Mainos:

Mauri Peltokangas (ps): Nyt pukkaa otsaryppyä

Julkaistu 8.12.2017 – Kirjoittaja Toimitus
Suuren suosion sosiaalisessa mediassa saanut Kaustisen kunnanvaltuutettu Mauri Peltokangas (ps) kirjoittaa Facebook-sivullaan:

"Harvoin, mutta nyt pukkaa otsaryppyä..

Millainen ihminen varastaa 26 Suomen lippua saloistaan itsenäisyyspäivänä ja polttaa ne?

Millainen ihminen polttaa ravintolayrittäjän autot, koska mielestään väärät bändit keikalla?

Millainen ihminen seisoo kadun kulmassa, huutamassa ja solvaamassa itsenäisyyspäivän juhlaa viettäviä ihmisiä?

Millainen ihminen heittelee kiviä ja kananmunia rauhallista veteraaniemme uhrauksia kunnioittavaa kulkuetta päin?

Millainen ihminen solvaa natseiksi kaikkia esim. rauhalliseen 612- kulkueeseen osallistuneita tavallisia rehtejä Suomalaisia naisia, lapsia, miehiä..

(juttu jatkuu mainoksen jälkeen)

Vastaus:
sellainen ihminen, joka on usein poliisin harmi ja nykyään aina ylen, hesarin ja koko valtamedian suojelema sankari.

Milloin tämä meni tällaiseksi?

Järkyttävää huomata, että myös istuva presidentti hiljaa hyväksyy vihervasemmiston "paremman väkivallan" ... sitähän se on, koska se nykyään pääsääntöisesti taputellaan villaisella.

Alpakkagateen en ota isommin kantaa. Se oli farssi, josta Vilkkumaa voisi tehdä vaikka humpan.

Mielestäni olisi aika saada
#SUOMITAKAISIN"

Lähde: Facebook

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

5 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
kaukopartiomies
kaukopartiomies
8 years ago

Eipä tätä nykyistä järjettömyyttä voisi paremmin tiivistää ja kiteyttää. Tämä pitäisi olla kiveen hakattu teksti 100 vuotiaan suomen muistotauluun!
Nyt tarvitaan uusi moraalinen herätys!

juha.
juha.
8 years ago

Mitä tulee Suomen Lippujen polttamiseen, niin mitäpä meistä. Mutta kuvitelkaa, että sankarihautaumaat ovat täynnä tuon lipun puolesta henkensä uhranneita nuoria miehiä, jotka ”käyttivät” energiansa Isänmaansa puollustamiseen totalitääristä hirmu hallintoa vastaan vain siksi, että naiset, lapset ja vanhukset saavat olla turvassa ja asua vapaassa länsimaisia kristillisiä ja demokraattisia arvoja edustavassa maassa, joka jo tuolloin oli parhaimpia maita maailmassa huolimatta sen taloudellisesta köyhyydestä ja pienistä teollisista resursseista. Tuon kaiken korvasi 20-vuotta sisällissodan haavoista toipuva kansakunta, joka lopullisesti hitsautui sen tärkeimmällä hetkellä yhteen puollustaakseen syntymämaataan Stalinin diktatuuria vastaan puoluekantaan katsomatta poislukien kaikkein matala mielisimmät kommunistit, joita oli niin täällä kuin Neuvostoliitossa valmiina ottamaan tämän maan verisen ja julman hallintonsa alle, joka olisi tuhonnut suurimman osan tämän kansakunnan vahvuudesta, sillä kukaan tervejärkinen suomalainen ei voinut allekirjoittaa tuon verenpunaisen aatemaailman ihmisvihamielisiä läpimätiä kuoleman säkeitä.

CFF
CFF
8 years ago

Ei sitä saada takaisin ennen kuin joukko voimakastahtoisia ihmisiä päättää sen tehdä.
Eikä se tapahdu äänestämällä.

Kuinka monta suomalaista täytyy kuolla ennen kuin Suomi on vapautettu näistä maanpettureista?

3 varusmiestä kuoli rauhanaikana kun he olivat suorittamassa varusmiespalvelusta. Liikenneministeri Berner on suoraan vastuussa näiden kolmen nuoren kuolemista.

Kuinka monta suomalaista on kuollut tai loukkaantunut matuinvaasion seurauksena?!

Painetta ja raivomyrskyä päättäjiä kohtaan tarvitaan ja heti.

Odotellaanko yksi vuosi seuraavaan itsenäisyyden muistopäivään?

Ja sitten taas marssitaan.

Ei kuulosta voittoisalta strategialta.

Otsarypyt syvenee…

Jaakko Paasonen
Jaakko Paasonen
8 years ago

HERÄ TYS NUKKIVAT! Muistakaa nyt jumalauta Suomalaiset,että jos ette mene äänestämään vaaleissa niin se on se viimeinen naula arkkuun, jonka Sauli Niinistön Suvakit, pääministeri Sipilän keskusettajat ja Orpon kokoomuksen EUlIittovaltio rosvot ,SDPn ym.vaemisto vihreät maanpetturit,, tulevat hautaamaan,omaa etua ajaessaan.
Nyt on viimeinen tilaisuus osoittaa että emme halua lisää muslimien vakivaltaa ja suomalaisten halveksuntaa…joten
Ääni Laural Huhtasaarelle,on ääni vapaalle Suomelle.

CFF
CFF
8 years ago

Annan ääneni Vastarintaliikkeelle.

Maa järisköön ja ukkonen jyrisköön!

Häpeä estää työntekijöitä Suomessa hakemasta apua alkoholiongelmiin

Julkaistu eilen 08:11 – Kirjoittaja Toimitus
Jaettu kuva, jossa on vasemmalla Suomen lippu ja oikealla lasi punaviiniä sekä pullo pöydällä.
Työssä selviytyminen ei sulje pois alkoholiongelmia, ylilääkäri Kaarlo Simojoki korostaa. Kuvituskuva.

Häpeä saa ihmiset odottamaan liian kauan apua hakiessaan alkoholiongelmiin, sanoo ylilääkäri Kaarlo Simojoki. Työssä käyvä henkilö voi silti voida erittäin huonosti.

Monet Suomen työvoimasta käyttävät alkoholia haitallisesti, Yle uutisoi. Simojoki on Mehiläisen päihdepalveluiden ylilääkäri Suomessa. Hän sanoo monien potilaidensa tuntevan häpeää siitä, etteivät he ole kyenneet hallitsemaan juomistaan.

Yleinen uskomus on, ettei ihmisellä voi olla alkoholiongelmaa niin kauan kuin hän hoitaa työnsä. Simojoki kutsuu tätä harhaanjohtavaksi tavaksi tarkastella asiaa.

— Elämä voi olla jo todella vaikeaa, mutta henkilö säilyttää silti kulissit ja hoitaa työnsä. Lopulta kaikki voi romahtaa kerralla, Simojoki kertoo Ylelle.

Mainos:

Hän sanoo tavan, jolla alkoholista keskustellaan Suomessa, pahentavan asioita.

— Heti kun ongelma huomataan, henkilö leimataan helposti täysiveriseksi alkoholistiksi. Se lisää häpeää ja voi johtaa siihen, että ihmiset odottavat liian kauan ennen kuin hakevat apua, hän sanoo.

Simojoki torjuu ajatuksen, jonka mukaan jonkun täytyisi menettää työnsä, perheensä tai terveytensä, ennen kuin muutos voi alkaa. Työn menettäminen voi päinvastoin viedä ihmiseltä rutiinit, taloudellisen vakauden ja sosiaaliset suhteet.

Sen sijaan hän haluaa työpaikoille päihdeohjelman, jossa huolet voidaan ottaa esille kunnioittavasti työterveyshuollon tuella ennen kriisin puhkeamista. Sopiva hoito tulisi arvioida yksilöllisesti: jotkut tarvitsevat täydellistä raittiutta, kun taas toiset tarvitsevat apua juomisen vähentämisessä.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.