Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Vihreet valtaan ,lisää rättipäitä suomeen .
Sauli ostaa polkupyörän, jalkaanammutulle Aa-huutokerholaiselle!
Yksittäistapaus. Ei liity mitenkään mihinkään. Sitä saa mitä tilaa, kun ei myönnetä turvapaikkoja kaikille. Ressukalle varmaan tullut kielteinen päätös. Kotouttamiseen lisää rahaa.
Edellä parempen ihmisten tulevia kommentteja julkisuudessa ja somessa.
Oro ja viherkommareiden aikaan saanuksia.Tietäähän sen kun tunkeutujia tänne päästetään.Mielenkiintoista nähdä miten alkavat vähättelemään noiden tekoja-Niille pitää vaan antaa lisää lisää liksaa ja ymärtämystä.Niin rauhoittuvat ja satoja moskeijoita lisää….jotain sellaista suoltavat…
Käykääs lukemassa Rasmus-ryhmän kommentit, siellä jo taivastellaan rasismia!!
Poliitikot taas protokollan mukaisesti järkyttyvät ja ovat suunnattoman huolissaan.
Tässäpä hiekkakeenereille semmonen pieni vihje… suomalaisella on todella pitkä pinna ja hyvä luonto.
Mutta kun sen pinnan onnistuu katkaisemaan pääsee perkele irti.
Kannattaa katsoa miten kävi 1000 kertaisella ylivoimalla ja USA materiaalisella tuella varustetulle veli-stalinille kun kävi sohimaan.
suomalisella olis pitänyt jo olla herätys monta vuotta sitten, milloin te herätte lampaat?
KIITOS JUHA SIPILÄ, KIITOS PERSE ORPO JA KIITOS TIMO LOIKKARI SOINI.
Joko nyt päättäjät viisastuu että matuista ei tule suomessa olijoita Kiirehtikää vaan reippaasti palauttamaan muslimia takaisin kotimaihinsa ei ne tule koskaan sopeutumaan jotka huutaa Allahia täällä
Luultavammin kyseessä useampi kuin yksi henkilö koska evakuoidaan ainakin suurta kauppakeskusta turun ympäristössä.
Meidän on aivan turha syytellä politikkoja, me olemme heidät äänestäneet hoitamaan asiat puolestamme. Me olemme saaneet sellaiset johtajat kuin olemme ansainneet.
Toinen syyllistävä asia on se että suurin osa suomalaisista ei tee asioille yhtään mitään. Marmatetaan ja taivastellaan kotona ja kaveripiireissä mutta mitään konkreetista ei saada aikaan. Olisiko pikku hiljaa aika ryhtyä tekemään asioille jotakin? Varsinkin eläkeläiset, te jotka olette syypäitä suurimpaan osaan nykypäivän ongelmista, teidän pitäisi korjata ainakin omat virheenne ja koittaa palauttaa maa siihen tilaan mikä se oli kun te nuorina sen saitte. Ei ole nuorten tehtävä astua luotien eteen, se on vanhempien tehtävä.
EU johtajilla alkaa olla mekoisesti verta käsissään. Onko junkerilla juoppoputki päällä kun on niin hiljaista sieltä suunnalta. Luulisi että edes ”varakäteisen” jotenkin ottavan kantaa, mutta täysi hiljaisuus, käsittämätöntä. Emme pelkää, liput liehuu, sammutetaan valoja julkisista rakennuksista, olemme shokissa ja odottelemme seuraavaa massamurhaa. Siinä kaikki mihin EU maiden ”johtajat”pystyvät. Veikkaan että pian alkavat vastaiskut. Soros toki on tyytyväinen, kaikki menee suunnitelmien mukaan.
Tämä on sotaa, jota tämän ideologian imaamit ovat julistaneet euroopalle jo pitkään. Ei terrorismia, vaan sotaa, johon pitäisi jo alkaa reagoimaan kuin sotaan reagoidaan.
Jos näitä aina vaan selitellään yksittäisterrori-iskuilla..tulee eteen, että näihin turrutaan ja hyväksytään..alamme ymmärtämään ja lopuksi antaudumme tämän ideologian edessä.
Tähän on vain yksi ratkaisu, jos tällaiset tapaukset halutaan estää jatkossa. Ei enempää matuja ja nykyiset lähetetään sinne mistä tulivatkin. Kuka tahansa näistä voi ryhtyä tappamaan ihan yllättäen.
Paula Risikko ja muut matuhuorat pitää asettaa syytteeseen rikollisen suosimisesta, rikoksen avustamisesta. Missä on uikuttavat saatanan kirkon edustajat, imemässä muslimi kyrpää ???
Murheellista. Tämä oli vain ajan kysymys kun roskasakkia alettiin päästää rajoilta sisään.
Eipä mikään muslimijärjestö tai imaami järkyty ja pahoittele, irvistelevät kai takanapäin pirullisesti. Kuinka oikeassa Salman Rushdie olikaan.
Valitettavaa vaan, että väkivallan osoite on väärä. Ne poliitikko- päättäjät, oikeat hurskastelijat, olisivat se oikea kohde.
Muslimiksi itseään oikeasti kutsuva henkilö ei ole, eikä koskaan tule olemaan kuin jotain ihmisarvotonta teurasjätettä…saastaa joka tulee poistaa ainakin yhteiskunnasta jonka olemme oppineet isänmaanamme tuntemaan….se on muuten eri hauskaa seurata kun nämä ns. Muslimit yrittävät omissa maissaan olla ja asua….eikä tule muuten kuin lisää lapsia ja paskaa. …mutta minkä helevetin takia nämä tyypit täytyy tänne aivan väkisin ahtaa ja antaa kaikkien kärsiä tuosta mahtavasta islamista?? Kun nämä kyllä tappavat kivasti omiaan ihan siellä missä ovat syntyneet ja minne kuuluvat…ja pitävät väestönkasvun hallitusti kasassa omalla sairaalaa tavallaan…omassa sairaalaa maassaan.
Olisi mielenkiintoista tietää mikä tämän teon motiivi on,onko se puhtaasti uskonnollinen
vai jotain muuta,pelkään että tämä on vasta alkua jollekkin vielä pahemmalle
Meidän Rakas Sisar K ❤
https://www.jw.org/en/news/releases/by-region/finland/jehovahs-witnesses-offer-comfort-after-attack-turku/
”Tulkoon sinun valtakuntasi. Tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niin kuin taivaassa”
”Vain hetkinen vielä, niin jumalatonta ei enää ole,
ja sinä luot katseesi hänen paikkaansa, eikä häntä ole”
”ja minulla on Jumalaan kohdistuva toivo, joka näilläkin miehillä on, että tulee olemaan ylösnousemus”
”Vanhurskaat saavat omistaa maan,
ja he asuvat siinä ikuisesti”
Nähdään… ❤