Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.
Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.
Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.
Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.
Suomi antaa avoimen tukensa
Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.
Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.
Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.
Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa
Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.
Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.
Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.
Varmaan spontaani ihan issekseen toimineet ja kukaan suomi suvakki ei mukan järjestämässä
Suvakit keksineet taas nasevia lauseita kyltteihin.
Miten on mahdollista että nämä loiset voivat osoittaa mieltään??? Jos minä menen tuonne on 50 poliisia estämässä!!
Nuo haluaa olla kotonaan, TERVEMENOA sinne mistä tulitte!!
Miten olisi, jos me menisimme osoittamaan mielipidettä afganistaniin, somaliaan, syyriaan jne?? Olisiko yle kiinnostunut???
Siinä niitä olisi kyytiin poimittavaksi -miksi Helsingin poliittinen poliisi ei toimi? Yli 11 000 maastapoistoa suoritettavana ja posliinit sormi (toistensa) perseessä katselevat tilanteen kehittymistä katastrofiksi -kaikki tarvittavat ainekset on olemassa ja homma pysyy kasassa ainoastaan suomalaisten käsittämättömän pitkälle venyvän sietokyvyn ansiosta. Ymmärtääköhän suomen poliisi tämän? Turun verilöylyn kaltaisen tapahtuman toistuessa tuo viimeinen oljenkorsi katkeaa ja…
#startdeportations
Menkää sitten kotio ei teidän koti ole täällä suomessa Rettelöivät vaan kun muuta ei osata valitetaan puuroista ja kaikesta
Olete tosi raukoja kun VÄKISIN haluta olla maasa kun 80% SUOMEN KANSASTA HALUA TEIDÄT POIS !!!
REFUGEES, GO HOME!
WE DON’T WANT YOUR PROBLEMS IN FINLAND!
GO AWAY! GO AWAY!
Missä kaikki naiset ja lapset ovat, kun ei ole mieltään osoittamassa??? Missä Allahin papitar Marjaana, kun ei sitäkään näy???