Mainos:

Turvapaikanhakijat riehuivat yläkoulussa Alahärmässä – Poliisia tarvittiin poistamaan rähisijät

Päivitetty 4.9.2017, Julkaistu 4.9.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Kauhavan Alahärmän yläkoulussa oli tänään aamupäivällä nujakka, jonka selvittämiseen tarvittiin poliisia. Poliisi vei rähisijät pois, uutisoi Ilta-Sanomat.

Pohjanmaan poliisilaitoksen yleisjohtaja, komisario Matti Tiainen vahvisti Ilta-Sanomille, että hälytys nujakasta tuli ennen kello 11 maanantaina aamupäivällä. Poliisipartio meni paikalle, ja vei rähisijät pois.

– Siellä on ollut tämmöinen tilanne, jossa väkivaltaa on käytetty. Tämänhetkisen tiedon mukaan vakavia vammoja ei ole kuitenkaan syntynyt, Tiainen kertoi IS:lle.

– Tilanne on sillä lailla ohitse, ja poliisi on paikalla käynyt. Tekijät on poistettu koulusta.

Mainos:

Kauhavan kaupungin sivistysjohtaja Markku Viitasaari kertoo, että rähinään osallistui kaksi poikaa, jotka osallistuvat perusopetukseen valmistavaan opetukseen. Se on tarkoitettu turvapaikanhakijoille, jotka eivät puhu suomea.

Viitasaaren mukaan koulun henkilökunta oli yrittänyt puuttua tilanteeseen. Kun se ei auttanut, oli ainoa mahdollisuus kutsua poliisi paikalle. Viitasaari ei osaa sanoa, tapahtuiko nujakka välitunnilla vai oppitunnilla.

– Rehtori ja opettajat vastaavat koulun turvallisuudesta. Kun tilanne meni tämmöiseksi käsirysyksi, niin he ottivat yhteyttä poliisiin, Viitasaari selvittää.

Hänen mukaansa koulu jatkaa asian selvittämistä. Nujakkaan osallistuneet pojat aloittivat koulunkäynnin hiljattain.

Poliisi tutkinee tapausta nimikkeellä pahoinpitely.

Päivitys klo 17.45: Samassa koulussa on sattunut myöhemmin päivällä toinenkin vastaava tapaus. Lue uutinen alta.

http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/09/04/nyt-jo-toinen-pahoinpitely-ylakoulussa-alaharmassa-tanaan-yhteensa-nelja-turvapaikanhakijaa-otettu-kiinni/

Lähde: IS
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Heikki Kunttu
Heikki Kunttu
8 years ago

On se mukavaa tuo monikulttuurisuus, kivaa vaihtelua tylsiin koulupäiviin kun tapellaan ja poliisejakin nähdään, ei sitä minun nuoruudessani…..

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Ne on levittäytyneet kaikkialle -ja sekasorto seuraa niiden perässä jok’ikiseen paikkaan. Poikkeuksetta.

Asko Liukkonen
Asko Liukkonen
8 years ago

Käsillä puhumista. Hajaantukaa, ei mitään nähtävää.

Tuija
Tuija
8 years ago

Pois kouluista, ovat täysi-ikäisiä.

tinde
tinde
8 years ago

mutta ne syrjäytyneet suomalaiset…

Repe53
Repe53
8 years ago

Mitä tekemistä niillä on koulussa ihmisten joukossa?

Ei oo
Ei oo
8 years ago

Jälleen kerran kukaan ei tiedä mitään, mutta kommentoivat koska kuvittelevat tietävänsä. Kommentoiko joku ”kulttuuria” kun suomalaispojat nahistelevat keskenään?

Kiinnostiko kukaan tämä uutinen?
http://www.kymensanomat.fi/Online/2016/11/16/Kaksi%20oppilasta%20tappeli%20koulun%20pihassa%20Karhulassa%2C%2030%20muuta%20katseli%20ja%20kuvasi%20videoita/2016321496907/4

Tai tämä?
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Miehet-sopivat-tappelusta-koulun-pihalla-toista-puukotettiin-ja-lyötiin-mailalla/1004206

Tai tämä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013120417794823_uu.shtml

Ja miksi vitussa lukea nettisivua joka varastaa uutisensa aina muualta? ”Sensuroimaton” muka. Ottavat uutisensa suoraan tavallisesta mediasta suoraan. Se mikä erottaa tämän sivun oikeasta uutismediasta on se että se tämä sivu valikoi ne uutiset jotka vastaavat tiettyä maailmankuvaa. Koko kuva kun ei vaan kiinnosta, tai ei ole heidän intressien mukaista. Tai sitten jahtaavat vain rahaa kun te tumpelot klikkaatte heti kun muut tumpelot jakaavat tätä (varastettua) uutista.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  Ei oo

Älä ulise.

Antti
Antti
8 years ago
Reply to  Ei oo

Mietippä järellä jos sitä sinulle on suotu,jos ihminen lähtee kotimaasta henkensä uhattuna karkuun ja jos joku(tässä tapauksessa suomi) tarjoaa katto pään päälle,ilmainen terveyden huolto,ilmaiset safkat ja vastikkeetonta rahaa niin käytäytyisikö ihminen noin vai olisko nöyrä ja kiitollinen saamastaan turvapaikasta?Vai onko toi hulinnointi heidän kulttuurin mukainen kiitos?Käyttäytyisitkö itse samanlailla?HEI HALOO…Ota ne vaalean punaiset lasit päästäsi ja herää realismiin…

suljetulle
suljetulle
8 years ago

Nyt se alkaa, taitaa olla järjestettyä toimintaa. Joka puolella nämä läpsyttäjät aiheuttavat ongelmia. Poliisi on kohta kusessa.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Kyseessä on JÄLLEEN KERRAN aikuiset miehet jotka on sijoitettu ylä-asteelle. Tilanne oli lähtenyt siitä kun matu sylki erään tyttö-oppilaan päälle ja kantasuomalaiset pojat menivät tilanteeseen väliin.

-Kädellinen elukka siis asialla.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8 years ago

Kaikesta tuollaisesta saamme kiittää rikollisia, rajat auki pitäviä vallanpitäjiämme ja näitä tukevia kulttuurimarxisteja (kommunisteja) sekä valta-VALE-median aivopesemiä suvakki-idiootteja.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

En pysty käsittämään miksi vanhemmat päästävät lapsensa noiden mielipuolten sekaan? Mitä siellä päässä liikkuu vai liikkuuko mitään? Razzizmiko pelottaa pohjaalaisia niin paljon että ovat valmiina uhraamaan jälkikasvunsa pahoinpideltäviksi?

TÄMÄ IDIOTISMI ON NYT LOPETETTAVA -KESKEYTTÄKÄÄ SIELLÄ ALAHÄRMÄSSÄ(KIN) SE NÄNÄNKAIVELU JA ILMOTTAKAA ETTÄ EI KÄY! MONIKULTTUURILLISUUSPROPAGANDALLA SEKOITETUT OPETTAJAT EIVÄT TULE ILMAN PAINOSTUSTA TEKEMÄÄN YHTÄÄN MITÄÄN -EIVÄT OLE TEHNEET RUÅTSISSAKAAN MISTÄ TÄMÄ HELVETTI ON SUOMEEN KOPIOITU.

Nyt ei saa viivytellä -ollaan tekemisistä täysin eläimellisen saastan kanssa ja asiaan tulee suhtautua sen mukaisesti!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.