Mainos:

Migri: Afganistanissa paljon alueita joille ei palauteta – Migrin mukaan palauttaa voidaan muuallekin maahan

Päivitetty 5.8.2018, Julkaistu 3.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Tällä viikolla on keskusteltu paljon kielteisen oleskelupäätöksen saaneiden palautuksista, mm. Vihreiden Aino Pennasen lentokonetempauksen johdosta. Maahanmuuttoviraston arvio muun muassa Afganistanista on ollut monissa puheenvuoroissa esillä. 

Maahanmuuttovirasto julkaisee tilannekatsaukset Afganistanista, Irakista ja Somaliasta puolivuosittain, mutta maiden turvallisuustilanne kuitenkin vaihtelee nopeastikin, joten päätöksentekoa varten ajankohtaista maatietoa tuotetaan jatkuvasti.

Afganistanin turvallisuustilanne on Maahanmuuttoviraston mukaan epävakaa ja vaihtelee suuresti alueittain. Virasto arvioi maiden tilannetta tarkemmin kuin koko maan tasolla. Afganistanin turvallisuustilannetta seurataan piirikuntatasolla, koska tilanne vaihtelee merkittävästi myös yksittäisen maakunnan sisällä.

Afganistanissa on tälläkin hetkellä useita alueita, joihin ei toistaiseksi palauteta ketään. Näitä alueita ovat tämänhetkisen turvallisuustilanteen perusteella Helmandin maakunta, Uruzganin piirikunnat Tirin Kot, Dehrawud ja Chora, Nangarharin maakunnan eteläiset piirikunnat Achin, Kot, Nazyan, Chaparhar, Bati Kot, Pachir wa Agam, Khogiani ja Deh Bala/Haska Mina ja Kandaharin maakunnassa piirikunnat Ghorak, Khakriz, Maiwand, Nish ja Shah Wali Kot.

Suomessa korkein hallinto-oikeus on kesäkuussa 2018 antamassaan vuosikirjapäätöksessä todennut, ettei Kabulin turvallisuustilanne ole sellainen, että kaikki kaupunkiin palaavat ovat vaarassa joutua aseellisen väkivallan kohteeksi. Maahanmuuttovirasto soveltaa ulkomaalaislakia korkeimman hallinto-oikeuden linjausten ja muun velvoittavan tuomioistuinkäytännön mukaisesti, joten em. alueelle voidaan palauttaa kielteisen päätöksen saaneita turvapaikanhakijoita. 

Mainos:

Virasto katsoo myös, että Syyriassa, Jemenissä ja Etelä-Sudanissa väkivalta on niin äärimmäistä, että se uhkaa kaikkia. Turvapaikanhakijoita ei palauteta tällä hetkellä näihin maihin.

 Palautuskielto on ehdoton ja sitoo virastoa

Maahanmuuttovirasto suhtautuu palautuskieltoon erittäin vakavasti. Tämä pakolaislainsäädännön ehdoton periaate tarkoittaa, että ketään ei saa palauttaa alueelle, jossa häntä uhkaa kuolemanrangaistus, kidutus, vaino tai muu epäinhimillinen tai ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Turvapaikanhakijan tilanne arvioidaan kuitenkin aina yksilöllisesti, ei vain maatiedon kautta. Jokaisen ihmisen kohdalla selvitetään siis, onko juuri hän vainon tai vakavan haitan vaarassa, jos palaa kotimaahansa. Hakija kertoo itse tilanteestaan turvapaikkapuhuttelussa. Tämän lisäksi virasto arvioi, onko hakijan turvallista, mahdollista ja kohtuullista asettua asumaan kotimaassaan toiselle alueelle.

Kun poliisi on täytäntöön panemassa maasta poistamista, suojelun tarpeen ja palautuskiellossa mainittujen olosuhteiden olemassaolon henkilön kohdalla on tarkastanut usein kolme erillistä tahoa - Maahanmuuttovirasto sekä riippumattomat tuomioistuimet (hallinto-oikeus sekä korkein hallinto-oikeus, mikäli hallinto-oikeuden päätökseen on haettu valituslupaa).

Moni afganistanilainen turvapaikanhakija vetoaa hazara-taustaansa. Maahanmuuttovirasto arvioi näissäkin tapauksissa vainon vaaran jokaisen kohdalla yksilöllisesti hänen kokemustensa ja tilanteensa perusteella. Hazarat ovat paikallinen etninen vähemmistö ja Afganistanin kolmanneksi suurin väestöryhmä.

Tänä vuonna turvapaikka tai toissijaista suojelua on myönnetty 62 prosentille afganistanilaisista. Kielteisten päätösten osuus on ollut 26 prosenttia. Maahanmuuttoviraston tilastot ovat julkisia ja ne löytyvät täältä.

Lähde: Migri

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Korkein hallinto-oikeus höpöttää. Palautukset päälle vaan. Se ei ole Suomen vika jos rauhan uskonnon edustajat asettavat palaavat aseellisen väkivallan kohteiksi.

juha.
juha.
8 years ago

Islamistiset valtiot eivät koskaan ole niin stabiileja kuin länsimaat, joten on aivan turhaa käyttää täkäläistä määritelmää ”turvallisesta maasta”, koska niissä vallitsee feodaalijärjestelmä ja useat maat niistä jakaantuvat erilaisiin klaaneihin, jotka ovat vain mielivaltaisesti piirretyt kartalle yhdeksi valtioksi usein maita hallinneiden siirtomaaisäntien toimesta, jotka Euroopan lapsina näkivät valtio ajattelun pohjalta selvä piirteisimpänä keinona jakaa alueet valtiorajojen määrittelemiksi kokonaisiksi valtioiksi, jotka ylittävät kyläpäälliköt tai aluehallinto järjestelmän riippumatta niillä asuvista etnisistä erilaisista ryhmistä eli heimoista tai jopa kansoista, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa alkuperänsä, uskontonsa ja kulttuurinsa kanssa. Luonnollisesti suuren heimot ja kansakunnat ovat pakkoalistaneet hallintaansa pieniä kansoja ja etnisiä ryhmiä pyrkien sulauttamaan ne itseensä pakolla pyrkien tukahduttamaan väkivallalla heidän kulttuurinsa, tapansa, uskontonsa ja tuhoamaan joko kansanmurhaamalla nuo kansat pois maankannen päältä tai hävittämällä pakkoristeytyksellä valtaväestön kanssa, joka tosin on kaikkein itserakkainpien rotujen mielestä ”oman” rodun likaamista ja saastuttamista.
Esim. Afganistanissa vaikuttaa aina väkivaltakulttuuri nimeltä Islam, joka perustuu pakkovaltaan ja ihmisten, etenkin naisten ja lasten yksiselitteiseen murhaamiseen vailla huolen häivää.

Kehvo Räimä
Kehvo Räimä
8 years ago

Onhan Somaliassa ja muualla afrikassa, lähi-idän maita unohtamatta runsaasti turvallisia alueita, migrin pitäisi saada tieto missä ”pakolaiset” lomailee ja todeta että paluulentoon ei ole tarvetta koska alue on turvallinen. Ei kai ne mene suoraan varmaan kuolemaan lomailemaan vaikka miten olisivat extreme urheilijoita? En muuten ole vielä kuullut että vihreät kieltää pakolaisia lomailemasta kotimaissaan koska siellä odottaa se varma kuolema? Eikö vihreät välitä kun ihmiset saattavat itsensä hengenvaaraan!!

Minä
Minä
8 years ago

Koska Afganistanissa on turvallisia alueita, voi kaikki afganistanilaiset palauttaa niille alueille. Ei ole suomalaisten ongelma huolehtia afganistanilaisista. Se ongelma on afganistanilaisten ja Afganistanin valtion.

Alueisiin tuijottaminen on kuin sanoa, että jos joku on kotisin Lahdesta ja Lahdessa on hengenvaarallista, on henkilöllä oikeus mennä muihin maihin elämään niiden piikkiin, vaikka koko muu Suomi olisi täysin turvallinen.

Hämmästynyt
Hämmästynyt
8 years ago

Eiköhän riitä jo elättien elättäminen.Varsinkin elintasoturistien on se helppo huudella,kun ei maksele veroja vaan vetää sossun rahoja seinästä.

pöh
pöh
8 years ago

Mitähän se ylipäätään meille kuuluu jos millon missäkin paskanistaneissa tappavat toisiaan jonkun typerän koraanin tulkinnan takia?
Opetelkoot elämään kunnolla tai kuolkoot pois.

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.