljaa virkoamaan ja pystyi paikalle saapuneessa ambulanssissa jo keskustelemaan.

Tarinan onnellinen loppu tällä tehtävällä on monen tekijän summa. Keskiössä on kuitenkin hyvin koulutettu poliisikoira sekä koirapartion sinnikäs perustyö. Lapsi oli ollut leikkimässä rakentamassaan lumiluolassa, kun auran tuoma uusi lumikuorma oli romahduttanut luolan. Lunta oli ollut lapsen päällä 1 - 1,5 metriä. Lumeen oli onneksi kuitenkin jäänyt pieni ilmatasku.

Koiranohjaaja on käyttänyt Kuhan kouluttamiseen satoja tunteja ja tällaisella tehtävällä onnistuminen on paras palkinto tuosta työstä. Myös kokeneen ohjaajan tietoisuus siitä, että lumessa ihmisen haju nousee pintaan hitaasti on aiheuttanut sen, että hän on antanut koiran vielä uudelleen haistella kasaa. Lopulta partion luottamus koiraan on aloittanut pelastustyöt. Kukaan ei halua edes ajatella mitä olisi tapahtunut, jos lasta ei olisi löydetty näin nopeasti. Tapaus on herättänyt myös ansaittua huomiota poliisikoirayhteisössä, herkistänytkin.

Tällaiset onnistumiset motivoivat myös muita koirapartioita harjoittelemaan ja tekemään tehtävillä kaikkensa, jotta kadonneet löytyisivät ajoissa. Mutta ennen kaikkea yhteisöllä on valtavan hyvä mieli kyseisen perheen puolesta, joka sai taatusti parhaan joululahjan mitä voi saada.

Suomen poliisikoirayhdistys onnittelee koirapartiota mahtavasta onnistumisesta ja esittää kolminkertaisen eläköön-huudon poliisikoira Kuhalle!

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
mediaoffline
mediaoffline
2 years ago

Kopioit sitten Poliiskoirayhdistyksen Facebook-päivityksen kokonaan sanasta sanaan ja julkaisit sen sitten ikäänkuin omana ”uutisena”. Ja eilen räksytit tällä sivulla kirjoituksessasi median tilasta. O tempora, o mores!

Juha
2 years ago
Reply to  mediaoffline

Poliisikoirayhdistyksen päivitys oli erinomainen ja sitä ei ollut tarvetta muokata. On yleensä parempi jättää muokaamatta muiden kirjoitukset. Esimerkiksi kun valtamediat lähtee muokkaamaan muiden kirjoituksia menee ne yleensä täysin vihkoon. On tärkeää että sanoma tulee juuri semmoisenaan ulos miten se on alkuperäisesti kirjoitettu.

Valitettavan usein törmää medioissa asiaan missä on otettu jonkun kirjoitus ja ammattitaidoton ja moraaliton toimittelija muokaa toisen kirjoitaman tekstin täysin toiseksi.

Lähdehän oli mainittu artikkelin ensimmäisenä sanana.

mediaoffline
mediaoffline
2 years ago

Lisäsit tuon lähteen kun siitä mainitsin. Ja oikeasti tuossa olisi alunperin pitänyt mainita a) Missä noin on kirjoitettu. b) Kuka kirjoitti. Alkuperäisessä ”uutisessa” noita asioita ei ollut.

Juha
2 years ago
Reply to  mediaoffline

En ole muokannut uutista kertaakaan. Etkä myöskään ole maininnut lähteestä mitään.

Tossa on selvästi mainittu kuka kirjoitti.

mediaoffline
mediaoffline
2 years ago

Jos ohjenuorana pidetään JSN:n Journalistin ohjeita, niin niitä tässä ei ole noudatettu. Eli alunperin olisi pitänyt mainita selvästi mistä tuo koko teksti on lainattu ja myös laitettu linkki alkuperäiseen kirjoitukseen. Muuten tuosta syntyy vaikutelma että se olisi Juha Korhosen kynästä. Mutta kirjoituksiasi lukeneena huomasin heti ettei näin ole, koska tekstissä ei ole kielioppivirheitä ja se on kirjoitettu ymmärrettävällä suomen kielellä.

Ja mitä tarkoitat tällä lauseella:”Etkä myöskään ole maininnut lähteestä mitään.”? Minä itsehän mainitsin alunperin aikaisemmassa kommentissani, mistä tuo teksti on kopioitu.

Juha
2 years ago
Reply to  mediaoffline

Joo nyt puhut siitä jos siteerataan toista mediaa, silloin laitetaan linkki sinne ja mainitaan mistä on lainattu.. En oikein tiiä mistä nyt edes puhut täällä, ensin väität että ei oo lähdettä vaikka oli ja sitten väität että olet huomauttanut lähteestä, vaikka et ollut maininnut sanallakaan siitä.

Sun on pakko olla joku toimittelija, mikä on joskus etäisesti kuullut niistä ohjeista, sisällöstä ei oo kuitenkaan mitään hajua.

Mutta alkuperäinen aihe, valtamedia valitettavasti muokkaa muiden kirjoituksia mieleisekseen, se on moraalitonta ja todella väärin alkuperäistä kirjottajaa kohtaan. Me emme Nykysuomessa toimi niin.

mediaoffline
mediaoffline
2 years ago

Siteeraamisessakin on säännöt. Jos otat toisen kirjoittaman kokonaisen tekstin, kertomatta kuka sen on alunperin kirjoittanut, niin se ei ole siteeraamista vaan plagiointia ja varastamista.
Ja jos sun luetun ymmärtäminen on tuolla tasolla, niin kehoitan hakemaan apua, lue ensimmäinen viestini aiheesta. Siinä mainitsen mistä tuo sun ”uutinen” on otettu, sanasta sanaan.
Ja joo, olen toiminut media-alalla jo kolmattakymmentä vuotta. Onnea vaan sulle sun toimittajalarppiin.

Juha
2 years ago
Reply to  mediaoffline

Joo niin kuin huomaat että siellä on mainittu mistä kirjoitus on. Arvasin että olet toimittelija. En ymmärrä miten te olette onnistunut sössimään alanne niinkin täydellisesti, teiltä puuttuu moraali, ette välitä enää journalismista ajatte vaan agendaa. Ammattitaidottomia agendan ajajia, mitään muuta ette enää ole.

mediaoffline
mediaoffline
2 years ago

Huonosti kestät kritiikkiä, jota sulle ihan aiheesta annoin, koskien tuota koirauutista. Nyt yrität kääntää huomion haukkumalla koko journalistien ammattikunnan ja esittämällä täysin tuulesta temmattuja väitteitä. Sulla tässä on peiliin katsomisen paikka.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.