Sipilän vähätteli osallisuuttaan Katera Steelissä ..

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 9.1.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 5 minuuttia

Kauppalehti ja Uusisuomi selvittivät syksyllä pääministeri Sipilän osuutta kajaanilaisen Katera Steelin toiminnassa. Julkisuudessa pääministeri on antanut ymmärtää, olleensa Katerassa enemmän *neuvonantajana* sukulaisten firmassa, ja että hänen panoksensa liittyi *sukupolvenvaihdoksen* järjestelyyn. Patentti ja rekisterihallituksen tietojen mukaan suhde näyttää paljon intensiivisemmältä.

Näin Sipilä on kertonut:

Viime viikolla Sipilä sanoi blogissaan menneensä Kateraan mukaan ”helpottaakseen yhtiössä meneillään ollutta sukupolvenvaihdosta”. Hän kiisti, että hänellä olisi ”mitään tietoa yhtiön liiketoiminnasta”.

Kauppalehti 30.11.2016: http://www.kauppalehti.fi/uutiset/sipila-sijoitti-kateraan-omia-rahojaan-2011–ei-ollut-vain-neuvonantaja/THq2caFH?ref=facebook:941b%3Fref%3Dfacebook:941b

Tarkastellaan:

Juha Sipilä on aiemmin omistanut Katera Steeliä ja sen osaomistajaa Fortel Investiä. Jälkimmäisen hallituksen puheenjohtajana hän on toiminut.  Sipilä luopui Fortelin omistuksestaan v.2013, ja jätti myös puheenjohtajuuden. Fortelin nykyiset omistajat ovat juha Sipilän lapset.

Fortel Invest omistaa Katera Steelista 5%, muut omistajat ovat Juha Sipilän serkkuja ja enoja. Kateran kytkös pääministerin perheeseen näyttää ilmeiseltä.

Katera Steel sai syksyllä siis puolen miljoonan euron arvoisen tilauksen Talvivaaran jatkajalta Terrafamelta, joka oli juuri saanut 100 miljoonaa Suomen valtiolta, hallituksen päätöksellä. Juha Sipilä on tätänykyä pääministerinä Suomen hallituksessa. Näiden asioiden rinnastus on aiheuttanut kummastelua, ja epäilyä että pääministeri käyttää valtaansa sukulaistensa hyväksi. Eduskunnan oikeusasiamies on käynnistänyt tutkinnan asiasta, ja sai Sipilältä vastauksen äskettäin.

Katera Steel jatkaa Sipilän isoisän v.1961 perustaman Hitsaus ja levytakomo Ky:n toimintaa, ja yhtiön siteet Sipilän sukuun ovat vankat.  Talvivaara t. Terrafame on ollut Kateran asiakas  vuosina 2012 ja 2013. Syksyllä 2016 tehdyn sopimuksen arvo on julkisuudessa kerrotun tiedon mukaan puoli miljoonaa euroa. Kateran liikevaihto viimesimmällä tilikaudella oli 5,1 miljoonaa euroa, ja tulos 496 000 e. Terrafamen kanssa tehty sopimus on siis arvoltaan viime tilikauden tuloksen suuruinen, ja noin 10% kauden liikevaihdosta. Terrafame-diilin merkitys Kateralle on siis huomattava.

  • Katera on tehnyt kauppoja Talvivaara/Terrafamen kanssa Sipilän ollessa osaomistajan Fortelin johdossa.
  • Valtio on tuona aikana jo aloittanut Talvivaaran avokätisen tukemisen.
  • Juha Sipilä oli tuohon aikaan eduskunnassa ja valiokunnissa, ja -oppositon kansanedustajanakin- hänen on täytynyt olla kiinnostunut omistamansa yhtiön keskeisen asiakkaan olemassaoloon vaikuttavasta päätöksenteosta.

Nyt meidän on joko uskottava Juha Sipilän kokeneen täydellisen amnesian, tai sitten olleen hyvin tietoinen Terrafamen merkityksestä Kateralle tehdessään pääministerinä sadanmiljoonan päätöstä Terrafamen hyväksi. Jälkimmäinen tilanne luo *esteellisyyden*.di-gold

 

Wikipedia:

Esteellisyys eli jääviys[1] (ruots. jäv) viittaa virkatehtävissä esiintyvään eturistiriitaan. Se tarkoittaa virkamiehen tai luottamushenkilön sopimattomuutta osallistua asian käsittelemiseen tai ratkaisemiseen. Esteellisyys rikkoo hallinnon objektiviteettiperiaatetta, joka pyrkii turvaamaan hallintopäätöksen tai hallinnollisen menettelyn oikeellisuuden, puolueettomuuden ja objektiivisuuden.

Esteellisyys syntyy, mikäli virkamies tai luottamushenkilö on sellaisessa suhteessa käsiteltävään asiaan tai sen asianosaisiin, joka saattaa vaarantaa hänen puolueettomuutensa. Esteellisyyttä ei arvioida konkreettisesti vaan riittää, että puolueettomuus on objektiivisesti ajatellen saattanut vaarantua.[2]

Esteellisyydestä seuraa, että esteellinen henkilö ei voi olla päättämässä asiasta, osallistua asian käsittelyyn eikä edes olla läsnä asiaa käsiteltäessä.[3]Poikkeuksena läsnäolokieltoon on kunnanvaltuusto, jonka kokoukset ovat kaikille julkisia.[4]

Esteellisen henkilön osallistuminen asian käsittelyyn on menettelyvirhe.

banner_money_v2_300x250

 

13,953 total views, 2 views today

how to get free coffee from starbucksOkay. Haven't Jesse of take us inside the mind and players right now. "I'm not his watcher. He's a grown man. Smritis (Indian scriptures) have detailed man inner and external (social) duties and responsibilities. It can be said to be a vow or resolve of imbibing sacred actions and duties. As part of the deal, Microsoft provided the NFL with hundreds of Surface Pro 2 tablets, which the league distributes to teams before each game. To ensure a level playing field, each team is given cheap oakleys 13 tablets to use on the sideline and 12 to use in the coaches' booth; the teams can only view still photos, not videos, on the tablets, which aren't connected to the Internet.. That is strengthening your thighs, that's your all over workout. For real, drop the knees and lift them. If the eagle is flying, it represents that you are doing what you love, life is taking off. If the eagle is perched, it means that you are waiting for your life or something special to happen, your on the verge of something. And they put that up on YouTube. And five million tweets were issued about the RNC last week, which was a huge increase from half a million in 2008, when Twitter technology was really in its infancy. I know him personally. Obviously, I respect his playing ability. First exercise we'll be doing is the backwards shuffle. Be on the balls cheap nhl jerseys of your feet, hips down, knees bent, and keeping your head up so that you cheap nfl jerseys can follow the action of the game. Flay, who started his career by working at a pizza parlor at the age of 17, has now become a household name with his TV appearances on various cooking shows. Burger Palace, his chain of burger restaurants is the latest addition to his empire. Hubpages puts adverts on our articles and we earn money every time someone reads the article between US$3 to $8 per 1000 views. My average hubs are viewed/ read by about 30 people a day, my most popular hubs are read by 100 Cheap NFL Jerseys people a day. The crew had to scramble to find adjust their sudden lack of money while preserving the action they felt was necessary to the plot. So mansions Replica Oakleys are only ever seen from the front doorstep, and the cheap ray bans guns are forgotten right before the Big Epic Battle, all while Deadpool snarks about how very inexpensive this all is.. Adjusting for the timing of deferred revenues at ESPN, domestic cable affiliate revenue was up low double digits. Ad revenue at ESPN was down 2% in the first quarter. "The income generated by football has always been earned by the 32 clubs and taxable there," Houston Texans owner Robert McNair, the chairman of the NFL's finance committee, said in a statement cited by The Wall Street Journal. "The owners have decided to eliminate the distraction associated with misunderstanding of the league office's status, so Wholesale Jerseys the league office will in the future file returns as a taxable entity.".

Venäjä-propagandisti Bäckmanin salainen sopimus HS-toimittajan kanssa: Raportoi USA:stä Bäckmanille, 2000e/kuussa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 16.1.2026 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Netissä leviävä salainen sopimus Venäjä-yhteyksistään tunnetun dosentti Johan Bäckmanin ja HS:n Moskovan kirjeenvaihtajan Maarit Uberin (entinen Roiha) kanssa herättää paljon ihmetystä.

Bäckman ja Uber laativat muutama vuosi sitten sopimuksen, jonka perusteella Bäckman "lähetti" Uberin USA:han raportoimaan hänelle.

Sopimuksen mukaan Uber (silloinen Roiha) oli Bäckmanin "kirjeenvaihtaja". Sopimuksen mukaan Bäckman maksoi raportoinnista Uberille vähintään 2000e / kk.

Maarit Uber asuu nykyisin Moskovassa ja on HS:n Venäjän kirjeenvaihtaja. Myös Bäckman asuu lehtitietojen mukaan nykyisin Venäjällä.

Herää kysymys, onko HS:n Venäjä-uutisointi nyt myös Bäckmanin ohjauksessa. Maarit Uber tunnetaan Venäjää "ymmärtävänä" toimittajana.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/

Mies yritti sahata tiensä sisään kauppaan Kajaanissa – poliisi keskeytti erikoisen murtoyrityksen

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Mies yritti sahata tiensä kauppaan Kajaanissa – koirapartio nappasi kaksitahtibensiinille haisevan tekijän

Kajaanissa koettiin erikoinen murtoyritys sunnuntain vastaisena yönä, kun poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen miehestä, joka yritti päästä kauppaan sisälle moottorisahan avulla.

Partiot saapuivat paikalle pian puolenyön jälkeen ja havaitsivat tuntomerkkeihin sopivan miehen juoksevan kaupasta poispäin. Koirapartio lähti miehen perään ja sai hänet kiinni lyhyen juoksukilpailun jälkeen – tekijä tuoksui vahvasti kaksitahtibensiinille.

Poliisin mukaan mies oli ensin yrittänyt murtautua sisään rikkomalla kaupan etuoven lasin. Kun tämä ei onnistunut, hän oli ottanut käyttöönsä moottorisahan ja sahannut reiän kaupan lastauslaiturin oveen. Siitäkään kautta hän ei kuitenkaan ollut päässyt sisälle.

Mies otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä varkauden yrityksenä ja vahingontekona.

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – yksi menehtyi

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 25.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – poliisiauto osallisena takaa-ajotilanteessa

Laitilassa tapahtui perjantai-iltana vakava liikenneonnettomuus, jossa menehtyi yksi henkilö. Onnettomuus sattui tilanteessa, jossa hälytysajossa ollut poliisi seurasi pakenevaa ajoneuvoa.

Lounais-Suomen poliisin mukaan takaa-ajo sai alkunsa kasitiellä Laitilassa noin kello 19.50, kun henkilöauto ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä ja jatkoi matkaa Rauman suuntaan.

Kasitiellä, Joukahaisentien risteyksen kohdalla, pakeneva auto lähti ohittamaan autoletkaa poliisin seuratessa sitä hälytysajoa käyttäen. Samassa hetkessä autoletkassa ollut sivullinen henkilöauto kääntyi vasemmalle Joukahaisentielle suoraan hälytysajossa olleen poliisiauton eteen.

Poliisiauto törmäsi henkilöauton vasempaan kylkeen. Henkilöautoa kuljettanut mies menehtyi elvytysyrityksistä huolimatta onnettomuuspaikalla. Autossa ei ollut muita matkustajia.

Koska poliisi oli osallisena onnettomuudessa, on tapahtuneesta kirjattu rikosilmoitus liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta. Tapauksen tutkinta siirtyy Syyttäjälaitokselle, ja tutkinnan johtamisesta sekä tiedottamisesta vastaa Valtakunnansyyttäjä.

Poliisi ei tiedota asiasta enempää, mutta jatkaa pakenevan auton kuljettajan tavoittamista.