Mainos:

Näkökulma: Ne maataloustuet ja Elpymisrahasto

Päivitetty 17.5.2021, Julkaistu 17.5.2021 – Kirjoittaja Teija Kangaslampi

Maanviljelijä Heikki Peltola on pohtinut Elpymisrahaston vaikutuksia Suomalaiseen maatalouteen ja ihmettelee MTK:n suosiollista kantaa Elpymisrahaston suhteen.

Elpymisrahastossa on lupailtu Suomen maataloudelle 400 milj. euroa.

Heikki Peltolan mukaan, raha ei kuitenkaan tule jokaiselle viljelijälle vaikka sellainen kuva halutaan antaa. Kyseinen raha tulee menemään rakennemuutokseen ja vihreään siirtymään.

Eräs taho jolle rahasta todennäköisesti maksetaan puolet, tulee olemaan ProAgria. Jotta mitään avustusta/rahaa viljelijä saa käyttöönsä, tulee toimia yhteistyössä ProAgrian kanssa.

Mainos:

Eli esimerkiksi jos haluat rakentaa navetan niin kaikki suunnitelmat on tehtävä ProAgrian ja Neuvojärjestelmän kanssa.

Suomalaisessa yhteiskunnassa on paljon harhakäsityksiä nk maataloustukien suhteen. Kuvitellaan, että maatalousyrittäjä saa käyttöönsä valtavat summat ylimääräistä rahaa vuosittain.

Suomen olosuhteet viljellä poikkeavat monista muista maista.

Elintarvikkeiden hintojen alasajo ja yhteiskunta muutokset vaativat maatalouteen jonkinlaista tukea jotta maatalous kykenee tuottamaan puhdasta ja terveellistä ruokaa suomalaisiin ruokapöytiin.

Todellisuus maatiloilla on yksinkertaisesti se, että vuonna 1995 oli 127 000 tilaa. Nykyisin tilojen määrä on n 47 000.

Kyse ei ole siitä, että ei haluta toimia maatalousyrittäjänä, vaan kyse on siitä, että se tehdään mahdottomaksi.

 

 

Neuvojärjestelmä

on tuki esimerkki ,jota kutsutaan maataloustueksi.  Kyse ei ole maatilalliselle jotenkin suoraa maksettavasta korvauksesta.

Jokaiselle maatilalliselle on kyllä kirjattu niinsanotusti esimerkiksi aikaisempina vuosina  n 5000e neuvontarahaa eli tätä niinkutsuttua maataloustukea. Nykyisin" hyllyllä" oleva "raha" on n 10.000e.

Maatilallinen ei  saa rahaa omaan käyttöönsä rahana kuten yleisesti luullaan.

Raha on ProAgrian "hyllyllä". Maatilallisen pitää pyytää ProAgrian asiantuntijoita vierailulle tilalle esimerkiksi neuvomaan tilallista asioissa. Kun asiantuntija neuvoo esimerkiksi 800 euron edestä, vähennetään kyseinen summa tuosta nk 10.000 euron "tukirahasta".

Kyseisestä nk tukirahasta arvonlisäveron joutuu  maatilallinen maksamaan omasta kukkarosta.

Suomalaiset maatalot on rakennettu useiden sukupolvien aikana jolloin myös kattava tietotaito ja osaaminen siirtyy jälkipolville. Näin ollen kyseisiä neuvontapalveluja ei yleensä tarvita muuten kuin uusien yrittäjien keskuudessa, joilla ei alasta esimerkiksi ole aiempaa kokemusta.

 

Maanviljelijä Aarno Lindforsin kommentit Elpymisrahastoa koskien:

  • Miksi Suomi luopuisi sovituista saavutetuista eduista ja miksi eduista 141 kieltäydyttiin, mutta oltaisiin antamassa rahaa nyt Elpymispaketin myötä valtoimenaan ulos ?
  • Kun päätös oli aikanaan EU:sta tehty, luopuivat monet kansanedustajat hallituspaikasta !
  • Kalevi Hemilän jälkeen on maataloutta ajettu alas.

 

 

Muita hassuja juttuja löytyy:

MOT , Mäntsälänmiehen kapina, Yle

MOT, Huoltovarmuus, yle

 

 

Heikki Peltola ja Aarno Lindfors: puoluekanta sitoutumaton.

 

Haastattelussa: Heikki Peltola ja Aarno Lindfors

Haastattelu ja teksti: Teija Kangaslampi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

4 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
5 years ago

MTK = Kepuliinit!

Jortonki
Jortonki
5 years ago
Reply to  juha.

Kepulistit. Pettää talossa ja puutarhassa.

Puolueeton
Puolueeton
5 years ago

Maatilallisten tulisi saada tuotteitansa myytyä suoraan kuluttajille kuten Espanjassa paljon tapahtuu. Maatilallinen tuo suoraan tuotteitaan kauppaan. Kauppias maksaa ne käteisellä ja myy miltei samana päivänä. Veroja voidaan ehkä kiertää, mutta siitähän on vain hyötyä kansalaisille.

Tämän taitaa Suomen laki kieltää tai ainakin tekee tavattoman vaikeaksi. Näin saataisiin tuoretta ja terveellistä ruokaa, joka ei ole elintarviketeollisuus käsitellyt ja tehnyt epäterveelliseksi käsittelemällä sitä ja useinkin lisäämällä ruokaan lisäaineita, ja tekee ruona kalliiksi.

Kirjoittaja
Kirjoittaja
4 years ago

Noniin. Suomi on myyyty ja hallitus taputtaa karvaisia käsiään. Koronakusetus jatkuu ja nato piste iin päälle. Maataloutta ajetaan alas ja ruoka loppuu.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.