Mainos:

Jussi Halla-aho: Älä jätä äänestämättä, äläkä äänestä takinkääntäjiä

Julkaistu 23.1.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho evästää seuraajiaan Facebookissa.

Halla-aho kirjoittaa:

"Tänään on viimeinen ennakkoäänestyspäivä. Itse menen juhlavasti äänestämään vasta sunnuntaina.

Muistutan, että meillä on realistinen mahdollisuus saada perussuomalainen ehdokas toiselle kierrokselle. Älä jätä äänestämättä, äläkä äänestä takinkääntäjiä.

Jos haluat ilmaista tukesi kansalliset edut huomioivalle EU-politiikalle ja maahanmuuttopolitiikalle, yhteiskunnan eheyttä ylläpitävälle sosiaalipolitiikalle, oikeustajua vastaavalle kriminaalipolitiikalle sekä sanan ja ajattelun vapaudelle, sinulle on vain yksi oikea ehdokas: Laura Huhtasaari.

Mainos:

Numero viisi."

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Zyge
Zyge
8

Tulee toinen kierros.
Näyttää siltä että Laura jää rannalle.
Toivottavasti Väyrynen pesee Homo-Pekan.
Väyrysellä on parhaat mahdollisuudet periä muiden ääniä.
Sitten kun Paavo pääsee kunnolla haastamaan Saulin voi käydä miten vain.

Stone
Stone
8

Onkohan Zyke ottanut lääkkeet oikein vai liian vähän??? Ei. Kyllä ottanut yliannostuksen

.
.
8

-Koska kukaan persuhan ei ole takinkääntäjä 😉 ja SOS-hallituksen ent. äänienemmistö-peesaaja Laura ei ainakaan, niinkö Jussi?

Ois kyllä aivan mahtavan hauskaa jos Laura olisi kakkoskierroksella! Haluaisin nähdä sen saman itkupotkuraivari-hysterian mitä DJT:n yhteydessäkin olemme todistaneet 🙂
Eli jos viikonloppuun mennessä tapahtuu muutos jossa #L-ilmiöstä tulee konkreettista näyttöä niin laitetaan ääni siihen koriin,
mutta Väyrynenkään ei ole sen huonompi vaihtoehto, joten näillä luvuilla mitä nyt ovat konkretiaa niin on tehtävä sama johtopäätös kuin @Zygekin. Koen velvollisuudeksi varmistaa 2 kierros jossa haastetaan kunnolla.

PL
PL
8

Lauralle Pisteet ja äänet. Niin muutos on aivan varmasti Suomen kansalle myönteisempään suuntaan!

Ohessa muutama video klippi Lauran haastatteluista, aamun Huomenta Suomi ohjelmasta. Kansan parasta!

Laura Huhtasaari, Huomenta Suomi ohjelmassa 23.1.18

https://vimeo.com/252319334

Laura Huhtasaari, 23.1.2018 Mtv:n Huomenta Suomessa “Kaikenlaisia työpaikkoja tarvitaan Suomessa”

https://vimeo.com/252330542

Laura Huhtasaari, Huomenta Suomessa: Reilua kauppaa tarvitaan, ja reilua ilmastopolitiikkaa!
https://vimeo.com/252320946

Laura Huhtasaari, Äänestämisellä on väliä! Huomenta Suomi 23.1.2018

https://vimeo.com/252321626

Laura Huhtasaari : vaalitentissä ( 22.1.18 )Tehtaita ja työpaikkoja Suomeen / ilmastopolitiikkaa

https://vimeo.com/252322853

Äkke
Äkke
8

Jod Sauli saa vaikka 45% äänistä, se merkitsee että 55% ei ilmeisimmin halua Saulia pressaksi.
Parhaat mahdollisuudet kahmia nämä äänet itselleen on Paavolla. Ylivoimaisesti kokenein poliitikko, tohtorismies vielä. Onko noin lukenutta pressaa ikinä ollutkaan, en tiedä? Ei ainakaan kokenutta.
Sauli saanee vihreiltä ja Rkp:ltä ääniä.
Paavo saanee persujen äänet, ehkä Kristillisiltä keskustalta ja Sdp:läisiltä.
Mitä vaan voi käydä kunha Paavo pääsee jatkoon haastamaan Saulin.
Ei ainakaan Haavistoa jatkoon, EI HELVETISSÄ!

Rehellisyys maan perii.
Rehellisyys maan perii.
8

Kiitos, mutta. Ei kiitos.
Väyrynen on keskustapuolueen jäsen ja keskustapuolue on saatanasta.

Suomi 100
Suomi 100
8

Suomen maine katoaa viimeistään kun linnan juhlissa Presidentti kättelee vieraita ja puoliso harjaa siinä vieressä partaansa. Hyvää päivää.

huugo
huugo
8

Lauraa äänestin mutta jos väykkä pääsee toiselle, ääni hänelle. Voipi olla että muhii pienoinen yllätys kun suuremmat kaupungit, kuten helsinki äänestää laiskasti ja maaseudut ovat ainakin ennekkoäänissä kunnostatuneet. Olishan se helvetinmoinen järkytys jos niinistö tippuisi.Voisi verrata Trumpin valintaan, voi sitä itkua ja valitusta eliitin ja median taholta.

Laissez-faire
Laissez-faire
8

Ei kiitos, en äänestä yhtäkään politiikkoa määräilemään elämästäni.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8

Jos et äänestä, niin sitä varmemmin joku sellainen poliitikko jota et kannattaisi pahimmissa unissasikaan, päättää puolestasi. Ja silloin hän määräilee varmemmin sinunkin elämästäsi.
Demokratialla on tarkoitus estää vain vahvimpia, rikkaimpia, nykyisiä valtaapitäviä jne. asemiensa johdosta päättämästä asioistasi. Sen on tarkoitus varmistaa että kaikilla on mahdollisuus osallistua päätöstentekoon. Meidän puhtaasti edustuksellinen demokratiamme ei kieltämättä selvästikään enää toimi riittävästi tässä mielessä, koska enemmistöhallituksilla ei ole mittauttavaa tahoa kuten kansaa, joka voisi päättää sille erityisen tärkeistä asioista kuten hallituksien toimimattomuudesta, itsenäisyydestä, maahanmuuttopolitiikasta, liittoutumisista, omasta rahayksiköstä jne. Tai paremman puutteessa edes presidenttiä, jolla olisi riittävin edellytyksin valta hajoittaa hallitus, ja jota hallituksen olisi huomioitava päätöksissään, varottava liian suurista hölmöilyistä hallituksessa, jonka vuoksi pidettävä huolta hallituksen toiminnallisuudesta jne.

Pekka
Pekka
8

”Ei kiitos, en äänestä yhtäkään politiikkoa määräilemään elämästäni.” <- Hyvä, annat siis luvan muiden äänestää sun puolesta sulle sopiva poliitikko "määräilemään" sun elämästä..

Laissez-faire
Laissez-faire
8

Niin kommenttisi paljastaa ettei järjestelmän ulkopuolella ole elämää. Vastustan siis koko (aivopesu)järjestelmää, siksi en äänestä. Haluan sinne ”ulkopuolelle” eli oikeaan ja aitoon elämään, joten kannatan vapautta ja vapaata yhteiskuntaa ja äänestämällä ei sitä saa koska yksikään politiikko ei hyväksy yksilöiden vapautta, muutenhan he menettäisivät asemansa.

Äänestämällä voi vaikuttaa vain etuoikeuksiin ei oikeuksiin. Moraalittomat poliitikot tekevät näillä lupaamillaan etuoikeuksilla kansalaiset riippuvaisiksi itsestään.

Äänestäminen on sosialismia ja kaikki sosialismi sisältää orjuuttamisen.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.