Mainos:

Pizzeria julkaisi saamansa tekstiviestit: ”Hieno Bemari, mistä maasta varastettu?”

Päivitetty 13.3.2018, Julkaistu 13.3.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Turkulainen pizzeria julkaisi eilen illalla Facebook-sivullaan kuvia saamistaan tekstiviesteistä.

Kuvien saatteeksi tilapäivitykseen oli kirjoitettu:

"SAA JAKAA! Sama henkilö/ porukka asialla: Työpuheliimme tulee tällaisiä rasistisia viestejä usein. Kyllä tässä yrittäjällä menee maku kokonaan työntekoon ja päivä menee pilalle, kun saadaan tällaisia roskaviestejä. Viestien lisäksi samat kaverit vielä kehtaavat tilata vääriin osoitteisiin 40 euron perhepizzat, juotavat ja kuljetukset. Tuntemattomasta numerosta soitellaan ja tilataan ties minne vääriin osoitteisiin ja ketään ei ole vastaanottamassa ruokia/juomia. Tämä ei ole ensimmäinen eikä varmasti viimeinenkään kerta.

Joo me ollaan maahanmuuttajia ja erivärisiä, mutta samalla myöskin ihmisiä ja teemme työmme parhaalla mahdollisella tavalla, että asiakkaat olisivat tyytyväisiä. Mekin maksetaan valtiolle veroja ja työllistetään itsemme ja alaisemme. Itse teen 12 tuntista raskasta työpäivää päivittäin ja tämmöisten käytösten jälkeen työnteko tuntuu entistä enemmän raskaammalta. Viesteissä näkyy kavereiden puhelinnumerot. Saa jakaa! Kiitos,
Malmin Kebab Pizzerian henkilökunta

Toivottavasti hyvällä tuurilla joku tunnistaa jonkun numeron näistä."

Mainos:

Pizzeria julkaisi kuvat niin, että niissä näkyi viestin lähettäjän puhelinnumero. Mahdollisen häirinnän estämiseksi me julkaisemme kuvat ilman puhelinnumeroa.

Moni tilapäivitystä kommentoinut rohkaisee pizzeriaa tekemään poliisille rikosilmoituksen saamistaan viesteistä. Eräs kommentoija kertoi tutkimansa perusteella, että kaikki numerot ovat prepaid-liittymiä.

Huomaa, että kuvien viesteissä olevat tekstit ja mielipiteet ovat viestien lähettäjän näkemys, eivätkä edusta Nykysuomen kantaa.

Lähde: Facebook

Katso myös:

https://www.nykysuomi.com/2018/03/13/maailmankaikkeuden-huonoin-pizzeria-antaa-asiakkaille-takaisin-samalla-mitalla/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Helppo tietää
Helppo tietää
8 years ago

Olishan noiden tektiviestien kautta mahdollista helpostikkin selvittää IMEI-koodi.

huugo
huugo
8 years ago

Kaikki eivät pidä karvakäsien pizzoista. Olisko ollut ullatus täyte jonkun lätyssä ja pettymys puretaan näin.

Etsivä
Etsivä
8 years ago

Pizzeria on itse lavastanut tekstiviestit.

Valkoinen hetero
Valkoinen hetero
8 years ago

Niin ja polttihan rasistit pizzerian(tms.) Tampereella. Vai kuis se oli? Lipposen Päivi tietää…

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Olisiko kotiinlähdön aika?

Niin nähty
Niin nähty
8 years ago

Eiköhän noita pitserioita ole jo ihan tarpeeksi. Samalla kiertävät maahanmuuttolakeja, ja salaa ujuttavat koko sukunsa tänne pitserioiden kautta, jokainen suvun tulija tietysti ottaa vuorollaan vastuun pitseriasta ja nostaa starttirahat, edellisen pitserian pitäjän kadottua makoilemaan sossurahoilla. Pian onkin jo seuraavan tulijan vuoro jatkaa.. Tätä touhua on meilläkin päin nähty ihan riittämiin. Toinen huvittava touhu on tämä muka ristin uskoon kääntyminen siksi aikaa kun saa luvan jäädä tänne, ja tämäkin touhu menee viranomaisiin läpi kuin kuuma veitsi voihin.

huugo
huugo
8 years ago
Reply to  Niin nähty

Tätä olen ihmetellyt kun 5-6 tuhannen kylällä (kaupunki ?) on 3 pizeriaa ja muut 4 ruokapaikkaa päälle. Miten helvetillä ne pystyy myynnillä elämään. Onko pizzeriat vain kulisseja kun samaan aikaan huumeet leviää pikku kunnissa räjähdysmaisesti. Tämä suuntaus on ollut viimeiset 3-4 vuotta.

Pöö
Pöö
8 years ago

Onhan tuo tietty ikävää…
Noin kun vainotaan voihan pizzanpyörittäjä hakea turvapaikkaa RUOTSISTA!

hillary clinton
hillary clinton
8 years ago

typerää juuri sitä mitä vapaamurarit hakevat suurta kaaosta länsimaissa uutta mailmanjärjestystä varten! joka on 100% juutalaisten kontrollissa! Älkää kiinnittittäkö vihaa nekruihin ja muslimeihin vaan heihin jotka haluavat valkoiset tuhota eli jutkut ja heidän juoksupoikansa vapaamuurarit!!

tiedän 99% olette aivokuolleita paskoja ja nauran teille!!

VelmuJalluGully
VelmuJalluGully
8 years ago

Hillary Clitorinton on impannut yhden putelin ilokaasua liikaa!

Kyllä niitä paskiaisia, juonittelijoita ja NWO mulkeroita löytyy ihan joka etnisyyden edustajista… tai sori ei taida yksikään pääsiäissaarelainen kuulua kyseiseen lahkoon.

Mutta muuten siis kyrvänsyyliä ja hyviä tyyppejä löytyy kaikista roduista ja kansallisuuksista. Toki suhdeluku vaihtelee rajustikin.

Todellinen monikulttuuri tarkoittaa ja vaatii että suomalainenkin kulttuuri, etnisyys ja kansakunta tulee suojella valta ja massakulttuureilta kuten mm. Islam, Hindulaisuus jne. ja roduilta joita on maailmassa satoja miljoonia – kun suomalaisia taas vain häviävän pieni vähemmistö.

Arska
Arska
8 years ago

VelmuJalluGully – tarkista kantasi. Katso lämmittelyksi tämä linkki:

http://thezog.info/list-summaries/

Tee sitten tee päätelmä siitä, kuka voisi hallita länsimaisen ihmisen ja -päättäjän ajatuksia ja miten se onnistuu.
Sijoita Soros myös tälle kartalle ja mieti mikä on pienelle ja vaatimattomalle jews:lle eduksi tässä matu-sopassa?

Arska
Arska
8 years ago

Työtä (rehellistä) tekevä matu ei ole paha matu. Ongelmiakin on, älkää isänmaalliset kohdistako voimianne vääriin kohteisiin!
Nämä uutiset ja viestit ajavat suvakkien asiaa, eli ovat HAITAKSI isänmaallisten viestille!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.