Mainos:

Ruotsalainen rautarouva harrastaa kungfua – esti ryöstönsä Pariisissa ja ajoi häiriköijän pois Uppsalassa

Julkaistu 5.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
83-vuotias Siv Nordstrand harjoittelee kungfua joka päivä ja suosittelee sitä kaikille itsepuolustukseksi.

Iäkäs rautarouva Siv harjoittelee kungfua säännöllisesti parantaakseen henkisiä valmiuksiaan. Rouva aloitti kungfun harrastamisen viime vuoden kesällä.

- Näin ilmoituksen, että uusi kungfu-kurssi aloittaa, ja ilmoittauduin sille välittömästi, koska minusta se on niin jännittävää. Ajattelin, että "tästähän voi olla minulle jotain hyötyä".

Siv innostui harjoittelusta niin, että on jo vuoden ajan tehnyt sitä joka päivä.

- Kaikenlaista voi tapahtua, ja minusta tuntuu, että olen henkisesti valmiimpi kohtaamaan erilaisia asioita.

Mainos:

Rautarouva torjui ryöstäjän Pariisissa

Siv on hyötynyt uusista kyvyistään jo kahdesti. Ensimmäinen kerta oli Pariisissa, jossa Siv oli matkalla ystävänsä kanssa.

Siv ja hänen ystävänsä olivat palaamassa kyseisenä päivänä Ruotsiin ja tutkivat Gare du Nordin rautatieasemalla aikatauluja.

Asemalla mies ilmaantui yhtäkkiä Sivin eteen. Mies levitti käsivartensa, otti katsekontaktin ja hymyili.

- Ajattelin, etten minä tuota miestä tunne, hän on aivan tuntematon ihminen.

Mies otti kiinni Sivin kaulakorusta ja alkoi kiskoa sitä irti. Koru tarttui kiinni Sivin puseroon, mikä antoi Siville tarpeeksi aikaa iskeä niin sanotulla kiila-asennolla käsillään mies taaksepäin - liike, jonka hän oli oppinut kungfu-tunneilla.

Rautarouva ajoi häiriköijän pakosalle

Toisen kerran Sivin kimppuun hyökättiin ruokamarketissa Uppsalassa.

- Minulla oli ostoskärryt edessäni ja olin valitsemassa tomaatteja. Yhtäkkiä taakseni juoksi nuori mies ja kaatoi vettä päälleni - päähän ja ylleni.

Siinä tilanteessa Siv ei ehtinyt reagoida, mutta kun hän käveleskeli kaupan käytäviä pitkin, hän näki kauempana kimppuunsa käyneen nuoren miehen parin kaverinsa kanssa.

- Silloin otin vauhtia ostoskärryjeni kanssa ja rynnäköin nuoren miehen pois. Täysillä!

Sivin mukaan useampien tulisi harrastaa itsepuolustuslajeja ja kungfua. Sivin tytär on alkanut kiinnostua harrastuksesta.

- Elämme aikoja, jolloin ei voi koskaan tietää, mitä tapahtuu.

Lähde: Expressen

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

5 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
7

Ja poliisi tekee varmasti kaikkensa saadakseen tämän rouvan telkien taakse.

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
7

Varmaan piankin rikoslakiin lisätään päällekarkauksen estäminen/torjuminen.

Röhkäle
Röhkäle
7

Ruotsissa viisaus elää ainoastaan vanhuksissa. Märkäkorva poliitikot ovat ajaneet maan perikatoon. Sama on tapahtumassa meillä. Räkänokka sinappipöksy kokoomuksen Kai Mykkänen hakee henkilökohtaisesti Turkista 200 000 uutta jihadistia veronmaksajien elätettäväksi ja samalla tietenkin Erdogan saa ruskean kirjekuoren vastineeksi uusista VOK:in täytteistä. Tai ehkäpä Erdogan tyytyy sisustamaan Mykkäsen takapihan, jota Mykkänen onkin tyrkyttänyt innolla Brysseliin.

juha.
juha.
7

Totta! Taistelulajien käyttäjä ei tarvitse välttämättä fyysistä voimaa, vaan judossa, karatessa, kunfussa, taekwondossa sekä muissa ”itämaisissa” itsepuolustus taidoissa riittää paljolti tekniikka, erilaiset puolustukselliset pienet liikkeet ja vastustajan oman voiman ”valjastaminen” hyökkäystilanteessa häntä itseään vastaan, joka hämmentää ja harhauttaa hänet alistaen itsensä sen voimankäytön alaiseksi minkä hän tarkoitti vastustajalle vahingoittamistarkoituksessa. Lisäksi varsinkin lännessä taistelulajien yleinen harrasteurheilu sekä sen käyttäminen kuntoilumuotona kulttuurisyistä on niin harvinaista, että mahdollinen ryöstäjän kohdatessaan ”helpoksi” katsomaansa uhria yllättyy ja häkeltyy täysin uudesta tilanteesta jota ei edes ollut olemassa. Yllätys on sitä suurempi, mitä heiveröisemmältä esim. ikänsä, kokonsa tai sukupuolensa vuoksi vaikuttaa. Aasiasta näkee paljon videoita, joissa naisten seksuaalista häirintää aina raiskaamis tarkoituksessa tai ryöstöissä hento nainen pieksee miehen todenteolla aina tajuttomaksi saakka, sillä hennosta rakenteestaan ja sirosta kauneudestaan huolimatta heillä on todellista temperamenttia silloin kun sitä tarvitaan eikä sääliä enää löydy sen jälkeen heidän nähtyään mikä tarkoitus miehellä oli heidän suhteensa.
Suomessa tarvittaisiin joku yleishyödyllinen järjestö, joka keskittyisi varsinkin naisten itsepuolustustaitojen kehittämiseksi, joka lisäisi heidän turvallisuuttaan kaduilla ja vieläpä se olisi terveellistä liikuntaa sekä urheilua sohvaperunoille eli tanakkuudesta voi aina tinkiä siinä missä meidän miestenkin, sillä viimekädessä kyse on kansanterveydestä, joka säteilee koko yhteiskuntaan aina työelämään saakka ja kansantuloon asti. Se on sitten eri asia minne se ”kansantulo” lopulta valuu, mutta senkään ei saisi olla motivaatiota heikentevä seikka. Ei 3-kymppisten pitäisi rollaattoreilla sentään kulkea.

Jeppes
Jeppes
7

”Suomessa tarvittaisiin joku yleishyödyllinen järjestö, joka keskittyisi varsinkin naisten itsepuolustustaitojen kehittämiseksi”

Asia hoidossa, meillä on YLE ja Taikatumppu.

https://youtu.be/3WIp2mae6Zo

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.