Talvi jatkaa yllättämistä – Poliisi kertoo eilisen saldoa

Päivitetty 27.10.2017, Julkaistu 27.10.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia

Hiljattain maahan ilmestynyt valkoinen peite on ollut myötävaikuttamassa useisiin onnettomuuksiin viimeisen puolentoista vuorokauden aikana.

Esimerkiksi Hämeen poliisi kertoo seuraavaa:

-"Hämeen poliisilla on ollut työntäyteinen vuorokausi. Tehtäviä oli kaikkiaan 305 kappaletta. Tehtävät olivat pääosin liikennepainotteisia ja pitivät sisällään kymmeniä peltikolareita ja tieltä suistumisia. Vielä perjantain aamuyönpuolella tapahtui autojen ulosajoja mm, Hämeenlinnassa ja Janakkalassa. Näistäkin ulosajoista selvittiin ilman henkilövahinkoja. Yön aikana poliisia työllistivät myös aiemmin torstaina ulosajaneiden raskaiden ajoneuvoyhdistelmien nostot Orimattilan Pennalassa ja Tuuloksen pohjoispuolella."

Sisä-Suomen poliisi kertoo muunmuassa valtatie 3:n kuorma-auto-onnettomuudesta mutta aivan Hämeen vilkkauteen ei sekään ehdi.

Parkano kello 18.49

Hätäkeskukseen tuli ilmoitus kahden henkilöauton kohtaamisonnettomuudesta Tampereentiellä. Tapahtumapaikalla selvisi, että 1950-luvulla syntynyt mies oli kuljettanut henkilöautoa Tampereen suunnasta ja pohjoisen suunnasta oli kuljettanut henkilöautoa 1990-luvulla syntynyt nainen. Nainen oli menettänyt ajoneuvon hallinnan sillä seurauksella että se oli ajautunut vastaantulevien kaistalle ja törmännyt vastaan tulevan henkilöauton keulaan. Molempiin ajoneuvoihin tuli törmäyksen seurauksena tuntuvia vaurioita. Molemmat osalliset kuljetettiin ambulanssilla Acutaan tarkastettavaksi. Naiskuljettajan osalta tapahtunutta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Tapahtumapaikalla tien pienta jäinen ja luminen.

Jämsä kello 20.10

Hätäkeskukseen ilmoitus, jonka mukaan Korpilahdentien ja Ruostekakaantien risteyksessä on tapahtunut lava-auton ja kuorma-auton välinen kolari. Ilmoituksen mukaan lava-auton kuljettaja oli poistunut paikalta. Tapahtumapaikalla kävi ilmi, että lava-auto oli suistunut ensin ojaan ja paikalle tullut kuorma-auton kuljettaja oli tarjoutunut hinaamaan lava-autoa pois ojasta. Lava-auton kuljettaja ei saanut autoa pysähtymään vaan se törmäsi perä edellä kuorma-auton keulaan. Tämän jälkeen lava-auto oli ajanut pois paikalta. Poliisipartio tavoitti lava-auton ja sen kuljettajaksi osoittautuneen miehen läheisen kiinteistön pihamaalta. 1960-luvulla syntynyt mies puhalsi alkometriin törkeän rattijuopumuksen ylittävät lukemat. Mies kuljetettiin verikokeiden jälkeen Jämsän poliisiasemalle kiinniotettuna rikoksesta epäiltynä. Tapahtunutta tutkitaan lisäksi liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Tampere kello 21.02

Hätäkeskus ilmoitti, että VT3:lla pohjoisiin vievillä kaistoilla Ikean kohdilla on kuorma-auton vetämä peräkärry kaatunut ja kyydissä olevat tukit ovat levinneet pitkin moottoritietä. Hetken kuluttua uusi ilmoitus, jonka mukaan yksi henkilöauto oli törmännyt tiellä oleviin tukkeihin. Tapahtumapaikalla selvisi, että rekan peräkärry oli ajautunut vasemmalle ja alkoi sen jälkeen heittelehtiä, kaatui ja tukit lensivät. Tiellä oleviin tukkeihin törmännyt henkilöauton kuljettaja ja matkustajat eivät loukkaantuneet tilanteessa. Rekan kuljettaja säilyi myös vammoitta. Tapahtuman vuoksi onnettomuuspaikan raivaustyöt ja liikenteenohjaus kestivät noin kolme tuntia.

Toivakka kello 21.34

Hätäkeskukseen ilmoitus ulosajaneesta henkilöautosta 4-tiellä. Ilmoituksen mukaan auto oli mennyt katolleen ojaan. Tapahtumapaikalla henkilöauton kuljettaja oli pääsyt itse ulos autosta. 1970-luvulla syntynyt mieskuljettaja oli menettänyt ajoneuvon hallinnan, jonka seurauksena se oli suistunut kulkusuunnassaan oikealle ojaan. Sairaankuljetuksen yksikkö toimitti lievästi loukkaantuneen miehen keskussairaalaan tarkastettavaksi. Henkilöauto vaurioitui kauttaaltaan ja se jouduttiin hinaamaan pois paikalta. Tapahtunutta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Alkoholilla ei ollut osuutta tapahtumien kulkuun.

Ruovesi kello 22.05

Poliisipartiota ajoi vastaan henkilöauto Muroleentiellä, josta rekisterikyselyjen perusteella oli katsastus suorittamatta. Ajoneuvo pysäytettiin ja sen kuljettajaksi osoittautui 1960-luvulla syntynyt mies. Miehelle suoritettiin alkometripuhallus, jonka tuloksen perusteella hänet kuljetettiin tarkkuusalkometrikokeeseen, Kokeen tulos ylitti törkeän rattijuopumuksen rajan. Kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ja ajokortti otettiin poliisin haltuun. Lisäksi tapahtunutta tutkitaan ajoneuvorikkomuksena.

Varsinais-Suomi kertoo samansuuntaista

"Poliisin tietoon on tullut eilisen illan ja tämän aamun (18-07) välisenä aikana Varsinais-Suomen alueella 46 kpl kolareita ja Satakunnan alueella 24 kpl kolareita. Poliisin tiedossa ei ole henkilövahinkoja.

Marttilassa Salontiellä kemikaalirekka kaatui kyljelleen noin kuuden aikaan aamulla. Tilanne ei aiheuta vaaraa sivullisille."

Lähde: Poliisi

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.

Orpo ja Suomen hallitus selviytyivät luottamuslauseäänestyksistä

Julkaistu 22.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 1 minuutti

Suomen pääministeri Petteri Orpo ja hänen hallituksensa ovat selviytyneet kahdesta luottamuslauseäänestyksestä Garden Helsinki -areenahankkeelle ehdotetun valtiontuen ympärillä velloneen kiistan seurauksena.

Eduskunta äänesti luvuin 101–90 luottamuksen puolesta sekä Orpolle että hallitukselle. Äänestyksiä edelsi yhdeksän tuntia kestänyt ylimääräinen keskustelu, joka sisälsi yli 180 puheenvuoroa, Yle uutisoi.

Kuten The Nordic Times aiemmin raportoi, kansanedustajat kutsuttiin takaisin kesälomaltaan areenalle suunnatun 35 miljoonan euron ehdollisen valtionrahoituksen herättämien kysymysten vuoksi.

Oppositio väitti, että rahoituksen käsittely oli heikentänyt luottamusta hallitukseen, ja kyseenalaisti hankkeeseen liittyvät poliittiset kytkökset. Orpo kielsi puoluelahjoitusten vaikuttaneen päätökseen ja puolusti tukea tapana luoda työpaikkoja ja stimuloida rakennusalaa. Hallitus on sittemmin vetänyt rahoituksen pois.

Suomen kuluttajahinnat 21 prosenttia EU:n keskiarvoa korkeammat

Julkaistu 20.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Kuluttajahinnat Suomessa ovat yli 21 prosenttia EU:n keskiarvon yläpuolella. Alkoholi, tupakka ja terveydenhuolto erottuvat erityisen kalliina, kun taas sähkön hinta on keskiarvoa alhaisempi.

Uudet vuoden 2025 luvut ovat peräisin Eurostatilta, ja ne vertailevat tavaroiden ja palveluiden hintatasoja EU-maissa. Tiedot perustuvat hintatutkimuksiin, jotka kattavat yli 2 000 tuotetta ja palvelua yhteensä 36 Euroopan maassa.

Erot unionin sisällä ovat merkittäviä. Tanskassa oli korkein yleinen hintataso, noin 40 prosenttia EU:n keskiarvon yläpuolella, kun taas Bulgaria oli noin 37 prosenttia sen alapuolella.

Suomessa alkoholi ja tupakka olivat yhdessä 74 prosenttia keskiarvoa kalliimpia. Terveydenhuollon mitattu hintataso oli yli 65 prosenttia korkeampi. Myös vapaa-aika, urheilu ja kulttuuri sekä asuminen ja energia olivat selvästi EU-tason yläpuolella.

Elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat olivat puolestaan 7,5 prosenttia keskiarvoa kalliimpia. Suomi ei ollut tässä kategoriassa suinkaan kallein maa. Luxemburg oli EU:n kärjessä 22 prosenttia keskiarvon yläpuolella, seurannaisenaan Tanska 21 prosentilla.

Korkeat palkat ja verot nostavat hintoja

Ekonomisti Roger Wessman tunnisti kaksi pääasiallista selitystä Ylen ruotsinkielisen toimituksen haastattelussa: Suomessa on EU:n keskiarvoa korkeammat tulot ja palkat, ja verotaso nostaa joitakin hintoja. Alkoholi on tästä selvin esimerkki.

Wessman varoittaa myös, että terveydenhuollon kustannuksia on vaikea vertailla, koska maat eroavat siinä, miten hoito rahoitetaan ja mitä potilailta veloitetaan. Suomessa potilaat maksavat maksuja myös julkisessa terveydenhuoltojärjestelmässä.

Muuhun Eurooppaan verrattuna ei voida sanoa, että terveydenhuolto olisi potilaille erityisen edullista, hän sanoi.

Sähkö on yksi harvoista osa-alueista, joilla Suomi on EU:n keskiarvon alapuolella. Wessman yhdistää tämän investointeihin kotimaiseen sähköntuotantoon ja fossiilisista polttoaineista luopumiseen. Samaan aikaan kuluttajahinnat ovat nousseet Suomessa viime vuosina hitaammin kuin EU:ssa kokonaisuudessaan, osittain siksi, että palkat ja hinnat ovat nousseet nopeammin useissa maissa, joissa tulotaso oli aiemmin alhaisempi.

Orpo joutui keskeyttämään kesälomansa areenarahoituskriisin vuoksi

Julkaistu 17.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Suomen pääministeri Petteri Orpo kutsuu eduskunnan koolle keskellä kesälomaa Garden Helsinki -areenalle myönnetystä 35 miljoonan euron ehdollisesta valtiontuesta paisuneen kriisin vuoksi. Edessä voi olla luottamuslauseäänestys.

Puhemies Jussi Halla-aho on päättänyt, että eduskunta kokoontuu tiistaina puoleltapäivin. Orpo pyysi poikkeuksellista istuntoa sen jälkeen, kun oppositio vaati vastauksia siihen, miten päätös valmisteltiin ja hyväksyttiin.

Hallitus antaa virallisen tiedonannon ehdollisesta tuesta, joka myönnettiin vuoden 2025 kehysriihen yhteydessä. Toisin kuin pelkkä pääministerin ilmoitus, tämä menettely mahdollistaa keskustelun ja äänestyksen luottamuksesta hallitukselle tai yksittäiselle ministerille.

Garden Helsinki on suunnitteilla oleva monitoimiareena- ja kehityshanke Helsingin Taka-Töölössä. Hankkeen myötä muun muassa jääkiekkoseura HIFK saisi uuden kotiareenan, ja tiloihin tulisi myös konsertteja, kulttuuritapahtumia sekä liiketilaa.

Puoluekollega keskiössä

Keskiössä on Helsingin entinen pormestari ja elinkeinoministeri Jan Vapaavuori, joka on Orpon tavoin Kansallisen Kokoomuksen jäsen ja hankeyhtiö Projekti GH Oy:n hallituksen puheenjohtaja. Oppositio on puhunut kabinettisopimuksesta ja kyseenalaistanut sen, miten tuki päätyi hallituksen pakettiin, mitä ehtoja siihen liittyy ja mikä rooli poliittisilla kytköksillä oli.

Mukaan Yle, päätös tehtiin tiettävästi ilman kilpailevien hankkeiden huomioimista, huolimatta valtiovarainministeri Riikka Purran vastustuksesta. Tuki hyväksyttiin vaivihkaa samalla, kun muita julkisia menoja, mukaan lukien sosiaali- ja terveyspalveluita, leikattiin.

Orpo on myöntänyt, ettei hän selittänyt asiaa tarpeeksi selkeästi, mutta kiistää korruption. Hän on kuvaillut Vapaavuoren lobbaussähköposteja ”täysin epäasianmukaisiksi”. Halla-aho puolestaan on puhunut ”erittäin vakavista kysymyksistä”, joihin lukeutuvat korruptioepäilyt, veronmaksajien rahojen kyseenalainen käyttö ja se, onko pääministeri puhunut totta.

Valtiontalouden tarkastusvirasto on aloittanut tutkinnan siitä, olisiko Projekti GH Oy:n pitänyt rekisteröidä lobbaustoimintansa. Suomen sääntöjen mukaan organisaatioiden on rekisteröidyttävä, jos niillä on kalenterivuoden aikana yli viisi suunniteltua lobbauskontaktia eduskuntaan tai ministeriöihin.

Eduskunnan kesäloman keskeyttäminen on epätavallista. Oppositiopuolueet – Sosiaalidemokraatit, Keskusta, Vihreä liitto, Vasemmistoliitto ja Liike Nyt – olivat yhdessä vaatineet kansanedustajien kutsumista koolle.