Mainos:

Persujen kunnanvaltuutettu sai jäätävän viestin Haminan teatterin työntekijältä: ”Rukoilen että läheisesi hukkuisi…”

Päivitetty 24.7.2018, Julkaistu 21.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Haminan teatterissa mm. ohjaajana ja dramaturgina työskentelevä Toni Ristava on lähettänyt eräälle etelä-suomalaiselle Perussuomalaisten kunnanvaltuutetulle varsin häiritsevän oloisen viestin. Viestissä rukoiltiin kyseisen kuntapoliitikon sukulaisten hukkumista ja kerrottiin, kuinka kulttuurihenkilö Ristava nauraisi tilanteelle. Toistaiseksi ei ole tiedossa, kuinka Haminan teatteri asiaan suhtautuu.

Ristava on työskennellyt Haminan teatterin lisäksi myöskin Helsingin Gayteatterille. Hän työskenteli teatterille dramaturgina näytelmässä "Viimeinen viilto", joka käsitteli aktivistin murhaa ja puntaroi asenteita vähemmistöjä kohtaan. Ohessa kuvakaappaus Ristavan lähettämästä viestistä.

Sosiaalisessa mediassa on esitelty spekulaatioita sen puolesta, ettei kyseisen viestin lähettäjä olisi ollut Ristava itse. Nykysuomi ei ole löytänyt mitään viittauksia tällaiseen, eikä asian tiimoilta ole toistaiseksi kuulunut minkäänlaisia yhteydenottoja Asiaa selvitellään ja uutista oikaistaan tarvittaessa, mikäli oikaistavaa löytyy.

Muokattu 21.7.-18 klo 15:15- Lisätty sosiaalisesta mediasta löytynyt epäilys viestin alkuperästä.

Lähde: HGT, KS/Haminan teatteri, facebook

Mainos:

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

33 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
waTun tirkistelija
waTun tirkistelija
8 years ago

Loka barn leker bäst

Ans kattoo
Ans kattoo
8 years ago

Nyt sitten nähdään mikä on todellisuudessa sitä oikeaa vihapuhetta, vai onko tämä vaan sitä erillaista ja parempaa läpällä ja kännissä jutskaa.

Pete
Pete
8 years ago

Poliisi ei tuota tutki, jos tuosta tekee rikosilmoituksen.

Sairas on Suomen maa.

K.L.
K.L.
8 years ago
Reply to  Pete

Olen niin samaa mieltä.herra Ristavaa ei yhtään kiinnosta esim.Lyypekin tapahtumat jotta tietäisi ”miltä tuntuu”.Eikä valtamediaa.

jukkis
jukkis
8 years ago

Toni Ristavan samaistuminen näihin matuihin

ylitää mielenvikaisuuden kriteerit

kun miettii järjellä tuon viestin sisältöä ja sen sanomaa

mihin hän asiaa vertaa ja mitä hän toivoo

hänele matut ovat yksitään se prioritetti kaikista maailman ihmisten hädästä top 1
muut vosivat sitten vaika kuola kunhan matut eivät hukkuisi
ja ihan kuin niiden matujen hukkumiset olisivat normi suomalaisten syytä

jos jollain on verta käsissä keuhkot *vedessä*

se on EU N Päätäjät ja suomen politikot

hehän juuri yllyrtävät näitä matuja itamaan tämän riskin näillä tervetuliais viesteilään euroopaan

samalla ruokien ihmis salakuljetajien bisnestä

jukkis
jukkis
8 years ago

sori kirjoitus vihreet
lamppu hajosi ja huonessa
on pimeää en sormiakaan nää

Juhani
Juhani
8 years ago
Reply to  jukkis

”sori kirjoitus vihreet”
Ai pyydät vihreiltä anteeksi kommenttiasi? No niin, saivartelu sikseen, oli pakko.. 🙂

RikuLaine
RikuLaine
8 years ago

Ristava, onnea uuteen työpaikan hakuun.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  RikuLaine

Tuskin nyt sentään joutuu työpaikkaa vaihtamaan. Teatteri- kuten muukin kulttuuriala on täynnä vasemmistomädännäistä porukkaa ja ne suojelevat toisiaan.

Mie
Mie
8 years ago
Reply to  RikuLaine

Jos hänen lähettämänsä oli myös nazihuorittelu Laura Huhtasaarelle niin ehkä ilmoituksille tarvetta olisi

jukkis
jukkis
8 years ago

kukaan täysijärkinen ihminen ei toivo näitä matu hukkumisia väitän

edes maahanmuuton vastustajista

mutta huomatkaa kun ääripään *suvaitesvainen humaani * todelakin suluissa

Toivomalla toivoo rukoilun voimalla jonkun hukkumista siis kuolemaa

herättää kysymyksen ja todelakin kyseenalaistan

näiden niin sanottujen ÄÄRI suvakkien suvaitsevaisuuden huolella

kuulostaa aika väkivalta fantasialta tämä kommentti
*
Että rukoilemalla toivoo jonkun kuolemaa

*jeesus ihmisään jumalan *vasemmalla*liberaali puolella

ja sitten niin hän kuvitelee olevansa vielä suvaitsevainen hu hu

hän kaipaisi jumalalta nuhtelun

esim pallo salaman joka tuhoisi hänen auto katoksensa

vahingot materiaalisia ei ihmishenkien menetyksiä
kiitos ison herran humanitaarisyyden

T-Ateisti

JKH1975
JKH1975
8 years ago

Kaikki suvakit on vajaaälyisiä.

Minä
Minä
8 years ago

Mitä jos joku rukoilisi kuten Ristava Jumalaa pyytäen, että jonkun Ristavan sukulaisen kaula katkaistaisiin veitsellä, jotta Ristava tietäisi miltä se tuntuu ja sitten kaikki saisivat nauraa, että siinähän Ristava saa mitä kylvää?

Ristavalla ei tuo todellisuustaju ole ihan kohdallaan. Purteloihin meneminen ei ole pakollista, eikä niistä ole kuin hyvin harva jonkin oikean syyn perusteella hakemassa turvapaikkaa. Ristava oli varmaan kyynelissä, kun näki kuvan rannalla loijuvasta lapsesta ja syyttää siitä meitä muita. Hän ei halua tietää, että lapsi oli isänsä päätöksellä vaarallisella matkalla, koska isä halusi uudet hampaat eurooppalaisten piikkiin.

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
8 years ago

Ristava lienee näitä hyviä suvaitsevaisia ihmisiä, jotka marssivat kaduilla perseet paljaana esiintyen meitä muita parempina ja tiedostavana osana kansaa.

K.L.
K.L.
8 years ago

Hah juuripa näin!

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Näitä hiusristikon lävitse katseltavia alkaa suomessa riittämään. Milloin aloitetaan?

Ade
Ade
8 years ago

Pimeetä porukkaa….
Nämä kuplassa elävät idiootit saavat laukoa mitä vaan. Ei näköjään ole väärin uhkailla perussuomalaisia.

Yliluti
Yliluti
8 years ago

George”Rotta” Soros se on joka näitä euroopan risteilyjä siirtolaisille järjestää ja rahoittaa. Rajat eivät sulkeudu ennenkuin vapaamuuraripoliitikot on saatu potkittua pois päättävistä elimistä ja samalla kommunistit pois mediasta, oppilaitoksista ja kaikesta julkisuudesta. Poliittisin keinoin homma ei enää onnistu, eiköhän tämä ole jo moneen kertaan nähty.

Muistakaa aina, että Suomessa on vain vajaa 8000 poliisia joista parituhatta on pelkkiä paperinpyörittäjiä. Jos kansa tahtoo, että nyt riittää niin sitä ei pysäytä mikään. Kysymys kuuluukin tahtooko kansa. Kun yksi kansa euroopassa aloittaa kapinan muut seuraavat perässä. Kejureaktio saattaa muuttaa koko euroopan kohtalon.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Kaikkihan sen tietävät, kuka tai mikä on suvakkien jumala. Vanha kunnon vihtahousuinen Valheen Isä se on.

juha.
juha.
8 years ago

Tyypillinen taiteilija suvakki, jonka pää on monikulttuurisuusaatteen perseessä ja epäisänmaallisuuden perikuva, joka kannattaa sairasta järjestelmää, jossa vallassa on diktatuurinen järjestelmä, joka tappaa opposition, sananvapauden ja ihmisoikeudet vapaaseen elämään vapaassa yhteiskunnassa, jossa jokaisen elämän oikeudet ovat turvattu sekä oikeudet toteuttaa vapaasti omasta tahdostaan poliittisia omia agendoja länsimaisia demokraattisia oikeuksia kunnioittavan valtion säätämien lakien puitteissa yleisen järjestyksen ja kansalaisten terveyden- ja hengen turvaamiseksi säädettyjen lakien mukaisesti.

Jocka
Jocka
8 years ago

Valeuutinen

sukassakus
sukassakus
8 years ago
Reply to  Jocka

Niin mikä on valeuutinen, voisitko selventää?

Sari
Sari
8 years ago

Ristava tuntuu olevan häiritsevän hullu yksilö.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Sionistiglobalistien hyödyllinen suvakki-idiootti!

Voihan taiteilijat
Voihan taiteilijat
8 years ago

Tuo on juonut aivonsa jo melkoiseen katatoniseen tilaan. On punaviiniä ja muita nautintoaineita kulunut.

isäntä
isäntä
8 years ago

Ei taida tulla lööppejä eikä keskustelu iltoja. Jos asia olisi toisin päin olisi megalomaaninen media myllytys ja poliisit suorittamassa kotietsintää yms.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Tulipa hyvä syy olla menemättä teattereihin, nyt ei tarvitte enää keksiä tekosyitä.

juki
juki
8 years ago

Ristava saa hyväpalkkaisen viran EU:n korruptiopesästä.

Puavo Juoppo Orhis
Puavo Juoppo Orhis
8 years ago

Ihanan suvaitsevaa viha-psykoosia. Heikot lääkkeet? Huonot sienet? Liian hapokas percebano?

Lee Ändersön varmasti tukee ja kannattaa parempaa murhanhimoa!

Ihanan humaaneja nuo suvakit.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Suvaisevaiset on natseja, fasisteja ynnä kaikkea sitä miksi väittävät isänmaallisia.

pohjoisen ääni
pohjoisen ääni
8 years ago

Tuomoset Ristavat uskovat saavansa paremman kohtelun islamisteita kalifaatissa.
Suuri on pettymys kun huomaavat ,että kaikki niinsanotut ”vääräuskoiset”onki
viimein erittäin ”tasa-arvoisia” islmistien käsittelyssä.

Orpo urpo
Orpo urpo
8 years ago

Viestin saaja ei kuulu vähemmistöryhmään, se on poliisin tekosyy miksi asiaa ei oteta vakavasti, toisaalta jos Junes neuvoo kyltissä että ”opetelkaa uimaan” ettei kukaan enää hukkuisi, tämä neuvo on poliisin mielestä rikos.

Maiju Tapiolinna
8 years ago

Sain Toni Ristavalta tuon kyseisen viestin ja harkitsen rikosilmoituksen tekemistä vihapuheesta. Kaapatun facebook-profiilin taakse on helppo kätkeytyä.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.