Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Ei, ei ole kyse tulevaisuudesta, vaan globalistisen korporatismin arjesta tänään. Jatkakaa tekin Postissa globalisti-puolueiden äänestämistä, niin olette kohta kaikki joko kilometritehtaalla tai Armeniassa lajittelemassa postia?
Yt menettelyillä ei tietenkään ollut mitääntekemistä sen kanssa että Sipilä vasta 5.12.2018 möi puolet postin omistuksesta VAKE Oy:lle. Vake on valtion kehitys yhtiö. Lukekaapa huviksenne Vake Oy:n itsestään tekemä esittely teksti. https://vake.fi/fivake/
Kukaan tai mikään ei pysty ennustamaan kilpailukykyä 10-20 vuoden päähän eikä varsinkaan Vake Oy. Edes vuoden päähän ei pystytä ennustamaan. Maailmalla voi tapahtua lyhyessä ajassa mitä tahansa, joka kaataa hetkessä koko maailman talouden. Vake Oy on tehty jotta hyväveli kerholla olisi kallispalkkaisia johtaja-virkoja.
Vake edustaa peittelemättä sitä kulttuurimarxistista agendaa jonka arvo-pohjaa keskusta ja kokoomus yhdessä vihervasemmiston kanssa ajavat. Tavoite on tuhota Suomen talous lopullisesti kiinalais mallisen yhteiskunta rakenteen tieltä.
Postilla on pyörinyt ainakin viimeiset viisi vuotta YT-karuselli jokaisella sektorilla vuoron perään. Sitä ennen patistettiin ihmisiä varhaiseläkkeelle ja lopetettiin määräaikaisuuksia. Suorittavan työn tekijöiden vähennyksiä posti korvaa idioottimaisilla muutoksilla, jotka entisestään raskauttavat jäljelle jääneiden työtaakkaa. Liikuntaelimet paukkuvat rikki ja Postilla onkin vaikeuksia tuuraajien rekrytoinneissa kun huono maine on ansaitusti levinnyt opiskelijoiden keskuudessa.
”Mate in Finland!!!”
Erittäin tyypillistä jo vuosikymmeniä ovat nämä ”johtoportaan” palkat kun samaan aikaan heikennetään työntekijöiden palkkoja sekä työehtoja ”silmät kirkkaina”. Syystä siitä tietenkin, että täytyy tehdä ”säästöjä”, koska ”kannattavuus” on heikennyt ym. plaa, plaa, plaaa…
Ellen ole aivan väärässä niin posti on demareiden läänitys ja sehän sopii ”käsi toisten taskussa” -puolueen imagoon, joka on ”aina” ollut vähäosaisten puolella ja kannattanut korkeaa verotusta, josta verokertymästä sitten jaellaan rahaa kuin roskaa ympäri ämpäri maailmaa kehitysmaalaisille sinne ja tänne.
Postin johdon palkkiot tuntuvat liian suurilta. Asiahan voitaisiin hoitaa etsimällä kohtuullisen palkkaan tyytyviä johtajiksi.
Tarvitaan laki Johtajien kilpailuttamisesta. Nykyjärjestelmällä vain tymkmmät ja ahneimmat ”hyvät velit” pääsevät apajille.