Mainos:

Poliisi ja rajavartiolaitos mukana laivankaappausharjoituksessa Itämerellä

Päivitetty 10.10.2018, Julkaistu 10.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Poliisin valtakunnallinen valmiusyksikkö Karhu osallistuu parhaillaan toimintaharjoitukseen Itämerellä yhdessä rajavartiolaitoksen kanssa.

Atlas Common Challenge 2018 on EU-rahoituksella toteutettava laaja toimintaharjoituskokonaisuus, johon osallistuu useita poliisin erikoisyksiköitä ympäri Eurooppaa. Järjestäjä Atlas on poliisin erityistoimintayksiköiden verkosto, jolla on yhteensä 38 jäsenyksikköä.

Triton-nimisessä skenaariossa Saksan lipun alla kulkeva laiva kaapataan Itämerellä. Suomen lisäksi kahdeksan muuta Euroopan maata osallistuu Saksan aluevesillä tapahtuvaan toimintaharjoitukseen. Poliisin valmiusyksikkö saa merellä tukea Rajavartiolaitokselta 5. valmiusjoukkueen ja vartiolaiva Turvan muodossa.

Harjoitus tulee osallistuville viranomaisille yllätyksenä. Erityistoimintajoukot hälytetään paikalle kotimaistaan, eikä kohdealuetta kerrota etukäteen.

– Kun hälytys tilanteeseen tulee, aloitamme toiminnan siirtämällä joukot alueelle. Sitten muodostetaan tilannekuva, aloitetaan tiedustelu ja suunnitellaan sitä, miten tilanne hoidetaan, kertoo ylikomisario Jari Kaikko Helsingin poliisilaitokselta.

Mainos:

Kolme päivää kestävän harjoituksen tarkoituksena on vahvistaa viranomaisten välistä yhteistyötä ja ylläpitää erityistoimintajoukkojen ammattitaitoa.

– Rajavartiolaitoksella on korkeatasoinen merellinen osaaminen ja valmius merellisissä erityistilanteissa. Merivartiosto harjoittelee säännöllisesti yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa, kuten tässäkin harjoituksessa, kertoo rajaturvallisuusasiantuntija, everstiluutnantti Jukka Lukkari rajavartiolaitokselta.

Lähde: Poliisi

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/10/08/helsingin-poliisi-harjoittelee-loka-marraskuussa-yoaikaan-itakeskuksessa/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
7 years ago

Kas kas, mistäs tuollainen skenaario nyt on tullut mieleen, että oikein laiva kaapattaisiin, ja ehkäpä peräti matkustajalautta? Nythän jo harjoiteltiin konetuliaseiden kanssa ostoskeskuksessakin yöllä. Mikähän on viimeisen 20 vuoden aikana muuttunut niin että tämänlaisia harjoituksia ylipäätään täytyy pitää? Kysymyksiä joihin KAIKKI tietävät vastauksen mutta sitä ei saa ääneen sanoa.

Rocky
Rocky
7 years ago

Niinpä. Ja kaupunkien torien laidoille pystytellään kuution kokoisia betoniporsaita.
Edelleen maahan työntyy paperittomia, pakoloisia, kerjäläisiä, murtokoplia, taskuvarkaita, huumediilereitä ym paskasakkia eikä ketään kiinnosta, ovet ovat kaikille auki.
Ai niin, tekeehän se poliisi ulkomaalaisvalvontaa
(ilman etnistä profilointia)….
Kuulostaa TOSI järkevältä, ensin päästetään tuhansia ihmisiä levittäytymään ympäri maata ja sitten koetetaan sieltä maijasta vähän katella perään….

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  Rocky

Poliisi ja Rajavartiolaitos varmasti pelkäävät sellaisia terroristeja jotka pitävät Grimmin veljeksiä profeettoinaan, koska sanoihan eräs ”asiantuntija” taannoin terrorismin suomessa olevan totta kuin satu punahilkasta.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Olisiko hallituksen ja kaikkien edellisten hallitusten Holkerin ajoista lähtien jo aika tunnustaa tosiasiat? Tulipahan tuhottua turvallisuus älyvapaalla haittamaahanmuutolla.
Joka tapauksessa tuomiopäivä lähestyy. Silmukka kiristyy. Deep staten korruptoituneet kätyrit maailmalla ja meillä Suomessa laitetaan tiilenpäiden lukuun. Eduskunnassa polvet tutisevat ja leuka lyö loukkua kun kaikki mädätys saatetaan päivän valoon.

Minä
Minä
7 years ago

Ovat luoneet haluamansa ”uuden normaalin” ja nyt harjoitellaan sen kanssa elämistä. Eikö olekin hienoa, kun hallitukset vievät Eurooppaa suvaitsevaisten parempaan maailmaan.

Turhaa touhua
Turhaa touhua
7 years ago

Kuka siellä nyt laivan kaappais? Haalareissa bilettävät korkeakouluopiskelijatko??

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  Turhaa touhua

Niin, kukahan, heh.

juha.
juha.
7 years ago

Jos meinaatte kaapata Putinin paatin, niin ei siinä tule muuta kuin omia tappioita. Antakaa ”isojen poikien” olla, sillä jos illalla sellaiselle heität ”veetä”, et saata ”herätä” seuraavana aamuna ollenkaan ja jos heräät. Terveystietoja on ”päivitettävä” viimeistään silloin kun noudat aamulehden postilaatikosta.
Jotenkin EU:n periferia osavaltiona olevina tuntuu jokseenkin turhanpäiväiseltä tällaiset ”harjoittelut” kun valtiorajat länteen vuotavat niin, että itse ”seulakin” lyö jo ”kintaat tiskiin” tarpeettomana.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.