Kaupunginvaltuutettua uhkailtiin Oulussa: ”Se on poikki!” – Poliisi katsoo vierestä (video)

Julkaistu 11.10.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia

Junes Lokka on suomalainen maahanmuuttokriittinen kansalaisaktivisti ja kaupunginvaltuutettu Oulussa vuodesta 2017 lähtien. Hänen valtuustoryhmänsä on Aito suomalainen yhteislista (asyl). Lokka tunnetaan erityisesti YouTube-kanavastaan, jolle Lokka taltioi mielenosoituksia ja keskustelutilaisuuksia sekä julkaisee omia näkemyksiään maahanmuuttoon.

Lokka on julkaissut Facebook-päivityksen, jossa kirjoittaa seuraavasti:

"Tänään Haukiputaalla opin sen, että Ouluun tulee työpaikkoja koska Tyrnävällä on turvapaikanhakijoita perunahommissa ja lisäksi joku valtuutettu on joskus palkannut maahanmuuttajan, joka oli äärimmäisen ahkera.

Kun kyselin lisää tästä hämmentävästä mekanismista, tuli joku ulkomaalainen ja kielsi minua puhumasta maahanmuutosta, hän kaatoi vettä puhelimeni päälle ja raivosi samalla kun valtuutettu Nikula seurasi vierestä tämän tyypin vihapuhetta.

Tässä pitää tietää, että Nikula on vanhempi konstaapeli ja nettipoliisi, joka Kalevan mukaan suitsii someraivoa.

Kyse on rasismista, sillä jos keskustelupaneelin jälkeen joku husu tms. musta leijona kyselisi valtuustotovereiltaan asioita ja kimppuun hyökkäisi joku suomalainen vaientamaan hänet vihapuheillaan, poliisi puuttuisi asiaan välittömästi.

Vihapuhe on viestintää, jolla tahallisesti loukataan, halvennetaan tai uhataan toisia ihmisiä. Vihapuheen kohteeksi joutuminen tai pelko siitä voi estää ihmistä toimimasta haluamallaan tavalla, estää asiallisen tiedon hankintaa ja levittämistä ja horjuttaa yksilön itsetuntoa. Se voi pelottaa ja aiheuttaa vetäytymistä julkisuudesta ja julkisista tiloista. Pahimmillaan vihapuhe voi johtaa syrjivään poliittiseen päätöksentekoon ja väkivaltaan.

#torjunvihapuhetta

Koko tallenne löytyy täältä: https://www.youtube.com/watch?v=Jug5ippiVhA"

Kirjoituksen oheen Lokka on julkaissut videon, jossa hänen keskustellessaan erään toisen henkilön kanssa tulee paikalle puheesta päätellen ulkomaalaistaustainen mies, joka Lokan mukaan kaataa vettä hänen puhelimensa päälle. Mies kieltää Lokkaa julkaisemasta kuvaamaansa videota missään.

"Jos mä löydän ykskään asia teijän sivulla...", sanoo mies ja vie oikean kämmenensä vasemmalta oikealle kaulansa korkeudella,  ja jatkaa: "se on poikki."

Merkillepantavaa videossa on se, että koko keskustelua seuraa vierestä valtuutettu Nikula, joka on Lokan kertoman mukaan vanhempi konstaapeli ja nettipoliisi, jonka tehtävänä on suitsia nettiraivoa.

Asiasta myöhemmin Twitterissä keskusteltaessa Nikula kuitenkin kiistää havainneensa näitä asioita ja kertoo jostain syystä olevansa jäävi asiassa.

Nikula kehotti Lokkaa tekemään tapauksesta tutkintapyynnön. Lokka itse kommentoi asiaa Nykysuomelle näin:

- Rikosilmoituksen teko kuormittaisi poliisia eivätkä he muutenkaan tutki vihapuhetta resurssien puutteen takia. Videolla uhkailijan vieressä on Lauri Nikula (kesk), joka on nettipoliisi ja kun häneltä kysyin asiasta, hän ei huomannut mitään vaikka oli alle metrin etäisyydellä.

Lokan mukaan videon julkaisun kieltänyt mies on Oulun maahanmuuttajaneuvoston entinen puheenjohtaja, nykyinen rivijäsen Erwin Fischer.

- Tilanne lähti siitä, että torstaina oli Haukiputaalla keskustelupaneeli, jonka yksi kysymys oli "mistä työpaikkoja Ouluun?", johon vihreiden valtuutettu sanoi että ilman turvapaikanhakijoita ei olisi perunaa kaupassa ja kokoomuksen valtuutettu kertoi että hän on joskus palkannut maahanmuuttajan, Lokka taustoittaa tilannetta.

- Paneelin aikana minulta kiellettiin kysymästä tästä aiheesta joten kysyin kokoomuslaiselta paneelin jälkeen että miten hänen juttunsa toimii - ei se että palkkaa jonkun maahanmuuttajan luo työpaikkoja. Sitten kesken kaiken tuli tämä uhkailija kaatamaan vettä puhelimeni päälle ja kieltämään puhumasta maahanmuutosta, koska "hän on maksanut veroja 30 vuotta". Kurkunleikkauseleestä en tiedä mitä hän sillä tarkoitti, sitä pitäisi kysyä häneltä, Lokka kertoo.

Eli mielestäsi kyseessä oli kurkunleikkausele?

- Siltä se ainakin näyttää. Mielestäni törkeämpää on, että hän tulee keskeyttämään keskustelun ja kieltämään asioista puhumisen. En tiedä tyyppiä ollenkaan, nimen olen nähnyt monesti, mutta tämä oli ensi kohtaaminen. Tilaisuuden aikana en tiennyt, keitä Fischer tai Nikula olivat. Asia paljastui vasta myöhemmin, kun ihmiset kommentoivat Facebookissa tapahtumaa. Monet nimittäin ovat kyselleet, miksen silloin heti kysynyt poliisin mielipidettä. En tiennyt, että Nikula on poliisi, Lokka päättää.

Katso video tapauksesta mainoksen alapuolelta.

Lähteet: Wikipedia, Facebook, Twitter

https://www.facebook.com/junes.lokka/videos/925647804252992/

Venäjä-propagandisti Bäckmanin salainen sopimus HS-toimittajan kanssa: Raportoi USA:stä Bäckmanille, 2000e/kuussa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 16.1.2026 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Netissä leviävä salainen sopimus Venäjä-yhteyksistään tunnetun dosentti Johan Bäckmanin ja HS:n Moskovan kirjeenvaihtajan Maarit Uberin (entinen Roiha) kanssa herättää paljon ihmetystä.

Bäckman ja Uber laativat muutama vuosi sitten sopimuksen, jonka perusteella Bäckman "lähetti" Uberin USA:han raportoimaan hänelle.

Sopimuksen mukaan Uber (silloinen Roiha) oli Bäckmanin "kirjeenvaihtaja". Sopimuksen mukaan Bäckman maksoi raportoinnista Uberille vähintään 2000e / kk.

Maarit Uber asuu nykyisin Moskovassa ja on HS:n Venäjän kirjeenvaihtaja. Myös Bäckman asuu lehtitietojen mukaan nykyisin Venäjällä.

Herää kysymys, onko HS:n Venäjä-uutisointi nyt myös Bäckmanin ohjauksessa. Maarit Uber tunnetaan Venäjää "ymmärtävänä" toimittajana.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/

Mies yritti sahata tiensä sisään kauppaan Kajaanissa – poliisi keskeytti erikoisen murtoyrityksen

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Mies yritti sahata tiensä kauppaan Kajaanissa – koirapartio nappasi kaksitahtibensiinille haisevan tekijän

Kajaanissa koettiin erikoinen murtoyritys sunnuntain vastaisena yönä, kun poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen miehestä, joka yritti päästä kauppaan sisälle moottorisahan avulla.

Partiot saapuivat paikalle pian puolenyön jälkeen ja havaitsivat tuntomerkkeihin sopivan miehen juoksevan kaupasta poispäin. Koirapartio lähti miehen perään ja sai hänet kiinni lyhyen juoksukilpailun jälkeen – tekijä tuoksui vahvasti kaksitahtibensiinille.

Poliisin mukaan mies oli ensin yrittänyt murtautua sisään rikkomalla kaupan etuoven lasin. Kun tämä ei onnistunut, hän oli ottanut käyttöönsä moottorisahan ja sahannut reiän kaupan lastauslaiturin oveen. Siitäkään kautta hän ei kuitenkaan ollut päässyt sisälle.

Mies otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä varkauden yrityksenä ja vahingontekona.

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – yksi menehtyi

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 25.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – poliisiauto osallisena takaa-ajotilanteessa

Laitilassa tapahtui perjantai-iltana vakava liikenneonnettomuus, jossa menehtyi yksi henkilö. Onnettomuus sattui tilanteessa, jossa hälytysajossa ollut poliisi seurasi pakenevaa ajoneuvoa.

Lounais-Suomen poliisin mukaan takaa-ajo sai alkunsa kasitiellä Laitilassa noin kello 19.50, kun henkilöauto ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä ja jatkoi matkaa Rauman suuntaan.

Kasitiellä, Joukahaisentien risteyksen kohdalla, pakeneva auto lähti ohittamaan autoletkaa poliisin seuratessa sitä hälytysajoa käyttäen. Samassa hetkessä autoletkassa ollut sivullinen henkilöauto kääntyi vasemmalle Joukahaisentielle suoraan hälytysajossa olleen poliisiauton eteen.

Poliisiauto törmäsi henkilöauton vasempaan kylkeen. Henkilöautoa kuljettanut mies menehtyi elvytysyrityksistä huolimatta onnettomuuspaikalla. Autossa ei ollut muita matkustajia.

Koska poliisi oli osallisena onnettomuudessa, on tapahtuneesta kirjattu rikosilmoitus liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta. Tapauksen tutkinta siirtyy Syyttäjälaitokselle, ja tutkinnan johtamisesta sekä tiedottamisesta vastaa Valtakunnansyyttäjä.

Poliisi ei tiedota asiasta enempää, mutta jatkaa pakenevan auton kuljettajan tavoittamista.