Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Pitäiskö suomen armeijan varusteisiin lisätä rauhanlippu.
Miten toimitaan jos miehittäjäjoukot tarvitsevat piccoloa kantamaan matkalaukkujaan hämärän aikaan? Missä asusteessa palvelijan voi lähettää suorittamaan tehtävää?
Varusmiehille rynkyt ja viisi lipasta patruunoineen mukaan kun lähtevät lomille, sekin aika voi tulla.
Se aika olisi jo. Ei tullutkaan niitä vihreitä miehiä -tuli tummat miehet…
Pelolle annettiin valta. Ei matuja tarvitse pelätä. Ainoastaan syrjäytyneitä suomalaisia ja äärioikeistoa. Luen luotettavien lehtien väitteitä. Tiedän siis miten asiat ovat.
Rynkky mukaan lomille,.toimii pelotteena bioloogiselle sianruualle!(muslimeille)!!! Näin on toimittu Taimaassa ainakin 40 vuotta.siellä,maassa ei voi loisia,ei jaella rahaa ulkopuolisille ei myöskään mitään sos palveluita. paskaduunit on ulkoistettu laittomille tunkeutujille joita nykyisin on noin 5 miljoonaa. Nykyään Bangok hukkuisi paskaan ilman näitä naapurimaitten avustustyöntekijöitä!
Tälläkään asialla ei ole mitään tekemistä islamin kanssa koska se on rauhanuskonto.
En taas tiedä mitä tähän sanoisi… Niin helvetin aivotonta menoa. Ensin päästetään terroristit maahan, käsketään varusmiehien mennä kantamaan heidän laukkuja. Sitten hupsista, nyt he haluaa tappaa meidän varusmiehiä. Aijaa, niinkö… Eikä siinä vielä kaikki, typerä aasi Sipilä ehdottaa maahantunkeutujien kiintiön nostamista 2000:een vuodessa. Niin mitä vittua?! Juha Sipilä voisi mennä sinne Israeliin juutalaisten ystäviensä luo jos ei tunne Suomea kotimaaksi.
Isäntämaasopimus 2014 ?
Armeija on antanut pelolle vallan. Tilanne oli nähtävissä jo valatilaisuuksissa. Kuorma-autot oli ajetti poikittain niin ettei yleisön sekaan päässyt ajamaan. Ja paikalla oli sotilaspoliisin partiot, kahden henkilön voimin joilla toisella oli kiikarilla (tai punapisteellä) varustettu rynkky. Ja kaikilla korvanapit ja kommunikointiradiot. En ole aiemmin tällaista varustusta nähnyt.
Mutta, perimmäinen kysymys onkin se, että nyt kun alkaa talvi ja illat pimenevät, niin miten armeijaa käyvät välttävät liikkumista pimeässä sotilaspuku päällä? Palaamalla lomilta jo klo 12:00? Tai jäämällä perjantaisin kasarmille odottamaan että lauantaina aurinko nousee?
Kiitos Sipilä tästä hyvin hoidetusta maahanmuuttopolitiikasta.
Tälläkään asialla ei ole mitään tekemistä islamin kanssa koska se on rauhanuskonto.
Ai ei vain ootko idiootti?