Mainos:

Perussuomalaiset jättävät välikysymyksen – Koko oppositio mukana

Julkaistu 11.12.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaiset jättävät tänään kello 14 kaikkien oppositiopuolueiden tukemana välikysymyksen koskien Al-Holin leiriltä Suomeen mahdollisesti tuotavia ns. "ISIS-lapsia". 

Sekä hiljattain kaatuneessa Rinteen, että eilen nimitetyssä Sanna Marinin hallituksessa ulkoministerinä häärivän Pekka Haaviston toimintaa on viime viikkoina pyöritelty eri medioissa monelta kantilta. Haaviston on väitetty mm. painostaneen ulkoministeriön virkamiestä tuomaan ISIS-lapset Suomeen Al-Holin leiriltä, eikä asiasta kysyttäessä olla saatu selkeitä vastauksia siihen, mitä todella on tapahtunut.

Ulkoministeriön sisältä tulleiden viestien mukaan ministeriötä johdetaan pelolla ja yleisesti ottaen voidaan vihreiden hallitustovereiden useaan otteeseen ilmaisemasta tietämättömyydestä asian tiimoilta päätellä, että Haavisto on toiminut omin päin, ilman varsinaista hallituksen päätöstä asiasta.

Al-Hol asian lisäksi Haaviston epäillään "antaneen kenkää" korkealle virkamiehelle tämän kieltäydyttyä toimimasta lain vastaisesti ISIS-lapsien palauttamisasiassa. Tämän Haavisto on selkeästi kieltänyt, mutta ulkoministeriön konsulipäällikkö Pasi Tuominen näkee asian toisin. Tämäkin asia odottaa välikysymyksessä selvitystä hallituksen suunnalta.

Opposition 83 kansanedustajaa ei todennäköisesti riitä siihen, että Marinin alle vuorokauden ikäinen hallitus saisi eduskunnalta epäluottamuslauseen, mutta perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho korosti tiedotustilaisuudessaan, että tärkeintä on saada Haavistolta ja hallitukselta selkeä selonteko siitä, mitä on päätetty, kenen toimesta ja mistä ilmeisessä salailussa on kysymys.

Mainos:

Lähde: PS, HS, IL

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

7 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
6 years ago

Persujen välikysymys on sitä vakavuus luokkaa oleva asia, ettei globalisti -kokoomus voi jättäytyä sen ulkopuolelle, vaikkakin kannattaa täydestä sysimustasta sielustaan EU:n liittovaltiota ja sitä kautta rahanvaltaa. Jolla ei ole isänmaata eikä arvoja kuin ne samat, jotka omasivat menneiden aikojen pyövelit, jotka ”virkasuhteisesti” harjoittivat ammattiaan palvellen kulloistakin despoottista ja mieltä vailla olevaa hallintoa tavalla, joka erotti pään muusta ruumiista.

Miehellä on vain yhdet puheet
Miehellä on vain yhdet puheet
6 years ago

Tämäkään välikysymys ei johda mihinkään. Katsotan vaan.

Joku jossain esitti väitteen että Halla-Aho haluaisi Suomen eroava EU:sta. Sekin oli uutisankka. Tai sitten Halla-Aho on todella taidokkaasti peittänyt eroaikeensa, lisäämällä EU:n kuristavaa otetta Suomessa ja suomalaisissa. Ja ennen EU-vaalejaan se vieraili maakunnissa ja valehteli mm. minulle tulevaisuudestaan jos pääsisi EU:hun.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6 years ago

Näin on.
Sääli että suurin osa ihmisistä luulee Halla-ahon olevan kansan asialla.

Lasse
Lasse
6 years ago

Halla-aho kannattaa eroa unionista!
Totta helvetissä, onhan hän ÄLYKÄS!
Hän sanoi vain että ei kannata äänestystä erosta TÄSSÄ VAIHEESSA kun tulos on SELVÄ!
On turha äänestää kun enemmistö tästä kansasta on AIVOPESTY ja USKOO KUSETUKSEEN.
Kunhan KANSA HERÄÄ UNESTAAN ja tajuaa totuuden, KELKKA KÄÄNTYY ja äänestämme itsenäisyyden takaisin.

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6 years ago
Reply to  Lasse

Luuleko olevasi ainoa eu kriittinen Halla-ahon kanssa, tässä maassa ei eu äänestystä uskalleta pitää sillä se olisi tyrmäys koko eu syövälle.
Se on helppo satuille että ”ei kansa halua eu eroa”.. luulee että puhuu kansan suulla kuten muutkin apinat eduskunnassa, totuus vain on muuta mitä halal aho kertoillee.Hän jälleen osoitti että ei ole suomen kansan puolella vaan ajaa ihan täysillä eu:n asioita.

Gysse
Gysse
6 years ago

EU- myönteinen propaganda on sairaan massiivista.
Kansaa on kusetettu.
SITTEN KUN kansa tämän tajuaa voimme äänestää maamme irti tästä epädemokraattisesta himmelistä joka on Bilderbergin eliitin korruptiota liittovaltioprojekti.

Röhkäle
Röhkäle
6 years ago

Sanna Marinin femme fatale hallitus on heti kaadettavavissa kunhan poliisi viitsisi tutkia ne 16 000 lasten kidutus, murhaus ja raiskuu videota, joissa esiintyy poliitiikan ja talouden eliittiä.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Julkaistu eilen 15:52 – Kirjoittaja Toimitus

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.