Mainos:

Mitä Alahärmän koulukeskuksessa oikeasti tapahtui?

Julkaistu 14.9.2017 – Kirjoittaja Toimitus
Luulitko tapauksen olleen ainoa laatuaan? Puhki kulunutta termiä käyttäen, ikävä yksittäistapaus? Olit väärässä. Nyt kerrotaan mitä Alahärmän koulukeskuksessa ja muualla asiaan liittyen on oikeasti tapahtunut.

Tämä kaikki poikkeaa siitä mitä olet median uutisoimana saanut lukea, sillä tämä on paikalla olleiden ja osallisiksi joutuneiden lasten itsensä kertomaa totuudenmukaista tietoa.Tämänkertainen tapahtumasarja sai alkunsa siitä, että turvapaikanhakijat olivat jo pidempään tuijotelleet taas tyttöjen takapuolia. Lopulta eräs tyttö oli sanonut heille tympääntyneenä, että ottakaa nyt vielä kuvakin. Tästä alkoi huorittelu turvapaikanhakijoiden toimesta ja kyseisen tytön naamalle syljettiin.

Suomalainen poika oli näyttänyt kauempana suuttuneena keskisormea, jolloin hänen kimppuunsa hyökättiin. Suomalaisia oli tullut apuun ja tappelu jatkui koulukeskuksen sisällä käytävällä, kun oppilaita kutsuttiin luokkiin. Apuun oli haettu opettaja, joka ei ollut pärjännyt tilanteessa. Hän kutsui kooltaan raavaampia opettajia apuun. Siltikään tilannetta ei saatu hallintaan ja päädyttiin kutsumaan poliisi paikalle.

Koululta tullut tiedotus on antanut käsityksen, että tilanne on ollut lievä. Oppilaiden mukaan se on ollut kaukana lievästä ja siellä on veri valunut nenästä ja nyrkit heiluneet.

Rehtori oli painottanut oppilaille, että asiasta ei saa puhua eikä kertoa mitään ja että tiedottaminen hoidetaan koulun toimesta. Kauppakeskuksessa järjestetyssä tilaisuudessa hän oli sadalle vanhemmalle selittänyt, että jos suomalaisnuoret ottaisivat nämä ystävikseen, niin tällaista ei tapahtuisi. Monille jäi tunne, että tämäkin on lasten oma vika ja että he kantavat vastuun näiden pakkosijoitettujen toimista. Koulusta oli tapahtumien seurauksena erotettu neljä, mutta jäljelle jääneet ovat uhkailleet tyttöjä tappamisella tapahtuneen jälkeen.

Tämän jälkeen tytöt ainakin kiertävät nämä kaukaa ja pelkäävät heitä.Paikallisten kertoman mukaan pitkin kevättä on ollut tapauksia, joissa turvapaikanhakijat ovat puristelleet tyttöjen takapuolia ja naisopettaja, jolle on asiasta kerrottu, on vain kuitannut asian humoristisesti, että turvapaikanhakijat taitavat vain tykätä näistä tytöistä. Teinitytöillä ei siis ole koulussa ollut edes oikeutta määrätä omasta kehostaan ja asia on ollut opettajien taholta vieläpä hyväksyttävää.

Mainos:

Rehtori on itse sanonut, että turvapaikanhakijoiden toimesta on ollut vuoden aikana 40 konfliktitilannetta. Rehtori on omien sanojensa mukaan varma turvapaikanhakijoiden iästä, että ovat maksimissaan 14-15 vuotiaita. Tosin, monet muut epäilevät tiedon paikkansa pitävyyttä.Tämä kaikki on siis tapahtumien aikana paikalla olleiden ja osallisiksi joutuneiden lasten kertomaa, sekä muilta paikallisilta kuultua. Koulun toimesta lasten turvallisuudesta ei huolehdita, vaan heidän pitää edelleen pelätä, kantaa vastuu ja olla hiljaa.

Tilanne on Alahärmässä äitynyt niin pahaksi, että tulossa on joukkovoiman näyttö paikanpäälle. Tapahtuma järjestetään. Alahärmän koulukeskuksessa 22. syyskuuta klo 12:00.

Joukkovoimannäyttö Alahärmän koulukeskuksessa Mitä ja miksi?

On tullut aika näyttää, että me pohjalaiset aikuiset välitämme suomalaisista lapsista, emmekä jätä heidän turvallisuutta enää kyvyttömien päättäjien tuhottavaksi. Suomalaiset lapset eivät saa enää olla pelinappuloita tässä olemattoman pienen itseään hyvinä ihmisinä pitävien ihmisten unelmassa, jossa he joutuvat kärsimään seuraukset muutamien rikastuessa.Jokaisella toivon mukaan on vielä tuoreessa muistissa mitä tapahtui Alahärmän koulukeskuksessa 4.9.2017.

Samanlaista on tapahtunut muuallakin Suomessa ja tulee tapahtumaan jatkossakin, ellemme tee siitä loppua. Suomalaisten lasten pitää saada olla lapsia ja koulurauha on heidän oikeutensa. Heidän ei tule joutua pelkäämään oppilaitoksiin sijoitettujen turvapaikanhakijoiden tai pakolaisten vuoksi enää yhtään kertaa. Sen sijaan, että koulun rehtori olisi tarttunut tapaukseen tiukalla otteella, hän jopa kielsi oppilaita puhumasta koulun tapahtumista missään.

Tämä oli se hetki, kun meille riitti. Meitä ei rehtori hiljennä. Lähdemme tekemään tämän selväksi myös paikanpäälle asianomaisille henkilöille. Saavutaan paikalle niin monta kertaa, että tilanne muuttuu ja tehdään sama muuallakin. Me aikuiset voimme taata suomalaisten lasten turvallisuuden.

Joukkovoimannäyttö tapahtuu Alahärmän koulukeskuksessa 22. syyskuuta klo 12:00.Paikalle saapuessamme edustamme ennen kaikkea pohjalaisia, mutta myös Suomen kansaa. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kaikki järjestöjen ja muiden ryhmien tunnukset jätetään pois. Aina sanotaan, että Pohjanmaalta on lähdetty ennenkin. Nyt on aika päivittää tuo sanonta nykyaikaan, niin ei tarvitse muistella menneitä urotekoja. Paikalle saapuu ihmisiä ympäri Pohjanmaata ja innostus asiaan on ollut suurta. Kaikki muutkin ovat tervetulleita, koska asia on yhteinen.

Joukkovoimannäyttöön on vielä sen verran hyvin aikaa, että työssäkäyvät ehtivät sopia työnantajansa kanssa vapaasta tuolle päivälle. Osa on jo ottanut jopa palkatonta vapaata päästäkseen paikalle, koska katsovat suomalaislasten turvallisuuden olevan tärkeämpi kuin omat tulot. Ajatelkaapa kuinka hienoa onkaan sanoa myöhemmin, kun puhutaan joukkovoimannäytöstä, että olin mukana, eikä keksiä tekosyitä poissaololleen. Suomalaisten lasten turvallisuus, hyvinvointi ja tulevaisuus ovat sellaisia asioita, että niiden pitäisi riittää kaikille syyksi paikalle saapumiseen.NYT RIITTÄÄ!!!"

-Ja ettei jää epäselväksi niin, jatkoa seuraa..:

Lähde: Facebook kirjoitus

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Propagandaa suomalaisille syytävän valtamedian ”uutisoinnin” mukaan kyseessä oli ”pieni kärhämä”

rol
rol
8 years ago

Siitä lähtee vyörytys liikkeelle,kaikki musliapinat vittuun maasta niitä ei europassa kaivata vielä vähemmän pohjolan perukoilla.suomi puhtaaksi bioloogisesta arabi ja nigeri jätteestä.

Dave
Dave
8 years ago

Jos haluatte jotain suojella muslimit on ajettava maasta pois.

Stulexx Abido
Stulexx Abido
8 years ago

Toivottavasti tulee suuri ja näyttävä tilaisuus. Suosittelen PALJON KAMEROITA ja livestriimaajia paikalle.

Voitte olla varmoja että VOK paronit, Orpot ja anarkot masinoivat jotain myös. Hoitakaa suojelu ja selusta myös. Suvakit ja anarkot pelaa aina likaista peliä.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  Stulexx Abido

Koululaitos tarvitsee täyden puhdistuksen sinne kasaantuneesta saastasta.

Suomi 100
Suomi 100
8 years ago

Rehtori on perverssi, tykkää kun apina kourii nuorten tyttöjen takamuksia, seuraavaksi apina raiskaa ja rehtori saa ennenaikaisen siemensyöksyn. Jos oma lapseni olisi tuossa koulussa niin ensimmäiseksi rehtori siirtyisi loppuvuodeksi imemään keittoa pillin kanssa ja apinat katoaisivat takaisin sinne vuohi maahan nussimaan toisiaan.

Näen tulevaisuuteen
Näen tulevaisuuteen
8 years ago

Paikalle tulee varmasti myös satapäinen lauma mekkalapoliiseja ja panssarivaunu. Kyynelkaasua, taseria, tiedossa syytteitä kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan. Vastamielenosoittajia, suvakkeja, anarkisteja… Lehdet tulevat otsikoimaan rasistisesta mellakasta, osallistujien yhteydet perussuomalaisiin ja Breivikiin selvitetään jne. Tasavallan presidentti antaa islammyönteisen ja rasisminvastaisen lausunnon, pääministeri tuomitsee vihapuheen ja riehumisen. Se tavallinen tarina.

Petra
Petra
8 years ago

Eikö tiloissa ole valvontakameroita? Ei tarvitsisi arvuutella kuka teki ja mitä. Oikeasti – rasismi on kääntynyt aivan päinvastoin, sitä pelätään niin paljon, että suomalainen ei saa edes enää pitää puoliaan. Kusipää on kusipää, oli se mitä kansailaisuutta tahansa. Jos häiriköt olisivat suomalaisia – olisi häädetty jo tiloista aikaa sitten. Samat säännöt kaikille ja rangaistukset myös. Paapominen saa loppua. Minä en ainakaan ole ystävä kenenkään minua satuttavan ihmisen kanssa – en todellakaan.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  Petra

Kyseessä on koko suomea koskeva ongelma -tämä on ensimmäinen kerta kun joku puuttuu asiaan. PK-seudulla, eli juuri siellä missä tilanne on pahin ei ole minkäänlaista vastustusta, kehitysmaalaiset terrorisoi kantaväestön lapsia miten haluavat.

-Alahärmässä noustaan vastarintaan. Juuri näin pitää toimia!

Kaapopaapo
Kaapopaapo
8 years ago

Ainut plussa tässä on että orpo + Sipilä tumputtaa tod näk himassa iha mehuissaan

Vanhemmat: Tekoja, ei sanoja!!
Vanhemmat: Tekoja, ei sanoja!!
8 years ago

Ihan ensiksi tarvittaisiin julkisuuteen tämän naisopettajan nimi joka ei ole tehnyt asioille yhtään mitään. Samoin tarvittaisiin rehtorin niminiinikään.

Sitten, vanhemmat jotka ovat työttömiä: MENKÄÄ JA OLKAA KOULUISSA LASTENNE KANSSA!! Olkaa luokissa ja seuratkaa opetusta. Koulut ovat julkisia tiloja ja opetus on julkista jolloin sitä saa mennä seuraamaan kuka tahansa. Samalla näette luokan ilmapiriiä ja valvotte matujen tekoja. Valokuvaaminen on myös sallittua, mikäli siitä ei ai aiheudu häiriötä esim. opetukseen (sulkijan raps ääniä). Mutta, älkää ottako kuvia kännykkäkameralla. Sen linssi on niin huono ettei kuvista tahdo saada mitään selvää. Ja kasvojentunistus-ohjelmillakin on niidne kuvien kanssa vaikeuksia.

Vanhemmilla on aivan sama vastuu kuin opettajilla. Ja jos opettajat eivät saa asioita kuriin, niin silloin vanhempien pitää mennä ja oikaista asiat oikealle tolalle. Ja samalla saattaisivat nähdä miten omat kullannuput käyttäytyvät tunneilla. Räpläävät puhelimia ja hutelevat sekä nukkuvat kun ovat pelaneet läpi yön.

Positiivisena huomiona voitaisiin julkaista kasvokuvat kaikista kouluissa olevista ”alaikäisistä” matuista, Josta saatetaan olla kiinnostuneita jossain päin maailmaa.

Marco
Marco
8 years ago

Voi lässynlää taas. Pitäisikö teiän rajakkivajakkien lääkitystä vähän säätää niin nuo fantasiat rauhoittuisivat.

kirjastoautossa taskuromaani
kirjastoautossa taskuromaani
8 years ago
Reply to  Marco

Tumppaa vaan kotonas ja ota samanhenkisiämessiin

voi tietämättömät gojimit
voi tietämättömät gojimit
7 years ago

Rehtori on satanisti vapaamuurari juutalaisten sätkynukke, saatanan lampaat.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.