Israelin hallitus toteuttaa monen miljoonan dollarin kampanjaa vaikuttaakseen yleiseen mielipiteeseen Yhdysvalloissa. Yli 45 miljoonan dollarin arvoinen sopimus sisältää tekoälyllä luotujen viestien massajakelua, konservatiivista mediaa ja verkkosisältöä, jonka tarkoituksena on ohjata suurten tekoälypalveluiden vastauksia Israel-myönteiseen suuntaan.
Miljoonia tekstiviestejä on lähetetty amerikkalaisille viime kuukausina lähettäjiltä, jotka piiloutuvat tavallisten etunimien, kuten Emman, Sarahin ja Johnin, taakse. He väittävät edustavansa ryhmää nimeltä Friends for Peace ja kysyvät muun muassa Yhdysvaltojen, Israelin ja Iranin välisistä suhteista.
Wall Street Journalin tutkimus, jonka Ynet on tiivistänyt, osoittaa, että viestit on luotu tekoälyn avulla ja rahoitettu Israelin hallituksen toimesta. Friends for Peace -nimellä ei puolestaan näytä olevan varsinaista organisaatiota takanaan: sanomalehti ei löytänyt rekisteröityä yritystä eikä voittoa tavoittelematonta järjestöä.
Viestit ovat osa laajempaa, yli 45 miljoonan dollarin arvoista sopimusta operaatiossa, jota johtaa Donald Trumpin entinen kampanjapäällikkö Brad Parscale. Tekstiviestikampanjaa pyörittävä yritys Sparkfire oli saanut 6,5 miljoonaa dollaria toukokuun puoliväliin mennessä.
Parscalen ryhmä on myös rakentanut Israel-myönteisiä verkkosivustoja ja tuottanut postauksia sekä linkkejä, joiden tarkoituksena on luoda suotuisampia vastauksia Israelista tekoälypalveluilta, kuten ChatGPT ja Claude. Strategia ulottuu siten perinteistä mainontaa pidemmälle ja pyrkii vaikuttamaan myös siihen, mitä verkkomateriaalia tekoälymallit löytävät ja toistavat.
Monen miljoonan dollarin kampanja seuraa yleisen mielipiteen romahdusta
Kampanja käynnistyy tilanteessa, jossa näkemykset Israelista ovat heikentyneet jyrkästi Yhdysvalloissa. Pew Research Centerin tutkimus osoittaa, että 60 prosentilla amerikkalaisista oli kielteinen kuva Israelista maaliskuussa, kun vastaava luku oli 53 prosenttia vuonna 2025 ja 42 prosenttia vuonna 2022.
Tutkimuksen mukaan Israel on palkannut ainakin kuusi yritystä Yhdysvaltain vaikuttamispyrkimyksiin, ja noin kolmekymmentä ihmistä on rekisteröitynyt maan ulkomaisiksi agenteiksi. Kampanja sisältää myös yli 500 000 dollarin (437 000 euron) arvosta mainontaa konservatiivisen Salem Media -mediaryhmän kautta, jossa Parscale toimii strategiaylijohtajana.
Salem Media kiistää, että juontajille olisi maksettu tiettyjen näkemysten ilmaisemisesta Israelista, ja sanoo rahojen tulleen käytetyksi digitaaliseen mainontaan. Israelin kannattajat kuvailevat ponnistelua välttämättömäksi vastaukseksi Iranin ja palestiinalaismielisten ryhmien kampanjoille.
Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance kritisoi hiljattain jyrkästi osia Israelin hallituksesta Joe Roganin haastattelussa.
— He yrittävät pitää sodan käynnissä loputtomiin, Vance sanoi Israelin viranomaisista, joita hän syytti pyrkimyksistä vaikuttaa Yhdysvaltain yleiseen mielipiteeseen ja horjuttaa sopimusta Iranin kanssa.
Israelin ulkoministeri Gideon Sa’ar sanoi viime vuonna, että vuoden 2026 budjetissa on varattu yli 700 miljoonaa dollaria maan kansainvälisen kuvan parantamiseen ja yleisen mielipiteen muokkaamiseen. Ulkoministeriö ei vastannut Wall Street Journalin kysymyksiin.
Kaikki mädättyvät samaan punavihreään kuppatautiin.
Vielä hieman pitää tarkistaa noita journalistin ohjeita. Esim. näin: “Omistajilleen tulosvastuullisen valtamedian sananvapaus on näennäisdemokraattisen yhteiskunnan perusta. Hyvä journalistinen tapa perustuu jokaisen oikeuteen vastaanottaa journalistien välittämiä oikeaoppisia väitteitä ja mielipiteitä.”
Tätä maata ei enää saada kuntoon ilman veren vuodatusta. Ilmapiiri alkaa olla kaikkialla sellainen että ihmiset kiristelevät hampaitaan ja etsivät tilaisuutta raakaaan väkivaltaan. Tarvitaan vain kipinä ja alkaa vihervasemmiston ja punaporvareiden lahtaaminen. Suurin syyllinen tilanteeseen on juurikin vihervasemmistolainen agendamedia.
nämä valtamedian toimittajat käyttävät omaa sananvapautan täysin väärin nykyään
muiden ihmisten noitavainoisaan
kuin punaviher vasuri kupla journalistien akenda on
mutta hei ovathan he opiskeleet ammatin siis kaikki sallitua
nazerja sielä rasisti tuolla
kuolevia suomen poliisin hakkamia pakko palautetavia aavikoila t- ylen ex toimittaja
mietikää kuinka selkeä näiden valtamEdian toimittajien akenda on
Eero Mäntymaista johanna vehkoo anti thrump jessica arosta mika aaltolaan
markku huuskosta LOPUTOMAAN VIHER VASURI toimittajien MAFIA KUPLAAN
Silti he itekevät
meidän sananvapaus on uhatuna
sanan vapaus jota nuo valtamedian toimittajat raiskaavat vale jutuineen poliitisesti väritetynä
sensuurin turvin muiden suut tukkien eristäen heidän mielipiteensä julkisuudesta
ennemän kuin yksikään vastamedian julkaisu
Viher-IDIOOTIT: ”Saksan vihreät julistavat turvapaikan ihmisoikeudeksi”,
https://www.kansalainen.fi/saksan-vihreat-julistavat-turvapaikan-ihmisoikeudeksi/
Vihreää homoanarnarkiaa ja ruoskat viuhuu. Varokaahan edustajat kun edusukunta kokoontuu pitkän kesäloman jälkeen, toukopouko pitää ruoskalla kuria yli puoluerajojen ja lehdistö ylistää tätä uutta suuntausta.
Järkyttävää seurata nihilismin ja viherkommarifasismin lisääntymistä Suomaassa. Tämä DDRäläinen maa alkaa olla tiensä päässä. Kun sensuuri, vapaudenriisto ja näytösoikeudenkäynnit jatkuvasti lisääntyvät on suunta tulevaisuuteen viitoitettu.. jyrkänteeltä pudotaan ja siihen kannattaa varautua.