Mainos:

Puolassa 60 000 ihmistä marssi itsenäisyyden puolesta

Päivitetty 12.11.2017, Julkaistu 12.11.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Puolassa Varsovassa arviolta 60 000 ihmistä on marssinut itsenäisyyden puolesta. Marssi on yksi Euroopan suurimmista ja jakaa mielipiteitä kovasti.

Moni media leimaa marssin suoraan "uusnatsien" nousuksi Puolassa. Tästä kertovat useat otsikot 24 tunnin sisään. Tästä esimerkki on perusotsikko maailmalta "Far-right march on Poland's Independence Day", eli äärioikeisto marssi Puolan itsenäisyyspäivänä.

Myös Puolassa marssi on jakanut kansan mielipiteitä. Marssia vastassa on ollut myös paikallinen antifan jaosto. Poliisi piti kuitenkin kaksi ryhmää erillään ja suuremmilta yhteenotoilta vältyttiin marssin aikana.

Itse marssia on kunnioittanut moni kansanmielinen johtaja Euroopassa.

Marssiin osallistui muun muassa Tommy Robinson Englannin Defence Leaguesta ja Italialainen Roberto Fiore, joka on perustanut organisaatiot  New Force, Terza Posizione, International Third Position.

Puolan "YLE", eli TVP on näyttänyt marssin kokonaisuudessaan kanavallaan, kuvaillen marssia kauniiksi näyksi sisäministeri Mariusz Blaszczakin sanoin. Tämäkin on herättänyt närää osassa kansassa, ihmiset ovat kritisoineet tv kanavaa siitä, miksi se näyttää 50-100 000 urheiluhuligaanin marssia maan suurimmalla kanavalla.

Mainos:

[metaslider id=33139]

Suurinosa on kuitenkin iloinen marssista ja siitä, että se näytetään kaikille. Tätä on perusteltu sillä kuinka hieno asia itsenäisyys on Puolassa. Puola itsenäistyi vuonna 1918. Marssin ihmisten jakautumisesta on puhuttu prosentteina. 30 prosentilla marssijoista on veikattu olleen nationalistisia aatteita ja 70 prosentia pidetään täysin perus kansalaisina, mitkä haluavat vain juhlistaa maan itsenäisyyttä.

Juhlallisuuksiin osallistui myös Donald Tusk, maan entinen pääministeri ja nykyinen Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja ja presidentti Andrzej Duda. Tusk on ollut jo pitkään törmäyskurssilla Eu:n kanssa muun muassa puiden hakkuisiin liittyen ja vapaisiin Euroopan rajoihin.

Video paikanpäältä:

https://www.youtube.com/watch?v=yRBMS64yKz0

Lähteet: TVP, Guardian, Youtube, AFP

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Anje
Anje
8

”Puola itsenäistyi vuonna 2018” -> pitäisikö korjata tuo kirjoitusvirhe?

Se nyt on aivan sama onko paikalla poliisia vai ei Varsovassa tuona päivänä. Puolalaiset nationalistit ovat ennenkin ajaneet afan rotat karkuun ja hakanneet heidät. Nationalistit eivät tarvitse poliisia mihinkään. Ainoa syy miksi afa edes uskaltaa tulla sen säälittävällä pikku transujoukolla on poliisien läsnäolo.

JKH1975
JKH1975
8

Aivan mahtavaa,sama suomeen ja heti!

N.N
N.N
8

Idioottimaista tämä natseiksi syyttely…..

Jarkko kainulainen
Jarkko kainulainen
8

Heti on natsi jos puollustaa omaa maataan miks nämä matu loverit ei muuta itse aavikolle noiden matujen luo

Jeppes
Jeppes
8

Koska se sateenkaaria piereskelevä matuloveri tietää itsekin että olisi siellä hyvin pian päätä lyhyempi.

Pekka
Pekka
8

Suomessa jonotetaan päivä päivänsä perään Puolalaista lihaa Helsingissä nyt . fi: liitteen mukaan. Yhteiset Arvot ja itämeren suojelu kohtaa varmaan. katso pilattu itämeri Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=2evar_DWwuQ

Valkoinen hetero
8

Turha on itämeren saastuttamisesta muita syyttää. Suomi pilaa edelleen lohialtaillaan ja maanviljelyllä omat rannikkovedet. Itse olen harrastanut sukeltamista vuodesta1969. 80-luvulla rannikkovedet kohtuukirkkaita.Paitsi turun saaristo kun idiootit kippasivat sataman ruoppausjätteet mereen.90-vedet jo huonolaatuisia ja sinilevät ilmaantuivat.2000-luvulla paska on lisääntynyt niin maalla kuin merellä.2010-luvulla maahan saatu lisää paskaa,joka paskoo merenkin täyteen.Taidan polttaa sukellusvehkeeni tarpeettominA.

Pekka
Pekka
8

Pohjanmereen laskee 40 jokea miksi se ei ole saastunut jo Suomen maatalous on kaikkeen syyllinen?

Valkoinen hetero
8

Aikaisemmassa kommentissani puhuin Suomen RANNIKKOvesistä. Et Pekka ilmeisesti ymmärrä mittasuhteita. On eri asia kaataa ämpärillinen kustaa tiinuun kuin uima-altaaseen. Ja ei. Maatalous ei ole ainut vaan suurin syyllinen , mikäli lohialtaat katsotaan kuuluvaksi maa- ja metsätalouteen. Laivojen päästöt mereen ovat olleet hirvittäviä. Kun 1996 uutisissa (muistaakseni ensikerran)näytettiin ensi kerran sinilevälauttoja, massaesiintymät olivat yllätys,yllätys laivaväylillä.Itse näin valtavan sinilevälautan 1984 laivaväylällä.Rannikon rantavedet ovat pilanneet suomalaiset ihan itse. Turha syyttää Venäjää. 6-lla eri vuosikymmenellä sukeltaneella on vielä muisti tallella.

Zelenskyin puolueen kansanedustaja: Ukrainan liikekannallepano on kuin järjestäytynyttä rikollisuutta

Julkaistu tänään 12:22 – Kirjoittaja Toimitus

Presidentti Volodymyr Zelenskyin puolueen kansanedustaja on syyttänyt Ukrainan liikekannallepanoviranomaisia toimimisesta järjestäytyneen rikollisuuden tavoin. Oleksandr Kachura väittää, että alueellisten rekrytointipäälliköiden virkoja myydään 150 000 dollarilla ja että vapaus kiinnioton jälkeen voi maksaa kymmenesosan tästä summasta.

Väitteet esitettiin toimittaja Natalya Vlashchenkon haastattelussa. Julkaistussa videokatkelmassa Kachura sanoo olevan yleisessä tiedossa, että henkilön, joka haluaa päästä pois alueellisesta rekrytointikeskuksesta kiinnioton jälkeen, on maksettava 10 000 – 15 000 dollaria.

Kachura, joka edustaa hallitsevaa Kansan palvelija -puoluetta, väittää edelleen, että piiritason johtotehtävä maksaa noin 50 000 dollaria ja alueellisen päällikön virka noin 150 000 dollaria.

Esimerkkinä väitetystä korruptiosta hän kuvailee, kuinka hänen kotikaupunkinsa rekrytointipäällikkö siirtyi polkupyörällä ajamisesta Toyota Land Cruiserin rattiin, kun taas virkamiehen vaimo ajaa Porsche Cayennella. Kachura haluaa nykyisen viranomaisrakenteen lakkautettavaksi ja kaikkien työntekijöiden joutuvan täydelliseen tarkastukseen.

Mainos:

Haluaa korvata pakkokeinot vapaaehtoisella rekrytoinnilla

Alueelliset rekrytointi- ja sosiaalisen tuen keskukset, jotka tunnetaan nimellä TCC, vastaavat rekisteröinnistä ja kutsunnoista Ukrainan liikekannallepanojärjestelmässä. Kachura vertaa niiden toimintaa järjestäytyneeseen rikollisryhmään ja haluaa sen sijaan, että rekrytointi perustuisi ihmisiin, jotka ilmoittautuvat vapaaehtoisina sotilaspalvelukseen.

Ukrainan ihmisoikeusvaltuutettu Dmytro Lubinets on hiljattain varoittanut puolustusministeriön sisäisistä systeemisistä virheistä ja kulttuurista, jossa väärinkäytökset jäävät ilman seurauksia. Kachuran kommentit ovat erityisen arkaluonteisia, koska kritiikki tulee Zelenskyin omasta puolueesta.

Ukraina aloitti liikekannallepanon sodan eskaloitua helmikuussa 2022 ja kielsi 18–60-vuotiaita miehiä poistumasta maasta. Vuonna 2024 kutsuntaikää laskettiin 27 vuodesta 25 vuoteen, ja liikekannallepanon välttämisestä määrättäviä rangaistuksia tiukennettiin.

Aiemmassa uutisoinnissa on dokumentoitu videoita, joissa näkyy väkivaltaisia yhteenottoja rekrytointihenkilöstön, siviilimiesten ja heidän sukulaistensa välillä.

Teinityttö otettu kiinni Ruotsin ampumistapauksen jälkeen

Julkaistu tänään 08:52 – Kirjoittaja Toimitus

Teini-ikäistä poikaa ammuttiin koulun lähellä Södertäljen Ronnassa maanantai-iltana. Tapauksen johdosta on otettu kiinni kolme henkilöä, mukaan lukien 14-vuotias tyttö.

Poliisi sai hälytyksen alueella kuuluneista paukahduksista noin kello 19.30. Paikalta löydettiin ampumavammoja saanut henkilö, joka toimitettiin sairaalaan. Ruotsalaisen kaupallisen tv-kanavan TV4:n mukaan uhri on teini-ikäinen poika, joka on loukkaantunut vakavasti.

Kaksi kiinniotetuista on 14-vuotiaita, kun taas kolmannen henkilön ikää poliisi ei ole suostunut paljastamaan. Ainakin toinen 14-vuotiaista on tyttö.

Poliisi on aloittanut tutkinnan murhan yrityksestä. Rikospaikka on tutkittu, ja tutkijat jatkavat työtään muun muassa todistajien kuulusteluilla ja valvontakameramateriaalin läpikäynnillä, kertoo ruotsalainen uutistoimisto TT.

Mainos:

Motiivia ei ole vielä vahvistettu.

Yleinen rikkaruohomyrkky hidastaa mehiläisiä

Julkaistu tänään 08:35 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi tutkimus osoittaa, että glyfosaatti saattaa hidastaa mehiläisten ravinnonhakua ja vaikuttaa niiden aivojen yhdisteisiin, vaikka kemikaalia on pitkään pidetty mehiläisille vähäriskisenä.

Glyfosaatti on yksi maailman käytetyimmistä rikkaruohomyrkyistä ja vaikuttava aine useissa torjunta-ainetuotteissa. Se toimii estämällä sikimaattireitin, joka on kasvien kasvuun tarvitsema prosessi. Koska mehiläisiltä puuttuu kyseinen reitti, glyfosaattia on pitkään pidetty niille vähemmän vaarallisena.

Virginia Techin tutkijat ovat nyt tutkineet, miten glyfosaatti vaikuttaa mehiläisiin, kun ne nauttivat ainetta. Tutkimuksessa käytettiin samoista pesistä peräisin olevia mehiläisiä, jotka koulutettiin keräämään sokeriliuosta kahdelta keinotekoiselta ruokintapaikalta.

Toinen ruokintapaikka sisälsi sokeriliuosta ilman lisäaineita, kun taas toinen sisälsi glyfosaattia. Tutkijat seurasivat mehiläisten käyntejä kolmen päivän ajan ja analysoivat myös aivokudosta pienemmältä ryhmältä.

Mainos:

Tulokset, jotka julkaistiin Journal of Experimental Biology -lehdessä, osoittavat, että glyfosaatille altistuneet mehiläiset tekivät 13,4 prosenttia vähemmän ravinnonhakulentoja kuin kontrolliryhmän mehiläiset. Tutkijat havaitsivat myös muutoksia mehiläisten aivojen yhdisteissä, jotka liittyvät niiden käyttäytymiseen.

Vähemmän ravinnonhakulentoja ja muuttunut aivokemia

Tutkijat mittasivat muun muassa tyramiinia, oktopamiinia ja dopamiinia, jotka ovat hyönteisten aktiivisuuteen ja käyttäytymiseen liittyviä välittäjäaineita. Altistuneessa ryhmässä he havaitsivat muutoksia tyramiinissa sekä oktopamiinin ja sen esiasteiden välisessä suhteessa, jota ei esiintynyt kontrolliryhmässä.

Kokeeseen osallistui 86 mehiläistä, ja se suoritettiin valvotuissa olosuhteissa, joten se ei itsessään osoita, miten koko pesä vaikuttaa laajemmassa ympäristössä. Se antaa kuitenkin konkreettisen mitan käyttäytymismuutoksesta, jolla voi olla seurauksia suuremmassa mittakaavassa.

Yhdyskunnalle 13 prosentin vähennys ravinnonhaussa voi olla merkittävä. Jos koko yhdyskunta altistuisi, tämä voisi johtaa pölytyksen tehokkuuden heikkenemiseen ja hunajantuotannon vähenemiseen, mikä vaarantaa yhdyskunnan selviytymisen ja pitkäaikaisen vakauden, sanoo Margaret Couvillon, Virginia Techin entomologian apulaisprofessori tiedotteessa.

Se, että mehiläisiltä puuttuu sikimaattireitti, ei kuitenkaan sulje pois muita vaikutuksia. Tutkijat viittaavat aiempiin tutkimuksiin muun muassa mehiläisten makuaistista, oppimisesta, muistista ja navigoinnista glyfosaattialtistuksen jälkeen.

Tutkijoiden mukaan uusi työ lisää mahdollisen linkin mehiläisten ravinnonhaun ja aivojen välittäjäaineiden muutosten välille. Mekanismia ei ole vielä vahvistettu, ja kirjoittajat peräänkuuluttavat jatkotutkimuksia siitä, miten aine vaikuttaa muihin organismeihin kuin kasveihin, jotka se on tarkoitettu tappamaan.

Sen ymmärtäminen, miten rikkaruohomyrkyt vaikuttavat hyödyllisiin hyönteisiin, kuten pölyttäjiin, auttaa meitä tekemään strategisempia sääntelyvalintoja siitä, milloin ja missä niitä käytetään maksimaalisen hyödyn ja minimaalisen haitan saavuttamiseksi, sanoo Laura McHenry, nykyinen Penn Staten tutkijatohtori, joka suoritti tutkimuksen ollessaan tohtoriopiskelijana Virginia Techissä.

Kun ravinnonhaku häiriintyy, se voi vaikuttaa sekä yhdyskunnan omaan ravinnonsaantiin että pölytykseen, josta viljelykasvit, puutarhat ja luonnonkasvit ovat riippuvaisia.

Armand Duplantis voitti neljännen peräkkäisen EM-kultansa

Julkaistu eilen 12:39 – Kirjoittaja Toimitus

Armand Duplantis teki yleisurheiluhistoriaa Birminghamissa sunnuntai-iltana. Ylittämällä 6,15 metriä ”Mondo” nappasi neljännen peräkkäisen EM-kultansa ja teki uuden kisaennätyksen.

26-vuotiaasta ruotsalaisesta tuli ensimmäinen seiväshyppääjä, joka on voittanut neljä Euroopan mestaruutta, kaikki peräkkäin.

Hänen kultamitaliputkensa alkoi Berliinissä vuonna 2018, jatkui Münchenissä 2022 ja Roomassa 2024, ja sai nyt uuden luvun Birminghamissa.

Saksan Wolfgang Nordwig ja Ranskan Renaud Lavillenie olivat aiemmin voittaneet kumpikin kolme Euroopan mestaruutta.

Mainos:

Finaali tarjosi suurta draamaa ennen kuin Duplantis varmisti kultansa.

Duplantis omistaa kullan Ingrid-isoäidilleen

Kreikan Emmanouil Karalis ylitti 5,95 ensimmäisellä yrityksellään Duplantisin jättäessä korkeuden väliin. Ruotsalainen pudotti tämän jälkeen 6,00 metristä, vaihtoi seivästä ja ylitti korkeuden toisella hypyllään.

Karalis ylitti myös 6,00 toisella yrittämällään. Duplantis vastasi ylittämällä 6,10 ensimmäisellään ja otti kilpailun hallintaansa. Karalis epäonnistui samassa korkeudessa.

Mondo liiteli tämän jälkeen 6,15 metrin yli ensimmäisellä yrityksellään parantaen kisaennätystä. Karalis epäonnistui 6,15:ssä, nosti riman sitten 6,20:een viimeistä yritystään varten ja epäonnistui uudelleen. Duplantis oli varmistanut Euroopan mestaruuden.

Duplantis kieltäytyi yrittämästä omaa 6,31 metrin maailmanennätystään. Kylmä ja pitkittynyt finaali oli vaatinut monia hyppyjä, ja ruotsalainen halusi olla varovainen muutamaa viikkoa aiemmin ilmenneiden ongelmien vuoksi.

Kulta on mummille, Duplantis kertoi SVT Sportille. Hänen isoäitinsä Ingrid Hedlund, joka oli SVT:n mukaan hänen suurin tukijansa, kuoli 92-vuotiaana kuukausi ennen finaalia.