Mainos:

Sipoon Sanomat: Tornados MC tukee julmasti pahoinpideltyä sipoolaispoikaa: ”Kiusaamisen on loputtava”

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 26.1.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Julmasti pahoinpidelty sipoolaispoika sai tukea koulumatkalle neljältä Tornados MC:n jäseneltä varhain torstaiaamuna Nikkilässä.

15-vuotiaan pojan kouluun saattaneet moottoripyöräkerhon miehet herättivät huomiota Nikkilän Sydämen edustalla. Kouluun suunnanneiden opettajien ja oppilaiden päät kääntyivät sipoolaispojan kanssa jutelleiden miesten suuntaan.

Jotkut oppilaat ottivat reilun etäisyyden päästä kännykkäkameroillaan kuvia kerhon jäsenistä.Tornados MC:n jäsen ei halunnut esiintyä nimellään tai kasvoillaan tilanteessa.

– Me ei tehdä tätä julkisuuden, vaan pojan takia.

Mainos:

Miehet olivat lähteneet liikkeelle varhain aamulla kerhon kotipaikalta Salosta.Tornados MC:n miehet hakivat pojan kotoaan Sipoosta ja veivät hänet kouluun.

He haluavat, että pojalla on hyvä olla koulussa.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Teini-ikäiset pahoinpitelijät potkivat, löivät ja ampuivat vuorotellen kuulapyssyllä maassa maannutta uhria sunnuntaina 15.1. Leppätien koulun pihalla Nikkilässä. Pahoinpitelijät videokuvasivat pahoinpitelyn.

Tammikuun 15. päivän tapahtumat koskettavat Nikkilän Sydämessä toimivien yläkoulujen – Kungsvägens skolan ja Sipoonjoen koulun – oppilaita.

Vuoden 2014 lokakuussa sama poika, silloin 13-vuotias, hakattiin huonoon kuntoon ja hänen päälle syljettiin ja virtsattiin neljän pahoinpitelijän toimesta Suursuolla Nikkilässä.

Tornados MC:n jäsenet painottivat, että kiusaaminen ei kannata.

– Kiusaamisen on loputtava, yksi heistä sanoi ja myös muut miehet tuntuivat olevan samoilla linjoilla.

Vajaan kahden viikon takainen pahoinpitelytapaus on herättänyt aktiivista keskustelua lasten ja nuorten hyvinvoinnista sipoolaisten keskuudessa.

Sipoolaiset kokoontuvat rauhan puolesta kello 13 lauantaina kunnantalon (Kuntalan) eteen Nikkilässä.

Asiasta uutisoi: Sipoon Sanomat

Poliisi nosti teosta metelin

 


133,639 total views, 12 views today

Also cheap oakleys sunglasses depending on the area of damage, an option like medial meniscus removal (when the tear is on the inner side of the knee joint), or a lateral meniscus removal (if the torn cartilage is on the outer covering of the knee joint) can be decided. The surgeon will insert instruments through the incision to remove the damaged part of the cartilage. Because cheap nfl jerseys you are cheap nfl jerseys a multi millionaire elite athlete with your own set of unique Cheap NFL Authentic Jerseys problems, myself and my fellow police officers will never ever know the struggles that you face on a daily basis. You in turn, will never know the issues that we face on a daily basis. It was Wholesale NFL Jerseys walking across, slowly, and had something in its mouth. As we neared the animal, I slowed to15 mph and continued to brake. 11. The Patriots' defensive backs certainly are more poised than their Denver counterparts. On a hot June afternoon, he walks down the central aisle of a nursery in eastern Iowa, scoops up a piglet and dangles her by her hind legs. A newborn piglet's navel is an easy entry point for bacterial infections, he explains. I'm going for stripes, the scenario is, so I have stripes and I have to hit my ball first. And, during these clips I'll be telling you rules, so, rules will get instilled in you. This week, the National Football League accepted Kroenke's proposal to move his St Louis Rams to Los Angeles, where he will build a dazzling new $2bn (1.4bn) stadium complex. The Rams left Los Angeles for the midwest two decades ago. Yep, a different deal. And the look of a team destined to become the latest Super loser to fail to get Cheap NFL Jerseys back to the Super Bowl. Players across the country have been arrested for assault, possession, DUI and other offenses. At my alma mater the University of Florida, linebacker Antonio Morrison was arrested for, get this, barking at a police dog. By following these types of networks you will often see personal posts from the players and you can also post on their page or send them a "tweet." You may be able to obtain an cheap jerseys official address this way in which to send your letter, or an email address. You can also write to them directly on the Facebook page.. He was a good guy, a great player, and someone who everyone around league respected, but he lacked the one thing ESPN loved most, he wasn't a winner yet. When he moved to Miami, ESPN seized their chance and made LeBron their poster boy. These are some of the principal causes of employee turnover which can surely be avoided by the organizations after taking some necessary steps to better their in house services towards employees. However, there are many more causes; such as lack of employee motivation, work pressure, job stress, partiality and favoritism, employee egos and attitudes, poor employee management, etc..
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jouko Vanhatalo
Jouko Vanhatalo
9

Opettajat osoittaneet todellista piittaamattomuutta ja ammattitaidottomuutta.Noinkin pienessä koulussa pakko olla sokea ja kuuro,jollei pysty ennakoida tilannetta omalla työmaalla.Ulos koululaitoksista moiset vaaratekijät.

Surullista
Surullista
9

Tällee niitä kouluampujia tulee ku vatipäät kiusaa tappii asti jotakin, sitte napsahtaa päässä kiusatulla kun ei kerta opettajat eikä vanhemmat joiden kakarat kiusaa tee mitään. Olisiko kannattavaa puuttua kurilla noihin eikä pelätä vanhempien reaktiota jos komentaa kiusaajaa, vanhemmatkin sais uskoa omista lapsistaan jos kuulee että kiusaa eikä vain että eihän meidän Pertti tai Liisa sellasta tee. Munki lasta on kiusattu koulussa ja opettaja sanoi vaan kun pojan kaveri meni kertomaan että eihän se nyt voi kiusata ku se on niin kiltti poika :O käsittämätöntä touhua, kyllä menin koululle ja pidin sellasen puhuttelun opettajille ja tälle kiusaajalle että loppu se kiusaaminen siihen. Sanoillakin saat sen loppumaan jos osaat puhua.

Pekka Paananen
Pekka Paananen
9

Tornados MC:lle nostettava hattua. Kumma vain ettei kyseinen suojaamistapa ole tullut mieleen poliisille, koululle, kunnalle ja näille kiusaaja pilttien vanhemmille (koska noille se kuuluisi lain mukaan mutta kaikilla on parempaa tekemistä). Itse olen ollut jo vuosia sitä mieltä että nykyinen peruskoulumme ei ole lasten paikka ja tämä todentuu silloin varsinkin kun on ryhmästä poikkeava tai ei ole päässyt ryhmään sisään. Enkä tarkoita nyt opettajien diipa daapa porukoita vaan sosiaalista kanssa käymistä lasten kesken.

Leif palmroth
Leif palmroth
9

Hienosti tehty mc jengiltä,hatun nosto paikallansa

Sari286
Sari286
9

Hienoa Tornados!

Koulukiusattu ala-asteella
Koulukiusattu ala-asteella
9

Turhaa siinä on poliisin tuohtua, saa kait sitä kouluun saattaa.. Ja mitäpä poliisi tekee koulukiusattujen eteen muutenkaan? Vuoden päivät turpaan koulussa saaneena voin kertoa, ettei se kiinnostanut koulua eikä sossua. Kiusaaminen ei lopu sanomalla, että meidän koulussa ei kiusata (kiva- koulu hanke on syvältä), koska sillon vaan opettajat sulkee silmät. Kiusattuna näki, ettei se oikeesti kiinnostanu ketään, koska näkyviä merkkejä jäi tullu ( kukapa mun selkää on ollu kattomassa, mustelmat/haavat ei näy paidan läpi). Varmaan kohta kaikki koulu kiusatut joutuu hankkiin oman mp-kerholaisen kouluun, koska viranomaiset ei takaa opiskelu rauhaa tai oikeuttaa fyysiseen koskemattomuuteen. Ja ei meistä kaikista kiusatuista tuu ampujia, jotku meistä malttaa odottaa sitä, että pärjää 1vs 1 kiusaajalle (kickboxing tunnit kannattaa) , niin mätkii sitten niiden vuosien edestä, mitä ite joutu kärsimään.

Juuso Luukkonen
Juuso Luukkonen
9

Hienointa mitä olen kuullut liivimiesten tekevän koskaan. Suomen lain säädäntö ja varsin oikeuslaitos on todella pahasti kuralla. Sitä niin suojellaan kaikkia, ettei rikoksen tekiää nyt liian kovasti rangaista.

Tälläisten kiusaajienkin /törkeästi pahoinpitelivien pitäis saada sellanen rangaistus, joka olisi kovempi kärsimys, kuin tämä poika on saannut kokea.

Se olisi oikein.

Kaikki täällä kohta uskaltaa, pahoin pidellä, raiskata, ryöstää tai tehä mitä vaan. Kun tuomioksi pahimmillaan pääset täyden ylläpidon hostelliin, jossa saa pelailla pleikkaa ja katella töllöä.

Poliisi pahoittaa mielensä, että heidän täällä pitäisi valvoa järjestystä eikä ihmisten oma aloitteisesti. Kaikki kunnia teillekkin, mutta määrärahat ei riitä ihan kaikkeen ja jos tilanne on menny näin pahaksi. Ei selvästi pojille riitä enää että joku sanoo pahasti.

Hyvvää työtä liivimiehet. Suomi tarvitsee nyt järjestöjä, jotka taistelee rohkeasti oikeiden asioiden puolesta.

Hämeen sysimetsässä syntynyt
Hämeen sysimetsässä syntynyt
9

Jumankauta juu. Oisko jossain muuallakin korkea aika kunnon miesten näyttää, ettei avutonta poliisia tarvita. Olin aikanaan itsekin syrjinnän ja sadistisen joukkopilkan kohteena koulussa. Pahimmista ja törkeimmistä toisten ahdistelijoista tuli aikuisina POLIISEJA ! ! !

RAIMO IHANUS
RAIMO IHANUS
9

POLIISI EI TEE MITÄÄN,EIKÄ OPETTAJAT.POLIISINA ON USEIN ENTINEN KOULUKIUSAAJA,EIKÄ POLIISILLA OLE PELOTEVAIKUTUSTA.ITSE OLEN JO KAUAN AJATELLUT VASTAAVAA KÄYTTÄÄ ULKOPUOLISTA TAHOA .JA JOS KAIKKI KÄYTTÄIS NIIN EI NE MAHDA MITÄÄN.EI KOKO KANSAA VOI PIDÄTTÄÄ,VETÄKÖÖT VIRANOMAISET MIELENSÄPAHOITTAJA PIPOT PÄÄHÄNSÄ

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty eilen klo 20:41, Julkaistu eilen 08:16 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Mainos:

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Mainos:

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.