Mainos:

Kuva: Herra Heinämäen Lato-orkesteri uhmaa poliittista korrektiutta vaativia – ”Intiaani” mukana keikalla

Päivitetty 11.9.2018, Julkaistu 30.8.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Joku saattaa kevään korvilta muistaa kummallisen kohun, kun YLE päätti hyllyttää lasten keskuudessa melkoisen suositun "Herra Heinämäen Lato-orkesteri"-ohjelman siinä esiintyvän intiaanihahmon vuoksi. Asiasta nousi äläkkä viimeistään kun kävi ilmi, ettei "Amerikan alkuperäiskansojen puolesta" mieltään pahoittanut kuin kourallinen ihmisiä. Niin uhmakas ja uskalias kyseinen orkesteri kuitenkin on, ettei se ole antanut kiukuttelun vaikuttaa sen enempää ohjelmistoonsa kuin kokoonpanoonsakaan.

Herra Heinämäen Lato-orkesteri esiintyi tänään 30.8 aamusella Järvenpäässä, Perhekeskus Maahisessa ja villitsi yleisönsä kuten tavallista. Oheisen kuvan perusteella kokoonpanokin oli "täysi", eli myöskin kohuttu, rasistiseksikin väitetty intiaani oli mukana.

Herra Heinämäen Lato-Orkesteri kokonaisuudessaan.

Samaan aikaan, kun Yleisradio antautui pienen, mutta äänekkään porukan kyykytettäväksi, leimahti hienoinen raivo orkesterin puolesta. Ohjelma palauttamiseksi YLE:lle perustettiin adressi, joka keräsi 7808 allekirjoitusta. Adressissa vaatimusta perusteltiin mm. seuraavasti:

- Syynä poistolle on pienen porukan puolestaloukkaantumisesta alkanut somekeskustelu sarjassa esiintyvän Amerikan alkuperäisväestöön liittyvän intiaanihahmon vuoksi.

Julkisena yhtiönä Yle tuottaa lastenohjelmia verorahoitteisesti koko Suomelle, eikä suositun ei-rasistisen hyväntuulisen lastenohjelman poisvetäminen pienen porukan vaatimuksesta ole perusteltua. Vaikka yksittäisenä ohjelmana asia on pieni, periaatteellisella tasolla asia on iso, sillä se luo mahdollisuuksia vetää pois muitakin ohjelmia jatkossa sekä vaikuttaa ohjelmatuotantoon jo tekovaiheessa.

Mainos:

Kaikesta huolimatta orkesterin ohjelmaa voi katsoa ainoastaan elävästä arkistosta, eikä uusia jaksoja ainakaan YLE:lle ole tulossa.

Lähde: Adressit

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/04/29/adressi-herra-heinamaen-puolesta-keraa-pikavauhtia-nimia/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Jeppes
Jeppes
8 years ago

a) Ei pidä hyppiä kulttuurimarxistien ja puolestaloukkaantujien pillin mukaan, eli hyvä, Herra Heinämäki.

b) Juuri puolestaloukkaantujat ja tottelijansa ovat tajuamattaan kaikkein rasistisimpia ja rasismissaan alentuvimpia ihmisiä, koska toimintansa implikoi juuri sitä että kulloinkin kyseessä olevan kansa tai vähemmistö olisi kykenemätön ymmärtämään asiaa ja loukkaantumaan itse.Puolestaloukkaantuja holhoaa eli ylentää itsensä puolesta loukkaantumansa yläpuolelle ymmärtämättä, tai kiihkeästi hyve-onanoidessaan edes välittämättä tästä asiasta.

c) Miksi kukaan puolestaloukkaantuja ei puolestaloukkaannu esimerkiksi ”artistista” jota Pallifaceksikin kutsutaan, ja joka harjoittaa kulttuurista riistoa apinoidessaan mustien ghetoissa rankoista elämänkokemuksista syntynyttä Rap-”musiikkia” omiin perin valkoihoisen etuoikeutettuihin tarkoitusperiinsä?

Matsui
Matsui
8 years ago

Kunpa joku viisas selvittäisi voidaanko YLEä vastaan nostaa vaikka joukkokanne oikeudessa, ei voi olla että kansalainen voidaan pakottaa maksamaan propagandasta ja aivopesusta ja valeuutisista (agendauutisista) sekä sananvapauden rajoittamisesta. Joka tätä valhetta haluaa se on OK mutta ei voida pakottaa kansalaista siitä maksamaan.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Matsui

Joukko- eli ryhmäkannehan taannoin ”otettiin käyttöön” suomessa, mutta samaan hengenvetoon vesitettiin parillakin tavalla:

– Laki antaa mahdollisuuden vain kuluttajien ryhmäkanteeseen elinkeinonharjoittajaa vastaan. YLE:ä ei mitä ilmeisimmin katsota elinkeinonharjoittajaksi eli se on hämärine mutta näkyvine puuhineen turvassa lain kouralta.

– Kanneoikeus on yksin kuluttaja-asiamiehellä. – Jonka motivaation, moraalin, moraalittomuuden tai ylemmän käskijänsä eteen kanne käytännössä tyssää.

huugo
huugo
8 years ago

Kyllä YLE:n sanna nyt suuttuu ja kostaa YLE:n uudessa suvakki ohjelmassa. Helvetti mikä kaksikko ja tästä me maksamme.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/08/23/uusi-keskusteluohjelma-sannikka-ukkola-alkaa-ymmartaminen-ei-ole-hyvaksymista

juha.
juha.
8 years ago

Entäs sitten intiaanikesä tai Eskimo jäätelöpuikko???

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  juha.

Ei kannattaisi antaa suvakkifasisteille ideoita toteutettaviksi…

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Joopa joo. 1970 luvulla oli jenkkiläinen discobändi willage puople, jossa oli inkkaripäällikkö, nahkalakki homo, cowboy, poliisi ja seilori. Mitähän nyky päivän vihervasemmistolaiset sanoisivat niistä nyt? vai olisiko ok. vain koska olivat heteroita ainoastaani inkkari ja cowboy olivat oikeasti homoja.
Vihervasemmistolaisille mielensä pahoittajille ei voi muuta kuin nauraa paskaisen naurun, Kuitenkin samalla tulee mieleen että kuinka kauan vihervasemmiston sallitaan riekkua ja huomio huorata milloin milläkin.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Näppis virhe oikea nimi oli Village People

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Intiaanit ovat väestönvaihtajille herkkä asia vain ja ainoastaan sen takia ettei suomalaiset heräisi ymmärtämään että meille ollaan tekemässä samaa ryöstöä jonka kohteeksi amerikan intiaanit joutuivat vain muutamia vuosisatoja sitten. Kaksinaismoralismin määrä on päätä huimaavaa -kaikki mahdolliset keinot ovat käytössä kansanmurhan läpiviemiseksi.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.