Mainos:

Luona Oy:n Espoon vastaanottokeskuksen karanteeni päättyy – Asukkaiden keskuudessa yhä tartunnan saaneita

Päivitetty 19.5.2020, Julkaistu 15.5.2020 – Kirjoittaja Toimitus
Espoon vastaanottokeskuksen karanteeni päättyy tänään. Espoon kaupungin tartuntatautiyksikkö asetti vastaanottokeskuksen karanteeniin koronavirustartuntojen takia 30.4.2020. Keskuksen asukkaiden keskuudessa on yhä tartunnan saaneita, mutta muut saavat liikkua vapaasti. Espoon vastaanottokeskuksen operatiivisesta toiminnasta vastaa Luona Oy.

Koko vastaanottokeskuksen henkilökunta ja yli 300 keskuksessa asuvista turvapaikanhakijoista on tähän mennessä testattu. Tähän mennessä tartuntoja on todettu 128 asiakkaalla.

Tartunnan saaneet asiakkaat ovat maahanmuuttoviraston mukaan edelleen eristyksissä, kunnes heidät on todettu terveiksi. Tartunnasta parantuneet asiakkaat ovat voineet liikkua vapaasti myös keskuksen ulkopuolella karanteenin aikana.

Vastaanottokeskusten asiakkailla on todettu tähän mennessä yhteensä noin 147 koronavirustartuntaa. Heistä noin 105 on jo todettu terveiksi. Suurin osa tartunnoista on Uudellamaalla.

Maahanmuuttoviraston tehtävä on ohjata, suunnitella ja valvoa vastaanottokeskustoimintaa Suomessa. Keskuksia ylläpitävät esimerkiksi yritykset, kunnat ja järjestöt. Maahanmuuttovirasto vastaa kahdesta valtion vastaanottokeskuksesta Oulussa ja Joutsenossa sekä ylläpitää säilöönottoyksiköitä Helsingissä ja Joutsenossa.

Mainos:

Lähde: Migri

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Transmission
Transmission
6 years ago

Ensitöikseen pitäisi laitta herra Faust, herra Gates ja tuhannet jotka näiden eugenististen satanistien satojen miljardien tienestisuunnitelmia noudattaa vastoin tieteen, lääketieteen, normaalin järjen ja oikeustajun vastaisesti, telkien taaksi.

Tämä on VERIFIOITU fakta:

Vilkaiskaa pelkästään Bill Gatesin uusinta patenttia, numero 060606, astunut voimaan nyt maaliskuussa. Se käsittää virtuaalirahan (crypto currency) jota ”louhitaan” mittaamalla ihmiskehon tekemää työtä, oli se sitten fyysistä tai vaikkapa katsoo mainosta tai propagandaa ruudulta. Anturit, jotka voivat olla ihan mitä tahansa patentin mukaan, antavat tiedon onko vaadittu tehtävä suoritettu, ja silloin irtoaa rahaa henkilön käytettäväksi arjen tarpeisiin tai muuhun.

Kun on kyse Gatesista joka sanoo että ”kaikille rokote tai ei asiaa töihin eikä lääkärin puheille”, perustuu tämä kryptoraha todennäköisesti ihon alaiseen siruun…

Toiseksi pitäisi lääkäreiden Suomessakin, jotka tietävät tässä vaiheessa että heidät on HUIJATTU palvomaan valheita, rahaa ja kusetusta kansalaisia liukuhihnalla murhaavan globalisti-kabalin toimesta, antaa itsellensä anteeksi, koska todellakaan eivät tienneet paremmin. Nyt kun tietävät, heidän tulee tehdä kuten monet jo tekevät ulkomailla, astua esille ja yhdistää voimansa globalistikabalin massamurhaavaa patentti- ja sairausteollisuusmafiaa vastaan!

Katsokaa video. Haasteteltuna henkilö joka menetti kaikki ihmisoikeutensa oltuaan ensin muun muassa HIV-viruksen löytäjien joukossa. Hänet lavastettiin roistoksi ja luottamuksellisen tiedon levittäjäksi jotta hänet saatiin hiljennettyä. Faust oli juuri se paskiainen muiden kanssa, joka piti HIV-rokotteen tiedon piilossa yli 7 kuukautta jotta toinen roisto voisi kirjoittaa samat paperit kopiona, ja saada patentit ja mahdolliset miljarditulot itselleen.

Kaikki tämä johtui siitä että USA:ssa annettiin valtion leivissä oleville tutkijoilla ja vastaaville oikeus meritä patentteja omiin nimiinsä, vaikka niiden kehittäminen rahoitetaan verovaroin.

Tuolta ajalta, 1980-luvulta lähtien ei ole ollut todellista lääketiedettä USA:ssa.

Tänään on melkein KAIKKI ei-patentoitava tieto toimivista hoidoista kielletty, bannattu ja piilotettu koska RAHA. Itse WHO on myös hävittänyt sivuiltaan tiedot monista lääkkeistä jotka ennen nimettiin erittäin tarpeelliseksi peruslääkitykseksi tiettyihin vaivoihin jne.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago
Reply to  Transmission

”Tuolta ajalta, 1980-luvulta lähtien ei ole ollut todellista lääketiedettä USA:ssa.”

Todellisen lääketieteen aika loppui jo yli sata vuotta sitten, kun rosvoparoni Rockefellerin toimesta perustettiin patentoitaviin synteettisiin valmisteihin, lähinnä vain sairauksien oireita lievittäviin ”lääkkeisiin” tukeutuva allopatia, joka on edellee valtavirtaa länsimaisessa sairauksien hoidossa (ei PARANTAMISESSA).

”Western Medicine is Rockefeller Medicine – All The Way”,
https://thefreedomarticles.com/western-medicine-rockefeller-medicine/

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago
Reply to  Transmission

Saksalaissyntyisen, Yhdysvaltoihin muuttaneen tutkija-lääkäri Matthias Rath’in mukaan lääketeollisuuden ”lait” ovat:

”Lääketeollisuus ei ole terveysteollisuutta, vaan sijoitusbisnestä. Sen ensisijainen keskipiste ei ole lihmisten terveyden lisääminen – vaan omistajiensa osakkeiden arvo.

Lääketeollisuus ei ole luonnollisesti kasvavaa teollisuutta – vaan keinotekoisesti luotua sijoitusbisnestä (artificially created investment business) , jonka toivat markkinoille yli sata vuotta sitten maailmanlaajuisesti toimivat taloudelliset ryhmät [Rockefeller & Co].

Lääketeollisuuden määrittelemä markkinointialue on meidän kehomme – mutta vain niin kauan kun se on sairas.

Sairauksien jatkuminen ja lisääntyminen lääkemarkkina-alueena on lääketeollisuuden sijoittajabisneksen jatkuvan kasvun edellytys (“business with disease.”)

Tärkeimmät lailliset työkalut ja taloudelliset välikappaleet, joiden varaan tämä monitriljoonainen dollarisijoitus rakentuu, ovat patentit (patents ). Ne mahdollistavat lääkevalmistajille rajattoman mahdollisuuden korjata omia voittomarginaalejaan (“royalties”) uusilla lääkkeillä, jolla sitten ajetaan terveydenhuoltokustannukset räjähdysmäiseen kasvuun.

Koska patentit myönnetään vain uusina pidetyille, synteettisille molekyyleille, lääketeollisuus keskittää tutkimuksensa synteettisesti valmistettavien, patentoitavissa olevien kemikaalien tutkimukseen – ja markkinoi niitä reseptilääkkeinä.

Useimmat näistä kemikaaleista ovat ihmiskeholle tuntemattomia ja se pitääkin niitä ´vieraina´aineina ja myrkkyinä ja pyrkii poistamaan ne. Näin patentoimisperiaate on viimekädessä vastuussa vaarallisten haittavaikutusten (side effects ) epidemiasta, jonka aiheuttavat reseptilääkkeet. .

Jotta monitriljoonaiset sairausmarkkinat eivät vaarantuisi, lääkeyhtiöt kehittävät lähes yksinomaan sellaisia lääkkeitä, jotka ainoastaan lievittävät oireita ( merely ameliorate symptoms) – mutta tuskin koskaan korjaavat sairauksien alkusyitä.

Perustuen tähän petolliseen strategiaan lääkesijoitusbisbeksen takana olevat sijoituspiirit ovat kyenneet esittäytymään globaaleina ”terveyden hovihankkijoina” – vaikka he tosiasiassa ovat onnistuneet edistämään sairauksien lisääntymistä ja sitä kautta monitriljoonaisia lääkemarkkinoita.”

http://elamakasissamme.blogspot.fi/2013/04/osakkeenomistajuuden-laajemmat.html :

”Enemmän kuin vuosikymmenen ajan on tri. Rath ollut omantunnon äänenä paljastamalla globaalin farmaseuttisen lääkekartellin järjestelmän ja sen häikäilemättömän ”sairausbisneksen”. Eikä ole yllätys, että häntä vastaan on hyökännyt lääkekartellin media kautta maailman.
Dr. Rath Research Institute Santa Clara´ssa, Kaliforniassa on maailman johtava tieteeseen perustuvien sydän- ja verisuonitautien sekä syövän luontaisten lähestymistapojen tutkimuskeskus.”

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago

Aniharvoin tulee kenenkään POLIITIKON suusta niin suorasanaista, paljastavaa puhetta parlamentin edessä kuin italialaiselta Sara Cunianilta mm. Bill Gatesista ja tämän rokoteohjelmasta. Ehdottomasti katsomisen arvoinen 7 minuutin video, jossa on englanninkielinen tekstitys:

Italiensk MP talar klarspråk om Covid-1984, ingen i Riksdagen så klarsynt”,
http://whitetv.se/en/no-free-medium-in-sweden/2444.html

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago

EU-diktatuurin pirullinen suunnitelma saada ainakin huomattava osa ihmisistä käytännössä pakkorokotetuiksi, so. mm. mikrosirutettua zombeiksi: passin ja rokotteen oton osoittavan rokotuskortin yhdistäminen.
Siitä kertoo esim. ruotsinmaalainen vaihtoehtomedia http://blueshift.nu/author/cobalt/ ja kehottaa allekirjoittamaan suunnitelmaa vastustavan vetoomuksen.

Tarvittaisiin muissakin maissa em. italialaisen Sara Cuaninin kaltaisia suoraselkäisiä totuudenpuhuja-poliitikkoja eduskuntiin/parlamentteihin!

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6 years ago

Ilmeisemmin luulet että joka rokote on keksintö helvetin syövereistä.
Kiitä että et elänyt polioaikana, voi, voi.. mitenkähän olisit ryöminyt silloin jos et rokotetta olisi ottanut.
Turhia rokotteita ei pidä ottaa, kuten vaikkapa kausilenssuun sillä sen mukana tulee sikalenssu ltkut.
Mutta on täysin sairasta ajatella että joka rokote on ollut itse perkeleestä.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.