Mainos:

Suomelta 10 milj. euroa lisää Irakin jälleenrakentamiseen – Viime vuosina annettu jo 18 M€

Päivitetty 13.2.2018, Julkaistu 13.2.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kuwaitissa järjestetään 12–14. helmikuuta Irakin jälleenrakennuskonferenssi. Kokouksessa julkistetaan Irakin jälleenrakennussuunnitelmat, joiden laatimista ovat tukeneet Maailmanpankki, YK ja EU. Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen osallistuu 14. helmikuuta jälleenrakennuskonferenssin korkean tason osuuteen.

”Suomi on sitoutunut Irakin vakauttamiseen ja jälleenrakennukseen ja lupaa Irakille 10 miljoonaa euroa vuodelle 2018. Summa kohdistuu vakauttamistoimiin, miinanraivaukseen sekä humanitaariseen hätäapuun”, sanoo ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen. Suomi painottaa erityisesti naisten aseman parantamisen sekä kansallisen sovintoprosessin tärkeyttä.

Sodat ovat aiheuttaneet Irakissa valtavaa tuhoa, ja myös jälleenrakennustarpeet ovat mittavat. Suuri osa maata on raunioina ISILin vastaisen sodan ja aiempien konfliktien jäljiltä. Öljyrikkaana valtiona Irakilla on mahdollisuus tehdä paljon omilla varoillaan, mutta se tarvitsee myös ulkopuolista rahoitusta. Irakin öljytulot ovat laskeneet konfliktien ja öljyn maailmanmarkkinahinnan myötä murto-osaan entisestä.

Irak on Euroopan lähialuetta, jonka kehitys vaikuttaa myös Suomeen. Suomelle on tärkeää, että Irakin tilanne ja turvallisuus vakautuisivat ja demokratiakehitys etenisi. Jälleenrakennuksen lisäksi Irakissa tarvitaan vielä paljon apua maan humanitaarisen tilanteen parantamiseen, ISILiltä vallattujen alueiden välittömään vakautukseen sekä muun muassa miinanraivaukseen.

Kuwaitissa järjestettävässä konferenssissa painotetaan erityisesti yksityisen sektorin investointien osuutta jälleenrakennuksessa. Suomen delegaatioon osallistuu myös liike-elämän instituutioita, mm. Finnfund sekä muutamia yrityksiä. Irak on Suomelle pitkäaikainen ja perinteinen kauppakumppani, ja maan jälleenrakennus avaa myös suomalaisyrityksille merkittäviä kauppamahdollisuuksia.

Mainos:

Suomi on tukenut Irakia kehitysyhteistyömäärärahoista lähes 18 miljoonalla eurolla vuodesta 2014 lähtien. Tuki on kohdistettu humanitaariseen apuun, ISILiltä vapautettujen alueiden vakauttamiseen sekä humanitaariseen miinatoimintaan.

Lähde: Ulkoministeriö

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

32 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Uskomatonta paskaa.

Suomi 100
Suomi 100
8 years ago

Juuri ministeri sanoi että rahaa EI ole yhtään ylimääräistä. Mutta kun tarvitsee antaa miljoonia Suomesta ulos niin siitä vaan. Laittakaa näiden idioottien nimet ja naamat muistiin ettei kukaan vahingossakaan äänestä näitä markan aivoja takaisin eduskuntaan. Suomi voidaan vielä pelastaa kun saadaan nämä ilmaisen rahan jakajat pois päättävistä elimistä. PS: Naurettavaa että esim jenkit pommittivat Irakin paskaksi ja lasku tulee siitä Suomeen.

John
John
8 years ago

Paljonko nämä rahanjakajat saavat provikkaa omiin liiveihinsä? Muuten tällainen ei ole mahdollista. Suomi antaa öljymaalle avustusta. Kohta varmaan annetaan Saudi-Arabiallekin.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Ei helvetin helvetti, aina kun luulee että on nähnyt/kuullut jotain erittäin perseestä olevaa, eikös löydy vieläkin perseellään olevampaa materiaalia.
Raha ei kyllä piisaa mihinkään tässä maassa, köyhiltä revitään kaikki mahdollinen, hurstille ei edes löytynyt enää miljoonaa jolla olisi taattu köyhille ruoka-apua, mutta jumalauta kun maapallon persereikään pitää mättää rahaa, niin hallitus levittää rahahanat välittömästi.

holmoland
holmoland
8 years ago

Mandaatin näille kusipäille on antanut kansa. Ketä kaikkea siihen mahtuu prosentuaalisesti ja eri sektoreina, voi kysyä, mutta mediapropaganda on toiminut. Kehitysapuhan perustuu toiveajatteluun, että sieltä saadaan aikanaan jotain takaisin. Tässä tapauksessa siihen , että loputkin irakilaisista eivät tulisi tänne, mutta Mykkänen puhuu toista. Suuri osa tulleista on elintasosurffareita, joten suo siellä vetelä täällä, eli ajattelevien kannalta HÖLMÖN HOMMAA.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  holmoland

Kyllä sen mandaatin on antanut Tieto oy.

Pekka
Pekka
8 years ago

Suomessa Vuosikausia säästetty ja koluja lakkautettu. Kuinka te kehtaatte.

esa kiesi
esa kiesi
8 years ago
Reply to  Pekka

Mutta kyllähän te näköjään kehtaatte!!

Katariina
Katariina
8 years ago
Reply to  esa kiesi

Kyllähän tuon henkilö-ministerin ilme jo kertoo kaiken.Kyllä lähtee,meinaan rahaa ”kehitystyöhön”!

Xena
Xena
8 years ago
Reply to  Pekka

Onneksi sain sekä sisarukseni käydä ala-asteen kyläkoulussa, jotka herkemmin lakkautetaan. Tämäkin koulu, jota kävimme, lakkautettiin muutama vuosi sitten. Nyt kylän lapset joutuvat käymään koulua 20 km päässä ja luokkakootkin ovat suurentuneet. Mulle jäi kultaisia muistoja kyläkoulusta; ilmapiiri oli lämminhenkinen eikä ketään kiusattu. Vaikka kakkosluokalla mulla todettiin keskivaikea lukihäiriö niin silti kukaan ei keksinyt jättää mua porukan ulkopuolelle, yritettiin tulla edes toimeen kanssani.

Böö
Böö
8 years ago

Haloo vellihousupoliitikot, antakaa rahat sillä ehdolla että ottavat nämä discoläpsyttäjät takaisin kotimaahansa!!!!!

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  Böö

Erittäin kannatettava ajatus.

"Charlie"
"Charlie"
8 years ago

Suomalainen infrastruktuuri on rapistumassa shithole-maiden tasolle kun ”ei ole varaa” ollut 30 vuoteen kunnossapitoon.
Velkaa on kuitenkin niin paljon että Suomi ja suomen kansa myydään kohta ulkomaalaisille joiden tarjouksesta ei voi kieltäytyä.
Suomesta löytyy 32500 – 100 000 matua joiden levottomia käsiä tarvitaan jälleenrakennukseen – missä viipyvät matujälleenrakentajien kotiinkuljetukset ja vuosien refugeesalaryn takaisinmaksu jälleenrakennustyöllä?

huugo
huugo
8 years ago

On tämä maa yksi hullujenhuone ja yhä hullummaksi käy.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Saako 28 miljoonalla palautussopimuksen jonka Timo sika-soini väitti jo syksyllä 2015 olevan ”allekirjoitusta vaille valmis?”

-Vai ”unohtuiko” kysyä? Pelottiko liikaa?

Karri N
Karri N
8 years ago

Aina pienestä penskasta lähtien olen kuullut sanottavan”Se korjaa, joka rikkoo” milloin suomi pommitti irakia? Kyllä se on niin, että jenkit, britit ja muut jotka siellä on mesonneet, niin heidän pitäisi maksaa koko jälleen rakentaminen. Nyt se menee niin, että suomalaiset maksaa ja jenkkien rakennus infra vetää kahisevat taskuihinsa ja irak jää samanlaiseksi kuin nyt.

Ei pennin latia siihen hommaan.

Jim Bean
Jim Bean
8 years ago

Täyttä skeidaa. Älkää nyt perkele äänestäkö enää mitään cuck-kokoomusta.

Lottovoittajien maa
Lottovoittajien maa
8 years ago

Jos tässä joku lämmittää niin se että Suomeen on tullut Euro-Jackpotteja noin 850 miljoonan euron edestä. Se on summa jolla ihmiset pitävät sukulaisensa pois velkavankeudesta ja jolla Suomea hiljalleen rakennetaan. Ja vaikka politikkomme kuinka tuhoavat Suomea ja sen taloutta, nämä lottovoitot pitävät kansamme pään ylväästi pystyssä.

Niin että hylätkää Suomalainen lotto ja siirtykää Euro-jackpottiin. Sieltä tulee useammin ja paljon isompia voittoja. Ja niillä pidetään Suomea pystyssä. Miettikääpä nyt, maassamme on lähes 500 miljonääriä lisää. Se pitää talouden pyörimässä.

juha.
juha.
8 years ago

Voi hevon HELEVETTI!!! näitä suomalaisia kusipäitä. Amerikka särki koko Irakin Iso-Britannian kanssa 2000-luvun alussa vain vihassa presidentti Saddam Husseinia kohtaan, joka kaikessa rauhassa listi omaa kansaansa ja omisti väitettyjä kemiallisia hirmuaseita. Niitä ei löytynyt sen enempää kuin suomalaisesta kasarmista hernerokka päivänä, eikä ainakaan sen vakavampia. Menisivät nyt vielä Helvettiäkin saneeraamaan. Onhan suomalaisilla tietotaitoa kohta 1000-vuotta jatkuneesta saunomisesta yllytyshullujen naapureiden kanssa” löylykisoineen”.
Rakennetaan Irakia kuntoon ja samaan aikaan täällä loisii irakilaisia geelitukkia eli niitä irakin maalaisia, joita joille jo sikäläisetkin nauravat partoihinsa. Eli kaikki taavit, joilla ei tee tasantarkkaan yhtään mitään, ovat haalittuna tänne aivan kuin paskanteisivat ”kultatorneja”.

allahu akbar
allahu akbar
8 years ago

Veteraaneilta vietiin 5milj. euroa ja moninkertainen summa annettu ulkomaille. Nuoret ei kunnioita enää vanhuksia, poliitikot varsinkaan. Ja tämä maako muka ”kristillinen”.

"Charlie"
"Charlie"
8 years ago
Reply to  allahu akbar

Oliko uutisissa kerrottu myös n.50 000 000 euron opintotukien takaisinperinnästä?
Arvaa kyllä mihin nekin rahat työnnetään…

Hmmm..
Hmmm..
8 years ago

Miten meillä voi olla varaa lähettää tuollaisia summia maahan, josta on jo tullut tänne 10000 ”pakolaista” elätettäväksi… Samaan aikaan vielä kehtaavat leikata oman maan kansalaisilta kaikesta mahdollisesta. Eikö ”hyvinvointivaltiossa” pitäisi taata kansalaisten hyvinvointi, ja jos rahaa jää yli, niin sitten autettaisiin.

Graal777
Graal777
8 years ago

Irakin ulkomaankauppa oli viime vuonna 50 miljardia taalaa ylijäämäinen ja meidän pitää aina vaan lähettää rahaa sinne.

Jälleenrakennusta odottava
Jälleenrakennusta odottava
8 years ago

Rättipäät ei tarvii muita kuin aseita , asekauppa näyttää toimivan , Suomellakin asevientiä, ratkokoot ongelmansa siellä itse! Vienti vetämään! Suomesta käännytetyt Kalasnikovit mukaan ja puolustamaan ja ratkomaan oma ongelmansa jotka ei kuulu napaseutulaisille!

huugo
huugo
8 years ago

Amerikkalaiset keräävät voitot ja hyödyt näistä, se on saletti.Vähän sama asia Halosen aikaan jolloin venäjälle lapioitiin rahaa valtavia määriä mm. itä-meren pelastamisesksi. Venäläiset kiittivät ja kumarsivat, pistivät rahat jakoon kavereiden kesken ja nauroivat paskasen naurun päälle.

Johan Alfred Johansson
Johan Alfred Johansson
8 years ago

Tuota noin…Irak on yksi maailma rikkaimmista valtioista ja hyvin kaukana edellä Suomea mitä tulaa maan vaurauteen. Mikä ihmeen velvollisuus meillä on jälleenrakennella jotain upporikasta öljyvaltioita? Taitaa olla niin, että ne jotka niin mielellään jakavat noita rahoja pitkin maailmaa, ottavat pienet provikat aina päältä ja kohteeseen menee joku 5% alkuperäisestä summasta joka sekin varastetaan paikallisten toimesta. Vielä te lähdette vastaamaan roiston töistänne joka sorkka.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago

Uusi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen (kok.) ei ehkä ole siitä päätöksestä vastuussa että Suomen velkaisesta valtion budjetista rahoitetaan irakilaisten pääasiassa itse tuhoaman maan jälleenrakennusta.

Mutta Uusi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen (kok.) on siitä vastuussa että ei yhtään kritisoi edeltäjiensä hölmöä päätöstä vaan jopa puolustelee sitä…

Sauli Ristimäki
8 years ago

Voisimme, tosin pitkin hampain, luovuttaa kotimaahansa tuhansittain jälleenrakentajia.

"Charlie"
"Charlie"
8 years ago

Oikein, kultamuna moniosaaja voimavara auttava käsi matu on sellainen rikkaus että on rasistista riistoa olla antamatta näitä kaikkia takaisin kotimaihinsa.
Allah käskee jokaisen matun takaisin kotimaatansa rakentamaan, moskeijoihinkin on jo salafisteilla rahat ”bardille” luvattuna.
Ps. Suomen bardit ja suvakoijarit voivat lähteä mukaan pysyvästi, kyllä musu maksaa…

Anonyymi
Anonyymi
8 years ago

Taitaa niitä irakilaisia turvapaikanhakijoita olla ainakin 20 000, jos ei enemmänkin. Ja uskokaa vaan, ettei tässä ole vielä kaikki. 800 000:n kehitysapurahoista menee osa edelleen sinne ja kaipa kirkon ulkomaanapu ja nyt vireillä oleva yhteisvastuukeräys kartuttaa summaa. Itse en anna senttiäkään keräyksiin, joista tuotto ei jää kotimaahan.

Rikkaalle öljy maalle rahaa miksi?
Rikkaalle öljy maalle rahaa miksi?
8 years ago

ei muutakun suomesta myös kaikki muslimit sinne perässä rakennus puuhiin niin pääsevät oman likaisen kulttuurin ja ideologiansa keskellä 🙂

Graal777
Graal777
8 years ago

Vuonna 2017 Irakin vienti 63 miljardia usd ja tuonti 36 miljardia. Kauppataseen ylijäämä siis 27 miljardia.
Irakin ulkomaanvelka on 63% BKTsta eli vähemmän kuin Suomella. Raakaöjyn hinta ei todellakaan ole tällä hetkellä murto-osa taannoisesta hintahuipusta vaan 70uds/barreli. Hinnan nousu vuodessa 60%.
Irak tulee toimeen ilman Suomen avustuksia.
Vaaliuurnilla nähdään, ministeri.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.