Ministereiden Torjun vihapuhetta -kampanja sai täystyrmäyksen: Videot piilotettiin – Katso ne täältä

Julkaistu 6.10.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Myös sinisten Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho on mukana Sitoudun torjumaan vihapuhetta -kampanjassa, jonka pääarkkitehtinä voidaan pitää opetusministeri Sanni Grahn-Laasosta.

Kampanjan tavoitteena on haastaa ihmiset torjumaan vihapuhetta, kertomaan sitoutumisensa ja haastamaan kaikki mukaan sosiaalisessa mediassa. Kampanja on osa opetus- ja kulttuuriministeriön Merkityksellinen Suomessa -toimintaohjelmaa vihapuheen ja rasismin estämiseksi ja yhteiskunnallisen osallisuuden edistämiseksi.

Sitoudun torjumaan vihapuhetta -kampanjan verkkosivut näet tästä linkistä.

Ilmeisesti negatiivisen palautteen vuoksi sekä Sanni Grahn-Laasosen että Sampo Terhon puheet vihapuheen torjumiseksi on YouTubessa piilotettu niin, että ne eivät näy Opetus- ja kulttuuriministeriön kanavalla eivätkä myöskään löydy YouTuben haun kautta. Videot näkyvät ainoastaan niille, jotka tietävät suoran linkin kyseiseen videoon.

Jo aiemmin kommentointi poistettiin käytöstä kyseisiltä videoilta, ja kampanjaa ja ministereiden puheita kritisoineet kommentit poistettiin. Tämän jälkeen videoiden tykkäystilastotkin piilotettiin, koska esimerkiksi Sampo Terhon videosta oli yhdessä vaiheessa tykännyt 5 henkilöä, mutta alapeukkua oli painanut peräti 287 videon katsonutta.

Paljon paremmin ei mennyt Grahn-Laasosen videollakaan, joka oli eräässä vaiheessa saanut 9 peukkua ylös ja 100 alas.

Nyttemmin poistettujen kommenttien mukaan tässä nyt ammutaan kärpästä hirvikiväärillä, ja että verorahoille voisi olla parempaakin käyttöä kuin tällaiset kampanjat.

Kampanjaan liittyvän Sanni Grahn-Laasosen puheen julkaisimme jo viime viikolla. Voit katsoa sen tästä linkistä.

Katso Sampo Terhon #torjunvihapuhetta-hashtagilla varustettu video mainoksen alapuolelta. Videolla Terho muun muassa mainitsee, että vihapuhe johtaa helposti vihatekoihin.

Vielä keväällä perussuomalaisten puheenjohtajakisassa mukana olleen Terhon puheenvuorot olivat sävyltään toisenlaisia. Esimerkin voit lukea tästä linkistä.

Lähteet: Nykysuomi, YouTube

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

19 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Kyrvänsyylä Pelkonen
Kyrvänsyylä Pelkonen
8

Sinänsä oikealla asialla. Ongelmina on käsitteistön sekava käyttö, eli tosiaan kärpäsiä ammuskellaan joka suunnassa hirvikivääreillä eikä näillä metsästysseuroilla ole kykyä nähdä metsää puilta. Pelokkaat ihmiset toimivat irrationaalisesti ja epäälykkäästi yhteisön yhteisiä intressejä vastaan ja tällä viittaan sekä öykkäröiviin kärpäsiin että kärpästen metsästäjäporukoihin – yleensä saman idioottikolikon eri puolia vain. Tie helvettiin on kivetty hyvillä aikomuksilla.
Huvittavaa kyllä nähdä kuinka näpäytetään peukuilla.

Matutvittuun
Matutvittuun
8

Ei helvetti mitä paskaa DDD

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8

Hei ministerit! Vetäkää v*ittu päähänne ja paetkaa vuoristoon! #totuuspuhe #sananvapaus

Suomi 100
Suomi 100
8

Tämä saatanan loikkari ja äänestäjien pettäjä voisi pitää päänsä kiinni, ettei tee itsestään vielä enemmän pelleä.
Tämän luuserin ura oli tässä.

Realisti
Realisti
8

Ennen matuvyöryä ei ollut olemassa sanaa vihapuhe, sattumaako?

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8

Entäs kuuluuko muslimit tän kampanjan piiriin? Jos ei niin miksi?? Jos kyllä niin miten???

Da-De
Da-De
8

Ole mukana torjumassa vihapuhetta kun epäuskoisia suomalaisia luvataan tappaa Eipä taida Sanni eikä Sampo tähän yhtyä

aatto kellman
aatto kellman
8

Äärettömän tyhmä ja populistinen kampanja.

huugo
huugo
8

Nämä idiootit eivät tajua että nämä ”vihapuhe” kampanjat kääntyy itseään vastaan, ärsyttävää paskaa. Tekevät itsetään pilkan kohteita ja luulevat että kansalaiset ovat todella niin aivopestävissä mitä ehkä norsunluutornissa kuvittelevat. terho on ehkä alkanut kuikuilemaan kokoomuksen suuntaan kun sininen ei ota tuulta allensa. Poliittiset luuserit eivät ole historian saatossa menestyneet kovin hyvin vaikka vaihtaisi puoluetta. Taitaa olla pojalla tämän vaalikauden jälkeen matka TE-keskuksen asiakkaaksi kun kerkisivät tuon eläkeputkenkin sulkea.

Olli
Olli
8

Syö paskaa ja kuole pois. Se ei tainnut olla vihapuhetta vaan kivapuhetta, vai mitä Husu Hussein ja Sanni Gee ?

varjoissa tapahtuu
varjoissa tapahtuu
8

Poliitikot, finanssijohtajat yms. korkean tason henkilöt yrittävät vauhdilla ajaa sensuuria ja sananvapauden rajoittamista läpi. Tämä on suoraa vaikuttamista kansaan, jolla vähitellen hävitetään demokratia ja kaikki siihen liittyvät arvot yms. Nyt rakennetaan keinotekoisesti vakavia uhkia (mm. muslimien vaellukset/maavaltaukset, rasismi, vihapuhe jne. sekä talouteen, rauhaan, hyvinvointiin jne. liittyvät seikat), jotta saadaan luotua tilanne, jolla EU-operaatio viedään päätökseen = ”Liittovaltio”, kleptokratia. ”Vihapuhe”, ”vihakuvaaminen”, ”vihasivusto”, ”vihamitätahansa”, ”rasismifasisminatsismi” on pelkkiä tekosyitä, leimakirveitä ja poliittisia aseita, joilla pyritään vaientamaan isänmaallisia ja kansallismielisiä arvoja ja asenteita ja pidetään kansaa hajallaan ja riitaisena keskenään. Tämä kaikki on osa EU-operaatiota, jolla jäsenmaista valmistellaan ”Liittovaltiota”. EU on siis nimenomaan Operaatio, joka on käytännössä osa ”kolmatta” maailmansotaa, joka käydään pääosin poliittisin ja taloudellisin asein = Globalismi ja kleptokratia. Arabimaiden sodat, USANATO, P-Korean tuleva ”haltuunotto”, jäsenmaiden velkaannuttaminen ja niiden resurssien yhtiöittäminen ja siirtäminen kv-pankkiirien hallintaan, hallintarekisteri jne. liittyy kaikki yhteen. Ne eivät ole yksittäisiä ja erillisiä tapahtumia. Siirtykää syvemmälle nettiin. Siellä on paljon tietoa maailmanmenosta, siis faktatietoa, jotka saa laskemaan alleen.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8

Paljon olennaista asiaa tiivistettynä!

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8

EU-diktatuurin ostamista EUnukeista koostettu maanpetturihallitust toteuttaa Kalergisuunnitelmaa, joka merkitsee samalla valkoista kansanmurhaa:
”Lukija: EU:n isä, kreivi Richard Coudenhove-Kalergi
EU:n isä, kreivi Richard Coudenhove-Kalergi, oli salaliiton johtaja, jonka tavoitteena on tuhota Euroopan kansat…”
https://mvlehti.net/2015/08/26/lukija-eun-isa-kreivi-richard-coudenhove-kalergi/

Kirsi Järvinen
8

Haluan että toimii molempiin suuntiin.Nuori poika ei lyönyt kun muutama maahanmuuttaja raapi
Potki ja alisti hänet väkivallalle koulussa.
Minusta tämä on myös vihaa ja koska Suomesta hävisi heikoimpien auttaminen,pojan auttajaksi
Ei tullut kettä.Syy piilee rasiti mielipiteessä sitä toispuolisesti jaetaan

Mirjami Riihelä
8

Kyllä tällä sakilla on kusi lurahtanut päähän pahemman kerran. Heistä ei tässå maassa ole esimerkin esittäksi kenellekään.. Koitakoot vaan muistaa, että valta Suomessa kuuluu kansalle. Tähän maahan ei ole vielä diktaattoreita valittu ja sitä kruunuakin on ihan turhaa peilin edessä noihin päihin sovitella. Ne kävelevät katastrofit Arkadianmäellä joiden päähän kaikki uskonhörhelöt pääsevät vielä harakanasumuksiaan lurisemaan niin ottakaa vaan järki käteen tai loparit. Naurettavaa, että näillä pitää olla ”gorillat” turvan jo visiin kusellekin mennessä, mutta kouluissa tungetaan mitkä hyvänsä partajuipit lasten kanssa samaan luokaan. Vihapoliisilla siihenkin ihan ministeriluokan know how, että onhan luokassa opettaja. Siinäpä se, kun Turussa ei mitään mahtanut edes torillinen väkeä.yhdelle jupelolle niin harmi kun ei sattunut paikalle sitä yhtään opettajaa, niin ei olisi käynyt kuinkaan. Heehalee kyllä suomalainen osaa, jos ei muuten niin kysyy vaan minitereitä tai vihapoliisilta niin sieltä pesee. Älä ihmeessä noudata neuvoa, se on hengenvaarallista. Ovat tainneet ministerikitkin ruveta odota niitä 72 immen pimppiä taivaassa palkintona tai poikuttensa sälyttänyttä Adonista. Mikäli kuitenkin olen yhtään ymmärtänyt niin se Herra iso dirika voi olla niikin hattumainen, että voi jätää pelkät halut muuta viedä kyvyt. Joillekin niin on käynnyt jo ennen taivasta ja ikuisuus sitä tuntuu jo varmasti helvetiltä ,ehkä sentäs vähän viileämmässä ympäristössä. Vanha suomalainen viisaus: Ei kannata nuolaista ennen kun tipahtaa olisi paikallaan eli jäitä hatuun itämaan ihmeidenkin edessä, jos ei ole kun hullua uskon asiaa, eikä edes itse luota omiin oppeihinsa, niin jäljellehän jää vain oman henkilökohtaisen edun tavoittelu Suomen kansan työntekijöinä Suomen kansan kustannuksella. Risikon mukaan Suomesta tehdään maailman turvallisin maa. Hevonkukkua sillä varmaan samalla myös sitten maailman epäoikeudenmukaisin maata jossa kansa ei saa turpaansa avata muuta, kun siihen ihanuuden palvontaan mikä onkin jo Pohjois-Korean suunnasta tuttua touhua. Siihen nimittäin viittaa kaikki viimeaikaiset ideat töriseepä noita sitten ministerit eli työrukkasensa vihapoliisi.

Addu
Addu
8

Suomen kansalainen, älä ole velliperse ja eliitin sätkynukke. Herää ja puolusta maatasi!

Siru
Siru
8

Suomi on Suomalaisille, ja sillai sen pitäisi pysyä. Jos tulokkaat ovat vihamielisiä ja näkee meidät kuin saastaa ja pakania ja vääräuskoisia, kutsuu kevytkenkäisiksi meidän kaikkia naisia, eli mummoja, vaimoja, äitejä, tyttäriä ja lapsenlapsia, onko se teistä rauhan puhetta heidän puolelta. Kyllä he voisivat painua takaisin täältä pois viettämästä elintaso lomaa meidän verorahojen kustannuksella, silittää päätäkö pitäis?

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8

Voi vidu noi on tyhmii, noi on niin tyhmii ja aatelkaa toi akan kuvatus on vielä ministerinä. Ei hemmetti.

goyim
goyim
8

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.