Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Eipä ole Mauri yksin ajatustensa kanssa. Meitä on monta …
No niin on monta yhtä mieltä Maurin kanssa, muttei yhtäkään päättäjissä, joten mitään muutosta hommiin ei tule
Mauri on äänestettävä eduskuntaan. Rehti suomalainen mies parhaasta päästä.
Koko Suomen virkakunta on valjastettu totuuden salaamiseksi. Jo 9. 12. 2005 jätin Valtakunnansyyttäjänvirastoon SYYTEILMOITUKSEN: Lapset, hetero-aviomeihet ja pienyrittäjät on ”lainsäädännöllä” TEHTY ihmisoikeudettomiksi Suomessa . ( Eoa päätös 876/2/05 … poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa ja virkarikoksia ei tutkita …. Porin poliisille 8.9. 2005 jätetty rikosilmoitus tahallisista virkarikoksia yhä ”esitutkinnassa” ).
Mitä tämän syyteilmoituksen jälkeen on tehty ? Lahjottu Kansianvälinen rikostuomioistuin toimivallattomaksi käsittelemään tällaisia asioita ( He 55/2007) kansanedustajille valehdellen. ( archive.is / kimmoleaks.fi).
Estetty Euroopan ihmisoikeustuomioistuinta käsittelemästä tällasia asioita ( Euroopan neuvotson Suomen valtuuskunnan raportti eduksunnalle ( julkinen syksy 2013 … 1.1. 2014 EIT:n suomalaisjaos ryhtyy ”tehoseulontaan … 99 % ). Eoa kanslaipäätös 1350/4/08 EIT:n suomalaishenkilökunnan jääviyksiä ei voida tutkia !
Poistettu IHMISOIKEUDET em. kansanosilta ”perustuslailla” 2011 … PL 118 § Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa. ( tällainen syyteilmoitus siis jätetty 9. 12. 2005; kirjattu diaariin 8 kuukautta myöhässä ).
Varastettu pienyrityksistä jopa 3 miljardia euroa. ( ”laki 444/2012 ”).
Iltalehti 7.4. 2012 ”Eduksunnassa muhii miljardikaappaus”. Yli lain salliman perityt tasoitsuvastuurahat aiotaan kaapata. ( tällä varkaudella tehtiin 10 000 – 20 000 työtöntä LISÄÄ Suomeen; oma arvio ).
Koko Suomen virkakunta siis on mukana peittelemässä PL 118 §:n VALTIOPETOSTA ; miljardivarkautta ja kansainvälisen rikostuomioistuimen lahjontaa; saattaa se toimivallattomaksi tutkimaan PL 118 §:n mukaisia asioita.
EIT mukana valtiopetoksissa; EOA kanslaipäätös 1350/4/08 … suomalaishenkilökunnan jääviyksiä EI voida tutkia !
Suomi ei enää ole demokraattinen valio, jossa kansalaisen omasiuus on turvattu PL 6 §:n mukaisesti; vaan ”eduksunta” VARASTAA mm. pienyrityksistä …. yli lain salliman perityt tasioitusvastuurhat varastettiin … siksi monen yrittäjän eläkeikää nostettiin 2 – 3 vuotta … laskekaa paljonko tekee eläkerahana tämä ?
Lehdistö lahjottu ”lehdistötuella” hiljaiseksi näistä petoksista !
Olen koska tahansa valmis todistamaan asioita 9. 12. 2005 jättänäni SYYTEILMOITUKSEN ja sen myöhemmän täydennyksen pohjalta … VKSV tituleerasi sen ”kirjoitelmaksi” ; onko siis ”perustuslaki” 118 §;n kanssa myös ”kirjoitelma” ?
Suomen ja Kansainvälisen rikostuomioistuimen välinen ”sopimus” ; Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-”oikeudenkäynnin” ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi suomea koskevissa ”yksittäistapauksissa” ja julistettu salaiseksi vuosikymmeniksi … miksihän ? ( koska PL 118 §:n valtiopetos ”vaati” tämän; ettei kaikki asiat SUORAAN voi lähettää ”kansainväliseen ”… valtiopetos; miljardivarkaus… hallitusvallan myyminen …. etc.).
Kertokaa mille elimelle voin tehdä rikosilmoituksen Kansainvälisen rikostuomioistuimen LAHJONNASTA ?
EIT on kokeiltu ( EIT 24221/06 … EOA kansliapäätös 1350/4/08 … jääviyksiä ei voida tutkia ).
Euroopan neuvoston vetoomusvaliokunta on kokeiltu … samoin Euroopan oikeusasiamies; kotimaisista en edes puhu EOA päätösken 876/2/05 jälkeen …. poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinvastuuasiassa.
Koitettu siis on MUUTTAA Suomea vuodesta 2005 lukien …. mätiä munia Arkadianmäen korissa !
Ei nykyinen hallitus lopeta rahankeruuta! Ei ennenkuin lentävät ulos. Ja siihen ulosheittoon tarvitaan kansan voimaa. Ja toinen on se että rauhallista muslimia EI OLE ja niitä riittää Helsingissä. Kyllä hallitus on tyhmä kun haalii ympärilleen tappajia.
Mulkut vellihousut äänestetään joka vaaleissa valtaan.
Onko kansa tyhmää?????
Ei, vaan mulkut laskevat äänet. Tai onhan se tyhmää, jos tätä ei ymmärretä
Hyvä Oge: Suomen kansa on äärettömän tyhmää! Hyviä Juhla_Mokka tarjouksia vaan… Ja ”viihde-ohjelmia” MTV3:sta! Siinä älykkyyden taso.