Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Jaahan, taas uhriutumista ja rasistikorttia. Kuinkahan monennella päivällä tämä uhri on raskaana? Olisiko esittää lääkärintodistusta. Ja mikä se sellainen ”Rahanvaihtoliike” oikein on? Miksi sitä rahaa piti vaihtaa? Suomen eurot Somalian ränkylöiksi?? Tietääkseni jokaisessa kaupassa käy eurot ja parkkimaksunkin voi itiksessä hoitaa joko koneella tai kassalla. Kassalle käyvät suuremmatkin setelit.
Lähti äsken entiselle työnantajalle eli Iltalehteen tää sähköposti. Suvakkimediat tekevät sitä propagandaa, mitä sionistien käsinuket eli maanpetturipoliitikot ovat niiden käskeneet tehdä. Lisäksi oikeat toimittajat on korvattu näillä viherpunikeilla presstituuteilla, joiden agenda on Suomen tuhoaminen. Se niille on aivopesussa ohjelmoitu.
====================================
Vastaanottaja: il.toimitus@iltalehti.fi
Aihe: Suvakkimedia IL tekee taas paskajuornalismia
Tämä juttunne: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091122296437_uu.shtml
on sataprosenttista paskaa ja valhetta, silkkaa propagandaa. Kirjoitatte jutussa: ”Vaatteeni ja huivini olivat aivan revityt.”
Tässä tuo ”vaatteiden repiminen” todellisuudessa: http://static.mvlehti.net/uploads/2016/09/maryam-paksuna-ha%CC%88iriko%CC%88ima%CC%88ssa%CC%88.mp4?_=1
Tuon somaliakan nimi on Maryam Askar ja se oli edellisessä Itis2-mielenosoituksessa huutelemassa megafonilla poliisien korvaan: ”Kytät, siat, natsien kätyrit!”: https://www.youtube.com/watch?v=wJ4JEOLiW8w
Tällaista on islamistien kiitollisuus siitä, että ovat saaneet tulla tänne ”turvaan” sodalta. Todellisuudessa ne on päästetty tänne sionistien käskystä, jotta saadaan aikaan väkivaltaa ja lisää velkataakkaa ja maanpetturipoliitikkomme saavat rauhassa yksityistää isänmaan pala palalta ja lahjoittaa sen pois jalkojemme alta. Nehän sanovat, ettei valtionvelkaa tarvitse edes maksaa takaisin, mutta silti lahjoittavat isänmaan pois.
Kuvitteletteko te tosiaankin, että valheenne menevät vieläkin läpi? Voin kertoa, etteivät mene, mutta sen sijaan tuhoatte oman tulevaisuutenne tällä paskapropagandalla. Ei teitä kukaan enää usko. Kaukana ovat ne ajat, kun Iltalehdellä ja medioilla yleensäkin oli jokin toimituksellinen etiikka ja moraalinen selkäranka. No, silloin toimituksessa olikin vielä oikeita journalisteja, nykyisin siellä on viherpunikkeja presstituutteja jotka valehtelevat mitä käsketään.
Syvästi halveksien,
Eero Tillanen