Aiheettomasti vangittu kuubalainen lentopalloilija saa 199 815 euroa korvausta Valtiokonttorilta. Yhden sellivuorokauden hinnaksi tuli täten 500 euroa. Mies oli vaatinut korvauksena 1000 euroa vuorokaudelta. Päätös asiassa annettiin tänään.
Seksuaalirikoksista syytettynä ollut kuubalainen lentopalloilija oli vangittuna vuoden ajan, kun hänet oli tuomittu käräjillä törkeästä raiskauksesta vankeuteen 3,5 vuodeksi. Hovioikeus kuitenkin vapautti hänet syytteistä. Syytteestä vapautettu kuubalaismies oli ollut paikalla tilanteissa, joissa nainen raiskattiin, mutta hän ei hovioikeuden mukaan ollut kuitenkaan osallistunut tekoihin.
Raiskaussyytteestä vapautettu kuubalaislentopalloilija haki Suomen valtiolta kaikkiaan noin 381 000 euron korvauksia.
Alunperin Pirkanmaan käräjäoikeus katsoi viiden Kuuban lentopallomaajoukkueen jäsenen syyllistyneen törkeään raiskaukseen tamperelaisessa hotellissa kesällä 2016. Miehet valittivat hovioikeuteen, joka elokuussa lievensi myös muiden syytettyjen tuomioita.
Mainos:
Korvausasiaa kommentoi tuoreeltaan mm. Sebastian Tynkkynen (ps) Facebook-sivullaan.
Voihan v miksi apinalle annetaan tuollainen mälli pätäkää portsarin duunista..
Sotilaantytär
9 years ago
Hullu pohjoinen kansa on saanut näköjään arvoisensa päättäjät. Joka apina oli syyllinen joka oli paikalla, vaikkei olisi keppiään uittanutkaan. Enkä muuten usko sitäkään.
Mutta luku erikseen on nainen, joka lähtee tosta vaan apinalauman poljettavaksi. Ei kyllä järki päätä pakota.
Sotilaantytär
9 years ago
Muut oikeusasteet on lopetettava, hovioikeus on idioottien valtaama. Käräjäoikeuden tuomiot ovat riittävät ja pitää jättää voimaan. Lisättäköön lautamiehiä, niin tuomioista tulee viisaampia ja harkitumpia, jää idioottimaiset koppikorvaukset pois.
Ja myös matuilta valitusoikeus pois. Ei ole tarkoituksenmukaista että asianajat lypsävät valtion rahoista miljoonia vailla minkäänlaisia perusteita ulkomaanhuijarien varjolla.
malko huhta
9 years ago
ei saatana mitä paskaa!!!
Stulexx Abido
9 years ago
Kiitoksen tästäkin voi varmaan lähettää demla-mafian ilmeiselle ylipapittarelle Taatsalle, joka masinoi ja täytti koko oikeuslaitoksen ylemmät asteet nimittämillään marxilais-stallari-demla-suvaco-fasistisilla kavereillaan.
Ei tuota vaan voi pitää enää oikeuslaitoksena kun kaikki tuomiot tuntuu sotivan yleistä oikeuskäsitystä vastaan.
CFF
9 years ago
Oikeusjärjestelmästä on tullut oikeusmurhajärjestelmä. Se on tunnustettava. Koko viranomaiskoneisto on politisoitunut.
Kysymys kuuluukin miten tästä eteenpäin?
Ensimmäisenä on katupartioista kasvatettava suurempia. Valan vannomalla on uudet katupartiojäsenet sitoutettava toimintaan ja tehtävä kaikki mahdollinen että sekä yleinen arvostus että katupartioosastojen keskinäinen arvostus kasvaa. Hyvästä työstä on annettava tunnustusta ja palkittava.
Kansallismieliset katupartiot todelliseksi yhteiskunnan turvapilariksi.
Mikään itku tai piipertäminen, näpertely ei auta. Ennen vaaleja on levitettävä joka puolelle Suomea selkeä ja yksinkertainen viesti että nyt tarvitaan Suomeen todellista johtajuutta – ei kumileimasimia tai lampaita.
Koululaitos ja YLE on saatava kuriin mikä tarkoittaa monikulttuuri ja monirotuisuus propagandalle loppua.
Jokainen poliitikko joka ei kykene tekemään selvää eroa haittamaahanmuuton ja hyötymaahanmuuton välillä on maanpetturi. Näitä on suurin osa eduskunnasta.
Autoilijat, ampumaharrastajat ja metsästäjät ovat ne joukko joissa meilllä kansallismielisillä on suuri potentiaalinen tuki ja voima. Nämä ihmisryhmät on tällä hetkelllä hylätty oman onnensa nojaan ja käytännössä koko eduskunta suhtautuu näihin äärimmäisellä vihamielisyydellä. Näin ei voi jatkua!
Aseet eivät tapa, vaan päättäjät eli hallitus ja eduskunta tappavat päästämällä maahan terroristeja ja murhaajia tuhansittain. Aseet eivät tapa, vaan puolustuskyvyttömäksi jätetyt ihmiset on suorastaan syösty rikollisten maalitauluksi.
Näin ei voi enää jatkua! Että yksi lautakunta kyykyttää puolta miljoonaa autoilijaa Helsingissä!
Maanpetturit on ajettava ulos koloistaan ja terroristit karkoitettava maasta, tarvittaessa voimakeinoja käyttäen.
EU:n pillin mukaan tanssi loppuu nyt!
Poliitisoinut viranomaiskoneisto on puhdistettava maanpetturi aineksesta. Ellei viranomaiset itse tätä kykene tai välitä tehdä sen on tehtävä ulkopuolinen taho, eli kansallismielisistä kootut vapaaehtoiset joukot joiden tukena ovat laajemmat katupartio osastot.
suorasuuntaus
9 years ago
Että voi saatana tätä hulluutta.
huugo
9 years ago
Siinäpä oiva mahdollisuus matuille ansaita huimia summia pienellä istumisella humaanien tuomareiden avulla.
Homojen hommaa
9 years ago
Hetkinen te jotka olette pahoittaneet mielenne. Ottakaapas hattu päästä ja miettikääpäs hetki.
Se että Kuubalainen pelaaja tuomittiin ei ole Kuubalaisen vika. Perimmäinen vika ja syy oli naisessa joka halusi ensimmäisen kuubalaisen kanssa s****ä. Mutta ei tahtonut kaikkien kanssa ja siksi teki rikostutkimuksen heikosti. Käräjäoikeus totesi tuomion ilman oikeudellisia perusteita, koska KHO sen muutti.
Ja kun tiedetään että kuubalainen joka on ollut syytteessä ja tuomittukin (vaikka vapautettu) joutuu kotimaassaan vankilaan vanhan kommunistisen valtion tavoin, eikä ikinä enää pelaa missään joukkueessa, niin tuo 200 000e on hänelle se raha jolla hän pystyy elämään lopun elämäänsä. Hän sai väärän syytteen ja tuomion suomalaisten leväperäisyyden vuoksi. Ja sen vuoksi hänellä on oikeus korvaukseen.
Tämä 200 000e on pieni korvaus sen rinnalla jonka matut aiheuttavat. Siksi on vain oikeus ja kohtuus että hän sen saa. Populisti-tynkkynen nyt vain hakee huomiota raflaavilla otsikoilla, kun ei homojen etua ajavana moista saa.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Voihan v miksi apinalle annetaan tuollainen mälli pätäkää portsarin duunista..
Hullu pohjoinen kansa on saanut näköjään arvoisensa päättäjät. Joka apina oli syyllinen joka oli paikalla, vaikkei olisi keppiään uittanutkaan. Enkä muuten usko sitäkään.
Mutta luku erikseen on nainen, joka lähtee tosta vaan apinalauman poljettavaksi. Ei kyllä järki päätä pakota.
Muut oikeusasteet on lopetettava, hovioikeus on idioottien valtaama. Käräjäoikeuden tuomiot ovat riittävät ja pitää jättää voimaan. Lisättäköön lautamiehiä, niin tuomioista tulee viisaampia ja harkitumpia, jää idioottimaiset koppikorvaukset pois.
Ja myös matuilta valitusoikeus pois. Ei ole tarkoituksenmukaista että asianajat lypsävät valtion rahoista miljoonia vailla minkäänlaisia perusteita ulkomaanhuijarien varjolla.
ei saatana mitä paskaa!!!
Kiitoksen tästäkin voi varmaan lähettää demla-mafian ilmeiselle ylipapittarelle Taatsalle, joka masinoi ja täytti koko oikeuslaitoksen ylemmät asteet nimittämillään marxilais-stallari-demla-suvaco-fasistisilla kavereillaan.
Ei tuota vaan voi pitää enää oikeuslaitoksena kun kaikki tuomiot tuntuu sotivan yleistä oikeuskäsitystä vastaan.
Oikeusjärjestelmästä on tullut oikeusmurhajärjestelmä. Se on tunnustettava. Koko viranomaiskoneisto on politisoitunut.
Kysymys kuuluukin miten tästä eteenpäin?
Ensimmäisenä on katupartioista kasvatettava suurempia. Valan vannomalla on uudet katupartiojäsenet sitoutettava toimintaan ja tehtävä kaikki mahdollinen että sekä yleinen arvostus että katupartioosastojen keskinäinen arvostus kasvaa. Hyvästä työstä on annettava tunnustusta ja palkittava.
Kansallismieliset katupartiot todelliseksi yhteiskunnan turvapilariksi.
Mikään itku tai piipertäminen, näpertely ei auta. Ennen vaaleja on levitettävä joka puolelle Suomea selkeä ja yksinkertainen viesti että nyt tarvitaan Suomeen todellista johtajuutta – ei kumileimasimia tai lampaita.
Koululaitos ja YLE on saatava kuriin mikä tarkoittaa monikulttuuri ja monirotuisuus propagandalle loppua.
Jokainen poliitikko joka ei kykene tekemään selvää eroa haittamaahanmuuton ja hyötymaahanmuuton välillä on maanpetturi. Näitä on suurin osa eduskunnasta.
Autoilijat, ampumaharrastajat ja metsästäjät ovat ne joukko joissa meilllä kansallismielisillä on suuri potentiaalinen tuki ja voima. Nämä ihmisryhmät on tällä hetkelllä hylätty oman onnensa nojaan ja käytännössä koko eduskunta suhtautuu näihin äärimmäisellä vihamielisyydellä. Näin ei voi jatkua!
Aseet eivät tapa, vaan päättäjät eli hallitus ja eduskunta tappavat päästämällä maahan terroristeja ja murhaajia tuhansittain. Aseet eivät tapa, vaan puolustuskyvyttömäksi jätetyt ihmiset on suorastaan syösty rikollisten maalitauluksi.
Näin ei voi enää jatkua! Että yksi lautakunta kyykyttää puolta miljoonaa autoilijaa Helsingissä!
Maanpetturit on ajettava ulos koloistaan ja terroristit karkoitettava maasta, tarvittaessa voimakeinoja käyttäen.
EU:n pillin mukaan tanssi loppuu nyt!
Poliitisoinut viranomaiskoneisto on puhdistettava maanpetturi aineksesta. Ellei viranomaiset itse tätä kykene tai välitä tehdä sen on tehtävä ulkopuolinen taho, eli kansallismielisistä kootut vapaaehtoiset joukot joiden tukena ovat laajemmat katupartio osastot.
Että voi saatana tätä hulluutta.
Siinäpä oiva mahdollisuus matuille ansaita huimia summia pienellä istumisella humaanien tuomareiden avulla.
Hetkinen te jotka olette pahoittaneet mielenne. Ottakaapas hattu päästä ja miettikääpäs hetki.
Se että Kuubalainen pelaaja tuomittiin ei ole Kuubalaisen vika. Perimmäinen vika ja syy oli naisessa joka halusi ensimmäisen kuubalaisen kanssa s****ä. Mutta ei tahtonut kaikkien kanssa ja siksi teki rikostutkimuksen heikosti. Käräjäoikeus totesi tuomion ilman oikeudellisia perusteita, koska KHO sen muutti.
Ja kun tiedetään että kuubalainen joka on ollut syytteessä ja tuomittukin (vaikka vapautettu) joutuu kotimaassaan vankilaan vanhan kommunistisen valtion tavoin, eikä ikinä enää pelaa missään joukkueessa, niin tuo 200 000e on hänelle se raha jolla hän pystyy elämään lopun elämäänsä. Hän sai väärän syytteen ja tuomion suomalaisten leväperäisyyden vuoksi. Ja sen vuoksi hänellä on oikeus korvaukseen.
Tämä 200 000e on pieni korvaus sen rinnalla jonka matut aiheuttavat. Siksi on vain oikeus ja kohtuus että hän sen saa. Populisti-tynkkynen nyt vain hakee huomiota raflaavilla otsikoilla, kun ei homojen etua ajavana moista saa.