Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Mitenkä niin osin. Pääsyyllisiä ovat kaikkiin MATU-raiskauksiin ja kaikkeen muuhun niiden tuomaan paskaan.
Petteri Orpo ja Paula Risikko ovat ne kaksi sisäministeriä jotka ovat olleet yksin täysin vastuussa noudatettavasta maahanmuutto-, rajavalvonta ja pakolaispolitiikasta 29.5.2015 – 5.2.2018.
Sisäministeri on Suomen sisäministeriön päällikkö ja käsittelee hallituksen työnjaon mukaan poliisia, pelastustointa, rajojen vartiointia ja maahanmuuttoa koskevat asiat.
Risikon ja Orpon vastuuta ei poista se että he nyt ”viheltelevät” muissa hommissa nyt niin kuin mitään ei olisi tapahtunut!
Alemman tason virkamiehet joutuvat myös vastaamaan takautuvasti tekemistään tai tekemättä jättämistään eli Risikon ja Orpon ”pako rikospaikalta” ei ole mitenkään hyväksyttävissä.
Jos, suurta palkkaa vastaan ottaa luottamustehtävän hoidettavakseen, niin on myös vastuussa siitä tehtävästä!
Mutta suurin osa kansasta uskoo vielä median suoltamaan paskaan ja on täysin tietämättömiä mitä kulisseissa nämä todellisit syylliset puuhaavat. Myyvät Suomea pois ja rakentavat eu liittovaltiota tämän savuverhon turvin. Kohta on liian myöhäistä Ruotsista näkee mihin tämä sonta johtaa.
Oikeassa olet.. Sama sonta ja etniset jengit mitkä Ruotsissa hilluu siirtyvät kyllä myös Suomeen avoimien rajojen takia. Suurin osa kansasta ei näköjään osaa ajatella omilla aivoilla (tai vaalit on jopa peukaloitu) ja ymmärrä mikä karhunpalvelus seuraavalle sukupolvelle tässä ollaan tekemässä.
Kyllä meidän päättäjät ovat syyllisiä tähänkin terroriiskuun, toivottavasti olette edes pyytäneet omaisilta anteeksi. Mitä kyllä epäilen.
Sipilä ja Orpo ovat kanssa syyllisiä Turun terrori-iskuun, Kajaanin tappoon ja lukemattomiin seksuaalirikoksiin ja omaisuusrikoksin, koska eivät toimineet Dublin-sopimuksen mukaisesti 2015.
Sipilä ja Orpo eivät välitä kantasuomalaisten turvallisuudesta. Heitä kiinnostaa ainoastaan Merkelin laahuksen kantaminen ja juoppolalli Junckerin kiitollinen taputus olkapäälle oman kansansa tappamisesta.