Tuhannet palestiinalaiset ovat jättäneet kotinsa Gazan kaupungin itäosista peläten Israelin pian alkavaa maahyökkäystä. Kaupungin alueita pommitetaan tauotta, ja asukkaat suuntaavat länteen ja etelään jo valmiiksi raunioituneessa kaistaleessa.
Israelin suunnitelma ottaa Gaza Cityn hallintaansa on herättänyt huolta sekä ulkomailla että Israelissa, jossa kymmenettuhannet ihmiset ovat järjestäneet sodan alun suurimpia mielenosoituksia. He vaativat taisteluiden lopettamista ja lokakuun 7. päivästä 2023 lähtien palestiinalaisten militanttien hallussa olevien 50 panttivangin vapauttamista.
Egyptiläiset ja qatarilaiset välittäjät ovat tehostaneet aseleponeuvotteluja. Kairosta kerrotaan, että kyseessä voi olla ”viimeinen yritys” estää laajamittainen hyökkäys. Pääministeri Benjamin Netanyahu on kutsunut Gaza Cityä Hamasin viimeiseksi suureksi tukikohdaksi, mutta Israelin armeija varoittaa, että operaation laajentaminen voi vaarantaa panttivangit ja johtaa pitkittyneeseen sissisotaan.
Gazassa pelätään, että mahdollinen panssarihyökkäys karkottaa satojatuhansia ihmisiä kodeistaan. Beit Lahiassa, Gazan kaupungin itäpuolella, pakolaiskeskuksen johtaja Ahmed Mheisen kertoi lähes tuhannen perheen lähteneen alueelta etelään viime päivinä. Hänen mukaansa hätämajoitukseen tarvittaisiin 1,5 miljoonaa telttaa, mutta Israel on sallinut aiemmin vain 120 000 teltan toimittamisen alueelle. YK:n humanitaarisen toimiston mukaan jo 1,35 miljoonaa ihmistä tarvitsee kiireellisesti majoitustarvikkeita.
”Lähden etelään, koska haluan helpottaa henkistä tilaani. En halua enää liikkua loputtomasti paikasta toiseen. Elämää ei ole jäljellä, hinnat ovat korkeat ja olemme olleet ilman työtä yli puolitoista vuotta. Tilanne on erittäin vaikea”, sanoi Gaza Cityn asukas Mousa Obaid Reutersille.
Gazassa on myös nousussa protestiliike, joka vaatii sodan lopettamista ja Hamasia tehostamaan neuvotteluja hyökkäyksen välttämiseksi. Ammattiliitot ovat ilmoittaneet torstaina järjestettävästä mielenosoituksesta kaupungissa.
Viimeisimmät epäsuorat aseleponeuvottelut kariutuivat heinäkuun lopussa, ja osapuolet syyttivät toisiaan epäonnistumisesta. Kairossa käydyt uudet keskustelut Hamasin, Islamilaisen Jihadin ja muiden ryhmien kanssa eivät ole toistaiseksi tuottaneet merkittävää edistystä.





