Mainos:

Mauri Peltokangas Ylelle: Kuinka sairas sakki siellä oikein istuu?

Julkaistu 30.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kaustisen kunnanvaltuutettu Mauri Peltokangas (ps) sivuaa tuoreessa Facebook-kirjoituksessaan mm. Ylen päätöstä hyllyttää suosittu lastenohjelma muutaman henkilön valitettua ohjelmassa esiintyneestä harmittomasta intiaanihahmosta. Yle yhtyi valittajien käsitykseen siitä, että hahmo on loukkaava ja rasistinen.

Peltokankaan päivitys kuuluu näin:

"Intiaani ja suomalainen...

Väitän, että jos Istuva Härkä ja muut suuret heimopäälliköt olisivat saaneet päättää, olisivat he hyvin mielellään laittaneet "rajat kiinni"... eivät laittaneet ja mikä oli lopputulos? Faktahan on, että Pohjois- Amerikkaan kohdistunut holtiton maahanmuutto tuhosi lopulta useita alkuperäiskansoja kulttuureineen.

Tällä hetkellä Pohjois-Amerikassa elää n. kolme miljoonaa intiaania ja koko maailmassa arviolta enemmän, kuin suomalaisia on tässä maassa. Me suomalaiset olemme siis myös todellinen vähemmistöryhmä maailmassa.

Terveiseni Ylelle:
Te hyllytätte lasten ohjelman vähemmistöryhmään vedoten ja samaan aikaan kusette mielellänne omaa maataan rakastavan suomalaisen päälle kaikin mahdollisin tavoin!

Halveksitte suomalaista, hienoa maailman vähemmistökansaa päivittäin lokaamalla isänmaallisuuden! Kansaa, joka maksaa palkkanne pakkoverolla!

Kuinka sairas sakki siellä oikein istuu?"

Lähde: Mauri Peltokankaan Facebook-sivu

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
8 years ago

YLE:n pitäisi lopettaa Kaarina Bastardin näyttäminen televisiossa, se on rikos koko ihmiskuntaa kohtaan.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

YLE:n tuoleilla istuu todella sairas sakki, joka on vaarallinen itselleen ja etenkin kantasuomalaisille. Ihmetyttää kuinka harva kuitenkaan älyää miten suuressa valeessa elämme. Niin perusteellista YLE:n ja muiden agendamedioiden valehtelu on.
Valistuneet kansalaiset tietävät mikä voima ja ketkä ovat YLE:n ja muiden agendamedioiden todellisia isäntiä ja kenen suulla he puhuvat. Samat voimat ohjaavat myös Eu:ta ja entisessä Suomen tasavallassa SDP:tä, vihreitä, vasemmistoa, keskustaa ja kokoomusta. Yhden asian puolue rkp laulaa kenen tahansa lauluja joka lupaa pakko ruotsin pysyvän.
Onneksi Euroopan kansat ovat alkaneet herätä todellisuuteen. Ehkä tulee päivä jolloin poliitikot ja viranomaiset tajuavat mitä ovat tekemässä ja lopettavat NWO-globalistien verikoirina olemisen ja silloin alkaa poliittiset puhdistukset myös YLE:n toimituksessa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Näin toimii vallankahvassa olevien maanpetturien propagandakone Yle:

”YLE ON HILJAA PUOLAN HALLITUKSEN FACEBOOK-SENSUURIN VASTAISISTA TOIMISTA

Isänmaalliset ja konservatiiviset Facebookin käyttäjät ovat viime viikkoina huomanneet, että Zuckerbergin monopolimafian harjoittama sensuuri on noussut mielivallassaan täysin uudelle tasolle. Entisen bännipolitiikan tilalle on tullut tilien sulkeminen ilman spefisiä kerrottua syytä, ainoastaan ilmoitus, että tili on suljettu ”yhteisönormien rikkomisen vuoksi”. Myös yhteisösivuja on lakkautettu viime aikoina paljon, jopa pelkkää musiikkiin keskittyviä ryhmiä, koska niissä on mainostettu antikommunistisia yhtyeitä. Uuden kampanjan tarkoitus on luultavasti savustaa ulos viimeisetkin Facebookissa sinnittelevät avoimet kansallismieliset.

Epädemokraattisen EU-komission vaatima sensuuripolitiikka Facebookille on yllättäen kohdannut valtiotason vastustusta, sillä Puolan hallitus on perustamassa työryhmän, jonka tehtävänä on torjua sosiaalisen median käyttäjien eriarvoista kohtelua poliittisen suuntauksen perusteella. Puolan hallitus katsoo aivan perustellusti, että EU:n puristusruuivin alla oleva Facebook syrjii oikeistolaisia somen käyttäjiä. Suomessa tästä EU:lle kiusallisesta asiasta on kertonut vain MV-media, mutta maamme suurin valtamedia Yle on vaiennut asiasta täysin. Tämä tulee tuskin kenellekään yllätyksenä.

Suomessakin on alettu heräämään Facebookin harjoittamaan virtuaaliseen punaterroriin. Arvostettu Kanava-lehti sisältää uusimmassa numerossaan (3/2018) emeritusprofessori Timo Vihavaisen painavan kirjoituksen Facebookin poliittisesta sensuurista. Yle Watch suosittelee jokaisen kynnelle kykenevän lukemaan sen. Lehti on saatavilla lähes jokaisesta kirjastosta.”

http://ylewatch.blogspot.fi/2018/04/yle-on-hiljaa-puolan-hallituksen.html

Yleisradiolle on pitkin matkaa ollut tyypillistä, ettei se edes tunnusta sensuurin olemassaoloa. Silloinkin kun länsimaisille arvoille vieras sensruuri mainitaan, Yle puolustaa sitä kulttuurimarxilaisella termillä vihapuhe. Se on puolestaan eräs repressiivisen toleranssin muoto, josta kerrotaan Kupuramiekka-blogissa:

Repressiivinen toleranssi tarkoittaa pähkinänkuoreen tiivistettynä ajatusmallia, jonka mukaan marxilaisille ideaaleille vastakkaisia ideoita ja käsityksiä ei tule suvaita ja niitä esittävät ihmiset tulee kompromettoida – ja toisaalta länsimaiselle kulttuurille ja yhteiskunnalle vihamieliset ja tuhoisat ideat tulee nostaa päivänvaloon ja niistä tehdä hyväksyttäviä, ideaalisia ja suvaittavia.
Päivänvalo sensuurikysymyksessä on pahinta mitä EU ja Yle voivat toivoa. Siksi Puolan valtiovallan suunnittelmista ei haluta kertoa suurelle yleisölle, koska asian esille ottaminen paljastaisi EU:n ja Facebookin toimien kulttuurimarxilaisen luonteen. Euroopan Unionin komissiossa ollaan luultavasti kauhuissaan siitä, että Puolan digitaalista asioista vastaava ministeri Marek Zagórski sanoo haluavansa taistella oikeistomielisten sosiaalisen median käyttäjien eriarvoista kohtelua vastaan.

Kalergi-suunnitelma.
Kalergi-suunnitelma.
8 years ago

Korjaus: linkki edellisessä kuuluu tekstin loppuun.

juha.
juha.
8 years ago

On todellakin olemassa ”suomalaisia intiaaneja” Amerikoissa eli Fintiaaneja, jotka ovat suomalaisten siirtolaisten ja sikäläisten intiaanien jälkeläisiä. Heistä on ollut joskus ohjelmakin erikoisuutena, joka on jäänyt, voisi sanoa vuosisadaksi piiloon ei rasismin vaan erityislaatuisuutensa ja marginaaliryhmänä amerikansuomalaisten suomalaisesta kulttuuriperinnöstä niin Yhdysvalloissa kuin myös Kanadassa. Näillä ”risteytyksillä” on selväpiirteisesti havaittavissa intiaanitausta ulkonäkönsä suhteen, mutta heistä myös näkee suomalaisen kansallisrodun havaittavia piirteitä. Tietääkseni he ovat osallistunee Lapissa saamelaisten isännöimään maailman alkuperäisväestöjen kokoukseen ja tapahtumaan, jonka tavoitteena on puolustaa ja suojella alkuperäiskansojen oikeutta maahan ja omaan kulttuuriinsa maailmanlaajuisesti valtaväestöjen puristuksessa. Nk. fintiaanit ovat kulttuurinsa ja tapojensa suhteen suuntautuneet enemmänkin elämäntavassaan intiaaneihin kuin elämään valkoisten keskuudessa Amerikoissa, mutta ei tietenkään täysin ”suomalaisuuttaan” unohtaen, sillä sehän kulkee erottamattomana osana heitä läpi elämäntaipaleen.

Mitä tulee YLE:n ”Omituisten otusten kerhoon” -by Rölli. se jääköön jo kaiken naurun ja suuttumuksen ulkopuolelle. Ei sanota turhaan, että joku / jotkin ovat ”Tynnyrissä kasvaneet”, silä YLE:läisistä voi käytännössä nähdä sen, mitä tuo käytännössä tarkoittaa ja etenkin näkyy.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

YLEä vastaan on hyökättävä säälittä ja armottomasti tämä perkeleen pelleily on saatava loppumaan vaikka lähettimet tuhoamalla jos muu ei auta.

VMP
VMP
8 years ago

Mistä näitä saatanan perseileviä vihervassareita riittää?

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago
Reply to  VMP

Tuoreen Voima-lehden kansikuvasta voi tarkistaa, minkä tason politrukki on ollut valituksen tekijänä. Päävastuullinen on tietysti YLE, joka käy ankaraa taistelua maalaisjärkisyyttä vastaan.

Alarik Lundin
8 years ago

Kerro vitsi!

”No YLE:llä kun puhuttiin demokratiasta niin….”

Ei helvetti, tuo on jo liian naurettavaa! Lopeta heti! En halua kuolla nauruun!

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Alarik Lundin

Melkoinen vitsi ovat myös YLE:n ”keskusteluohjelmat” joissa oikea mielipide ja lopputulema on päätetty jo etukäteen ja asetelma on yleensä kolme ”oikean mielipiteen” edustajaa huutamassa vihaisesti yhden ”väärän mielipiteen” edustajan päälle. Ihan tulee entinen itäblokki nostalgisesti mieleen…

matsui
matsui
8 years ago

Eikö tästä Ylestä pääse millään eroon? Joudunko pakkomaksamaan lopun elämääni kelvotonta, propagandistista, manipulovaa ohjelmaa ilman mahdollisuutta päästä siitä irti? Eikö voi nostaa joukkokannetta oikeudessa tai kansalaisaderessia tai muuta kansanliikettä tätä vastaan? Vastatkaa viisaat, jos jotain tiedätte! Itse katson vain avaraa luontoa, josta voin kyllä luopua.

Juha6
Juha6
8 years ago

Suomessa on edelleen yli puolet kansasta sitä mieltä, että kaikki on hyvin.. YLE on ihan ok ja riemumielin maksavat YLE veron, jotta saavat lisää oksennusta päällensä. Kummallista, mutta niin totta.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.