Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.
Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.
Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.
Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.
Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.
Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.
Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.
Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.
— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.
Tulee toinen kierros.
Näyttää siltä että Laura jää rannalle.
Toivottavasti Väyrynen pesee Homo-Pekan.
Väyrysellä on parhaat mahdollisuudet periä muiden ääniä.
Sitten kun Paavo pääsee kunnolla haastamaan Saulin voi käydä miten vain.
Onkohan Zyke ottanut lääkkeet oikein vai liian vähän??? Ei. Kyllä ottanut yliannostuksen
-Koska kukaan persuhan ei ole takinkääntäjä 😉 ja SOS-hallituksen ent. äänienemmistö-peesaaja Laura ei ainakaan, niinkö Jussi?
Ois kyllä aivan mahtavan hauskaa jos Laura olisi kakkoskierroksella! Haluaisin nähdä sen saman itkupotkuraivari-hysterian mitä DJT:n yhteydessäkin olemme todistaneet 🙂
Eli jos viikonloppuun mennessä tapahtuu muutos jossa #L-ilmiöstä tulee konkreettista näyttöä niin laitetaan ääni siihen koriin,
mutta Väyrynenkään ei ole sen huonompi vaihtoehto, joten näillä luvuilla mitä nyt ovat konkretiaa niin on tehtävä sama johtopäätös kuin @Zygekin. Koen velvollisuudeksi varmistaa 2 kierros jossa haastetaan kunnolla.
Lauralle Pisteet ja äänet. Niin muutos on aivan varmasti Suomen kansalle myönteisempään suuntaan!
Ohessa muutama video klippi Lauran haastatteluista, aamun Huomenta Suomi ohjelmasta. Kansan parasta!
Laura Huhtasaari, Huomenta Suomi ohjelmassa 23.1.18
https://vimeo.com/252319334
Laura Huhtasaari, 23.1.2018 Mtv:n Huomenta Suomessa “Kaikenlaisia työpaikkoja tarvitaan Suomessa”
https://vimeo.com/252330542
Laura Huhtasaari, Huomenta Suomessa: Reilua kauppaa tarvitaan, ja reilua ilmastopolitiikkaa!
https://vimeo.com/252320946
Laura Huhtasaari, Äänestämisellä on väliä! Huomenta Suomi 23.1.2018
https://vimeo.com/252321626
Laura Huhtasaari : vaalitentissä ( 22.1.18 )Tehtaita ja työpaikkoja Suomeen / ilmastopolitiikkaa
https://vimeo.com/252322853
Jod Sauli saa vaikka 45% äänistä, se merkitsee että 55% ei ilmeisimmin halua Saulia pressaksi.
Parhaat mahdollisuudet kahmia nämä äänet itselleen on Paavolla. Ylivoimaisesti kokenein poliitikko, tohtorismies vielä. Onko noin lukenutta pressaa ikinä ollutkaan, en tiedä? Ei ainakaan kokenutta.
Sauli saanee vihreiltä ja Rkp:ltä ääniä.
Paavo saanee persujen äänet, ehkä Kristillisiltä keskustalta ja Sdp:läisiltä.
Mitä vaan voi käydä kunha Paavo pääsee jatkoon haastamaan Saulin.
Ei ainakaan Haavistoa jatkoon, EI HELVETISSÄ!
Kiitos, mutta. Ei kiitos.
Väyrynen on keskustapuolueen jäsen ja keskustapuolue on saatanasta.
Suomen maine katoaa viimeistään kun linnan juhlissa Presidentti kättelee vieraita ja puoliso harjaa siinä vieressä partaansa. Hyvää päivää.
Lauraa äänestin mutta jos väykkä pääsee toiselle, ääni hänelle. Voipi olla että muhii pienoinen yllätys kun suuremmat kaupungit, kuten helsinki äänestää laiskasti ja maaseudut ovat ainakin ennekkoäänissä kunnostatuneet. Olishan se helvetinmoinen järkytys jos niinistö tippuisi.Voisi verrata Trumpin valintaan, voi sitä itkua ja valitusta eliitin ja median taholta.
Ei kiitos, en äänestä yhtäkään politiikkoa määräilemään elämästäni.
Jos et äänestä, niin sitä varmemmin joku sellainen poliitikko jota et kannattaisi pahimmissa unissasikaan, päättää puolestasi. Ja silloin hän määräilee varmemmin sinunkin elämästäsi.
Demokratialla on tarkoitus estää vain vahvimpia, rikkaimpia, nykyisiä valtaapitäviä jne. asemiensa johdosta päättämästä asioistasi. Sen on tarkoitus varmistaa että kaikilla on mahdollisuus osallistua päätöstentekoon. Meidän puhtaasti edustuksellinen demokratiamme ei kieltämättä selvästikään enää toimi riittävästi tässä mielessä, koska enemmistöhallituksilla ei ole mittauttavaa tahoa kuten kansaa, joka voisi päättää sille erityisen tärkeistä asioista kuten hallituksien toimimattomuudesta, itsenäisyydestä, maahanmuuttopolitiikasta, liittoutumisista, omasta rahayksiköstä jne. Tai paremman puutteessa edes presidenttiä, jolla olisi riittävin edellytyksin valta hajoittaa hallitus, ja jota hallituksen olisi huomioitava päätöksissään, varottava liian suurista hölmöilyistä hallituksessa, jonka vuoksi pidettävä huolta hallituksen toiminnallisuudesta jne.
”Ei kiitos, en äänestä yhtäkään politiikkoa määräilemään elämästäni.” <- Hyvä, annat siis luvan muiden äänestää sun puolesta sulle sopiva poliitikko "määräilemään" sun elämästä..
Niin kommenttisi paljastaa ettei järjestelmän ulkopuolella ole elämää. Vastustan siis koko (aivopesu)järjestelmää, siksi en äänestä. Haluan sinne ”ulkopuolelle” eli oikeaan ja aitoon elämään, joten kannatan vapautta ja vapaata yhteiskuntaa ja äänestämällä ei sitä saa koska yksikään politiikko ei hyväksy yksilöiden vapautta, muutenhan he menettäisivät asemansa.
Äänestämällä voi vaikuttaa vain etuoikeuksiin ei oikeuksiin. Moraalittomat poliitikot tekevät näillä lupaamillaan etuoikeuksilla kansalaiset riippuvaisiksi itsestään.
Äänestäminen on sosialismia ja kaikki sosialismi sisältää orjuuttamisen.