Mainos:

Ruotsin vaalit: Entinen pääministeri peloissaan maahanmuutosta – Varoittaa Moderaatteja Ruotsidemokraateista

Päivitetty 10.9.2018, Julkaistu 6.9.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Ruotsin entinen pääminiseri Göran Perssonia kommentoi tiistaina viimeisempiä turvapaikkaennusteita ja eri hallitusvaihtoehtoja vaalien jälkeen. Ennuste 300 000 maahanmuuttajasta vuoteen 2021 mennessä saa Perssonin niskakarvat nousemaan pystyyn.  Hän kuvailee ennustetta ”pelottavaksi” ja näkee, ettei yhtälöä Ruotsi nyt + 300 000 maahanmuuttajaa saada toimimaan.

 - Verrattuna siihen mitä meidän naapurimaamme ottavat vastaan... Minä luulisin, että jos lasket yhteen Suomi, Norja ja Tanska, niin on heidän lukumääränsä kertaa kaksi tai kolme taikapa neljä pienempi kuin mitä me Ruotsissa tulemme käsittelemään tulevina vuosina. Se ei vain onnistu, Persson totesi haastattelussa.

Perssonin mukaan asiasta vastuussa olleet poliitikot päästivät Ruotsissa valloilleen täysin hallitsemattoman maahanmuuttoaallon. Tämä tehtiin ”hyväntahtoisella argumentilla säälille ja solidaarisuudelle”, mutta kuten olemme saaneet mediasta nähdä, se ei toiminut käytännössä.

Ex-pääministeri teroittaa myös, että samaan aikaan kun he (Ruotsi) ottavat hajurakoa ”epärealisesta politiikasta”, on heidän pidettävä kiinni siitä, että Ruotsi voi hyvin työntekijöiksi konkretisoituvasta maahanmuutosta.

Moderaattien ja Ruotsidemokraattien yhteistyö

-Ehkäpä se on niin, että Moderaatit (Maltillinen Kokoomus) jollakin tavalla valmistautuvat siihen, että ottavat Ruotsidemokraatit hallitukseen. Ratkaisevaa silloin on, ovatko liberaalit ja keskusta valmiita siihen. Jos he hyväksyvät oikeistohallituksen Kristerssonin (Moderaatit) kanssa, jota Ruotsindemokraatit tukevat, niin silloin se on niin. Mutta sen jälkeen täytyy Björkludin (Liberaalit) mennä kotiin lastensa luokse ja selittää, miksi – ja se ei ehkä olekaan niin yksinkertaista.

Mainos:

Persson huomauttaa siitä tosiasiasta, että monet porvarilliset äänestäjät ja eri toten moderaatit, mielellään haluaisivat nähdä Ruotsidemokraatit yhteistyössä kanssaan.

-Katsottaessa ohjelmaa, perinteitä ja suuntaa Ruotsille, voisi se olla täysin mahdollinen hallitus, uskomukseni mukaan, Persson näkee ja jatkaa..

-Kyllä, se on selvää, että he aikovat kokeilla tätä ja tulevat näkemään onko se sen arvoista. Erityisesti siksi, että yhteistyölle on kannatusta puolueen sisälläkin. Moderaateilla tilanne on sellainen, että jos he mitätöivät tämän haasteen, silloin Ruotsidemokraatit ovat pian suurempi puolue kuin Moderaatit ja silloin moderaatit tulevat olemaan se puolue, jonka tunnemme ruotsalaisen oikeiston edustajana, kutistumassa keskisuureksi puolueeksi, joka muistuttaa lähinnä liberaaleja.

Persson uskoo, että Ruotsidemokraattien menestys johtuu maaseudun vahvasta tuesta. Maaseudulla monet tuntevat itsensä hylätyiksi ja kokevat, että he saavat kaikkein vähiten takaisin maksamistaan verorahoista.

-Tässä tapauksessa he ehkä saavat pisteet kotiin, koska koulut on suljettu, vanhainkodit ovat poissa, kunnalliset leikkipaikat kasvavat vesakkoa ja kaupat ovat jo kauan olleet poissa. Mutta he elävät omaa elämäänsä ja maksavat korkeimpia veroja kuin ne, jotka saavat parempia palveluja. Tämä on asia, johon tulee tarttua. Viha saa vallan sille, että halutaan rangaista vakiintuneita puolueita. Ja sitä tulisi SDP:n, Moderaattien ja muidenkin puolueiden kuunnella.

Persson ei näe  sosiaalidemokraattien ja moderaatien suurkoalitiota realistisena vaihtoehtona ja kehottaa unohtamaan koko asian.

Lähde: Markku Lindström, Samnytt

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Ei halua muistella toimiaan
Ei halua muistella toimiaan
8 years ago

Ja Pärssonin aikanakos ei otettu yhtään ulkomaalaista ja värillistä Ruotsiin. Niinkö? Eikös kansankotiin ole -70 luvulta asti haalittu kaikki ”matalammalla palkalla työtä tekevät” joka on sitten johtanut nykyiseen tilanteeseen.

Pärsson on yhtä syllinen kuin nykyisetkin politikot.

Minä
Minä
8 years ago

80-luvun mittaan se mamutus alkoi oikein kunnolla nousta. Persson oli 96 – 06 kusettamassa kansaa perustellisesti Måna Salinin kanssa. Mamutuksen haittojen salailu alkoi viimeistään 90-luvulla. Ehkä alkoi aiemminkin, mutta 90-luvulla se oli jo silmiinpistävää.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Itse en tunne sääliä ruotsalaisia kohtaan. Ruotsalaise kohtelivat saatanan huonosti suomalaisia siirtotyöläisiä 1960 ja 1970 luvuilla. Kaikki paskahommat teetettiin ahkerilla ja tunnollisilla suomalaisilla ja huijattiin palkoissa, sekä haukuttiin fiinjäveleiksi.
Länsirajalle tulisi rakentaa 15-metriä korkea aita ja konekivääripesäkkeet 150 metrin välein sekä läpipääsemätön viuhkamiinoitus. Ruotsalaiset kuolkoot kikki ja suomenruotsalaiset tulisi karkoittaa takaisin ruotsiin sekä takavarikoida suomenruotsalaisten omaisuus kantasuomalaisten vanhusten huoltoon.

Minä
Minä
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Asustellut Ruotsissa mm. 70-luvulla. En kokenut mitään ongelmaa, eikä koskaan haukuttu finnjäveliksi ainakaan niin, että olisi jäänyt mieleen. Tulin oikein hyvin toimeen ruotsalaisten kanssa, íhan alussakin, kun kieli oli vielä vähän heikoilla. Ehkä jossain päin Ruotsia on joku noinkin kokenut. 60-luvulla ja aiemmin on voinut hyvinkin olla tuon suuntaista.

Suomenruotsalaisista hyvin harvalla on mitään ruotsalaisia juuria. Ovat enimmäkseen kielenvaihtaneiden suomalaisten sukujen jälkipolvea. Kielenvaihto kävi, kun piti saada parempi paikka ruotsinkielisen valtaeliitin joukossa. Ulkomailta Suomeen muuttaneet valitsivat ruotsin, koska se oli hallintokieli. Meille uskoteltu sivistyskieli ei ruotsi ole koskaan ollut, vaikka suomenruotsalaiset niin haluavatkin uskoa.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Minä

Ruåtsin ja suomenruåtsalaisten aitosuomalaisiin kohdistuva riisto on jatkunut yli 900 -vuotta. Olisi pelkästään oikeudenmukaista jos maa nyt hukkuu saastaan minkä on itse ylimielisyydessään sinne järjestänyt. Samoin suomessa -RKP ja suomenruåtsalaiset ovat merkittävässä roolissa väestönvaihdon organisoinnissa sekä Venäjän vastaisuuden lietsomisessa. Pahoja, pirullisia ja vaarallisia -sellaisia ovat ruåtsalaiset ja suomenruåtsalaiset aina olleet eikä mikään ole sen asian suhteen muuttunut.

Raksaäijä
Raksaäijä
8 years ago

Olikos tämä nyt sellainen epäsuora tunnustus?

KansainSekoomus
KansainSekoomus
8 years ago

Nimenomaan oikeisto, Suomessa kokoomus tätä maahanmuuttoa lisää, koska ulkomaisen halpatyön lisäksi, jolla saadaan romutettua tes-palkat, myös veronmaksajien rahoilla pyörivä miljardien eurojen pakolaisbisnes aiheuttaa kiimaa mamutukseen. Jos kuvittelee että Kokoomus ja sen sisarpuolueet jollakin tavalla rajoittavat tai hidastavat mamutusta,1 niin turhia kuvittelee.

huugo
huugo
8 years ago

Ruotsi on tuhon oma, paluuta ei ole ilman poikkeus keinoja. Nyt entiset poliitikko mamuttajat antavat nevoja, ei perkele kun on säälittävää. Ruotsin pelastaa liikekannallepano ja sen lait voimaan. Uhka on täysin sisäinen. Muslimi rikollisten päänsilittelyt riittää.

juha.
juha.
8 years ago

Ent. pääministeri Görän Persson ei ollut EU:stakaan niin innoissaan kuin Suomessa tuolloiset lipposet ja niinistöt eikäpä Ruotsi mennyt mukaan rahaliittoon kansanäänestyksen tuloksena, eikä liene edes herrojen ja rouvien päätökselläkään toisin kuin matoisessa Suomessamme, jossa pelättiin paskat housussa sitä, että jos täällä euroon liittymisestä ”joudutaan” järjestämään kansanäänestys, kuinka tuhoisaa voikaan olla Ruotsin vastaava ja EI!!! -äänten voitto. Niinpä herrat Lipponen ja Niinistö runnoivat euroon liittymisen ”ilmoitusasiana” Eduskunnalle vastoin Suomen perustuslakia, joka yksiselitteisesti velvoitti tälläisessä kysymyksessä noudattamaan äänestystä Ek:ssa, jossa äänestystuloksen määräenemmistö on 5/6 äänististä ennen kuin liittyminen Euroon olisi saanut lainvoiman.
Mitä tulee Ruotsi-Kalifaatin maahanmuutto -idoottimaisuuksiin, vaikka Görän Perssonin aikana myös pakolaisia laskettiin ei tilanne ollut vielä kehittynyt nykyisiin mittoihin, koska vaikka maailmassa on aina sotapesäkkeitä ja kriisejä ei v. 2015 kaltaista arabien ja afrikkalaisten massatuholaismuuttoa ollut, vaan silloin mentiin ”tasaisen vauhdin taulukolla”. Göran Persson on henkilönä hieman sarkastinen sekä kyyninen lisäksi taipumukseltaan hieman pirullinen luonteeltaan, joka helposti nälvii naiiveja sosiaalidemokraatteja, jonka kaltaisia nykyiset höyrypäät ovat. Muistaakseni hänen ollessaan pääministerinä hänet saatiin vasta pitkän houkuttelun jälkeen vierailemaan jossain silloisessa muslimi -ghetossa Tukholmassa tekemässä itseään tykö ja varsinkin sosiaalidemokraattista puoluetta, jonka varsinaiseen ”leipätyöhön” kuului toiseuden perseen nuolenta ja haittamaahanmuuttajien haalinta kritiikittömästi yksiselitteisesti siitä raadollisesta syystä, että sossut touhusivat näin itselleen uusia äänestäjiä paijaamalla eli elättämällä heitä ilman vastiketta antaen täydellisen ”diplomaattisen koskematttomuuden” tuolle uudelle ”rälssille” -syystä, että jo Ruotsissa aikaisemmin kuin Suomessa varsinainen työläisäänestäjäkunta kuihtui itsestään pois ja näin yleiseurooppalaisesti vasemmiston peruskannattajakunta siirtyi joko keskemmälle tai jopa hiljalleen porvareihin. Eikä Ruotsissa koskaan työväenliike ole ollut yhtä radikaali ja verenhimoinen syystä, että ruotsalaiset ovat olleet ainakin vähän aikaa omalla tavallaan fiksumpaa porukkaa kuin Suomalaiset eli länsinaapurissa on totuttu diskuteeraamaan, joka tosin musumaanien kohdalla on ollut ja on suoranainen itsemurha. Suurimpana syynä tietenkin on se, ettei Ruotsissa ole käyty sisällissotaa, jossa toinen ruotsalainen ampuu toista, koska Suomi on ollut Neuvosto-bolsevikkien välittömänä esteenä, vaikka Neuvostoliiton vallankumous hallinnon välittömänä lyhyen ajan ja tietysti pitkäntähtäimen tavoitteena on ollut maailmanvallankumous, joka oli Vladimir Lenin (1870-1924) märkä uni.

Kukkuu
Kukkuu
8 years ago
Reply to  juha.

Persson joutui äänestyttämään ja hävisi. Olisi kyllä mennyt rahaliittoon

Arts
Arts
8 years ago

Islam on uhka Euroopan olemassaololle. Tuska ja turvattomuus kasvavat, kun henkilöt joilla ei ole mitään kykyä asua länsimaissa samansuuntaisesti kuin me; tulevat tänne. Eurooppalaisuus ja hyvinvointi loppuvat. Kakun leipojat loppuvat, mutta sen syöjiä edelleen riittää; yhtälö ei toimi. Mikäli tänne olisi tullut vaikka 200 000 saksalaista tai venäläistä; ei ongelmia olisi. Islamin uskon kriminalisointi olisi vastuullisuutta, koska se on lakiemme vastainen, tai ainakin tuon päätöksen mahdollisuutta tulisi selvittää. Tässä toivon rohkeutta korkeille päättäjille. Erilaisuus on rikkaus, mutta Islam nimenomaan poissulkee erilaisuuden. Islam ei ole eurooppalaisuutta.

Snowden haluaa Sam Altmanin vankilaan – tekoälyn takana olevien ihmisten on vastattava vahingoista

Tekoälyn tulevaisuus

Julkaistu eilen 23:49 – Kirjoittaja Toimitus
Edward Snowden ETHics Forum -paneelissa, joka käsitteli tekoälyvalvontaa ja sananvapautta ETH Zürichissä torstaina.

Edward Snowden haluaa OpenAI:n johtajan Sam Altmanin vankilaan, mikäli yhtiön mallit aiheuttavat vahinkoa. Puhuessaan etäyhteydellä ETH Zürichissä hän sanoi, että vastuu tekoälyonnettomuuksista kuuluu järjestelmien takana oleville ihmisille, ei algoritmille.

Snowden osallistui torstaina tekoälyvalvontaa ja sananvapautta käsittelevään paneeliin etäyhteydellä ETH Zürichin Audimax-auditoriosta. Opiskelijavetoinen ETHics Forum järjesti keskustelun, joka on katsottavissa kokonaisuudessaan viralliselta tallenteelta.

Lauantaina keskustelusta levisi katkelma, joka oli kehystetty toisin. Se sai näyttämään siltä, kuin Snowden olisi seissyt täyden auditorion edessä ja vaatinut vankeustuomioita niin kutsutun "turvallisuusajattelun" (safetyism) lopettamiseksi. Hän ei ollut paikalla huoneessa, eikä sana "safetyism" ollut hänen käyttämänsä.

Paneelin moderaattorina toimi yksityisyydensuojaan erikoistuneen Nym-yhtiön strategiaylijohtaja Jaya Klara Brekke. Nym suoratoisti tapahtuman, mutta ei järjestänyt sitä. Paneelissa olivat mukana myös toimittaja Marguerite Meyer ja Googlen entinen työntekijä Vikram Subramanian.

Mainos:

Kanuuna ei joudu vankilaan

Snowden aloitti vastuukysymyksestä. Vastuu tekoälyjärjestelmästä kuuluu sen rakentaneelle ihmiselle, ei algoritmille.

Hän käytti tykistöanalogiaa. Jos kanuuna pyyhkii testiammunnan aikana vahingossa pois kokonaisen kylän, kyseessä ei ole kanuuna, jonka pitäisi joutua vankilaan.

Sama pätee hänen mukaansa silloin, kun yritys julkaisee lehdistötiedotteen kertoen, kuinka yllättynyt se on siitä, että sen uusi malli hakkeroi naapurin. Yllätys ei vapauta vastuusta. OpenAI:n testimallit ovat aiemmin päässeet käsiksi Hugging Faceen.

Tässä kohtaa Altman tuli kuvaan.

— Mielestäni meidän on laitettava Sam Altman vankilaan, ja uskon sen olevan opettavainen kokemus. Se on opettavainen kokemus teollisuudelle ja maailmalle, Snowden sanoi.

Välittömästi tämän jälkeen hän totesi kuivasti, että kyseinen lause toisi hänelle ystäviä tässä yleisössä.

Snowden ei esittänyt oikeudellista syytöstä Altmania vastaan. Hänen pointtinsa oli periaatteellinen: näiden järjestelmien rakentaja ja julkaisija on saatettava henkilökohtaiseen vastuuseen, aivan kuten kanuunalla tähtäävä henkilö.

Turvallisuutta yrityksen ehdoilla

Hänen kritiikkinsä kohdistui suljettuihin malleihin. Snowden otti kohteekseen yritykset, jotka puhuvat tekoälyn turvallisuudesta samalla kun ne pyörittävät mallia itse, siepaten käyttäjän kehotteen (prompt) ja kirjoittaen sen uudelleen.

Tämä jättää yrityksen, ei käyttäjän, päätettäväksi, mikä lopulta tavoittaa mallin. Se, joka pyörittää järjestelmää, näkee myös, mitä ihmiset kirjoittavat siihen. Kyseessä on sama valvontaongelma, jolle Snowden on omistanut julkisen elämänsä.

Hänen vaihtoehtonsa oli avoimet mallit (open-weight models), joita ajetaan paikallisesti käyttäjän omilla laitteilla. Tämä antaa vallan käyttäjälle, ei jossain muualla olevalle yritykselle.

Hän ehdotti myös sitä, mitä hän kutsui teknologian ensimmäiseksi laiksi: laitteen ei pitäisi koskaan toimia omistajansa etuja vastaan, riippumatta siitä, kuka sen on valmistanut.

Lisää vastuullisuutta, ei vähemmän

Tämä on Snowdenin todellisten sanomisten ydin. Hän ei hyökännyt sitä ajatusta vastaan, että tekoäly-yhtiöiden tulisi kantaa vastuu turvallisuudesta. Hän hyökkäsi turvallisuusretoriikkaa vastaan, joka sallii yritysten säilyttää kontrollin käyttäjiin samalla kun vastuu vahingoista katoaa lehdistötiedotteisiin.

Levityksessä ollut video käänsi hänen kantansa päälaelleen, ikään kuin hän olisi kehottanut ihmisiä lakkaamaan välittämästä turvallisuudesta. Itse asiassa hän vaati, että jonkun on kannettava vastuu tekoälyn aiheuttamista haitoista omalla vapaudellaan.

USA ja Kiina sopivat tekoälyhäiriöiden viestintäkanavasta

Tekoälyn tulevaisuus

Julkaistu eilen 14:31 – Kirjoittaja Toimitus
Xi Jinping ja Donald Trump Oval Officessa 24. syyskuuta valtiovierailun aikana, jonka tuloksena syntyi tekoälyhäiriöiden viestintäkanava.

Yhdysvallat ja Kiina ovat sopineet suorasta kuumasta linjasta tekoälyhäiriöitä varten sekä virallisesta vuoropuhelusta teknologiasta. Samaan aikaan Donald Trump sanoo, ettei Yhdysvalloilla ole aikomustakaan hidastaa kilpailua, ja ettei hän halua jakaa amerikkalaista tekoälykehitystä Pekingin kanssa.

Sopimus syntyi Kiinan presidentin Xi Jinpingin kolmipäiväisen Washingtonin valtiovierailun päätteeksi, ja molemmat hallitukset ovat vahvistaneet asian, uutissivusto RT raportoi.

Vielä on kuitenkin epäselvää, mihin kanavaa on tarkalleen tarkoitus käyttää. Kumpikaan hallitus ei ole selittänyt, mikä lasketaan häiriöksi tai miten kanavan on tarkoitus toimia.

Peking puhuu vuoropuhelusta, Valkoinen talo superälystä

Kiinan ulkoministeriö sanoi lauantaina, että osapuolet perustavat viestintäkanavan "tekoälyhäiriöille" ja aloittavat virallisen kiinalais-amerikkalaisen tekoälyvuoropuhelun teknologian riskeistä ja hyödyistä. Seuraava kierros on määrä käydä marraskuussa.

Mainos:

Valkoinen talo kuvailee järjestelyä samankaltaisin termein, mutta omalla terminologiallaan. Valkoisen talon mukaan kanava kattaa tapaukset, joihin liittyy hallinnon nykyisin virallisesti kutsuma superäly (superintelligence), lyhennettynä SI. Tämä on termi, jota Trump käyttää nyt tekoälyn sijaan.

Ajatus oli olemassa jo ennen huippukokousta. Viime viikonloppuna valtiovarainministeri Scott Bessent ehdotti raportointijärjestelmää tekoälyhäiriöille neuvotteluissa Kiinan varapääministerin He Lifengin kanssa New Yorkissa. Huolenaiheet kattoivat kaiken kyberhyökkäyksistä ja biologisesta väärinkäytöstä epäonnistuviin autonomisiin järjestelmiin ja kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuviin uhkiin.

Trump ei halua hidastaa

Uudesta kanavasta huolimatta Trump teki selväksi, ettei hän ole valmis jakamaan amerikkalaista tekoälykehitystä Pekingin kanssa.

— Amerikan Yhdysvallat ei aio jarruttaa, Trump sanoi toimittajille Valkoisen talon ulkopuolella.

Hän väitti, että vaatimukset kehityksen hidastamisesta heikentäisivät etumatkaa, joka Yhdysvalloilla hänen mukaansa on. Kysyttäessä tiiviimmästä yhteistyöstä Kiinan kanssa tekoälyn kehittämisessä vastaus oli yhtä torjuva.

— Ennemmin en integroituisi, koska johdamme suurella erolla. Kun johtaa, sitä ei avata toisille, hän sanoi.

Xi haluaa ihmisen kontrollia

Kiinan johtajan äänensävy oli toisenlainen. Xi sanoi Trumpille, että maat kilpailevat tekoälystä, mutta ne voivat tehdä entistä enemmän yhteistyötä ja niiden tulisi toimia yhdessä väärinkäytösten estämiseksi.

— Tekoäly on pidettävä ihmisen hallinnassa, Xi sanoi.

Hän peräänkuulutti ihmiskeskeistä lähestymistapaa ja kahdenvälistä vuoropuhelua teknologian riskeistä ja hyödyistä. Kiina on ajanut vastaavia periaatteita laajemmissa maailmanlaajuisissa aloitteissaan tekoälyn hallinnoimiseksi.

Tekoälykeskustelu pyöri nimenmuutoksen ympärillä

Se, kuinka painavasti tekoälyaihe esiintyi vierailun aikana, on edelleen epävarmaa. Trump itse vähätteli sitä lauantaina.

— Emme käyttäneet kovin paljon aikaa siitä puhumiseen, hän sanoi.

Trumpin mukaan suuri osa keskustelusta koski sen sijaan hänen päätöstään korvata termi tekoäly (artificial intelligence) superälyllä (superintelligence).

Rajoitettu sopimus syntyy samaan aikaan, kun amerikkalaiset teknologiajohtajat ja kansainväliset virkamiehet varoittavat, että yhä tehokkaammat tekoälyjärjestelmät voivat ohittaa nykyiset suojatoimet tai niitä voidaan käyttää laajamittaisiin kyberhyökkäyksiin ja muihin uhkiin. Trump on kuitannut varoitukset tekoälyn vallankaappauksesta huijauksena ja sanonut, että kuka tahansa voittaakaan tekoälyn, voittaa kaiken.

Ennen marraskuun kierrosta on siis olemassa sopimus kuumasta linjasta, mutta ei tietoa siitä, mikä lasketaan häiriöksi tai miten kanavan on tarkoitus toimia. Trump sanoo, ettei Yhdysvallat hidasta tahtia.

Oxfordin tutkijat löysivät eturauhassyövän riskin verestä jo kahdeksan vuotta ennen diagnoosia

Julkaistu eilen 13:08 – Kirjoittaja Toimitus

Oxfordin ja Toronton tutkijat ovat löytäneet veren DNA:sta kemiallisia muutoksia, jotka voisivat tunnistaa korkean eturauhassyöpäriskin henkilöt 5–8 vuotta ennen diagnoosia. Rintasyövän kohdalla signaali oli huomattavasti heikompi, eikä kumpikaan löydös ole vielä kliinisessä käytössä oleva testi.

Tutkimus julkaistiin Cell Genomics -tiedelehdessä. Sen suorittivat Oxford Population Healthin ja Toronton yliopiston tutkijat, ja Oxfordin yliopisto tiedotti tuloksista 23. syyskuuta 2026.

Tutkijat hyödynsivät säilytettyjä verinäytteitä 491 osallistujalta Ontario Health Studysta, joka on kanadalainen väestötutkimus. Kaikki olivat syövättömiä verinäytteen ottohetkellä. Osa sairastui myöhemmin rinta- tai eturauhassyöpään, kun taas toiset pysyivät terveinä.

Oxfordin mukaan näytteet kerättiin jopa yhdeksän vuotta ennen syöpädiagnoosia. Tutkimusraportin otsikko ja tärkeimmät havainnot kuvaavat signaaleja jopa kahdeksan vuotta ennen kliinistä havaitsemista.

Mainos:

Kehon vaste, ei itse kasvain

Tutkijat eivät etsineet ensisijaisesti DNA:ta jo tunnistetusta kasvaimesta. He tutkivat DNA-metylaatiota eli kemiallisia merkkiaineita, jotka säätelevät geenien aktivoitumista ja sammumista. Kyseiset geenit liittyivät solujen kasvuun, immuunijärjestelmän toimintaan ja tulehdukseen.

Muutokset heijastavat siis kehon vastetta syövän kehittymisen varhaisiin merkkeihin. Kuvion löytyminen verestä ei tarkoita tutkijoiden osoittaneen, että henkilöllä olisi ollut kasvain jo näytteenottohetkellä.

Eturauhassyöpä tuotti selkeimmän varhaisen signaalin. Se ilmestyi DNA-alueilla, joita kutsutaan vaimentajiksi (silencers) ja jotka normaalisti auttavat kytkemään geenejä pois päältä. Näiden merkkiaineiden avulla tutkijat pystyivät tunnistamaan korkean eturauhassyöpäriskin henkilöt 5–8 vuotta ennen diagnoosia.

Tulosten tulkinnassa on kuitenkin ratkaiseva huomautus. Tutkimus on retrospektiivinen eli takautuva: tutkijat tiesivät, ketkä osallistujista sairastuivat myöhemmin syöpään, ja pystyivät vertaamaan heidän vanhoja näytteitään terveinä pysyneiden näytteisiin. Käytännössä toimivan testin on sen sijaan pystyttävä ennustamaan sairaus henkilöillä, joiden terveyden kehitystä ei vielä tiedetä.

Rintasyöpää vaikeampi havaita

Rintasyövän kohdalla tilanne oli epäselvempi. Varhaiset signaalit ilmestyivät tehostajissa (enhancers), jotka ovat geenien aktiivisuutta lisääviä DNA-alueita. Testi pystyi erottamaan korkeamman ja pienemmän riskin naiset 1,5–8 vuotta ennen diagnoosia, mutta se oli epätarkempi kuin eturauhassyövän kohdalla.

Kirjoittajat itse uskovat, että menetelmä ei todennäköisesti ole riittävän tarkka yleiseen rintasyövän seulontaan. He uskovat kuitenkin, että se voisi lopulta täydentää muita riskiarvioita.

Askel eteenpäin, ei valmis testi

Tutkijat näkevät suurimman käytännön potentiaalin eturauhassyövässä, johon Oxfordin mukaan ei ole olemassa koko väestön kattavaa seulontaohjelmaa. Kirjoittajat ehdottavat, että tämäntyyppinen verikoe voisi lopulta tunnistaa ihmiset, jotka tarvitsevat tiheämpää seurantaa, ja samalla vähentää tarpeettomia tutkimuksia niiltä, joiden riski on pieni.

Philip Awadalla, Oxford Population Healthin ja Big Data Instituten molekyyligenetiikan professori, kuvailee työtä koko alan suunnanmuutoksena. Lehdistötiedotteessa hän kirjoittaa: "Yhdessä nämä tutkimukset viitoittavat tietä etenemiselle vakiintuneiden kasvainten havaitsemisesta syövän kehittymisen varhaisimpien systeemisten signaalien tunnistamiseen – tukien tulevaisuutta, jossa vähän kajoavat verikokeet voisivat täydentää nykyistä seulontaa ja auttaa tunnistamaan ne henkilöt, jotka hyötyisivät eniten tarkemmasta seurannasta.”

Awadallan mukaan havainnot tukevat tulevaisuutta, jossa minimaalisesti invasiiviset verikokeet voisivat täydentää nykyisiä seulontoja ja auttaa tunnistamaan ne, jotka hyötyisivät eniten tiheämmästä seurannasta.

Oxford esittää löydöksen tutkimusohjelman seuraavana askeleena, ei kliiniseen käyttöön otettuna testinä. Seuraava haaste on osoittaa, että kaavat pitävät paikkansa silloin, kun tutkijat eivät tiedä etukäteen, kuka tulee sairastumaan.

Terveelliset elämäntavat viestivät ”ekofasismista” – Örebron yliopisto rahoittaa uutta woke-tutkimusta

Lännen kulttuurivallankumous

Julkaistu eilen 12:44 – Kirjoittaja Toimitus

Örebron yliopisto esittelee sukupuolentutkimuksen väitöskirjan keinona ymmärtää, miksi nuoret miehet hakeutuvat tutkijan oman määritelmän mukaisen ”äärioikeiston” pariin. Tutkimus ei kuitenkaan mittaa tätä. Se tulkitsee valituilla kanavilla olevia kuvia, joissa arkipäiväisiä aiheita, kuten eläimiä, perhettä ja ulkoilmaelämää, luetaan yhdessä sellaisten symbolien kanssa, jotka tutkija itse leimaa fasistisiksi.

Yliopiston 21. syyskuuta julkaiseman lehdistötiedotteen otsikko lupaa parempaa ymmärrystä sille, miksi nuoret miehet vetää puoleensa ”oikeistoeästremismi”. Tekstin takana on Maria Darwish, sukupuolentutkimuksen tohtorikoulutettava Örebron yliopistosta ja Center for Feminist Social Studies -keskuksen jäsen. Yliopiston mukaan hän on käynyt läpi 11 107 kuvaa 41 kanavalta, joita hän kuvailee ”ekofasistisiksi” ja jotka on kerätty vuosilta 2020–2025.

”Ekofasismi” ei ole vakiintunut tai yksiselitteinen käsite. Yliopisto itse kirjoittaa, että tutkimuksesta puuttuu yhteinen määritelmä ja että väitöskirjassa sitä käytetään ajatusten spektrinä, ei selkeänä ideologiana. Kun lehdistötiedotteessa kuitenkin puhutaan ”ekstremismin” havaitsemisesta silloinkin, kun se ei ilmene suorana vihana, kyse on Darwishin ja yliopiston kielenkäytöstä, ei vakiintuneesta kuvauksesta tavallisesta ulkoilmaelämästä.

Yliopisto siteraa Darwishia: ”Meidän on voitava havaita ekstremismi silloinkin, kun se ei ilmene suorana vihana”. Jos viha ei ole näkyvissä, herää kysymys, mitä koulujen ja viranomaisten tulisi sitten etsiä. Metsäkävelyä, perhettä tai eläintä.

Mainos:

Termit ovat hänen omiaan

Väitöskirjan otsikko on Gender, nature and ‘positive’ affect. A study of visual communication in Nordic digital ecofascism ja se koostuu kolmesta kuvatutkimuksesta ja kirjallisuuskatsauksesta. Menetelmänä on hänen nimittämänsä multimodaalinen kriittinen diskurssianalyysi. Hanke Positive Affect ekofasistisessa ideologiassa ja propagandassa kestää vuodesta 2020 vuoteen 2026 Center for Feminist Social Studies -keskuksessa. Siellä lähtökohtana ovat feministinen ja intersektionaalinen teoria, ja sukupuoli mainitaan ensisijaisena analyyttisenä näkökulmana.

Tämä on tyypillinen kehystys tämänlaisessa sukupuolentutkimuksessa, jota kutsutaan joskus woke-tutkimukseksi: terveellisiä, arkipäiväisiä aiheita kohdellaan poliittisina signaaleina. Darwish ei sano, että metsäkävely itsessään olisi ”ekstremismiä”. Hän väittää, että samat aiheet voivat välittää ideologiaa, kun ne julkaistaan hänen valitsemillaan kanavilla, tehden arjen tunteista ideologian kantajia. Ero on ratkaiseva, ja se katoaa helposti yliopiston otsikoinnissa.

Kuvat ovat peräisin valmiiksi valituilta kanavilta

Valintaperusteet esitellään väitöskirjan sivuilla 103–105. Kanavat valittiin sellaisten joukosta, jotka Darwishin mukaan käyttävät nimenomaisesti ”ekofasismia” tai symboleja, jotka hän yhdistää siihen. Aineistoa laajennettiin sen jälkeen kanavien omilla uudelleenjulkaisuilla.

Tavallisia luontokuvia ei siis poimittu yleisestä syötteestä ja leimattu. Ne ovat peräisin kanavilta, jotka on valittu jo aiemmin niiden ideologian perusteella. Väitöskirjassa myönnetään, että kuvien merkitys riippuu tästä kontekstista ja että julkinen viestintä voi olla kuratoitua.

Luku 11 107 on kokonaismäärä, ei jokaisen kuvan lähiluku. 41 kanavalta hän poimi 283 aihetta, joita hän kutsuu edustaviksi. Näiden lisäksi on viisi täydellistä kanava-arkistoa, joissa on 10 824 kuvaa. Aikaisempi osatutkimus, jonka yliopisto esitteli 22. huhtikuuta 2025 yhdessä Lucas Gottzénin kanssa, perustui noin 300 kuvaan, jotka oli merkitty samalla termillä. Joissakin niistä oli odal-riimu. Kyseessä oli siis selkeä poliittinen konteksti, ei pelkkä metsässä oleva ihminen.

Otsikko lupaa enemmän kuin tutkimus osoittaa

Lehdistötiedotteessa puhutaan siitä, miksi nuoret miehet houkutellaan mukaan. Väitöskirja ei sisällä mittausta siitä, vaikuttavatko luontoaiheet todellisuudessa nuoriin miehiin. Se tulkitsee kuvia. Mitään rekrytointia koskevaa testiä ei ole mukana.

Yliopiston henkilökuntasivun mukaan Darwishilla on maisterintutkinto Oslosta aiheesta, jota hän kutsuu oikeistoeästremismiksi, ympäristöliikkeeksi ja maskuliinisuudeksi. Hän on aiemmin kirjoittanut ”söpöydestä” ja ”mietiskelevästä miehestä”. Hankkeen sivulla rahoittajaksi on merkitty Örebron yliopisto itse. Mitään rahasummaa ei ole ilmoitettu.

Toimitus on tavoitellut Maria Darwishia kommentteja varten.