Kilometriperusteinen verotus etenee ja laitteet testattu jo

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 4.1.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 5 minuuttia

Kohuttua mustaa laatikkoa on jo testattu trafissa 2900 autossa ja Trafin tietojohtaja Juha Kenraalin mukaan järjestelmä on helppo ottaa käyttöön ja asentaa auton OBD järjestelmään.

13-3-9384767-yle
Kuva Ylen uutisesta

Laatikko ja sen asennus ei Kenraalin mielestä ole kallista. Hintahaarukka Kenraalin mukaan ”ei kallis”.

Laite itsessään tallentaa kuskin ajokäyttäytymistä, kuten kiihdytyksiä, jarrutuksia ja tottakai tallentaa ajetut kilometrin, mitä on tarkoitus käyttää kilometriperusteseen verotukseen.

Viime keskiviikkona VTT:n erikoistutkija Ari Virtanen nosti Ilta-Sanomissa esiin autojen paikannukseen perustuvissa väylänkäyttömaksuissa tietoturvaan ja yksityisyydensuojaan liittyviä riskejä.

Hankkeen testauksessa on ollut mukana myös sonera. Laitteeseen on tarkoitus lisätä myös puhelimista tuttu sim-kortti. Hankkeen testauksen aloitti alunperin Jorma Olila ja sitä on sittemmin jatkanut liikenneministeri ja monessa muussa mukana oleva Ministeri yrittäjä Anne Berner.

Berner on aikaisemmin jo aiheuttanut suuret tappiot toimillaan. Finavia kärsi 34 miljoonan tappiot. Tällöin VTT oli tätä mieltä lausunnossaan.

VTV:n näkemyksen mukaan oli ”kyseenalaista, onko liikenne- ja viestintäministeriön omistajaohjaus ylipäänsä mahdollistanut valtion tai Finavian kannalta taloudellisesti parhaan mahdollisen lopputuloksen saavuttamisen Finavian ja tilintarkastusyhteisön välisessä riita-asiassa.”

Nyt VTT pitää Bernerin ideaa hyvänä ratkaisuna.

Ylen uutisessa Trafi ei maininnut mitään Suomen autokannasta. OBD järjestelmä yleistyi vuonna 1996, mutta bensiinikäyttöisissä autoissa se tuli euroopassa pakolliseksi vasta vuonna 2001 ja dieselkäyttöisissä vuonna 2004.

autokanta

Suomen autokannan keski-ikä on tällä hetkellä noin 12,6v ja käyrä on nousujohteinen. Suomessa on vielä paljon autoja joissa obd mahdollisuutta ei ole ja näihin autoihin sen asentaminen on kallista ja hankalaa. Tähän ongelmaan trafi ei ole ottanut vielä kantaa.

Perussuomalaiset ovat ottanee kovin sanoin Suomenuutisissa ja sosiaalisessa mediassa kantaa hankkeeseen.

Slunga-Poutsalo: Liikenne- ja viestintäministeriön kyttäysperusteinen tieverohanke kelvoton

  • Tieverkostomme on päässyt rapautumaan surkeaan kuntoon. Korjausvelka yritetään nyt maksattaa maaseudun asukkailla ja niillä jotka välttämättä tarvitsevat omaa autoa tässä pitkien matkojen maassa.
  • Julkisuudessa esitelty malli on rankaisemassa Kehä kolmosen ulkopuolella eläviä suomalaisia, jotka tarvitsevat autoa jokapäiväiseen elämiseen. Kaikkien suomalaisten kotiovelle ei raitiovaunu kolise tai metro vihellä. Tästä omapäisestä ideasta kärsivät eniten jälleen kerran työttömät, vähävaraiset sekä työssään autoa tarvitsevat, saati pienyrittäjät.
  • Yksin laitteisto maksaisi useamman satasen. Lisäksi laitteisto pitäisi asentaa sertifioidulla asentajalla, joka asentaisi sen siten, ettei laitetta pääsisi näpelöimään. Kustannukset nousisivat ajoneuvoa kohti noin tuhanteen euroon. Näistä kertyisi autoilijoille miljardin euron laitekulut. Vastaavasti idea avaisi miljardien monopolimarkkinat yksittäiselle yritykselle.
  • Perussuomalaiset eivät hyväksy kyttäysperusteista ratkaisua. Tällaista autoilijoiden seurantajärjestelmää ei ole hallitusohjelmassa. Jos tieverkoston korjausvelka ylipäätään katsottaisiin perustelluksi kerätä kilometrimaksuilla, niin se voitaisiin siinä tapauksessa toteuttaa ilman kalliita lisäkustannuksia autojen katsastusten yhteydessä jo nykyisellään kerättävien mittarilukemien pohjalta, korostaa Slunga-Poutsalo.
Kerätyt verot autoilusta vuodelta 2015
Kerätyt verot autoilusta vuodelta 2015

Autoilijoilta kerättiin erilaisina veroina 7.75 miljardia euroa kerättiin vuotena 2015. Tästä summasta teiden ylläpitoon palautuu vuosittain noin 1.5 miljardia. 6.25 miljardia menee muualle?

Leena Meri ps ottaa asiaan kantaa FB sivuillaan:

Ei käy Perussuomalaisille eikä tällaista ole sovittu hallitusohjelmassaan. Bernerin putiikista tulee ehdotuksia solkenaan. Olisi hyvä ensin jutella muidenkin kanssa eikä aina tulla ensimmäisenä julkisuuteen pelottelemaan ihmisiä kaiken maailman ajatuksilla. Ongelmana on rahastamisen lisäksi myös perusoikeudet kuten yksityisyyden suoja. Minä en ainakaan halua mitään 24/7 valvontaa autooni. Eiköhän me muitakin keinoja keksitä . Kas kun ei ehdoteta mikrosirua jokaiselle käsivarteen…..

 

banner_money_v2_300x250

9,898 total views, 10 views today

17 million in fake nfl goodsHero after equaliser against Barcelona which wholesale football jerseys china won league and carried on his unlikely goal scoring form. Broke the deadlock when his helped on header completely caught out Casillas. Among all the sons of Arabia, he has the greatest of all minds. He means much more than all the Arabic Kings and poets that came before him. A good picture cannot just be created with a click of a button, especially, when digital photography has made things easier and there are now a host of photography holidays and photography courses on offer making it even more accessible for everyone! The essence of a picture lies in its perfect composition. Now, composition is something for which you need to have a different outlook apart from your passion for photography. Forget the old ways of playing fantasy NBA by joining big corporate sites and playing against thousands of fantasy players for one grand prize and being committed to every cheap jerseys single basketball game whether you like the game or not. With daily fantasy NBA games, you can pick and choose which days you play, optimizing your intimate knowledge of games to better take advantage of lesser fantasy players than yourself. An aim of mediation is to preserve and enhance relationships rather than determine fault or liability.In choosing an appropriate mediator you may wish to consult your solicitor or a professional organisation such as the Arbitrators' and Mediators' Institute of New Zealand (AMINZ) or Lawyers Engaged in Alternative Dispute Resolution (LEADR).Each week the Commercial Property Group at Simpson Grierson will answer questions on commercial property issues. The information in this column is intended to provide general information in cheap nfl jerseys summary form current at the time of publication. We're going to do one more little pop there. And as you can see, here's our bolt pin stop sitting right outside of the top of the receiver. The 34 year old Roethlisberger nearly amassed the 4K mark last season, Fake Ray Bans and yet he played just 12 games. Even with deep ball magnet Martavis Bryant suspended for the whole year, Big Ben will be chucking it like never before. And though their works may not be displayed in fancy art galleries and art exhibitions, kids' crafts can be sold for relatively lower prices on a smaller scale at art Cheap Jerseys fairs, neighborhood auctions, garage sales, school art festivals etc. Here's a list of some of the best options of crafts that kids can explore, to make some money on the side by using their imagination and talent..

Suomi hylkää valtaosan ulkomaisten marjanpoimijoiden viisumeista

Julkaistu eilen 12:44 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Suomen ulkoministeriö on tähän mennessä hylännyt noin 1 400 kaikkiaan 1 600 käsitellystä ulkomaisten luonnonmarjanpoimijoiden kausityöviisumihakemuksesta. Syynä ovat työvoiman hyväksikäytön riskit ja epäilyt siitä, pystyvätkö useat työnantajat täyttämään lakisääteiset velvoitteensa.

Yhteensä noin 2 200 henkilöä on hakenut viisumia luonnonmarjanpoimintaan Suomessa tämän vuoden sesongin aikana. Suurin osa hakemuksista jätettiin Suomen Bangkokin-suurlähetystöön. Pienempiä määriä hakemuksia tuli myös Kazakstanista, Keniasta, Vietnamista, Nepalista ja Intiasta, kertoo ulkoministeriö.

Taustalla on se, että helmikuusta 2025 lähtien luonnonmarjanpoiminta on kuulunut Suomen kausityölain piiriin. Ulkomaisten marjanpoimijoiden on tarkoitus saapua maahan työntekijöinä, jolloin he kuuluvat työ lainsäädännön, työsuojelusääntöjen ja viranomaisvalvonnan piiriin.

Ulkoministeriön viisumiyksikön päällikkö Katja Luopajärvi sanoo, että edustustot eivät ole yleisesti ottaen voineet varmistua siitä, että työnantajat pystyvät täyttämään velvoitteensa.

Ensisijainen syy hylkäämiseen on se, ettei hakemusta käsittelevä edustusto ole vakuuttunut siitä, että työnantaja kykenee huolehtimaan työnantajavelvoitteistaan, Luopajärvi totesi ministeriön tiedotteessa.

Rikosepäilyt painoivat vaakakupissa

Ministeriön mukaan viranomaiset ovat ottaneet huomioon myös viime vuosina ilmi tulleet epäilyt vakavista rikoksista ja oikeudenkäynnit luonnonmarja-alalla. Yle raportoi uutistoimisto STT:hen viitaten, että osa mahdollisista työnantajista on tuomittu ihmiskaupasta tai he ovat olleet osallisina muissa rikostutkinnoissa.

Luopajärvi kertoi Ylelle, että ongelmiin voi kuulua puutteellinen majoitus, maksamattomat palkat tai se, että työntekijöille on annettu työstä todellisuudesta poikkeava kuva verrattuna työsopimukseen.

Ulkoministeriö korostaa, että lain mukaan viranomaisten on torjuttava työvoiman hyväksikäyttöä ja ihmiskauppaa, kun olosuhteet viittaavat tällaisiin riskeihin.

Lain mukaan ulkoministeriöllä ja Suomen ulkomaanedustustoilla on velvollisuus torjua työvoiman hyväksikäyttöä ja ihmiskauppaa aina, kun on viitteitä tällaisesta toiminnasta, Luopajärvi sanoi.

Työnantajat varoittavat marjapulasta

Alan yrityksiä edustava Maaseudun Työnantajaliitto on arvostellut hylkäysten suurta määrää. Liiton toimitusjohtaja Kristel Nybondas kertoi STT:lle, että yritykset saattavat jäädä ilman elintarviketeollisuuden ensi syksynä tarvitsemia marjamääriä.

Hänen mukaansa ala ei hyväksy hyväksikäyttöä ja yritykset ovat tehneet töitä epäkohtien korjaamiseksi. Samalla hän väitti, että menneet ongelmat vaikuttavat nyt tämän vuoden viisumipäätöksiin, ja lisäsi, että monista hylkäyksistä on valitettu.

Luopajärvi puolestaan painotti, että päätösten on perustuttava viranomaisten käytettävissä oleviin tietoihin, mukaan lukien vuoden 2025 tarkastusraportit. Hänen mukaansa lupaukset tulevista parannuksista eivät voi syrjäyttää aiempia tarkastushavaintoja.

Suomen talous kasvaa nopeinta vauhtia viiteen vuoteen

Päivitetty 7.7.2026, Julkaistu 7.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 1 minuutti

Suomen talouden odotetaan kasvavan nopeinta vauhtia viiteen vuoteen, mutta elpymistä hidastavat korkea työttömyys, konkurssit ja jatkuva epävarmuus ulkomailla.

Tämä käy ilmi Suomen Hypoteekkiyhdistys Hypon uudesta ennusteesta, josta raportoi myös Yle. Ennusteen mukaan Suomen BKT kasvaa tänä vuonna 1,5 prosenttia ja ensi vuonna 1,7 prosenttia.

Hypo huomauttaa, että kotitalouksien ja yritysten luottamus on vahvistunut ja on nyt korkeimmalla tasollaan sitten vuoden 2022. Samaan aikaan sota, kauppakiistat ja korkoepävarmuus jarruttavat elpymistä.

Epävarmuus ei ole kadonnut: loikkaava työttömyys ja suuri konkurssien määrä varjostavat sekä kotitalouksien että yritysten näkymiä, sanoi Hypon pääekonomisti Juho Keskinen tiedotteessa.

Työttömyys pysyy sitkeänä

Keskisen mukaan työttömyyden odotetaan olevan Suomessa tänä vuonna keskimäärin 10,8 prosenttia ja laskevan ensi vuonna 10 prosenttiin. Hypo kuvailee tasoa korkeimmaksi sitten 1990-luvun lopun.

Ostovoima paranee niillä, joilla on töitä, mutta nuorten on entistä vaikeampi päästä työmarkkinoille. Työttömyysjaksot ovat myös pidentyneet, ja osa-aikatyötä kuvaillaan uudeksi normaaliksi.

Samaan aikaan Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat, että Suomen EU-yhdenmukaistettu inflaatio laski hieman kesäkuussa, 2,8 prosentista 2,7 prosenttiin.

Suurimmat hinnannousut kirjattiin koulutuspalveluissa, jotka nousivat 11,5 prosenttia vuodentakaisesta, ja seuraavaksi eniten liikenteessä, 6,4 prosenttia. Elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hinnat nousivat noin prosentilla.

Medvedev: Suomesta on tullut Venäjän ydinaseiden kohde

Päivitetty 7.7.2026, Julkaistu 4.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lukuaika 2 minuuttia

Venäjän entinen presidentti Dmitri Medvedev sanoo, että Suomi on nyt Venäjän ydinasekohteiden listalla sen jälkeen, kun maa lievensi aiempaa ydinasekieltoaan.

Lausunto annettiin X-viestissä sen jälkeen, kun Suomen eduskunta äänesti kesäkuussa maan ydinasesääntöjen muuttamisesta. Päätös tarkoittaa, että ydinaseita voidaan tuoda Suomeen, kuljettaa maan läpi ja pitää hallussa, jos maan maanpuolustus sitä vaatii.

"Suomi on poistanut ydinaseiden isännöintiä koskevan kieltonsa. Mitä se muuttaa suomalaisten kannalta? Vain yhden pienen asian: heidän maansa on nyt Venäjän ydinasekohteiden listalla. Iloitse, Suomi, olet saavuttanut turvallisuuden huipun", Medvedev kirjoitti.

https://x.com/MedvedevRussiaE/status/2072763644144730172

Medvedev on Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja, ja hänen varoituksensa tarkoittaa, että Suomi on nimetty nimenomaisesti Venäjän ydinaseiden mahdolliseksi kohteeksi. Lausunto tulee sen jälkeen, kun Suomi liittyi Natoon vuonna 2023 Venäjän Ukrainan-hyökkäyksen jälkeen, ja on sittemmin vähitellen sopeuttanut puolustuspolitiikkaansa allianssin ydinasestrategiaan.

Suomen eduskunta äänesti lakimuutoksen puolesta äänin 125–61. Suomen puolustusministeri Antti Häkkänen on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi maan turvallisuuden kannalta ja jotta Suomi olisi täysin Naton pelotteen piirissä.

Suomen presidentti Alexander Stubb on puolestaan sanonut, ettei maalla ole aikomusta sijoittaa ydinaseita Suomen alueelle rauhan aikana. Stars and Stripes -lehden mukaan lakimuutosta on sen sijaan perusteltu sillä, että Suomen on voitava osallistua allianssin puolustussuunnitteluun, jos turvallisuustilanne sitä vaatii. Medvedevin varoitus kuitenkin osoittaa, että päätös on saattanut myös tehdä Suomesta alttiimman Venäjän ja Naton välisessä ydinkonfliktissa.

Ulosottovelallisten määrä ennätystasolla Suomessa – uusi ennätys voi rikkoutua jo tänä vuonna

Julkaistu 25.6.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva velkaantumista ja tyhjää lompakkoa käsittelevään uutiseen.
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useamman suomalaisen velat päätyvät viranomaisperintään. Ulosottolaitoksen mukaan viime vuonna rikottiin jo historiallinen raja, kun velallisia oli ensimmäistä kertaa yli 600 000. Tämän vuoden kehitys näyttää siltä, että määrä voi nousta vieläkin korkeammaksi.

Taustalla on usean tekijän summa. Pitkään jatkunut nollakorkojen aika, maksuvapaiden kuukausien käyttö ja sittemmin nousseet korot ovat kiristäneet kotitalouksien taloutta. Kun samaan aikaan työttömyys on lisääntynyt ja yleinen taloustilanne on pysynyt vaikeana, monen maksukyky on heikentynyt.

Länsi-Suomen alueella työskentelevä kihlakunnanvouti Barbara Heinonen arvioi Ylelle, että velkaongelmat näkyvät ulosotossa usein viiveellä. Ennen kuin velka voidaan periä ulosoton kautta, velkojan on käytävä läpi oikeudellinen prosessi. Siksi tämän hetken luvut kertovat osin jo pidempään kyteneistä maksuvaikeuksista.

Yleisin ulosoton keino on edelleen palkan tai eläkkeen ulosmittaus. Viime vuonna nähtiin kuitenkin myös poikkeuksellisen paljon asuntojen ja kiinteistöjen myyntejä, mikä kertoo ongelmien vakavuudesta osalla velallisista.

Velasta voi silti päästä eroon

Tilastoissa on myös valoisampi puoli. Viime vuonna 38 prosenttia ulosoton velallisista sai velkansa maksettua pois. Keskimääräinen ulosottovelka on noin 28 000 euroa, mutta yksittäisten ihmisten tilanteet vaihtelevat suuresti.

Heinosen mukaan velkaantuminen ei koske vain yhtä ihmisryhmää. Ulosottoon voi päätyä esimerkiksi työttömyyden, avioeron, sairastumisen tai yritystoiminnan vaikeuksien vuoksi. Olennaista on hakea apua ajoissa eikä jäädä yksin ongelman kanssa.

Erityisesti nuoria varoitetaan pikavippien ja kalliiden kulutusluottojen seurauksista. Maksuhäiriömerkintä voi vaikeuttaa myöhemmin esimerkiksi opintolainan, vakuutuksen tai puhelinliittymän saamista.

Ulosottolaitoksen viesti on selvä: velkoja ei kannata piilotella. Mitä aikaisemmin tilanteeseen puututaan, sitä paremmat mahdollisuudet on löytää ratkaisu.

Lähteet: The Nordic Times / Yle