Mainos:

Sauli Niinistö on Suomen presidentti 2018-

Julkaistu 28.1.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Äänistä on laskettu jo niin paljon, ettei äänestystulos tule enää muuttumaan. Suomen uusi presidentti on selvä. Istuva presidentti Niinistö jatkaa kauttaan seuraavat 6 vuotta.

Muut ehdokkaat ovat onnitelleet Niinistöä tuloksesta +60% ja toivonut Niinistön jatkavan turvallisella linjalla, viitaten Natoon liittymisellä, Venäjäsuhteilla ja hyvällä ulkomaan politiikalla.

Keskustelua on herättänyt voittiko vaalit Niinistön valitsijayhdistys, vai Kokoomus. Ylen kommentoijat olivat asiasta mieltä, että valitsijayhdistykset tulevat tulevaisuudessa yleistymään ja presidentinvaalit ovat enemmänkin henkilövaalit.

Ainoa selkeästi natoa kannattava Torvalds sai äänistä ainoastaan 1.5%, mikä kertoo kansan tahdosta Natojäsenyyden puolesta aika lailla.

Toiseksi presidenttikilpailussa kipusi Pekka Haavisto yli 12% äänisaaliilla ja kolmanneksi Laura Huhtasaari noin 7% äänimäärällä.

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

21 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
kullerwo666
kullerwo666
8 years ago

thyi… toi eurostoliiton sylikoira muuten tekee just niinku pankkiirikusipäät brysselissä sanoo. ei oo suomen pressa

klaklak
klaklak
8 years ago

Suurin osa äänestäjistä ei ilmeisestikään tajunnut, että Niinistö on sionatsi-pankkiireiden juoksupoika joka haluaa liittää Suomen alusmaaksi tähän niiden edustamaan haparoivaan Imperiumiin kuiviin imettäväksi. Suomea ei varmaan enää ole olemassa seuraavien presidentinvaalien aikaan.

Ulkopoliittinen linjaus lienee jotain tyyliin ”Suomi liitetään Barbarossa II:n hyökkäysalustaksi ja jenkkien varuskunta avataan Turkuun”

tres
tres
8 years ago
Reply to  klaklak

Hahhah, klaklak 😀 Aika osuva. Vähän ironista muuten se kuinka aiemmin tänään toimittaja kirjoitti piilovaikuttamisesta mutta sitten tässä jutussa on vaalitulokset rajattu tarkoitushakuisesti. Kattila pataa soimaa?

tres
tres
8 years ago
Reply to  tres

-paitsi että tuo natsi-pankkiiri(zio) on kyllä mielestäni oksymoroni. Imperialistiset fasistit voivat toki olla imperialistisen korporatismin puolesta mutta sellainen keskustelu mene monihaaraiseksi ja monimutkaiseksi :/

kullerwo666
kullerwo666
8 years ago
Reply to  klaklak

erittäin hyvin sanottu

Veikko Oinas
Veikko Oinas
8 years ago

Meillä on sitten kummisetän arvopohja vallitsevana.

kullerwo666
kullerwo666
8 years ago

mitä serkumpi nii sen herkumpi? vitut suomesta ja ei ku eurostoliittoon sano kim ung niinistö. arvostus 0%

PL
PL
8 years ago

Tästä voi mennä vaan eteenpäin, Suomen lippu korkealla ja Lauralle kuitenkin pisteet.
Mutta huomion arvoista tosiaan on: Jos Laura Huhtasaari oikeasti olisi ollut vain 2-5 prosentin tai edes 6-8 prosentin ehdokas, ei valtamedia tietenkään olisi lähtenyt tällaiseen raivokampanjaan häntä vastaan!

Siinä tapauksessa hänet olisi jätetty jokseenkin rauhaan, sekä annettu kampanjoida ihan rauhassa ja media olisi keskittynyt ”oikeasti tärkeisiin” asioihin, ehdokkaisiin ja heidän tekemisiinsä.

Ja kampanjan aikana Laura Huhtasaaren kokemia ilkivalta ym. asioita ja uhkailuja. Niitä olisi tutkittu hurjalla volyymilla sekä tuotu niitä julkisuuteen joka uutislähetyksissä ym. Suojelupoliisia myöden olisivat olleet äänessä.
Niin kuin esim. Jos Haatainen, Kyllönen, Vanhanen, Haavisto tai Torvalds olisi joutunut samanlaisten hyökkäysten kohteeksi kampanjansa aikana. Sehän olisi ollut jo myös Kansainvälinen sensaatio!

CFF
CFF
8 years ago

Vuoden 2006 presidenttivaaleissa kun Sauli Niinistö ensimmäisen kerran asettui ehdolle häneltä kysyttiin onko hän vapaamuurari.

Sauli Niinistö vastasi lyhyesti että ei ole.

Tuolla vastauksella koskien vapaamuurariutta Sauli Niinistö paljasti itsensä, Kehonkieli ja uuden maailmanjärjestyksen esiin nosto Sauli Niinistön puheissa ihailevassa merkityksessä kertovat sen, että hän on vapaamuurari.

Niinistö kirjoittaa Jumalan pienellä j:llä. Voisiko tämä johtua siitä että Jumala ei olekaan Saulin mielessä vaan Lucifer jonka hän kirjoittaakin suurella L:llä.

Me näemme ja ymmärrämme vapaamuurarien ”salaista” elekieliviestintää, käsimerkkejä ja kommunikointia julkisessa tv-esiintymisessä. Tiedämme myös, miten satanistinen ja kauhea on se ”uusi” maailmanjärjestys, jota kovaa vauhtia ajetaan salaisissa tapaamisissa maailman eliitin kanssa.

Tästä Sauli Niinistö ei tosin mainitse sanallakaan. Vaikka hän nyt toistamiseen ajaa Suomen kansan etua.

Äänet on laskettu(toivottavasti oikein). Suomalaiset tulevat saamaan juuri sitä mitä ansaitsevatkin.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  CFF

Pöllö vaalimainoksen logona eikä 99% kansasta ymmärrä mistä on kysymys. Ja niille jotka haaveilevat että ”sitten kuuden vuoden päästä…” voin kertoa ettei tässä maassa enää silloin äänestellä yhtään mitään yhtään mistään. Se joka muuta luulee on totaalisen pihalla siitä miten huonossa kunnossa Suomi tällähetkellä on. Puikoissa on nyt ryhmä rikollisia jotka tekevät niin suurta tuhoa ettei sen korjaaminen ole mahdollista -kansan välinpitämätön asenne ja käsittämätön hyväuskoisuus maksaa itsenäisyyden, sen lopunkin mitä vielä vähän on jäljellä.

Ainut mitä saadaan aikaiseksi on keskinäiset kähinät jostain täysin merkityksettömistä asioista. Muutaman euron tai pienen näkemyseron takia hypätään toisten kurkkuun kiinni kun samaan aikaan maan rajojen ulkopuolelta toimivat tahot ryöstää KIRJAIMELLISESTI maan alta pois. Touhussa ei ole järjen häivää! Jos se ”natsin” tai ”antisemitistin” leima jotakuta niin paljon häiritsee niin suosittelen silloin ihan reilusti vaihtamaan puolta tuonne uutta maailmanjärjestystä ajavien porukkaan -se on näiden ”minä irtisanoudun” tyyppien oikea joukkue.

CFF
CFF
8 years ago

Ei ole väliä mitä kansallisuutta, poliittista suuntausta, ideologista suuntausta tai uskonnollista suuntausta henkilö edustaa, se on kaikki vain kulissia suurta yleisöä varten. Todellisuudessa he kaikki kuuluvat samaan salaiseen eliittiseuraan. Toki näiden salaisten seurojen sisällä käydään koviakin valtataisteluita, mutta siitä suuri yleisö saa harvemmin tietää mitään.

http://eliitinesoteerisetsymbolit.blogspot.fi/2014/11/vapaamuurarit-ja-kasimerkit-osa-1.html

huugo
huugo
8 years ago

Suomi sai jatkoa kokoomuslaiselle politiikalle orpon ja vartiaisen virnistelevien naamojen loistaessa.Nato kysymys saa uutta vauhtia kunhan pöly laskeutuu ja raippa viuhuu vaalikarjan yllä yhä kiivaammin tämän valtakirjan saattelemana.

SuperE
SuperE
8 years ago

Kyllähän tässä edistystä ja heräämistä on tapahtunut, kiitos Paavon ja Lauran. Nyt itsenäisen Suomen kannatus on jo yli 10 %a, kun edellisissä eduskuntavaaleissa se oli alle 1%a.
Kansallismieliset täytyisi saada seuraavissa eduskuntavaaleissa paremmin liikkeelle ja yhdistämään voimansa. Myös tavallisten ihmisten on aktivoiduttava ja osallistuttava maamme itsenäisyystaisteluun.

Poliittiset puolueemme ovat kaikki sekoomuksen apupuolueita.. niin omituiselta kuin se tuntuukin niin sdp ja vasemmisto ajaa samanlaista riisto, ryöstö globalistista kapitalismifasismia kuin nykyisin vallalla oleva sininen kokokusta.. siis sos-mielisairaala peräkontti-hallituskoalitio. 90 %a kansastamme ei varmaankaan todellisuudessa tahdo maastamme alistettua velalla ja orjatyövoimalla toimivaa kehitysmaata, vaan omilla jaloilla seisovan ylpeän kansakunnan. Kannattaakin joka välissä herätellä kanssaihmisiä ja valistaa heitä nykyjärjestelmän kusetuksesta.. vittuilu ei ole hyvä konsti vaan ennemminkin rautalangasta vääntäen, kuin lapselle puhuisit.

Kootaanpa voimamme ja jatketaan taistelua niin on jälkipolville kerrottavana kuinka aikoinaan puolustimme itsenäistä Suomea. Vähän niin kuin sata vuotta sitten, kun ensin hullu kansamme sokaistui bolsevismista ja heti perään silloinen sekoomus halusi maahamme monarkian ja luokkayhteiskunnan. Sama hulluus jatkuu edelleen, eli vihervassarit elää kommunistisessa maailmanjärjestys-unessaan ja kokokusta-oikeisto haluaa maahamme globalistisen yläluokan ja alistettua kansaamme johdetaan rajojemme ulkopuolelta (niin kuin jo on käytännössä toteutunut). Valtaosa kansastamme ovat kuitenkin normaaleja ihmisiä kuten sinä ja minä.. valta vaan on lipsahtanut vääriin käsiin (harhautuksella ja manipulaatiolla). On aika ottaa se takaisin ja palauttaa demokratia ja tasavaltalainen kansanvalta takaisin maahamme.

JKH1975
JKH1975
8 years ago

Vaalien tulos on todiste siitä että suomen kansa on erittäin tyhmää väkeä.

Tieto Oyj
Tieto Oyj
8 years ago

Vaalien tulos on todiste siitä, että jälleen kerran vaalit olivat vilpilliset.

juha.
juha.
8 years ago

Sauli Niinistö on EU:n kumileimasin ja juoksupoika. Median aivopesu ja Sauli hypetys oli niin alastonta ja päällekäyvää että, jos Sauli Niinistö ei olisi voittanut vaaleja sittenkään. Olisi Pohjois-Korean yksinvaltainen diktaattori Kim saanut hermoromahduksen ja vuoden yöunet olisivat menneet.
Sauli Niinistö on juutalaisten kipapäiden saappaiden nuolija ja kansainvälisten rahalaitosten sekä NWO:n selkärangaton maan matonen, joka palvelee mammonaa ja valtaa unohtaen Suomen kansallisvaltion ja sen asukkaat huutolaisten asemaan käärien itse rahakirjekuoria kuin palkkamurhaaja konsanaan.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  juha.

Paljonkohan kilahti vaalitilille siitä että sataan kertaan selvitetty suomalaisten SS-miesten osuus väitettyihin juutalaisten tappoihin vielä kerran selvitellään?

Lopputulos on ”selvitykselle” on jo päätetty -tutkimusvaatimuksen ajoitus ei todellakaan ollut sattumaa…

JOS Suomi olisi sivistysvaltio se ei tähän nöyryytykseen lähtisi mukaan vaan ajaisi nämä natsinmetsästäjät hevonhelvettiin. SS joukoissa taistelleet veteraanit ovat parasta mitä tämä maa on koskaan synnyttänyt!

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8 years ago

Vahva mädän löyhkä:

”Vaalitarkkailijoita ei päästetty tälläkään kerralla Tieto Oyj:n tiloihin”,
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2018/01/vaalitarkkailijoita-ei-paastetty-talla.html

Manipuloiduilla, väärennetyillä galluptuloksilla ennen vaaleja luotiin kansalle kuva S.Niinistön ylivoimasta, vallanpitäjien sylikoiran valtaVALEmedian suosiollisella myötävaikutuksella.

Tieto Oyj:n laskentohjelmaan annettiin galluppeja myötäilevä valmis, suunniteltu vaalitulos sitten vaalien jälkeen ”oikeaksi” laskettavaksi eli ”vahvistettavaksi”.

Niin yksinkertaista se on sellaiselle taholle, jolla on sopiva koneisto/organisaatio käytettävissään ja riittävästi RAHAA sen pyörittämiseen.

R. Rautio
R. Rautio
8 years ago

Tätähän se Tuomiojakin halusi, mennä Niinistön taakse. Haatainen laitettiin syömään Huhtasaaren ja Väyrysen kannatusta, ja kepu teki saman laittamalla lautakasa-Masan häviämään tuomittuun kampanjaansa.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago

Kaikilta muilta osin kuin maksetun valtamedian osalta (meidän kaikkien rahoilla) vaalit olivat niin rehelliset kuin ne ylipäätään voivat edustuksellisen demokratian alaisuudessa olla. Ja kuten tiedämme, puhtaasti edustuksellinen demokratia on tullut toimivan tiensä päähän Suomessa jo noin 30 vuotta sitten. Siihen saakka se toimi NL:n olemassaolon ja presidentin valtaoikeuksien painoarvojen varassa.
Meidän on saatava tähän maahan sitovan kansanäänestyksen malli erityisen tärkeissä kysymyksissä, eli sellaisissa joihin saadaan kerättyä riittävä määrä äänestyksen kannattajia. Se tarkoittaa Sveitsin mallia, mikä toimii Sveitsissä hienosti ja on siellä jo valmiiksi niin pitkälle kehitetty, että voimme ottaa sen melkein sellaisenaan käyttöömme.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Kyllä. Suora demokratia on A I N U T jätjestelmä mitä voi demokratiaksi kutsua. Mutta arvaappa Pekka luopuvatko nämä perkeleet vallastaan johon ovat päässeet? -niin ja ymmärtääkö tämä ”katajainen kansa” jonka päät on sotkettu valtavirtamedian syöttämällä paskalla edes alkaa vaatimaan oikeuksiaan? Suurin osa ei ymmärrä mitään mitä ympärillä tapahtuu -kyky tulevaisuuden hahmottamiseen on menetetty kokonaan.

Suomalaiselle riittää että maata johtaa henkilö jolla on kakara tulossa, kiva koira, Valtterille jopo ja se pystyy puhumaan tunnin sanomatta mitään.

Aamen.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.