Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Aivan käsittämättömän loistava uutinen!
Hieno homma !
Jos täällä saa kirjoittaa tosi asioita jotka koskettavat valta osaa suomen kansalaisia –mitä kaikkea hallitukset ovat salanneet 30 vuoden aikana –niin nostan ison peukun –ja laitan leukun retkivarusteisiin
On se perkele ,että se syöpäkin valikoi tapettavat…joutais toikin Ex-demari……
Jungnerin provo,ei kerro sitä onko hän itse kylähullu vai peräti ääliö ?
Älkää halventamista näitä ns kylähulluja vertaamalla heitä tähän ääliöön.. jungeriin..joka twitterissä vinkuu aStubbin ja Saarikosken ym. Hesarin mulkkujen kanssa.
Mikael Jungner on vain yksinkertaisesti tyhmä ,muka eliittii Hemmo,,joka ei tuolle syntymälahjalleen..typeryydelle,mitään voi.
Kokoomus pitäköön hyvänään..sillä tämä sulautuu hyvin sinne ..Vartiainen..Stubb, Katainen Orpo,osastoon.
Ilja Janitskinille hyvää uutta vuotta. toivottaa suurin osa,MVlehden lukijoista
Selkäänpuukottajille ym.iljan siivellä roikkuneille ,toivotamme.. vähemmän hyvää..jatkoa..eli..
Suksikaa vittuun.
Toivotan Jungnerille vittumaista uutta vuotta!
Rasittavaa että moista mikkihiirtä joutuu julkisuudessa näkemään vuodesta toiseen.
Jungner on yksi ärsyttävimmistä pelleistä mitä maassamme pyörii.
Kukaanhan ei voi habitukselleen mitään mutta Jungnerin näkeminen aiheuttaa minulle oksennusreaktion.
Eläköön MV ja kaikki muutkin harhaiselle globalistieliitille ja heidän lahjomilleen mulkuille vittuilevat mediat!
SITÄ SAA MITÄ TILAA!
Ja nyt runkkari, eikun jungneri, eikun runkkarijungneri voikin haistaa, Irakilaisen perseeseen nussiman vuohen paskan.
Kylähullujen avopotilaiden foorumi saa jatkoa. Huvittavaa.
Mikä huvittaa?
Aki haluaa tulla perse raiskatuksi, eihän se onnistu ilman ihanaa monikulttuurisuutta.
Hienoa Jungner, jälleen järjen pysäyttävä kommentti sinulta!
No siinä demarit ja hanna huumonen sai mukavan uudenvuoden lahjan.Hianoa ettei loppunut kokonaan. huumonen varmaan sai sätkyn ja on hullujen huoneella iloittuaan liian aikaisin.
Hyvä asia Suomelle ja Suomen kansalle.
Helsingin ilotulitus oli kuin kissanpieru joten laitetaan tähän nyt kunnon tulitusta.
https://www.youtube.com/watch?v=1BC8rYLTaeM
Täytynee huomenna mennää ostamaan konjakkipullo. Kiitos Ilja!
Hyvä, että tuollaisia typeryksiä kuin Junger löytyy. Ja ne ovat kaikki siellä vastapuolen divisioonassa.
Miksiköhän Mikael Junger haluaa tänne mustia mulkkuja. Jungerin on pakko olla homo, koska niin kipee mustien kaapeleiden perään.
Hyvää alkavaa vuotta 2018 MV-Lehdelle ja ihmisille sen takana, sekä ennen kaikkea perustajalle.
Parasta tässä asiassa on ilo jota kokee katsellessa suvakkien, cuckoldien ja suomen ”puolustusvoimien” laukunkantajien persekipuilua. 🙂
Demokratian takaajana on vapaa lehdistö
MV lehti on ollut esimerkkinä vapaasta ja vastuullisesta sanasta
Pinokkio vois lopettaa sen paskanpuhumisen, .Et kohta mahdu rappukäytävässä kääntymään, kun nokka kasvaa joka paskan puhumisen jälkeen.
Paska lehti siis avaa jälleen. Mitenkähän tähänkin höpö julkaisuun riittä uskovia. No, Kriminaalihuolto ei enää saanut raastettua. Pelkuri ei uskalla tulla ees Suomeen.
Voitko tarkentaa hieman?
”Karavaani kulkee ja koirat haukkuu.”
Jos valtavirta hyrisee tyytyväisyyttään, silloin on piru merrassa.
Ylimieliset Jungerit ja niiden nuoleskelijat just syy miks mv pitää olla olemassa