Facebookissa on levinnyt eilen tehty erään miehen päivitys, jossa lukee näin:
"Turku, Somalien suojelukoti!
Maanantai 8.1.2018 siskoni 13-vuotias tytär oli mennyt normaalisti aamulla Nummenpakan kouluun, Aurajoen yksikköön. Somali XY (alaikäisen lapsen nimi sensuroitu, toim. huom), Halisista oli ottanut aiemmin noin pari viikkoa sitten kännykällä salaa kuvia tytöstä, hänen vaihtaessaan vaatteita liikunnantunnin jälkeen. Tämän huomatessaan tyttö oli pyytänyt poistamaan kuvat välittömästi ja tämä XY oli sanonut, että oli poistanut nämä kuvat. Tänään tämä XY oli kuitenkin alkanut lähettämään näitä kuvia ympäri somea ilkeillä teksteillä maustettuna. Kuvat olivat hetkessä levinneet useille koulun oppilaille ja nämä olivat alkaneet ilkkua ja kiusata tätä tyttöä kuvista.
Tämän jälkeen tyttö oli mennyt välitunnilla tämän XY:n luokse ja pyytänyt uudelleen poistamaan kuvat, kysynyt miksei ollutkaan poistanut niitä jo aiemmin ja lopettamaan hänen kiusaamisen. Välittömästi pyynnön jälkeen tämä XY oli lyönyt useita kertoja nyrkillä kasvoihin, repinyt hiuksista ja jatkanut vielä potkimalla tyttöä hänen kaatuessaan maahan. Tyttö oli päässyt tilanteesta pois ja soittanut äidilleen joka oli onneksi ihan koulun läheisyydessä hakemaan hänet.
Äiti oli välittömästi soittanut rehtori Maarit Jalolle, joka ehdottomasti kieltänyt tekemästä asiasta mitään rikosilmoitusta ja ilmoittanut että koulu selvittää tämän asian itsenäisesti. Lisäksi rehtori oli ilmoittanut että tytön on tultava seuraavana päivänä kouluun aivan normaalisti.
Tämän jälkeen äiti ja tytär olivat lähteneet välittömästi lääkäriin jossa tytöllä havaittu useista lyönneistä ja potkuista aiheutuneita mustelmia ja kuhmuja. Lisäksi hiuksia lähtenyt päästä runsaasti. Tämän lisäksi tyttö on tarkassa valvonnassa tällä hetkellä aivotärähdyksen varalta.
Nyt on kuitenkin rikosilmoitus tehty, vaikka eihän se rikoslaki koske alle 15-vuotiaita. Joten tämä XY pääsee pään silityksellä tästä asiasta LAIN silmissä… Toivotaan, että oikeus kuitenkin tapahtuu…
Eikä tyttö todellakaan ole menossa kouluun tällä viikolla, sillä sen verran on paikat kipeänä ja kasvot muistuttaa enemmän pandakarhua kuin ihmistä. Joten kysymys kuuluukin teille suvakeille, että vieläkö näitä perkeleitä pitää lisää ottaa tähän maahan?
Tätä saa ja pitäkin jakaa, että saadaan näkyvyyttä tälle päähän taputtelulla!"
Myöhemmin mies kirjoitti lisää samaan asiaan liittyen:
"Tyttö oli lähtenyt puoli tuntia sitten kaverinsa kanssa kotoaan ulos, niin tämä s****n somali oli tullut melkein kotipihalla vastaan ja käynyt päälle, alkaen repimään hiuksista. Onneksi tyttö oli kaverinsa kanssa liikkeellä ja tänä oli mennyt väliin jolloin tyttö oli päässyt soittamaan isälleen joka oli tullut heti paikalle. Tämä s****n somali XY oli kuitenkin onnistunut pääsemään karkuun. Oli vielä huutanut että tytön käy pahemmin jos asia menee eteenpäin."
Rehtori vahvistaa tapauksen
Nummenpakan koulun perusopetuksen rehtori Maarit Jalo vahvistaa Nykysuomelle, että koululla on eilen ollut tyttöoppilaiden välillä voimakas riita. Rehtori myös vahvistaa salakuvauksen, joka on hänen mukaansa tapahtunut ennen joulua.
Jalo kuitenkin oikaisee, että hän ei ole missään tapauksessa kieltänyt tekemästä asiasta rikosilmoitusta. Hän kertoo, että vastaavissa tapauksissa tapana on, että jos osapuolet tai heidän vanhempansa eivät tee asiasta rikosilmoitusta, tekee koulu tapauksesta lastensuojeluilmoituksen.
Jalon mukaan uhrin äidin kanssa on käyty eilen pitkä keskustelu. Jalo kertoo ehdottaneensa uhrille käyntiä koulun terveydenhoitajalla, mutta tämä on mennyt päivystykseen.
Maarit Jalo kertoo, että tapaus selvitetään koulun puolelta asianmukaisesti. Hän aikoo tapauksen tiimoilta olla tänään yhteydessä sekä poliisiin että sosiaalipäivystykseen. Jalo myös kiistää syytökset, että tapauksen yhteydessä suojeltaisiin ulkomaalaistaustaisia oppilaita.
Artikkelikuvan tyttö ei liity tapaukseen. Kuvituskuva.
Katso myös:
https://www.nykysuomi.com/2018/01/09/nuorukaiset-ryostivat-15-vuotiaan-pojan-kampissa/





