Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Puhuinpa aiheesta useammalle kansanedustajalle joskus v. 1993!
Juuri mitään, tai siis EI mitään tapahtunut!
Jaa. Että on Suomen ja suomalaisten velvollisuus estää lähi-idän ja afrikan ihmeitä silpomast naisiaan. Tai naisoletettujaan. Eikö tuokaan peruspaskapuheministeri erittele, että mitkä viiteryhmän tekevät asiasta Suomessa niin ison, että sitä varten tarvitaan erillinen suunnitelma?
Pertti ja Raimoko ne silpoo vaimojaan ja tyttäriään?
Parhaiten estetään laskemalla rajapuomi alas ja ”ylimääräiset”ulos. Ei mulla muuta.
Ehkäpä nämä suomalaiset äärifeministit voisivat saada muutosta muslimien 1400-vuotta wanhaan perinteeseen. Nimittäin näille islamistisille ääri-miehille voisi antaa vielä kalasnikovin kaveriksi virkkuukoukun ja innostaa heitä siis – Meidän Herra ties – kuinka milujuunaa euroa kustantavaan rojektiin eli mahtollisesti ensin parran pärinää aiheuttavan tieteen riemuvoiton eli näiden naisihmisen ulkosynnyttimien virkkaamisen vähä niin kuin ennen kansakoulussa patalapun virkkaamisen kanssa oli.
Ja jos joku epäilee tämän olevan vain minun sisäänpäin lämpeävää koiruutta niin on väärässä kuin valkoinen kantasuomalainen. Nimittäin suomenniemen feministit todellakin virkkaavat ”mitä” virkkaavat. Vieläpä oikein myyntiin asti. Että siitä vain pukinkonttiin, ellei vielä ole stressisessä joulu -päässä (yläpää) ideaa virinnyt mitä rakkaimmalleen aikoo antaa. ”Ja joulu saapui jo rintoihinkin.”
Vitunvirkkaajat voisivat lähteä protestimarssille.
”Ei vitunsilpojia Turkuun, ei vitunsilpojia minnekkään!”
#paljasta vitunsilpojat #vitunsilpojat vankilaan
Vittujen silpominen. Sehän vain rikastuttaa meidän Impivaaralaista tunkkaista kulttuuriamme.