Mainos:

Kohuehdotuksen läpimeno näyttää varmalta – Helsingistä koko maailman sosiaalitoimisto

Julkaistu 22.11.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Uutisoimme eilen Helsingin kaupunginhallituksen maanantai-iltana päättämästä ehdotuksesta, jonka toteutuessa Helsinki tarjoaa laittomasti maassa oleville paperittomille käytännössä ilmaisen täysihoidon, sisältäen niin majoituksen, ruuan, terveydenhuollon, hammashoidon, lääkkeet, oikeusavun jne.

Uutisointi Helsingin kaupunginhallituksen ehdotuksesta kirvoitti kitkeriä kommentteja esimerkiksi perussuomalaisten puheenjohtajalta Jussi Halla-aholta.

Hallituksen esitys toki vaatii vielä kaupunginvaltuuston hyväksynnän, ennen kuin se tulee voimaan. Valtuusto käsittelee asian ensi viikon keskiviikkona 29.11.2017.

Helsingin kaupunginvaltuuston voimasuhteita tarkasteltaessa selviää nopeasti, että ehdotuksen läpimeno lienee vain muodollisuus. Ehdotuksen puolesta kaupunginhalllituksessa äänestäneillä puolueilla (vihreät. SDP, vasemmistoliitto, RKP) on valtuustossa yhteensä peräti 48 paikkaa. Puolueilla, joiden edustajien oletetaan äänestävän ehdotusta vastaan (kokoomus, perussuomalaiset), on yhteensä 29 valtuustopaikkaa.

Mainos:

Vaikka kaikki kysymysmerkillä varustettujen pienempien valtuustoryhmien edustajat äänestäisivät valtuustossa ehdotusta vastaan, menisi ehdotus silti kirkkaasti läpi, sillä pienryhmillä on yhteensä vain kahdeksan valtuustopaikkaa.

Näin ollen voimme varautua siihen, että jatkossa henkilöt, jotka eivät koskaan ole maksaneet veroja Suomeen, saavat veronmaksajien rahoilla mittavat edut. Kyseessä on Suomen perustuslain vastainen ihmisten eriarvoinen kohtelu. Mitä siihen sanoo yhdenvertaisuusvaltuutettu?

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

18 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Valkoinen hetero
8 years ago

Korkea aita kehäkolmosen vieressä,sisään pääsee,muttei ulos. Muu Suomi kiittää.hmmm… olenkohan kuullut vastaavanlaisesta paikasta ”historiasta”?..

IKirouta
IKirouta
8 years ago

”Helsinki tarjoaa laittomasti maassa oleville paperittomille käytännössä ilmaisen täysihoidon,” Entä se suomalainen työtön ja asunnoton? Koti kuntani tarjoaa pitkäaikaistyöttömille terveystarkastuksen, kerran vuodessa! Lääkkeistä ja erikois-sairaanhoidon kuluista työtön huolehtii itse.
Vaikuttaa siltä, että perustuslaki ei ole voimassa nyky-Suomessa.

Balkeliitti
Balkeliitti
8 years ago

Nykysuomi näkyy olevan samaa paskaa kuin punavihreidenkin julkaisut.

Lassunen
Lassunen
8 years ago

Toisaalta mä toivon, että tuo laki menis läpi ja helsinkiin saapuis kerralla kaikki suomen matut hakemaan hyvinvointia hesalaisilta. No voishan ruotsistakin niitä tulla 20 000 kerralla, niin katotaan sitten, miten vihervassurit jakaa hyvinvointia!! Toisaalta oma vikannehan se on, kun ootte heitä äänestäneet!

Suomi 100
Suomi 100
8 years ago

Onneksi muutin aikoinaan pois tulevasta matulandiasta. Tähän auttaa se että kantasuomalaiset repivät paperinsa ja menevät paperittomina ilmaiseen ylläpitoon ja kaikki ovat tyytyväisiä. Meilläpäin ollaan erityisen tyytyväisiä koska somppuja ja geelipäitä ei näy kuin uutisissa ja silloinkin vaihdetaan kanavaa heti.

Valkoinen hetero
8 years ago
Reply to  Suomi 100

Suomi 100.Missä on valkoisen heteron paikka??

pelollevalta
pelollevalta
8 years ago
Reply to  Suomi 100

Onko Suomessa vielä paikka, jossa ei matuja? Onko myös välttämättömät palvelut lähellä. Heti muutan, jos jossain on sellainen onnela. Lähes kaikki suomen kaupungit olen reissannut parin viime vuoden aikana ja pienimissä tuntuu olevan katukuvassa vielä enemmän kuin suuremmissa.

Raksaäijä
Raksaäijä
8 years ago

Olisiko aika miettiä sitä, kuinka Helsinki voidaan helposti eristää muusta Suomesta? Mieluiten tietenkin iroittaa Suomi-nimisestä valtiosta omaksi kaupunkivaltiokseen…
Toimenpiteestä hyötyisi reilut 4 miljoonaa ihmistä, kun ei tarvitsisi osallistua tähänkään kalliiseen ja hyödyttömään hullutukseen…
Suosittelen asian huolellista ja vakavaa pohdintaa…

Balkeliitti
Balkeliitti
8 years ago
Reply to  Raksaäijä

Sinun onkin paras pysyä siellä böndellä….

Kantasuomalainen74
Kantasuomalainen74
8 years ago

Jees. Toivottavasti Helsinkiin tulee 100-200 000 laitonta maahantunkijaa lisää! Kai sinne 1 000 000 :kin mahtuu. Loppuu valitukset työvoimapulasta. Heh ..heh ..hee …

Parempaa seksiä maalla
Parempaa seksiä maalla
8 years ago

Onnea Helsinki !!

Saatte kultamunia itsellenne. Joudutte maksamaan niiden ylläpidon joka on paikoin parempi kuin suomalaisten. Kaupungissa, jossa on eniten kodittomia suomalaisia, ohittavat kultamunat kaikki asuntojonot ja lääkärijonot.

Onnea Helsinki !!

Vanheneva väestörakenne takaa että kiinteistöjen arvot romahtavat kun kaupunki vuokraa vapautuneet asunnot kultamunille. Ja mitä korkeampi on vuokra, sitä varmemmin sosialitoimisto on se taho joka asunnon vuokraa. Sillä ”sen vuokranhan maksaa yhteiskunta”, eli TE hyvät Helsinkiläiset veronmaksajat.

On kaksi vaihtoehtoa. Joko asua ja pysyä Helsingissä mutta hyvin vähällä verokertymällä. Näin saadaan kaupungin talous ahdistetua pisteeseen jossa se joutuu syömään sanansa kultamunille. Tai sitten muuttaa sieltä pois.Myymällä kolmion Helsingistä, saa sillä omakotitalon ruuhka-Suomen ulkopuolelta.

Kehä-III:n ulkopuolella on paljon virkistystä. On metsää on järviä. Ja seksiäkin ihan eri malliin kuin betonibunkkereiden taajamissa. Ihmisillä kun ei ole Helsingin ongelmia.

Raimo
Raimo
8 years ago

Onnea Helsinki! Saatte nyt niittää hulluuden kylvöä. Tehän sen viherpunikkilauman olette sinne äänestäneet. Nyt olisi viimeistään korkea aika piikata tuo tuppukylä irti Suomesta ja kelluttaa se Tukholman edustalle. Voisivat sitten siellä kilpailla kumpi keksii suurempia idiotismeja kaupunkilaisten iloksi.

vanhamies
vanhamies
8 years ago

Onkohan nämä päättäjät kaikki apukoulun käyneitä?

Raimo
Raimo
8 years ago
Reply to  vanhamies

Eipäs nyt vähätellä! Eiköhän noista joka sorkka ole käynyt veronmaksajien kustannuksella useitakin OPETUSHALLITUKSEN hyväksymiä korkean tason propagandakouluja. Niissä heikkoluonteiset yksilöt saadaan luulemaan, että he itse olisivat aidosti aivopesijöidensä kanssa samaa mieltä asioista. Katsos noin niitä hyödyllisiä idiootteja kasvatetaan kansallisvaltioiden tuhoksi.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Hämä hulluus on pysäytettävä jollain keinolla -kantaväestön orjuuttamiselle on tultava loppu!

Sari286
Sari286
8 years ago

Ei jumalauta 🙁

Pena savolainen
Pena savolainen
8 years ago

Kohinalla sielä mamut jo Rivopurkkeja jakaa/kauppaa iästä ja laista piittamaatta 10v lapset sekaisin Rivoista. Ja meno EI AINAKAA RAUHOTU näiden päätösten jälkeen. Melkein toivoisin vasemmisto ja vihriden perheille että osuu omalle kohdalle ja kunnolla.

Äijä Kolome3
Äijä Kolome3
8 years ago

Kehäkolmosen kohdalle berliinin muurin kopio, ja täällä yksi talkoolainen valmiina!!!!
Junille ja muille kulkuneuvoille rajatarkastus, vain oleskeluluvan tai kansalaisuuden omaavat ihmiset voi matkustaa, tietenkin poislukien toimittajat ja viher vasurit.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.