Mainos:

Suomelle suosituksia YK:n rotusyrjinnän vastaiselta komitealta

Päivitetty 15.5.2017, Julkaistu 15.5.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdistyneiden kansakuntien rotusyrjinnän vastainen komitea tutki Suomen rotusyrjinnän poistamista koskevan määräaikaisraportin.

Raportti annettiin rotusyrjinnän poistamista koskevan kansainvälisen yleissopimuksen täytäntöönpanosta vuonna 2015. Komitea julkisti loppupäätelmänsä 12.5. Genevessä, Sveitsissä.

Suomi sai kiitosta itsekriittisestä raportistaan sekä avoimesta ja rakentavasta vuoropuhelusta komitean kanssa. Myönteisenä pidettiin uutta yhdenvertaisuuslakia, useiden ihmisoikeussopimusten ja –pöytäkirjojen hyväksymistä sekä erinäisiä hallituksen hankkeita ja ohjelmia, kuten kansallisia perus- ja ihmisoikeustoimintaohjelmia ja kotouttamisohjelmaa.

Komitea suosittaa muun muassa rasistisen vihapuheen ja rasistisesti motivoituneen väkivallan tehokasta tutkimista, syyttämistä ja rankaisemista. Turvapaikanhakijoiden, pakolaisten ja muiden haavoittuvassa asemassa olevien siirtolaisten suojelun osalta komitea suosittaa muun muassa varmistamaan, että turvapaikanhakijoita ei oteta säilöön rangaistusluonteisissa oloissa ja että vastaanottokeskuksissa ylläpidetään riittävää kapasiteettia majoituksen, peruspalvelujen ja humanitaarisen avun tarjoamiseksi.

Mainos:

Suomen alkuperäiskansan saamelaisten osalta komitea toistaa suosituksensa saamelaiskäräjien vaaliluetteloon hyväksymisen edellytyksistä painottaen saamelaisten itsemääräämisoikeutta asemansa ja yhteisönsä jäsenyyden osalta. Maaoikeuskysymyksiin suositetaan ratkaisun löytämistä lainsäädäntöä muuttamalla ja ottaen huomioon Kansainvälisen työjärjestön ILO:n yleissopimuksen nro 169 alkuperäis- ja heimokansoista. Komitea suosittaa ratifioimaan em. yleissopimuksen sekä muun muassa hankkimaan saamelaisten vapaan, ennakkotietoon pohjautuvan suostumuksen ennen perinteisiin maa-alueisiin ja luonnonvaroihin liittyvien hankkeiden hyväksymistä.

Lisäksi komitea antaa suosituksia muun muassa romanien työllisyydestä, asumisesta ja romanilapsien koulunkäynnistä, ulkomaalaisiksi oletettujen henkilöiden syrjinnästä sekä suvaitsevaisuuden, monimuotoisuuden ja yhdenvertaisuuden edistämistä koulujen opetussuunnitelmissa.

Päätelmiin liittyy suosituksia, joiden täytäntöönpanosta raportoidaan komitealle vuoden kuluttua. Suomen seuraava määräaikaisraportti yleissopimuksen täytäntöönpanosta annetaan vuonna 2021.

Lähde: Valtioneuvosto.fi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

10 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
tasa-arvoa
tasa-arvoa
9 years ago

Olen YK:n kanssa samaa mieltä. Suomalaisten syrjiminen pitää lopettaa. Ja tasa-arvon nimissä suomalaisille pitää antaa samat sosialietuudet kuin matuillekkin.

Leena Vedenpää
Leena Vedenpää
9 years ago

Olen samaa mieltä YK:n kanssa, että suomalaisia ei pitäisi alistaa ja syrjiä jos kertoo totuuden naisiin kohdistuvista raiskauksista ja muista rikoksista.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

Kyllä! Me Suomalaiset olemme niin uniikki ja pieni kansa että meitä on YK:n suojeltava tänne väkisin tunkeutuvilta muukalaisilta.

KIITOS YK !

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Olen täysin samaa mieltä edellisten kommentoijien kanssa: kantasuomalaisten rasistinen syrjiminen on lopetettava.

Kalergi-suunnitelman mukainen, EU-diktatuurin sanelema suomalaisten ja eurooppalaisten kansanmurha rajoittamattomalla maahantunkeutuja-invaasiolla on lopetettava, http://kalergisuunnitelma.blogspot.fi/2009/11/kreivi-kalergin-suunnitelma.html

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Esimerkiksi näin EU-diktatuuri ja EU:ta nuoleskelevien läpeensä korruptoituneiden psykopaattien johtama Suomi tukevat eurooppalaisten tuhoamista maahantunkeutuja-invaasion alle: ”EU ja Suomi mafian alihankkijana?”, https://beta.oikeamedia.com/o1-18209

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Useimmissa EU-diktatuuriin alistetuissa maissa on vallassa maanpetturi-hallitus – joka varmasti on tietoinen esim. seuraavasta: ”Raportti: vain 2.65 prosenttia Italiaan meren yli tulevista oikeasti pakolaisia”, https://beta.oikeamedia.com/o1-16104

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Suomalaisten olisi korkea aika herätä horroksestaan ja eliminoida Suomen ja kantasuomalaisten tuhoa ajavat maanpetturit vallankahvasta (ja erota Britannian lailla EU-diktatuurista sekä taloudellemme katastrofaalisesta eurosta) :

”Prof. Heinsohn: Maahanmuuttajien vyöry lopettaa Euroopan vuoteen 2050 mennessä

950 miljoonaa afrikkalaista ja arabia tekevät lopun Euroopasta vuosisadan puoliväliin mennessä!
Näin toteaa saksalainen professori Heinsohn, jota on kutsuttu 21. vuosisadan Karl Marxiksi…”

Artikkeli kokonaisuudessaan: https://vaestotiede.wordpress.com/2015/12/01/prof-heinsohn-maahanmuuttajien-vyory-lopettaa-euroopan-vuoteen-2050-mennessa/

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Näin toimii sellaisen valtion hallitus, joka toimii oman maansa ja kansansa puolesta, eikä sensijaan toteuta ylikansallisten takapirujensa agendaa:

”Unkarin tupla-aita kohta valmis: yksikään ei tule läpi

Unkarin etelärajan toinen turva-aita alkaa olla pian valmis. Pääministeri Viktor Orbanin neuvonantaja György Bakondi kertoi Radio Kossuthin 180 minuuttia-ohjelmassa, että aita valmistuu ajallaan.

Rajan takana Serbiassa tuhannet laittomat maahantulijat ovat pitäneet lakkoja ja mielenosoituksia ja vaatineet päästä Unkarin läpi mm. Suomeen ilmaisen ylläpidon piiriin, mutta György Bakondi jyrisi:

– Unkari ei kuuntele minkäänlaisia vaatimuksia laittomilta siirtolaisilta. Meitä ei voi kiristää eikä painostaa. Me pidämme kiinni oikeusvaltion periaatteista.

Bakondi jatkoi, että Länsi-Euroopassa puhutaan laittomista siirtolaisista kaksinaamaisesti, mutta Unkarissa rakastetaan puhdasta ja rehellistä puhetta:

– Pidämme valtiomme rajan kiinni kansalaistemme turvallisuutemme takaamiseksi, ja teemme kaikkemme, jotta sama turvallisuus on myös muualla Euroopassa. Unkarin läpi ei kuljeta.”

https://pt-media.org/2017/03/17/unkarin-tupla-aita-kohta-valmis-yksikaan-ei-tule-lapi/

PP
PP
9 years ago

Apuuva! MM-Jääkiekkokin jo NATSIMETSÄSTETTY!

http://www.iltalehti.fi/mmjaakiekko-2017/201705152200138401_jq.shtml

Kyllä tällä vihapuheryhmällä, suvakeilla ja toimittelijoiden tonttuarmeijalla riittää työsarkaa nyt ja tulevaisuudessa.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Puola kuuluu myös niihin poikkeuksiin EU-diktatuuriin alistetuissa maissa, joissa ei ole maanpetturihallitus vallassa:

”Puolan hallitus ei hyväksy monikulttuurin ”veristä elonkerjuuta”

Puolan hallituksen sisäministeri vahvisti, ettei Puola aio toistaa Etelä-Euroopan monikulttuurista politiikkaa, jonka hän sanoo johtaneen ”veriseen elonkerjuuseen” lukuisina terrori-iskuina pakolaiskriisin alettua.

”Monikulttuurin politiikka on tuonut Etelä-Eurooppaan verisen elokerjuun terrori-iskujen kautta”, kertoi Puolan sisäministeri Mariusz Błaszczak Puolan radiolle tiistaina.

Konservatiivisen Laki ja oikeus -puolueen hallitus on kieltäytynyt ottamasta vastaan maahanmuuttajia Lähi-idästä ja Afrikasta EU:n ohjelman mukaisesti, joka siirtäisi 98 000 ihmistä Italian ja Kreikan leireiltä muualle Eurooppaan.

EU:n pakolaiskriisiä käsittelevässä huippukokouksessa syyskuussa 2015 Puolan edellinen Donald Tuskin Kansalaisfoorumin johtama hallitus hyväksyi 4 500–5 000 turvapaikanhakijaa. Seuraavassa kuussa Laki ja oikeus otti kuitenkin murskavoiton Kansalaisfoorumista ja hylkäsi edellisen hallituksen pakolaiskannan.

”Edeltäjämme, jotka hyväksyivät tuhansia pakolaisia – maahanmuuttajia Lähi-idästä ja Pohjois-Afrikasta – aikoivat luoda kriisin”, Błaszczak sanoi. Hän lisäsi, että niin kauan kuin Laki ja oikeus on vallassa, se ei ”aikoisi toistaa sitä, minkä kanssa kamppailemme Etelä-Euroopassa”.

Błaszczak myös toi jälleen esille mahdollisuuden uudelle valtavalle pakolaisvyörylle, johon Puola valmistautuu rakentamalla leirejä kuten Unkarissa. Erdoğanin voitettua kansanäänestyksen Turkissa lisääntyy mahdollisuus Turkin ja EU:n sopimuksen purkamiselle, mikä johtaisi jälleen tuhansien vyöryyn Lähi-idästä Kreikkaan ja jälleen kohti Pohjois-Eurooppaa.

Puolalaisen ministerin kommentit tulivat päivä sen jälkeen kun äänestys oli paljastanut, että kannatus hallituksen pakolaispolitiikalle oli korkeampi kuin koskaan, 70 prosenttia.”

Edellä oleva teksti on peräisin seuraavasta: https://www.vastarinta.com/puolan-hallitus-ei-hyvaksy-monikulttuurin-verista-elonkerjuuta/ ja perustuu Breitbartissa olleeseen artikkeliin.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.